Nyílt seb
Van-e, lesz-e német jóvátétel a „vasfüggöny mögött”?
Néhány héttel ezelőtt a NEW YORK TIMES-ban az American Jewish Committee két fotóval illusztrált kérdést tett fel. A régi képek egyikén valamelyik náci láger foglya látható, a másikon pedig egy SS, a szöveg: Vajon melyiküknek fizet nyugdíjat a német állam?
Ez a hirdetés inspirálta a legolvasottabb német hetilap, a SPIEGEL szerkesztőségét, hogy Nyílt seb címmel összeállítást készítsenek a volt szocialista országokban még életben levő egykori náci áldozatok elmaradt német kártalanításáról és néhány új jelenségről.
A lap szerint Bonn és Izrael Állama, illetve a Jewish Claims Conference közötti 1952-es megállapodás óta a Német Szövetségi Köztársaság 3,5 milliárd márka jóvátételt fizetett (az érintettek egyszeri 5 ezer márkás kártérítésben vagy havi 500 márkás nyugdíjban, illetve mindkettőben részesültek), s ez a jóvátétel a häftlingek 90 százalékát elérte; azt azonban érthetetlennek tartja, hogy ebből miért zárták ki a vasfüggöny mögöttieket. Az ebből adódó groteszk igazságtalanságra példákat is hoz a Spiegel. A Rigában élő 72 éves ügyvéd, Alexander Bergmann, aki egyben a Lettországi Koncentrációs Táborok és Gettók Egykori Foglyai Társaságának elnöke egyetlen pfenniget sem kapott még, míg szenvedéseinek társa, fivére, Németországban a jóvátételből él. Az eredetileg német állampolgárságú Lisa Stein, akit 1941-ben Frankfurtból deportáltak a minszki gettóba, s árva kislányként a háború után a Kaspi-tenger mellé került, s ott is ragadt, hiába írja ismételten jóvátételt kérő beadványait a német szerveknek, panaszára nem is reagálnak.
1980-ban további 400 millió márkás alapot teremtettek a keletről időközben áttelepültek, majd a két Németország egyesülése után a volt NDK zsidói számára.
Történészek és a Jewish Claims Conference becslése szerint a volt szocialista országokban még 13 ezer zsidó és 7 ezer más volt lágerfogoly él, míg az egykori kényszermunkások (a Szovjetunió megszállt területeiről milliószámra hurcolták el a fiatalokat német hadiüzemekbe, parasztgazdaságokba) három- millióan vannak.
A rendszerváltás óta még kevésbé tartható fenn a lakhelytől függő megkülönböztetés, és ennek megváltoztatása három ország esetében már megkezdődött. 1991-ben a lengyel-német kiengesztelődés jegyében Bonn teremtett egy 500 millió márkás alapot, nemcsak zsidók, hanem minden lengyel üldözött számára. Ebből 70 ezer érintett fejenként 500 márkát kapott – egyetlen alkalommal. A Spiegel azon háborog, hogy ez az összeg kevesebb, mint a német- országiak havi munkanélküli segélye, azt már nem is kéri számon, hogy mi van a maradék 150 millió márkával. Ugyancsak a megbékélés szolgálatában hoztak létre egy 900 millió márkás alapot – átmeneti megoldásként – Ukrajna, Oroszország és Fehéroroszország náci áldozatainak. A Spiegel nem ismeri az 1000 márkában részesültek számát, de azt közli, hogy abból jelentős hányad ismeretlen csatornákon elszivárgóit.
A csehek barátságának visszaszerzéséért egy 140 millió márkás alapítványra vállalt kötelezettséget ebben az évben Helmut Kohl kancellár. Hozzávetőlegesen 9000, közte 2000 zsidó egykori häftling vár valamiféle fájdalomdíjat szenvedéseiért; hozzájuk csatlakozik 2080 ezer lágert nem járt kényszermunkás. A Cseh Köztársaság Zsidó Közösségének elnöke Tomas Kraus azt panaszolja, hogy a 140 millió felosztásáról semmi értesülésük sincs. 1994 óta már többször fordultak hivatalos felirattal a német külügyminisztériumhoz, illetve a kancellári hivatalhoz, de válaszra sem érdemesítették őket.
Pozsonyban ugyancsak az idén, májusban voltak tárgyalások a két kormány között, de a német külügyi tisztviselők már annak előkészítése során elhárították, hogy napirendre kerüljön a jóvátétel „A múlt sírhantjait ne bolygassuk meg” – hangoztatták, és azzal érveltek, hogy Szlovákia 1940-45 között önálló állam volt, és maga követte el a kegyetlenkedéseket. „Ez az állítás elfogadhatatlan – nyilatkozta a Spiegelnek Pavel Hamzik exkülügyminiszter – megsemmisítő tábor Szlovákiában nem volt, az német találmány…” (A pontos tény: a bábállam fizetett a hitleristáknak a zsidók elszállításáért – a szerk. megjegyzése.) Hetvenezernél több személyt, döntő többségükben zsidót deportáltak Szlovákiából Auschwitzba és más táborokba, közülük néhány száz tért vissza.
Ismét a hamburgi újságot idézzük: A háború után 52 évvel új áramlat vonul át Kelet-Európán, az egykori zsidó meghurcoltak próbapereket indítottak a német tartományi bíróságokon kirablásukért, megkínzásukért, akkori és még ma is meglevő német gyárakban rájuk kényszerített rabszolgamunkáért. A Spiegel a próbaperek sikeres példájaként említi annak a lódzi hölgynek esetét, aki a hamburgi bíróságon követelte a kényszermunkáért járó bérét, s ezt júniusban meg is ítélték számára, majd hozzáteszi: A nácizmus áldozatainak számos Kelet- és közép-európai szervezete követel jóvátételt, s ennek támogatására mozgósítja a nemzetközi zsidó szervezeteket és saját kormányaikat. Az ügyben nyilatkozik Andrew Baker, az AJC európai igazgatója: „A németek barátai voltunk és nem gondoltuk, hogy fel kell lépnünk velük szemben, ha azonban van pénzük a fegyveres SS tagjainak nyugdíjat folyósítani, akkor lehetőségeiket használják fel az áldozatok számára is. Újabb és újabb lépéseket teszünk, míg megoldás nem születik!”
És Magyarország?
A Spiegel, bár a volt szocialista országokban elmaradt német jóvátétel igazságtalanságát részletesen taglalja, és beszámol egyik-másik országban újabban kiosztott kolduspénzről, mégis kihagyja összeállításából azt a 80 millió márkát, amit a múlt év végén Bonn ígért az Albániában, a volt Jugoszláviában, Magyarországon, Romániában, Szlovákiában és az egykori Szovjetunióban még élő, lágereket megjárt zsidóknak. Igaz, a közlést az eltelt háromnegyed évben nem követte újabb információ, ami már azért sem érthető, mert az összeg első részének, 30 milliónak kiosztását erre az évre jelezték. A Szombat már többször próbált az ügyben a magyar Külügyminisztérium nemzetközi jogi főosztályán tudakozódni, de ismételten azt a feleletet kaptuk, hogy „néhány hét múlva tudunk választ adni…”
A zsidóság követelése mellett a magyar állami szervek sem a rendszerváltás előtt, sem azóta nem álltak ki, pedig a két ország közötti 1973-as diplomáciai kapcsolatok felvételéről szóló jegyzőkönyv 5. számú mellékletében utalás történik a nácik magyarországi sértettjeinek igényére. Csupán egyszer, 1970-ben lett tevékeny a magyar kormány, amikor Nyugat-Németország 97 millió márkát utalt át a lágerekben elvett értékek kártalanítására – a Külkereskedelmi Bank az érintetteknek a márka helyett önkényesen alacsonyan átszámított forintot adott.
Magyarországi zsidó szervektől az elmúlt években néhány megkeresés érkezett a német államfőhöz, a kancellárhoz és a külügyminiszterhez. Ezeket azonban elhárították azzal, hogy a párizsi békeszerződésben Magyarország – állampolgárai nevében is – lemondott Németországgal szemben minden háborús követeléséről, holott a szerződés a vallásuk, fajuk stb. miatt üldözötteket a győztes hatalmak állampolgáraival azonos státusúnak minősíti, így kárpótlásuktól a magyar kormány senkit sem mentesíthetett.
Ki tudja, hogy a kudarcot mennyiben okozta az a tény, hogy nem együtt fordult az összes zsidó szervezet a német illetékesekhez, hanem hol Schwartz István Mihály, a Munkaszolgálatosok Országos Egyesületének azóta eltávolított elnöke levelezett velük, hol Lazarovits Ernő, a Mazsihisz külügyére, egyben a súlytalan (ha egyáltalán létezik még) Mauthauseni Nemzetközi Bizottság tagja. Ez utóbbi azért is meghökkentő, mert a Bzsh és a Mazsihisz elnökei és az ügyvezető igazgató jelentéktelen ügyekben is megszólalnak, e nagyfontosságú kérdésben pedig a háttérben maradtak. Bizonyára nem akarják magukra vonni a németekkel való tárgyalást szinte kisajátító Zsidó Világkongresszus és Claims Conference vezetőinek esetleges rosszallását.
Az idő azonban a németeknek dolgozik, mindennap kevesebb az egykori häftling.
Címkék:1997-09