Olvasóink írják
Olvasóink írják
Mazsök kurátor lemondása
Az alábbi levelet Szeszlér Tibor bocsájtotta rendelkezésünkre.
Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány társelnökei részére
a Kuratórium Titkársága útján
Tisztelt Társelnök urak, tisztelt Kuratórium
Alulírott dr. Szeszlér Tibor kurátor bejelentem, hogy kuratóriumi tagságomról lemondok. Bár a lemondást indokolni nem kell, lemondásomat röviden meg kívánom okolni.
A Közalapítvány megalakulása óta tagja vagyok a kuratóriumnak, annak megszületése előtti években a létrehozására irányuló hosszas tárgyalásokon részt vettem.
Úgy ítélem meg, hogy azok a célok, amelyek érdekében ebben a munkában önzetlen önkéntesként eddig részt vettem, nem valósultak meg. A Közalapítvány nem olyan elvek szerint működik, amit értékesnek tartok, nem hatékony, nem szolgálja megfelelően az Alapító Okirat szerinti célokat. Pedig a cél világos: a vészkorszak idején örökös nélkül elhalt zsidó származású személyek vagyonából a túlélők, azok leszármazol és közösségeik támogatása. A Közalapítvány eddigi működése során lépést sem tett annak érdekében, hogy a Magyar Állam az induló vagyont kiegészítse, másfelől viszont az amúgy is méltánytalanul csekély juttatás elosztása mögül mindmáig hiányzik a koncepció.
A Kuratórium és a pályázati bizottság ülésein az általam helyesnek vélt értékeket igyekeztem képviselni, kritikai észrevételeimet nyilvánosan megtettem. Az újonnan alakult Kuratórium társelnökeinél 2001. június 21-én írásban jeleztem, hogy a magyarországi zsidóság e fontos ügyeinek intézésére hivatott szervezet – személyi okokból – szétesőben van. Ugyancsak írásban jeleztem a Kuratórium titkárának, később nyilvános ülésen bejelentettem, hogy a pályázati bizottság munkájában felelősen nem vehetek részt, amíg a kuratórium meg nem határozza a támogatási pályázatok elbírálásának egységes rendjét. Ez az alapvető kérdés a Közalapítvány napirendjén sincs.
*
Ebben az évben a Kuratórium ülésein már nem vettem részt. Ma már nem bízom abban, hogy személyes közreműködésemmel a Közalapítvány munkáját az általam helyesnek vélt elvek és célok érdekében befolyásolni tudom. Ennek belátása folytán döntöttem úgy, hogy lemondok a kuratóriumi tagságról.
A megüresedett kuratóriumi hely betöltésére az Alapító Okiratban biztosított jogával élve a B’nai B’rith Első Budapesti Közösség az Alapító felé javaslatot fog tenni.
Kérem, hogy döntésemről e bejelentésem másolatával tájékoztassák a kuratórium tagjait, akiknek köszönöm, hogy a magyarországi zsidóság közös ügyeiben együttműködhettünk.
Tisztelettel:
dr. Szeszlér Tibor kurátor
Budapest, 2002. június 7.
*
A levél feladása óta kétszer maradt el a Mazsök kuratóriumának ülése. A fejleményekről tájékoztatjuk olvasóinkat, (a szerk.)
Hol épüljön a nyugdíjasházunk?
Közel egy évtizede beszélünk arról, hogy jó lenne létrehozni egy nyugdíjasházat, ahol a zsidó nyugdíjasok megfelelő ellátásban részesülhetnének, és viszonylag nyugodtan élhetnék le hátralévő éveiket. Elismerés illeti a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványt, hogy kb. két évvel ezelőtt kézbe vette az ügyet, és tavaly döntés-előkészítő tanulmányt is készíttetett, de a beruházáshoz kijelölt hellyel nem tudok egyetérteni. Elképzelésük szerint a nyugdíjasház Budapesten, a Józsefvárosban, a Mária utca 54. szám alatt nyílna meg annak a háromemeletes régi irodaháznak az átalakításával, amelyet az állam zsidó örökségként adott vissza. Ez a hely szerintem alkalmatlan nyugdíjasház létesítésére, a következők miatt:
-
A Mária utca 54. környékén rendkívül nagy a gépkocsiforgalom, ennek következtében az utca nagyon zajos és rossz levegőjű. Erre az utcafrontra nyílna a lakóegységek egyik része. Másik részük sem kertre nézne (ilyen ugyanis nincs és nem is alakítható ki), hanem egy kisméretű és három oldalán bérházak közé beszorított belső udvarra.
-
A lakóegységek egy részét félkomfortosra tervezték, tehát több szobához tartozna egy közös WC-mosdó blokk. Lehet, hogy a meglévő adottságok miatt építészetileg nem volt más lehetőség, de Budapesten manapság nem szoktak félkomfortos nyugdíjasházi lakóegységeket építeni.
A belépési díjakat komfortos lakóegységeknél hárommillió forintra, fél komfortosoknál másfél millió forintra, a szociális támogatottságúaknál pedig százezer forintra tervezték. Kérdéses, hogy három-, illetve másfél millió forintos belépési díjak mellett volna-e elég jelentkező a nyugdíjasház így tervezett kétharmadára. Ha nem, akkor a nyugdíjasházzal egyrészt nem érnénk el a kívánt célt, másrészt nem állna rendelkezésre a tervezett anyagi fedezet.
Úgy gondolom, a sokat várt nyugdíjasházat nem a Mária utcában, hanem lehetőleg zöldövezetben, de mindenképpen csendes és nagy kerttel rendelkező helyen kellene létrehozni. Feltétlenül szükségesnek tartom erre vonatkozóan az érdekeltek megkérdezését, hiszen életük hátralévő részét ők töltenék a nyugdíjasházban. A kérdőív ismertesse a tervezett Mária utcai nyugdíjasház főbb mutatóit, másrészt térjen ki arra, hogy ha az előbbi nem felel meg, milyen más helyet javasolnak, milyen alapterületű és komfortfokozatú lakrészre tartanak igényt, s kívánságuk teljesülése esetén mekkora belépési díjat lennének hajlandók fizetni. A kérdőívek visszaérkezése után személyes megbeszélést is javaslok az érdekeltekkel.
A legnagyobb probléma feltehetőleg az, hogy ha az érdekeltek többsége más helyen és komfortfokozattal igényli a nyugdíjasházat, akkor azt miből finanszírozzuk. Ebben az esetben meg kellene vizsgálni, hogy a közalapítványnak és a hitközségnek vannak-e még értékesíthető ingatlanjai a Mária utcain kívül, vagy tudnának-e vállalni az eredetileg tervezettnél nagyobb hitelfelvételt.
Mindenképpen olyan megoldásra kellene törekedni, amely megfelel a jelenlegi többségi igénynek, de figyelemmel van a várható növekedésre is, tehát a kiválasztandó telek a későbbi bővítéshez is alkalmas legyen. Csak ne kelljen újabb évtizedet várni a megvalósításra, mert közben a holokausztot átélt nemzedék teljesen kihal.
Vértes István
1072 Budapest, Dob u. 38.
Helyesbítés
Szeptemberi számunk második oldalán a 15 ezer márkás kárpótlással kapcsolatban tévesen azt írtuk, hogy azt már „mind az 1800 érintett megkapta”. Az igénylők száma valójában megközelíti a 17 ezret, s közülük eddig mintegy hétezer kapott kérelmére pozitív választ. Olvasóink elnézését kérjük.
Címkék:2002-10