Nyílt válasz Szántó T. Gábornak, a Szombat főszerkesztőjének
Tisztelt Főszerkesztő Úr; kedves Gábor!
Sajnálom, hogy meglepetten és zavarodva olvastad a Raus-hassónó-i cikkemet az Új Életben, mindenesetre nagy öröm számomra, hogy ilyen alaposan áttanulmányoztad. Valójában leírtam a hitközségi választásokkal kapcsolatban a mondandómat, de semmi akadálya nincs annak, hogy bővebben kifejtsem az ezzel kapcsolatos nézeteimet, ez persze magában hordozza az ismétlést is.
A rendszerváltás fordulóján a hitközségi szervezetben alapvető változások történtek, a korábbi állampárti struktúrát lekopírozó szervezeti rendszer alapijaiban változott meg, a korábbi vezetők már részben ekkor távoztak a posztjaikról, így szükségszerű volt új arcok megjelenése. Az 1991-es demokratikus választások eredményeképpen felállt új vezetés négy éven keresztül végezte a munkáját és ennek a megmérettetése következett be ez év tavaszán.
Természetesen önmagában az a tény, hogy a választási procedúra megindult, felbolydította az egész szervezet életét, az ország legtöbb hitközségében választásokat tartottak, és a Mazsihiszben is.
Ez azt is jelentette, hogy az adminisztrációban bizonyos bizonytalanság uralkodott el, hiszen a napi munka mellett a mindennapok részévé vált a jövő mérlegelése. Az teljesen nyilvánvaló, hogy a hitközségi vezetés hitele objektíven nem volt mérhető, a funkcióban lévő embereknek csak szubjektív és ehhez képest esetleges elképzeléseik lehettek arról, hogy munkájukat jól végzik-e vagy sem, és főleg arról, hogy ezt hogyan értékeli a közvélemény.
A választási ciklusok meghatározása az egyik legnehezebb kérdés minden választott funkciójú rendszerben, annak idején az alapszabály kidolgozásánál komoly viták voltak ezzel kapcsolatban, különböző időtartamú javaslatok merültek fel, végül is a négy év került rögzítésre, feltehetőleg azért is, mert ez igazodik az országban szokásos választási ciklusokhoz. Ez a viszonylag hosszabb időszak egyrészt igen jó, hiszen a hivatalban élő embereknek lehetőséget ad arra, hogy döntéseiket megfelelően tervezve hozzák meg, és szükség esetén saját maguk korrigálhassák az elkövetett hibákat; másrészről azonban, különösen teljes körű vezetőváltás esetén, mint amilyen a Mazsihisz kialakításakor történt, és ehhez kapcsolódott a szervezet teljes körű átalakítása is, számos bizonytalansági tényezővel járt. Ez megmutatkozott a mindennapi munkában is, hiszen nem titok, hogy a munkát nehezítették bizonyos személyi feszültségek, amelyek az elmúlt négy év során kerültek felszínre, és mindenki azt várta, hogy a választások ezeket meg fogják oldani.
Azt, hogy milyen munkát végzett a Mazsihisz, illetve a Mazsihisz vezetése az elmúlt ciklusban, részletesen elemeztem abban a jelentésben, amelyet a küldöttek részére készítettem, ezt mindenki kézhez kapta, és ebben vázoltam azt a programot is, amely alapján a Mazsihisznek dolgoznia kell a jövőben.
Természetesen ott a jelentésben is hangsúlyoztam, hogy szubjektív az értékelésem, hiszen belülről a dolgokat csak így lehet megítélni. Ez a jelentés egyébként, úgy gondolom, eljutott a Szombat szerkesztőségéhez is.
A lefolytatott választások tehát annyiban erősítették meg a vezetés hitelét, hogy megerősítették az eddig követett irányvonal helyességét, már amennyiben bizonyos személyeket újraválasztottak, illetve bizonyos tendenciákat elvetendőnek tartottak, amennyiben más személyeket nem választottak újra, feltéve persze, hogy azért nem választották újra, mert a programja, eddigi tevékenysége nem volt elfogadható. Ezek a kérdések persze nem ilyen egyszerűen és nem ennyire tisztán jelentek meg, hiszen nagyon különböző szempontok szerint döntöttek a küldöttek, amint az már demokráciában szokásos, de bizonyos markáns választások nyilvánvalóvá váltak. A hitközségek szervezete tehát megerősödött, hiszen senki sem kérdőjelezheti meg alappal a megválasztott személyek legitimitását, és ez kihatással van az egész szervezetre.
Azt kérdezed, hogy mennyiben újította meg a funkcióban lévő és az adminisztráció masszív hátszelét kihasználva, onnan kampányoló hitközségi vezetők hitelét (különösen azokon a posztokon, ahol nem volt többes jelölés) a választás.
Az előzőekben már igyekeztem válaszolni általánosságban, ugyanis a korábban funkcióban lévő vezetők hitelét erősítette meg igazán a választás, hiszen az ő korábbi négyéves munkájukat a választók értékelték, és akiket újraválasztottak, azoknak a munkáját legalábbis megfelelőnek tartották. Nem gondolom, hogy bárki is kihasználta volna az „adminisztráció masszív hátszelét”, de egy választás esetén ha valaki funkcióban van, az adott esetben jelenthet számára előnyt, de ugyanígy jelenthet számára hátrányt is, ez a magyarországi parlamenti választásokon egyértelműen kitűnt.
Annak a felvetésednek, hogy azokról a posztokról írjak, ahol nem volt többes jelölés, sajnos, nem tudok eleget tenni, mert egyetlenegy ilyen poszt volt a választások során, ez pedig a Mazsihisz elnöki posztja, és a saját személyemet érintő kérdésben nem tudok objektív elemzést adni, ez nyilván másnak a feladata. Mindenesetre a jelölési folyamat úgy van kialakítva, hogy bárki bármilyen pozícióra jelölhető.
Formailag ugyan a Mazsihisz ügyvezető igazgatójára csak egy személyt jelöltek, de miután a jelenlegi formációban mindenki úgy tartotta helyesnek, ha a BZSH-nak és a Mazsihisznek ugyanaz a személy az igazgatója, így a BZSH-választáson ez a kérdés lényegében eldőlt, ott pedig többes jelölés történt, és a választók egy jelentős hányada a másik jelöltre szavazott, de az természetes, hogy a két jelölt közül valakinek meg kellett nyerni a választást.
A Mazsihisz közgyűlésén a vezetőségi tagság pozíciókra több személyt jelöltek, megfelelő választási lehetőség volt, és ezzel éltek is a szavazók, igen szoros eredmények születtek. A BZSH-választásokkal nem feladatom foglalkozni, de erről részletes tudósítást közölt lapotok, interjúkat is, így mindenki előtt ismertek az ott történtek, a többes jelölés egyértelműen érvényesült. Azt természetesnek tartom, hogy a Mazsihisz és a BZSH örökös díszelnökét és az országos főrabbit a közgyűlés közfelkiáltással választotta meg. Ami a számszaki adatokat illeti, azok teljesen egyértelműek. Abból kell kiindulnunk, hogy a megújulás akkor történik meg, ha az eddigi résztvevők helyett különböző arányokban új személyek kerülnek be a testületekbe, nyilvánvaló, hogy minél nagyobb az arány, annál inkább nagyobb a változás. Nem biztos persze az, hogy akkor működik a választási rendszer legjobban, ha valamennyi tag új egy vezetésben, az biztos, hogy ha mindenkit újraválasztanak, akkor a demokrácia nem működik.
A számításoknál figyelmen kívül hagytam a rabbikar tagjait, akik hivatalból tagok a közgyűlésben, és így nem választott tisztségviselők.
A 99 választott testületi tag közül 42 személy új az 1991-ben delegáltakhoz képest, tehát több mint 42 százaléka új a képviselő-testületi tagoknak. Azt hiszem, ezt bátran minősíthetem nagymérvű változásnak és megújulásnak. Ugyanez a helyzet a BZSH-val kapcsolatban is, ahol a 80 személy közül 38 az új tag, vagyis majdnem az 50 százalék. Ez még inkább változást jelent.
Ami a szűkebb vezetői testületeket illeti, a Mazsihisz vezetőségébe 9 tag kerül be választás útján, ebből 4 új tag van és 5 régi, vagyis majd 45 százalék, a BZSH elöljáróságába 10 tag került megválasztásra, ebből 5 új, vagyis 50 százalék
A BZSH esetében megváltozott az elnök személye, továbbá a helyettesítésére hivatott vezető elöljáró személye, a Mazsihisznek korábban két elnökhelyettese volt, ezek közül az egyik került újraválasztásra, most három elnökhelyettese van, ezek közül kettő új.
Ezek az arányok messzemenő változást és megújulást jelentenek.
A korábbi képviselő-testületről nem állnak rendelkezésemre életkori adatok. A Mazsihisz jelenlegi képviselő-testületének 99 választott tagja közül 83-nak ismertek az életkori adatai, 16-nak pedig nem. Annak az eldöntése, hogy a mellékelt 1. sz. táblázatban közölt adatok milyenek, igen nehéz kérdés, mert nehéz viszonyítási alapot találni.
A mellékelt 2. sz. táblázatban a magyarországi népesség eloszlását mutatjuk, és abból a tulajdonképpen nem alaptalan feltételezésből kell kiindulnunk, hogy a zsidó népesség életkori megoszlása hasonlít az egész lakosságéhoz. Amint az közismert, az alkotmány tiltja az emberek vallásuk szerinti nyilvántartását, az utolsó ehhez kapcsolódó részletes adatfelvétel a 40-es évek végén történt a népszámláláskor, ezek az adatok azonban ma már nem használhatók.
Az Oktatáskutató Intézet megbízása alapján a Gallup közvélemény-kutatást folytatott még 1993-94-ben a magyarországi népesség vallási megoszlásáról a statisztikai mintavétel szabályai szerint. Ennek az eredménye azóta is éles viták tárgya, a Szombat is több cikket közölt ezzel kapcsolatban. A vitát az okozza, hogy a népesség 0,5 százalékában, vagyis kb. 50 000 főben jelöli meg a magukat vallásos zsidónak valló személyek számát, és ez a hibahatáron belül mozog, így nehezen értékelhető.
Arra a kérdésre, hogy milyen vallású a válaszadó, 0,5 százalék jelölte magát zsidónak, izraelitának, és ezek csak olyan személyek voltak, akik úgy nyilatkoztak, hogy eredetileg is ilyen vallásának születtek, jegyeztettek be. Házastársa-élettársa vallásáról a válaszadók 0,3 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az zsidó, ebből az következnék, hogy a magyarországi zsidóság 40 százaléka vegyes házasságban él.
A válaszadókat nemek szerint is felmérték, 45,6 százalék volt férfi és 54,4 százalék nő. Ez az össznépességhez viszonyítva nem jelentős eltérés, mert az országban 47,8 százalék a férfiak aránya.
A korcsoportmegoszlást az 1. számú táblázat mutatja. Az adatok elemzésénél figyelemmel kell ama lenni, hogy a Mazsihisz-szabályzat szerint 18 éven aluliak nem választhatók általában különböző funkciókra.
A 2. táblázat mutatja 8 374 000 személy, az ország egész 15 éven felüli lakosságának számszerű és százalékos korcsoportmegoszlását.
A Mazsihisz legifjabb képviselője 27 éves, ez azt jelenti, hogy az első korcsoportba senki sem tartozik bele, ez az össznépesség esetében 19,3 százalékot tesz ki.
A második korcsoportba az össznépességen belül 8 százalék tartozik, a képviselő-testület tagjai közül 0,2 százalék, vagyis egy személy esik ide.
A harmadik korcsoportba a 30-tól 50 évesekig a számításba vett magyar lakosság 34,59 százaléka tartozik, a képviselő testületnek pedig 38 százaléka. Azt látjuk tehát, hogy a 30 és 50 évnél fiatalabb magyarországi népesség százalékos aránya, illetve a képviselő-testület 50 évesnél fiatalabb tagjainak aránya nem túlzottan tér el egymástól. Figyelembe kell venni, hogy bizonyos alacsonyabb életkor kevésbé teszi az igen fiatal embereket képessé közösségi munkára. Nyilvánvaló, hogy fiatalabb korban előbb mindenki a szűkebb közösségben végez munkát, és ha munkája alapján méltónak találják, akkor jelölik magasabb testületbe. Az 50től 70 éves csoportok, mint látjuk, lényegileg nem mutatnak eltérést, szinte azonosak az arányszámok az összlakosságra, illetve a képviselő-testületre vetítve.
A 70 éven felülieknél szignifikáns az eltérés, mert a népesség figyelembe vett csoportjánál 11 százalék ez az arány, a képviselő-testületben pedig 36 százalék, vagyis 24 százalékos a különbség, a fiatalabb korcsoportok viszonylag alacsony aránya itt egyenlítődik ki. Azt hiszem azonban, hogy ez egy ilyen országos jelentőségű testületnél nem tekinthető anomáliának.
A táblázatok összevetéséből tehát levonhatjuk azt a következtetést, hogy a Mazsihisz közgyűlésének összetétele megfelel a népesség korcsoport szerinti összetételének, lényegi különbség nem mutatható ki.
Ezt támasztja alá a 3. táblázat. Ugyanis a vallásos idősebb korúak aránya magasabb az össznépesség arányaihoz képest, míg a népességen belül kb. 38 százalék az 50 év felettiek aránya, addig e korcsoport 43,6 százaléka vallásos.
Kontrollként kínálkozik az országos választások során létrejött Országgyűlés korcsoport-összetétele, itt azonban figyelemmel kell lennünk arra, hogy 1990-ben egy forradalmi változás történt, és ennek megfelelően magasabb a 30-50 évesek aránya, és a politikai aktivitás csökkenésével a 70 éven felüliek aránya. Ha megismerhetnénk az 1994-ben megválasztott Országgyűlés adatait, ez is bizonyos változásokat mutatna. Az 1990-ben megválasztott Országgyűlés tagjainak korcsoport szerinti megoszlását a 4. táblázat mutatja.
Végkövetkeztetésként tehát megállapítható, hogy nem mutat alapvető különbségeket a Mazsihisz képviselő-testületének korcsoporti összetétele, az egész magyar lakosság, illetve annak számba jöhető rétegének korcsoportmegoszlásához, illetve a magukat vallásosnak mondó személyek korcsoportmegoszlásához.
Ebből az is következik, hogy nem emelhető kifogás a képviselő-testület korcsoport szerinti összetételével kapcsolatban. Az, hogy a 70 éven felüliek aránya magasabb, mint az átlag népességnél, nem negatívum, hiszen feltétlenül szükség van egy ilyen testületben az idősebb korúak bölcsességére és életismeretére. Természetesen nem eltúlzott arányokban, hiszen mégsem lehetne azt természetesnek tekinteni, hogy a képviselő-testület túlnyomórészt tizen-huszonéves fiatalokból álljon.
Ezek a számok is mutatják, hogy igaz az, amit a cikkemben írtam, hogy nagy számban kerültek be fiatalok a választott testületekbe, én a 18-50 év közöttieket fiatal embernek tekintem, és az újonnan bekerültekre tekintettel az előbb jelzett 40 százalékos, illetve a BZSH-ba 50 százalékos arány alátámasztja azt a megállapításomat, hogy olyan emberek kerültek ezekbe a testületekbe, akik eddig még nem vettek részt a zsidó közéletben.
Az egy másik kérdés, hogy milyen a nemenkénti összetétele a képviselő-testületnek. A Mazsihisz 99 választott képviselője közül 6 nő, ami 6 százalékot jelent, és ez teljesen eltér az egész népesség nemenkénti összetételéhez képest, mert jelentős nőtöbblet mutatható ki. Azonban nem gondolom, hogy ez a helyzet a közeljövőben megváltozna, hiszen nőket a zsinagógái élet szervezésében, a karitatív munkában mutatott nagymértékű aktivitásuk ellenére ritkán választják meg. Ennek elemzése egy hosszabb munkát igényelne, pl. annak a tisztázása, hogy a zsidó közéletben részt vevő nők saját maguk mennyire igényelnék a magasabb tisztségeket, és ezt mennyire tolerálnák a férfiak.
Ugyancsak hosszabb elemzést igényelne, hogy milyen volt a választásokon részt vevő személyek korcsoport-összetétele, hányán vettek részt a hitközségi választásokon, milyen társadalmi rétegeket képviseltek, de valójában egy ilyen elemzés alapvető feltételei is hiányoznak, hiszen nem tudjuk, hogy mit mihez viszonyítsunk. Ahhoz, hogy megítéljük a valós viszonyokat, ismernünk kellene a magyarországi zsidó népesség valós számait, korcsoportonkénti, foglalkozásonkénti és társadalmi helyzet szerinti megoszlását, ez a kutatás azonban még nem történt meg, és nem is tudom, hogy a közeljövőben meg fogé történni, pedig nagyon nagy szükség lenne rá.
Becslésem szerint a választásra jogosult személyek nem kisebb arányban vettek részt a hitközségi választásokon, mint az országos önkormányzati választásokon, amelyeket nem a túlzott érdeklődés jellemzett, de ezen közömbösség az egész magyar társadalmat jellemzi, nem csak a zsidó népességet.
Mindenesetre, ha valaki úgy érzi, hogy nem kapott vagy nem megfelelő képviseletet kapott az a csoport vagy az a réteg ahova ő tartozik, nem tudja hallatni szavát a zsidó közéletben, azoknak csak azt tudom mondani, hogy menjenek el a zsinagógákba, akár Budapesten, akár Budapesten kívül. Iratkozzanak be minél nagyobb számban tagként a hitközségbe, legyenek részesei a vallásos zsidó közéletnek, és gyakorolják a részükre biztosított demokratikus jogokat. Ha nem találnak olyan közösséget, amelyben szívesen lennének, akkor alapítsanak új zsinagógát, és ott gyakorolják őseik hitét.
Aki nem jön el a zsinagógáinkba, aki távol tartja magát tőlünk, aki hallgat, aki nem gyakorolja demokratikus jogait, azoknak a véleményét nem ismerhetjük meg és így nemcsak ők, hanem az egész magyar zsidóság veszít.
Hittestvéri üdvözlettel és a régi barátsággal:
dr. Feldmájer Péter, a Mazsihisz elnöke
1. számú táblázat
A Mazsihisz 1995-ben megválasztott képviselő-testületének korcsoport szerinti megoszlása
Koruk | Számuk | Százalékban |
15-24 | – | 0,0 |
25-29 | 1 | 1,2 |
30-49 | 32 | 38 |
50-54 | 5 | 6 |
55-59 | 6 | 7 |
60-69 | 9 | 11 |
70- | 30 | 36 |
Összesen | 83 |
2. számú táblázat
A magyarországi 15 éven felüli népesség korcsoportmegoszlása 1995-ben, 1000 főben
Koruk
15-24 |
Számuk
1619 |
Százalékban
19,33 |
25-29 | 675 | 8 |
30-49 | 2897 | 34,59 |
50-54 | 641 | 7,65 |
55-59 | 557 | 6,65 |
60-69 | 1058 | 12,64 |
70- | 927 | 11,08 |
3. számú táblázat
A vallási megoszlásról készített statisztikai felmérés során választ adó személyek százalékos korcsoporti megoszlása
Kor | A vallásosok aránya %-ban |
18-24 | 13,2 |
25-29 | 6,9 |
30-49 | 36,2 |
50-59 | 15,5 |
60-69 | 15,4 |
70- | 12,7 |
4. számú táblázat
Az 1990-ben megválasztott Országgyűlés korcsoportmegoszlása
Kor
-24 |
Aránya
a lakosság %-ában 0,79 |
25-29 | 6,36 |
30-49 | 62,33 |
50-54 | 7,95 |
55-59 | 8,48 |
60-69 | 10,07 |
70- | 3,97 |
Címkék:1995-12