Októberben indul?
Magyar Zsidó Örökség Közalapítvány
Ez év augusztus 12-én tanácskozásra jöttek össze a zsidó szervezetek képviselői. A tárgyalás témájául a Magyar Zsidó Örökség Közalapítvány néven emlegetett állami alapítvány szolgált, amelynek alapszabály-tervezetét a kormány nemrég küldte el a zsidó tárgyaló félnek. Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója tájékoztatása szerint ez év szeptemberében vagy októberében kerül a parlament napirendjére. Az alapító okirat rendelkezni fog a közalapítvány induló vagyonáról és az azt kezelni hivatott kuratórium összetételéről. Az „induló vagyon” kifejezés (a zsidó tárgyaló fél eredetileg az „előleg” kifejezést részesítette volna előnyben) arra utal, hogy az induláskor az alapítvány kezelésébe utalandó vagyontömeg nem a kártérítés teljes összegét jelenti – legalábbis ebben reménykednek zsidó részről. A megfogalmazás feltehetőleg áthidaló megoldás a két fél között, mivel utóbbiak mindig hangsúlyozták, hogy semmiről nem mondanak le, míg az állam képviselői az Alkotmánybíróság által is szentesített részleges kárpótlás elvére hivatkoztak. Ez a két tárgyalófél között feltehetőleg további viták tárgya lesz.
A kormánnyal folytatott tárgyalásokon a zsidó felet a többi zsidó szervezet felhatalmazását bíró Mazsihisz képviseli, amely a megbeszélések eredményeiről tájékoztatja a többi szervezetet – noha utóbbiak ezt sem tartják igazán kielégítőnek. Szeszlér Tibor, a B’nai B’rith szervezet elnöke szerint ezek „részinformációk, nem is mindig egységesek és nem is mindig hitelesek”. Szeszlér szerint például e megbeszélések során még egyszer sem került szóba az alapítvány tulajdonába adandó ingatlanok és műkincsek kérdése (ami pedig remélhetőleg vagyonának nagyobbik részét adja majd). Ez arra utal, hogy a zsidó fél képviseletében tárgyaló Mazsihisz – amelynek minden bizonnyal vannak erről elképzelései – még a többi zsidó szervezet előtt sem kívánja „kiteríteni a kártyáit”.
Az induló vagyon kérdésében egyelőre csak a 4 milliárd forint névértékű kárpótlási jegyről történt konkrét említés, amelyből 16-17 ezernyi holocaust-túlélő körülbelül havi hatezer forint életjáradékban részesülne. Ezt tartalmazza Csiha Judit igazságügyi minisztériumi államtitkár nyilatkozata a március 29-i kormányhatározatról. Több zsidó szervezet vezetője azonban gondosan kerülte, hogy ezt az összeget néven nevezze vagy elfogadhatónak mondja, és utalt arra, hogy erről ők is csak az újságból értesültek, nem kizárt tehát, hogy e kérdésben sincs még karnyújtásnyira a megállapodás. Az alapítvány vagyonát kitevő nagyobbik tételről, a kezelésébe utalandó ingatlanokról és műkincsekről (melyeket az alapító okiratnak tételesen tartalmaznia kell) konkrétan senki nem volt hajlandó nyilatkozni – feltehető, hogy bármilyen szám említése ronthatná a tárgyalási pozíciókat. Csupán annyi hangzott el, hogy remélhetőleg nagyságrenddel meghaladja az említett 4 milliárdot. Ez ügyben külön háromtagú bizottság fog összeülni. Miután a parlament aligha adja meg a jóváhagyást a közalapítvány fölállítására anélkül, hogy legalább az annak juttatandó vagyon nagyságrendjét ne ismerné, a megállapodásnak egy-két hónapon belül létre kell jönnie, ha az őszre kitűzött határidőt tartani akarják. Mivel pedig e kérdésben az álláspontok feltehetőleg igen erősen (talán nagyságrenddel is) eltérnek egymástól, a megbeszélések pedig még el sem kezdődtek, kétséges, vajon tartható-e az eredeti menetrend.
Az alapítvány adminisztratív költségeire 30 millió forintot ajánlott meg a kormány. Érdekes adalék, hogy a Zsidó Kártérítési Világszervezet, a WJRO szintén ajánlást tett egy összegre, amellyel az alapítvány vagyonát gyarapíthatná. Miután az alapítvány a magyar állam jogelődje által elrabolt zsidó vagyonok kárpótlását szolgálja, érdekes kérdés az, hogy milyen elv alapján akarja ezt gyarapítani a WJRO. Az összefüggés feltehetőleg a következő: a WJRO már régen hangoztatta azon igényét, hogy az állam által visszaadandó zsidó egyházi ingatlanok ügyébe is legyen beleszólása. A Mazsihisz most ígéretet tett, hogy ezen ingatlanokból befolyó összeg egy részét a közalapítvány kezelésébe adja (melynek kuratóriumában a WJRO is helyet foglal), amiért cserébe a WJRO is anyagi támogatást ígért. Feldmájer Péter tájékoztatása szerint azonban nincs közvetlen összefüggés a két dolog között.
A zsidó tárgyaló fél legutóbbi indítványa szerint a vagyont kezelő kuratóriumba két képviselőt delegálna a WJRO, kettőt a magyar állam, hetet a Mazsihisz, további egy-egy tagot a Magyart Zsidó Kulturális Egyesület, a B’nai B’rith, a Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete, a Magyarországi Cionista Szövetség és a Nácizmus Üldözöttéinek Bizottsága. (Ezáltal a Mazsihisz aránya a többi zsidó szervezetekkel szemben 7:5- re „javul” a korábbi 6:6-hoz képest. De „az arányok még változhatnak” – kommentálta e számokat Feldmájer Péter.) A zsidó szervezetek már megnevezték a kuratóriumba kinevezendő küldötteiket, de a nevek ez esetben sem publikusak.
A nyári tárgyalási fordulón az államot képviselők fölvetették, hogy további négy, „köztiszteletnek örvendő, független zsidó személyiség” is helyet kaphatna a kuratóriumban. Erre javaslatot is tettek Vámos Tibor, Hanák Péter, Hutás Imre (mindhárman a Joint által fenntartott Magyarországi Zsidó Szociális Alapítvány tagjai) és Mose Zanbár, az izraeli Bank Leumi magyarországi származású, nyugalmazott elnöke személyében. A zsidó tárgyaló fél az elvet nem vetette el, de ragaszkodott ahhoz, hogy a négy személyt (akiket Feldmájer Péter a „független” szó elhagyásával szívesebben nevez „a tudományos-kulturális élet kiemelkedő személyiségeinek”) ő nevezze meg. Információink szerint a Mazsihisz erre már javaslatot is tett. Ronald S. Lauder, az ismert amerikai zsidó filantróp lenne az egyik, aki egyben a kuratórium díszelnökének funkcióját is betöltené. A másik három személy neve „nem publikus”. Értesülésünket, hogy a négy személy között van-e Bakos Lajos, aki 1989 előtt a MIOK alelnöke volt, és jelenleg a World Jewish Congress közép-európai elnökhelyettese, valamint Schweitzer József, a Rabbiképző Intézet főigazgatója, az elnök sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta.
További nézeteltérések tárgya, hogy az állami tárgyaló fél a közalapítvány tisztségviselőinek személyére is javaslatot tett néhány esetben, ami a másik fél szerint egyértelműen a kuratórium hatáskörébe tartozik. Az érintettek szerint azonban a fennmaradt nézetkülönbségek mind áthidalhatóak, így remény van arra, hogy a közalapítvány alapító okirata még ez év őszén a parlament elé kerül.
Címkék:1996-09