Vörös Budapest – Fekete Budapest
Vörös Budapest – fekete Budapest
„Ez a város egy távoli bolygó
Itt élni nem rossz, és itt élni nem jó…”
(Kontroll Csoport, zene az 1980-as évekből)
A századfordulós, majd az utána következő monarchiabeli, illetve ausztriai viszonyokat a kívülállók, de a benne élők is így jellemezték: vörös Ausztria kontra fekete Ausztria. Az alapvetően francia mintára alkalmazott fogalmak akkor még valós társadalmi különbségeket fejeztek ki, a szociáldemokrata Béccsel és más nagyvárosokkal szemben a katolikus-konzervatív vidék, Alsó-Ausztria „egészséges” paraszttársadalma vonult fel. A bal- és jobboldali megosztottság, bár hőfoka forrón ellenséges volt, kialakult szociális valóságra épült rá. A XX. század eleji Magyarországon is hasonló kettős intézményrendszer mögé sáncosodott az ipari munkásság, a liberális zsidó polgárság és a modernizációtól, illetve a forradalmaktól (egyébként jogosan) megijedt magyar keresztény középosztály és a klérus, bár ennek csekélyebb társadalmi beágyazottsága volt, mint tőlünk nyugatabbra. A politikai ellentétek mögötti éles társadalmi-kulturális dichotómia roppantul megtetszhetett az 1998- ban Magyarországon uralomra jutott jobbközép koalíció ötletembereinek, mivel alig létező saját társadalmi-kliensi bázisukat ennek a jegyében próbálták meg tartóssá tenni. Az előző négy év szocialista-szabaddemokrata koalíció zavaros pénzügyeitől irritált választópolgár a Fidesz vezette koalíciót szavazta be a hatalomba. A hagyományos kereszténydemokrata és kisgazda szavazókon kívül a Fidesz tehát az újra vágyó liberális-konzervatívok voksaival nyerte meg a választást. Az új és vezető párt – látva saját társadalmi és institucionális beágyazatlanságát – tisztán politikai okokból merész lépésre ragadtatta ma gát: az ország alig létező vörös-fekete kulturális divízióját állami-költségvetési pénzből, tehát mesterséges eszközökkel (ha valahol, itt aztán nincsen „alulról építkezés” meg „civil társadalom”) kívánták és kívánják még szélesebbé varázsolni. A tetthely a főváros, hiszen itt és most – szimbolikusan és reálisan – a mi kis városállamunkról, vízfejünkről, Gellért-hegyes-váras-József- és Újlipótvárosos szülőföldünkről, Budapestről folyik a vita. Mindenki e polisz lakója kíván lenni, vagy óhajtja – a saját igényei szerint – átformálni: a „bűnös város” leigázása a tét. Azt mindannyian tudjuk, hogy a „rot und schwartz” megosztottság országos méretekben csupán nominalista vízió, azaz leginkább az eszmék világában létezik, és a Váci út, de még a Papnevelde utca sem „felel neki”. Az alapvetően generációs frusztráltságból, illetve egyes, a fővárosban érvényesülni nem tudó csoportok kisebbségi érzéséből táplálkozó új jobboldal intézményesülő rendszere ugyanúgy az informális társadalom minden jegyét magán viselő belterjes „gettó”, mint a szocialisták kiterjedt kapcsolatrendszere, vagy a szabaddemokrata értelmiséghez igen közel álló és már régtől meglévő alapítványi háló.
„Kettős ország”
A kettős ország problémája gyakorlatilag a már említett, több mint száz évet fogja át. Mostani megjelenési formáját tekintve azonban elég, ha a második világháború utáni helyzettel foglalkozunk. A magyar történelmi jobboldal intézményrendszerét és szellemi műhelyeit – a Horthy-korszakra és a nyilas időszakra hivatkozva, de valóban a gleichschaltolás jegyében – már az 1945 és 1948 közötti koalíciós időkben szétverték, így a jobboldali eszmekor ezen a szinten hibernálódott, ugyanakkor a kommunista diktatúra által okozott sérelmek is beépültek gondolatvilágába. A korábbi állampárt, az MDP-MSZMP az államot saját latifundiumának tekintette, és a hivatalos baloldali ideológia államvallási pozícióba került. Mindenki és minden az államban és általa élt, nem volt semmi, ami független lehetett volna tőle. Az állami intézményrendszer teljesen átpolitizálódott egy olyan országban, ahol a többpárti, és több alternatívát is megszemélyesítő parlamentáris demokrácia régóta rendszer-idegennek számított, de ahol a személyes kapcsolatok szintjén mindent el lehetett intézni. A magyar állam a párt nagy klientúra-rendszereként működött, a baloldaliság itt már csak jól hangzó szlogen volt, hiszen a társadalom szegényebb csoportjairól még azt sem akarták tudomásul venni, hogy egyáltalán léteznek. A Soros Alapítvány megjelenése a 80-as években azért volt forradalmi jelentőségű, mert államtalanított és megbontotta a pártállami klientúra-rendszer kereteit: bizonyos funkciókat levett az állam válláról, és – főleg a tudomány, a művészet és az oktatás terén – a nem kommunista/szocialista, sőt nota bene nem baloldali alkotókat is szponzorálta, így ezáltal is a társadalmi-kulturális mobilitást és változást segítette elő. Ez természetesen magával vonta egy új klientúra-rendszer megjelenésének a lehetőségét, de legalább függetlennek tetszett a Magyar Szocialista Munkáspárt omnipotens uralmától. A rendszerváltáskor a pártállam szétdarabolódott, de volt pártfunkcionáriusok több „részét” is magukkal vitték. A „salvus conductus”- t, azaz szabad elvonulást kapott pártfunkcionáriusok leleményesek voltak. Volt itt miniszteri költségvetésből létrehozott és régi harcostársakkal feltöltött kvázi-állami „közalapítvány”, és szintén költségvetési összegekből létrejött magánalapítvány, mint ahogy továbbra is fennmaradt több, ehhez hasonló intézmény nyílt vagy rejtett állami finanszírozása. A pártállam véd- és dacszövetségének személyi rendszere több elemében is tovább élt, és részben – állami intézményeken keresztül is – kapcsolódott a szocialista párthoz.
A klientúrák egyébként szerves részei a modem demokráciáknak, hiszen minden nagyobb nyugati országban vannak különféle politikai pártokhoz kötődő értelmiségi és egyéb érdekcsoportok, melyek így részei és alakítói is a politikai életnek. A kicsiny Magyarországon azonban ezek más forrásból táplálkoznak, és alapvetően anakronisztikus elemek, egymással kizárólagos ellentétben lévő világnézetek jegyében működnek, nem is szólva arról a mérhetetlen ellenszenvről, amely a szembenálló felek között feszül.
A kortárs magyar klientúra-rendszerek fő forrása a (humán) értelmiségiek csoportjai és egyes újságírók lettek. Az elmúlt évtizedekben a XVIII. századtól fölfelé ívelő korokkal foglalkozó társadalom- és történettudomány (sőt még az „időtlen” tematikájú filozófia is) menthetetlenül átpolitizálódott és átideologizálódott. Bár a rendszerváltás után nagy kutatói szabadság köszöntött a tudományokra (és végre szabadon lehetett utazni), de az említett diszciplínák legitimációs szerepe változatlan maradt, hiszen a különféle politikai pártok (leginkább a jobboldal részéről) folyamatos igényt tartottak erre. A klientúra-rendszer működéséhez két fél szükségeltetik: az ideológiai igénnyel fellépő és komoly tőkével rendelkező „megrendelő”, és a személyében kiszolgáltatott „termelő”. A betagozódást elősegíti, hogy a humántudományok terepén a nem-betagozódás marginalizálódáshoz és egzisztenciális ellehetetlenüléshez vezet. A társadalom- és történettudósok nagy része kiszolgáltatott helyzetben van, hiszen tudományuk (mint ahogy általában a kultúra) nem sikeres szabadpiaci tényező, mivel egy komoly tudományos elemzésnek vagy cikknek nincsen azonnali piaci visszacsatolása, mert nem tömegigények azonnali kielégítésére és a maximális profitra törekszik. Piaci kiszolgáltatottságuknak köszönhetően az értelmiségieket vagy állami munkahelyek foglalkoztathatják, vagy valamely párt, egyesület, alapítvány alkalmazásában – azaz ideológiagyártó üzemek kicsiny munkásaként vagy komoly részlegfelelőseként – dolgozhatnak. Ha szerencséjük van, akkor érdeklődésük, kutatási szakterületük, kapcsolataik éppen korrelációban állnak valamelyik klientúra-rendszerrel, ha nincs, komoly problémáik támadhatnak.
Az Antall-kormány a megörökölt struktúrán nem sokat változtatott, csak annyiban módosított rajta, hogy szintén – állami pénzből – szponzorált pártalapítványokat hozott létre. A jobboldal okkal mondhatta azt, hogy annak az államnak kell kárpótolnia őt, amely diszkriminálta, ráadásul a szocialista időszak kultúraformálóinak semmi bántódásuk nem esett. Ugyanakkor láthatóvá vált, hogy a rossz szellem kiszabadult a palackból, hiszen a szélsőjobboldali mentalitás fórumait is ez az állam teremtette meg. A finanszírozás új és furmányosabb csatornái alakultak ki: kezdve a nagy állami megrendelésektől egészen az állami nagyvállalatok hirdetési politikájáig. A magyar történelmi jobboldal hagyományos témáinak megjelenése kezdetben nagy riadalmat okozott az ettől elszokott országban, de végül mindenki hozzászokott ezekhez. Az állam mint az osztogatás és a politikai kielégítés fő forrása volt az oka annak, hogy az erőszakos és mindenható hatalom szocialista megvalósulása után a demokratikus államtól is elidegenedtek polgárai. A magántőke nem volt elég erős ahhoz, hogy támogasson kulturális-politikai intézményeket, illetve teljesen hiányzott a kultúratámogatás kultúrája. A Soros Alapítvány az Antall-kormánnyal folytatott vitákból és támadásokból győztesen került ki. Az alapvetően a pártállam liberalizációját célul tűző alapítványi hálózat pénzügyileg nem sérült, a magyar szponzorációs rendszer viszont igen. Az állami-félállami alapítványok és a Soros Alapítvány mellett nem, vagy csak alig fejlődött ki más, komolyabb, az autonóm alkotókat és műhelyeket támogató finanszírozási rendszer.
Ójobboldali ideológia
A Fidesz hatalomra kerülésétől többen azt várták, hogy egy olyan új közép- jobboldali-konzervatív tömörülést hoz létre, amely a szélsőjobboldal kizárásával és új gondolatok beépítésével forradalmian szakít a magyar történelmi jobboldal több hagyományosan antidemokratikus toposzával. De nem ez történt, és ez csak még inkább azt mutatja, hogy a magyar többpárti politikai rendszer bár még nem szilárdult meg, de nagy ideológiai megújulásokra – legalábbis a pártok részéről – nem lehet számítani. A Fidesz, amely vezetői és tagsága fiatal életkora miatt sem a szocialista időszakban, sem a demokrácia első nyolc évében nem kompromittálta magát, éppen ezzel a generációs újdonságával tudta magának megszerezni és kitölteni a magyar jobboldali politikai teret. De nemsokára kiderült, hogy a párt szellemi mondanivalója (jobboldalisága) kimerült az előző négy év szocialista-szabaddemokrata politikájának éles bírálatában, így a már előbb említett üres mezőt – valószínűleg tisztán pragmatizmusból és gondolatszegénységből – a hagyományos és avítt ójobboldali ideológiai tartalommal próbálta megtölteni, hiszen csak így vélte biztosítottnak a jobboldali politikai mező pártjuk általi tartós működtetését. Ezalatt állandó konfliktusokban akarta kiprovokálni a magyar értelmiség lojalitását vagy ellenállását, így a jobb- és baloldali címke is csak a hozzá való hűséget vagy a szembenállást lett volna hivatva jelölni. A provokáció fő célja a minél teljesebb megosztottság kikényszerítése lett, hogy „harcban” dőljön el, ki van „ellenünk vagy mellettünk”. Másrészt a Fidesz a kölcsönös „félelem igazgat” elvét is alkalmazta, és a baloldali-liberális konkurencia rémét a falra festve hozzákezdett saját pártállami klientúrája kiépítéséhez, mely részben a még nem befutottak és a politikai-személyi szövetségesek csoportjain alapult, de ideológiai habarcsként az ójobboldali eszmevilág volt hivatva összekötni ezeket az egymástól is sok szempontból távoli csoportokat. A párt táborában alig vannak ideológusok, és az a néhány tényleg figyelmet érdemlő értelmiségi, aki mégis a koalíció hívének számít, sem képes másra (figyelemreméltó tudományos teljesítményük mellett), mint a hagyományos jobboldali és még annál is jobboldalibb „értékek” hirdetésére, illetve a politikai ellenfél démonizálására. A magyar jobboldal hagyományos témái régtől ismertek: a tradicionális keresztény családkép és a keresztény (trianoni) Magyarország eszméjének hirdetése nyolcvan évvel ezelőtt is elhangozhatott volna. A keresztény Magyarország jelzős összetételből nem a kereszténység a problémás, hiszen az Egyesült Államokban éppen az alapító atyák mélyen átérzett kereszténységéből következett a toleráns beállítódás. Közép-Európában azonban a kereszténységnek mint jelszónak a politikában való megjelenése az állam és egyház szétválasztása előtti időket idézi fel. Ugyanakkor ezek a jelszavak alkalmasabbak a csoportidentitás megteremtésére, mint a többi nagy párttól (kivéve MIÉP és Munkáspárt) nemigen különböző, viszont szakismeretet és racionalitást igénylő közgazdasági érvelés befogadása, melynek tekintetében minden párt jobboldali. Az ójobboldali ideológiai hívószavak több évszázados félelmeket és reményeket tudnak megeleveníteni, alapvető lelki mélystruktúrákat mozgatnak meg, és nagygyűléseken, fórumokon, rádióműsorokban való retorikus ismételgetésükkel a lakosság széles köreiben tudnak népszerűségre szert tenni, vagy félelmet gerjeszteni.
A kulturális-ideológiai dualitás intézményi elemei tehát már léteztek, de végső kialakítása csak mesterségesen történhetett. A Soros Alapítvány és intézményei (Közép-európai Egyetem, Nyílt Társadalom Intézet és egyéb policygyártó pszeudohivatalai), valamint az ettől a rendszertől független, de hasonlóan zárt informális alapon működő Collegium Budapest etc. infrastruktúrája és személyi káderállománya már a ’90-es években kiépült, és ezeket nyugodtan tekinthetjük a klientúra-rendszer egyik kiépült pólusának. A Soros Alapítvány hálózata megalakulásakor fontos célokat, a nem létező és az állami-helyi viszonyoktól függetlenedő autonóm és nyugatos kultúra elterjesztését tűzte ki célul. Többek között e sorok írójának is – több ezer diákhoz és idősebb értelmiségihez hasonlóan – e támogatás tette lehetővé, hogy először kapcsolódjon be a nyugati világ szellemi vérkeringésébe. Az alapítvány ezenkívül fontos adományozási feladatokat is ellátott és ellát: kórházak, könyvtárak és más intézmények is sokat köszönhetnek támogatásának, és juttatásaiból a magyar kulturális-közéleti sajtó is bőven részesült. A Soros Alapítvány önképét alapvetően határozta meg az 1990 és 1994 között regnáló kormánypárt szélsőjobboldalának támadása, és egyre inkább azonosult a kívülről ráoktrojált szereppel, azaz a magyar liberalizmus (akár anyagi) védelmével. S valóban, a Zacsek Gyula-féle, az MDF jobboldalától kiinduló antiszemita támadások idején az Antall-korszakban többször is úgy tűnt, hogy e vad kelet-közép-európai tájon végvárként védi a magyar szabadságot. Ezzel párhuzamosan kiépült egy nagyon is kelet-európai, politikailag és világnézeti beállítódását tekintve is homogén adminisztratív és tudományokkal foglalkozó klientúra, mely részben összefonódott az ország nyugatosodását elsősorban a saját érdemének tekintő szabaddemokrata értelmiséggel, amelynek több prominens tagját az alapítvány alkalmazta és/vagy finanszírozta. Egy nem túl gazdag, de a nyugat-európai életszínvonal felé törekvő országban törvényszerűen alakulnak ki konfliktusok nagy pénzeszközökkel rendelkező, ugyanakkor aufklérista-civilizátori elképzelésekkel megáldott, magukat a helyi társadalom fölé helyező kultúracsinálók és kultúrbürokraták, és a politikán kívüli, nagyrészt pénztelen (így frusztrálódott) helyi értelmiségiek között. A jó nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező és a nyugati világ akadémiai konferenciáin aktívan részt vevő „aufklérista” elit maga körül civilizálásra szoruló „primitív vadakat” lát. A kapitalista tudományos vagy kvázi-tudományos piac a magyar értelmiséget is két részre, eladhatóra és nem eladhatom osztotta, bár a piac szempontjai sohasem az értékeké is egyben. Az eladhatóságot nemcsak a nyelvtudás és a szakmai felkészültség, hanem tudományos divatok, vagy éppen az angolszász tudományos életbe beszűrődött egyéb szempontok (politikai korrektség etc.) befolyásolják, és ez utóbbi tényezők kelet-közép-európai érvényesülését nagy nyugati (főleg amerikai) intézmények busásan jutalmazzák. A már említett alapítványi nómenklatúra tudományokkal foglalkozó tagjai a sikeresek közé tartoznak, így hajlamosak arra, hogy a tudományos piacon betöltött aktuális jó pozícióikat összetévesszék az önmagában vett tudományos teljesítménnyel, amely általában piaci módszerekkel nehezen tesztelhető. így egyre inkább osztályosodik egy világszemléletében univerzalista, a világ tudományos divatait napra készen követő, ugyanakkor rendkívül belterjes és a közvetlen kelet-közép-európai környezetétől elszakadt, zárt értelmiségi csoport. Ennek létrejötte rendkívül sajnálatos, hiszen az ország egy-két szellemileg is nagy lehetőségeket magában hordozó intézményének társadalmi-kulturális átjárhatósága csökken, és demokratizmusa sérül, így ma már nem tölt be sokkal pozitívabb szerepet, mint a konzervatívnemzeti tábor vagy a szocialisták szintén nepotista intézményrendszere.
Állami pénzforrások – ideológiai ellenhatalom
A Soros Alapítvány rendszerénél azonban összehasonlíthatatlanul nagyobb hatalommal bír Magyarországon a kormány. A jobbközép koalíció állami pénzforrásokat vett igénybe ideológiai „ellenhatalmának” kiépítésére. A kormány az Országos Rádió és Televízió Testületet kisajátítva, Magyar Televízió és a Magyar Rádió fölötti ellenőrzést megszerezve, a Magyar Nemzetet a Napi Magyarországgal összevonva, az emberek feletti ideológiai uralmat célozta meg. A kormány elhitte, mert a már említett világfelfogása mellett a kettős kultúra megteremtése szempontjából praktikusnak tartotta, hogy velük szemben egységes blokként álljanak az SZDSZ, az MSZP és „értelmiségi holdudvaruk”, azaz „a” sajtó. A nagyrészt budapesti jelenségeket országosnak vizionáló kabinet ellenségének tekintette a szabad sajtót, hiszen (és ez is régi magyar jobboldali és baloldali hagyomány) minden kritikai hangot ellenzéki politikai befolyásnak tulajdonított. A tömegkommunikációs csatornák megregulázására több módszert is alkalmaztak. Az egyik módszer a megfélemlítést, a fenyegetés érzését célozta meg. A magyar közszolgálati televízió főtanácsadójává nevezték ki a zsidóellenes, populista Lovas Istvánt. Nem nagyformátumú közszereplő, ám mivel hosszú ideig külföldön élt, tud angolul és más nyelveken, jó íráskészséggel is rendelkezik, a szélsőjobboldali újságírás kiemelkedő figurájává lett, és sajátos nyers harsogással felolvasott jegyzetei és egyéb írásai alkalmasak a zsidóság, valamint a baloldali és liberális értelmiség – nemcsak vasárnap reggelenként! – riogatására, hiszterizálására. Másfelől a kormányfő a nyíltan MIÉP-es Vasárnapi Újságot kedvenc műsorának nevezte, nyilván azért, hogy kormányához és pártjához kösse a szélsőjobboldali-antiszemita szavazókat, és ezzel is a jobboldali egységet erősítse. A Vasárnapi Újság kétségkívül hallgatott, de atavisztikusan zárt ideológiával rendelkező, paranoid pszeudo-műsor: témáit a saját maga által megteremtett fantomokkal való hadakozás uralja, leginkább az MSZP-s olajmaffiózók, a „Nagy Sátán” SZDSZ, illetve az „SZDSZ-es zsidóság” és a műmagyar műerdélyiség koordinátarendszerében mozog. A műsornak a kormányfő általi legitimálása morálisan káros, mert a műsor által keltett vérvádas történetek immár az egyik legfőbb közjogi instancia által hitelesítve terjedhetnek az ország fizikai és szellemi terében.
A vezető kormánypárt másik módszere jóval kifinomultabb, és célja a látómező összezavarása lett: ne legyen azért teljesen egyértelmű a személyi elkötelezettség, tűnjön ki, hogy mindenki meggyőzhető és/vagy korrumpálható – a közszolgálati média kormánypárti vezetése több, nem jobboldali elkötelezettségű személyt is meghagyott, illetve alkalmazott a közszolgálati csatornáknál.
Az ideológiai harc másik terepe a történettudomány lett, hiszen Magyarországon az egymással szemben álló erők más és más vízióval rendelkeznek a történelemről. A baloldalinak és liberálisnak tekintett Történettudományi Intézet, az 1956-os Intézet és az MSZP- s Politikatörténeti Intézet helyett nagy anyagi eszközökkel felruházott „konzervatív-nemzeti” műhelyt kívántak létrehozni. A már említett intézmények falai között sok nagy tudású kutató található, bár mint majdnem minden magyarországi szellemi műhelyre, ezekre is jellemző a rendies-feudális berendezkedés, a különféle politikai erőkhöz kötődés, és a csak kapcsolati tőkével magyarázható karrierek sokasága. A kormány nagy pénzeket vont el az SZDSZ fiókintézményének tekintett 56-os Intézettől, és létrehozta a XX. Századi Intézetet. Az ellenintézményként létrehozott institúciónak kétségkívül volt létjogosultsága, mivel minden olyan kezdeményezés támogatandó, amely a nagyobb társadalmi-kulturális mobilitást és új embereknek és szempontoknak a tudományba való bekapcsolódását jelenti. Azonban az új intézet számára juttatott pénz – méretéhez és létszámához viszonyítva – messze felülmúlta a többi kutatóműhelyeknek juttatott összegeket, és a kutatók kiválasztási rendszere sem inkább meritokratikus, és kevésbé az informalitáson alapul, mint a már említett intézményeké és alapítványoké. A XX. Századi Intézet így egy politikai párt saját tudományos intézetének tekinthető, amely azt célozza meg, hogy új, a Fideszhez, illetve a koalícióhoz anyagilag és szemléletében is kötődő értelmiséget neveljen fel. Az intézet ilyetén központi szerephez juttatása anakronisztikus, hiszen azt mutatja, hogy a koalíció ideológiai alapjait a történetírásban kívánja lerakni, azaz (már megint) át akarják írni a történelmet. A tudományos élet új frontvonalainak kialakítása ezzel nem ért véget. A cél továbbá egy új „fekete” káderréteg megteremtése lett, ennek vált eszközévé a Pázmány Péter Katolikus Egyetem. Az egyházias jelszavak és az evangéliumokkal való politizálás egyébként is bevett eszközévé vált a kormányfőnek, aki a keresztény – főleg katolikus – vallásosságot próbálja saját jobboldali politikája szolgálatába állítani, nyíltan implikálva ezzel, hogy a másik oldal nem keresztény(i), ami persze (és lehet, hogy ez a cél) a baloldali-liberális tábor sorai összehúzódását és tagjai egyre inkábbi összezavarodását vagy hiszterizálódását okozza.
„Alacsonyabb rendű ellenség”
Csakhogy ami működőképes, az még nem morális, és ami rövid távon sikeres, az (hosszú távon) sem föltétlenül célravezető. A kulturális-ideológiai kétosztatúság institucionális frontvonalainak megteremtése világosabb teret, de az egyéb alternatívák eltűnését jelenti. Az országos „fekete” elit kinevelése pedig azt a célt szolgálja, hogy a budapesti liberális és egyéb ellenzéki értelmiségtől megrettentek immár hű jobboldali és szintén budapesti klientúrává „osztályosuljanak”. Az ellenintézmények nem az igazságosabb társadalom és a minél nagyobb társadalmi-kulturális mobilitás, hanem a már meglévő liberális és szocialista klientúrák után a klerikális-konzervatív „fekete” klientúra megteremtését célozzák meg. Az ellenintézet, az ellenújság (Magyar Nemzet) az ellenkönyvkiadó (Kairosz Kiadó) megalapítása, illetve kiemelt támogatása a magyar szellemi élet egyébként is meglévő törésvonalait institucionalizálja, valamint a politikai táborok közt meghúzódó szakadékot még izzóbb gyűlölettel tölti ki, és a szélsőjobboldal eleddig csak marginális személyeit centrális helyzetbe hozza. Ráadásul ismét állami pénzeket költenek rövid távú politikai és pártcélokra.
A következmény az lehet, hogy fiatalok ezrei szocializálódnak majd olyan intézményekben, amelyek az anakronisztikus szembenállásra és a rövid távú hatalmi politikára épülve korlátozzák és uniformizálják a gondolkodást, és a politikai ellenfelet kulturálisan másnak, végső soron alacsonyabb rendű ellenségnek vizionálják. Ez már részben végbement folyamat, hiszen a magyar politikai kultúra érzelmi és „metafizikai” hőfoka már így is túl magas: itt minden fél magát tekinti az Abszolút Jónak és a másikat az Abszolút Rossznak. A már említett alapítványi rendszer védőárkában meghúzódó ellenzéki értelmiség egy csoportja egységes tömbként képzeli oda a kormány politikája mögé a magyar társadalom nagy részét és konzervatív-autoriter társadalmi veszélyt fest a falra, a kormányfő és csapata pedig – e vele nem szimpatizáló értelmiségi táborra és saját potenciális választóira gondolva – hol a Magyarok Világszövetsége ülésein mond kenetes, a keresztény Magyarországról szóló mondatokat, hol a Vasárnapi Újságban válaszolgat a riporter kérdéseire, és közben „pénzzel és fegyverrel” építi ideológiai-intézményi „magánhadseregét”. A rémképek megelevenednek, a kölcsönös félreértések és szándékos rosszindulatok új formákat öltenek: a „nyílt társadalom” készen áll, hogy legyőzze feudo-klerikál-konzervatív-állami „ellenségeit”, és a „keresztény Magyarország” is harcba indul a „liberalizmus és a kommunizmus sárkánya” ellen.
A két dichotomikus rendszer, azaz a Karl Popper könyvében, az 1945-ben megjelent „A nyílt társadalom és ellenségei-ben leírt szembenállás, és – több évtizedes előzmények után – az első világháborút követően a magyarországi Tanácsköztársaság és a fehérterrort követő években bevezetett „keresztény-liberális” oppozíció nem azonosítható egymással. Az első a totalitárius társadalmak (így a fasizmus és a szovjet típusú szocializmus) elleni szellemi küzdelem terméke, míg a másik megjelenését háborúk, tisztogatások és gyilkosságok kísérték és követték. Ezenkívül a modernizáció nem is azonos szintjeit jelenítik meg. Ugyanakkor mindkettő konfliktusközpontú, így hajlamos az ellenség(kép)ek gyártására. A „vörös” és „fekete” alapítványok és intézmények, az állami segédlettel és állami „népbiztosok” vezetésével létrehozott új jobboldali ideológiai műhelyek árnyékában pedig ott él a jobb sorsra érdemes, de új ideológiai lojalitásokra, alkalmazkodásokra nevelődő ország, amelynek kiműveltebb fői anyagilag-egzisztenciálisan is egyre kiszolgáltatottabbak, így az értelmiségi munkanélküliségtől tartva újra megtanulnak félni. Az értelmiség bizonyos csoportjaiban dúló háborúnak – a francia vagy az ausztriai minta ellenében – nincsen osztálybázisa, de most termelődnek ki azok a csoportok, amelyek saját eredetüket már ezeréves társadalmi-történeti tradícióval vagy éppen a felvilágosodás korától létező aufklérista ellentradícióval magyarázzák, miközben harcos ideológusaik jólétéről komoly szervezetek vagy éppen az állam gondoskodik. Magyarország, amelyről csak hisszük, hogy nem Budapest, legyőzetett. Vörös város – fekete város, vörös ország, fekete ország: teljes a kép.
Címkék:2000-10