Nyitott ortodoxia – Beszélgetés Asher Lopatin modern ortodox rabbival
Asher Lopatin a chicagói Anshe Sholom Bnai Israel modern ortodox zsinagóga rabbija. Pár éves működése alatt a látogatottság gyorsan nőtt, most körülbelül kétszáz család tartozik a „shul”-hoz. A három és fél órás szombati istentiszteletnek a rabbi „drósé”-ja is része; a Tórán és a Talmudon kívül a Wall Street Journalból is idéz. Az istentisztelet utáni kidduson – bár mozdulni is alig lehet – valahogy mégis sikerül egy-két, személyre szabott szót szólnia mindenkihez. Arról kérdeztük őt, hogy mi a modern ortodoxia.
Az istentiszteleteken kívül milyen programokat szerveznek?
Közösséget szeretnénk építeni, így sokféle programot szervezünk, hagyományosaktól kezdve – pl. hét közbeni és szombati előadásokat, melyeket rabbik vagy világiak tartanak, természetesen kiddust, amely néha ebédet is jelent – újszerűbbekig. Pikniket tartunk, a shulnak softball-csapata (a játék a baseball egyszerűbb változata – a szerk.) van. Példát mutatunk abban is, hogy minden héten többen tartják otthon a hagyományos szombati ebédet, ahol az újonnan jöttékét is vendégül látjuk.
Kik járnak a zsinagógába?
A közösség nagyon változatos. Először is, roppant változó a vallásosság szintje. Van, aki főleg a társaság miatt jön, akad, aki mostanában válik vallásossá, és olyan is, aki szigorúan vallásos. Minden korosztály jelen van, de különösen sok a fiatal, a húsz és harminc év körüliek, egyrészt mert ezen a környéken sok fiatal lakik, részben pedig azért, mert elsősorban ők keresik a társaságot, a közösséget.
Mik a modern ortodox irányzat fő vonásai?
– A modern ortodox irányzat hisz a halakha, a zsidó törvények és hagyományok megőrzésében, de abban is biztos, hogy a minket körülvevő világ részei vagyunk. Az alapgondolat – melynek fő képviselői Saul Berman rabbi, Avi Weiss rabbi és Rav Josef Dov Soloveitchik – az, hogy próbára kell tennünk a világot, amelyben élünk. Nem feltétlenül fogadunk el belőle mindent, s van, ami ellen harcolni kell.
Mondana néhány példát arra, hogy a halakha szempontjából ez mit jelent?
– Először a nőkkel kapcsolatos kérdéseket említeném. Mivel a nők világszerte ma már a legtöbb olyan tevékenységben részt vesznek, mint amiben a férfiak, a vallási szertartásoknak is részesei szeretnének lenni. Támogatjuk azt, hogy a nők részesei legyenek a tanulásnak és a tanításnak, így minden óra koedukált (kivéve azokat, melyek kizárólag nőknek szólnak). Nők beszélhetnek a zsinagógában, bevezetőt tarthatnak a Tóra vagy a haftóra olvasásához. A hagyomány és a Törvény nem engedi meg, hogy teljes egyenjogúságot biztosítsunk számukra, mert a férfiak és nők számára különböző szerepeket jelöl ki. De alkalmanként női Megilla- vagy Tóra-olvasást is tartunk, valamint a Tórát a női részben is körülvisszük, hogy megmutassuk, a Tóra a nőké is. Az istentiszteleteken mindig bemondom a lapszámokat, ahol tartunk, hogy mindenki követhesse a davenolást. Speciális, angol átírású imakönyveink is vannak, hogy azok is követhessék az istentiszteletet, akik nem olvasnak héberül.
Jom Ha’acmaut és Jom Jerusalajim megünneplése is ide tartozik?
A múltban az izraeli nemzeti ünnepek zsinagógái megünneplését a modern ortodoxiával azonosították. A modern ortodoxia támogatja a cionizmust és Izrael Államot. Egyébként Avi Weiss rabbi nem modern ortodoxiáról, hanem nyitott ortodoxiáról beszél, és ez nagyon jól leírja, hogy milyenek vagyunk. Egy további fontos jellemzőnk, hogy nem ítélkezünk. Olyan légkört akarunk teremteni, ahol bárki jól érezheti magát.
Csupa amerikai nevet említett. Van modern ortodoxia Izraelben vagy Európában?
Angliában azt hiszem, igen, a United Synagogue lényegében modern ortodox intézmény. Ez az irányzat Izraelben is létezik, ilyenek a heszder-jesivák (a katonai szolgálatukat töltők számára fenntartott jesivák – a szerk.), vagy a Rav Amitalhoz* kapcsolódó csoportok. Ezek a körök a zsidó államban olyan politikai kérdésekkel is foglalkoztak, mint amilyen például az Izrael által 1967-ben elfoglalt területek problémája, melyek az amerikai modern ortodoxiában nem relevánsak. Izraelben és Angliában vannak olyan zsinagógák, amelyek nagyon hasonlítanak a miénkre. Mindenesetre egyvalami valószínűleg hiányzik Izraelben, Angliában és máshol Európában: nincsenek vezető rabbik, halakhikus tekintélyek, akik döntéseikkel lehetővé tennék a nyitott, modern ortodoxiát.
Ön honnan indult, hogyan jutott a modern ortodox irányzathoz?
– Hétéves koromig Kaliforniában, Berkeleyben éltem. Érdekes, hogy a rabbink Saul Berman volt, akit az előbb mint a mai modern ortodoxia egyik vezetőjét említettem. Még nem voltunk annyira vallásosak, mint később, amikor Izraelbe költöztünk. Szombatonként templomba jártunk, de autóval. Mai szóhasználattal, a konzervatív irányzathoz tartoztunk, de ortodox zsinagógába jártunk. Izraelben ez megváltozott, betartottuk a szombatot és a kasruszt. Valójában családom mindig is a modern ortodoxiához állt közel. Izraelben vallásos cionista iskolába jártunk, ami tulajdonképpen a modern ortodoxiának felel meg. Tizenkét éves koromtól nagyrészt Bostonban laktunk, és itt a J. B. Soloveitchik rabbi által alapított iskolába jártam, ez úgyszintén ehhez az irányzathoz tartozott. Aztán a chicagói Briszk jesivában folytattam a tanulmányaimat. Világossá vált számomra, hogy az ortodoxia, a Tóra és a halakha vonzó lehet, ha nyitottá, hozzáférhetővé tesszük, és megmutatjuk, mit jelent a mai világban. Ugyanerről győződtem meg Oxfordban is, ahol öt évet töltöttem.
Amerikában a zsinagógák anyagilag önállóak, nem kapnak központi támogatást. Ez előny?
Szükség van az önállóságra, a pénzügyi felelősségre, arra, hogy az emberek úgy érezzék: „ez az én rabbim”. Nem abban az értelemben, hogy „én fizetem”, hanem abban, hogy „én választottam”, és mindketten ugyanahhoz a közösséghez tartozunk. Ha a rabbit központilag nevezik ki, az szörnyű, mert tönkreteszi ezt az érzést.
– Nincs a rabbi ezáltal arra kényszerítve, hogy népszerű és rövid távon hasznos dolgokat tegyen?
Az amerikai vállalatokat is rövid távú gondolkodással vádolták, és Japánra mutogattak, most mégis remekül állnak. Úgy gondolom, hogy a halakha nagyszerű védelem a túlzottan rövid távú gondolkodás ellen.
Milyen a viszony a környékbeli, különböző irányzatokhoz tartozó zsinagógák között?
Ebben a városrészben az a nagyszerű, hogy a zsinagógák együttműködnek egymással. Majd minden héten együtt tanulok Moses rabbival, aki a reformzsidókat vezeti. A konzervatívok és a reformzsinagóga tagjai is ellátogatnak hozzánk, a mieink pedig néha a konzervatív zsinagógában davenolnak, sőt – bár ez ritkább – esetenként a reformközösségben is. Sok közös programot szervezünk, például egy együttes mezüze- és tefilin- (imaszíj – a szerk.) akciót a konzervatív zsinagógában. A rabbik is megpróbálnak együttműködni: közös fórumokat rendeznek, Sávuot éjszakáján együtt ünnepelünk.
– Többször beszélt arról, hogy manapság sokan lesznek vallásosak. Miért van ez?
– Sokan látják úgy, hogy a mai posztmodern korban a nyugati világ technológiája nem elégíti ki a szükségleteiket. Ma általában többet dolgoznak az emberek, és azt tapasztalják, hogy az anyagi jólét önmagában nem üdvözít. Úgy gondolom, meg kell mutatnunk, hogy a zsidóság lényeges az életükben, így például javul az azelőtt elhanyagolt héber nyelvoktatás, jobbak az imakönyvek – van például angol átírású imakönyv. Manapság az ultraortodox közösség „outreach”-e** is egyre sikeresebben integrálja a Tórát a minket körülvevő világba. Mindenki, aki e visszahódítással foglalkozik, egy kicsit modern ortodox.
Turán György
* Rav Amital a vallásos cionista, de a mozgalom többségével ellentétben békülékeny politikai beállítottságú Meimad mozgalom egyik szellemi vezetője. A Meimad a jelenleg kormányzó Egy Izrael pártszövetség tagja.
** Szó szerint „utánanyúlás” vagy „visszahódítás”. Az amerikai zsidóság körében egyre erősödő mozgalom, amelynek célja a közösségtől eltávolodottak visszatérítése.
Címkék:2000-10