Visszatérők
Novák Attila
Magyarországon a rendszerváltást követő években több, nem vallásos családban felnőtt zsidó (vagy részben zsidó származású) fiatal fordult a hagyományos zsidó életforma felé. A „felnőtt fejjel” a judaizmust választó fiatalok jelenléte – habár létszámuk csekély – ma már érzékelhető az ortodox közösségben, s néhány neológ zsinagógában. A héberül csak baal tesuvá-nak nevezett, „visszatérő” fiatalok sokszor csak a családjukkal, közvetlen környezetükkel való konfliktusok árán tudják megélni, kiharcolni zsidóságukat. Az utak sokfelé vezettek: van olyan, aki lazított szigorú vallásosságán, s „neológ” lett, többen otthagyták a judaizmust, míg egyesek az óhazát hagyták a hátuk mögött, és – folytatni akarván szigorú vallásosságukat – külföldi jesivákban tanulnak. Bár manapság könnyebb vallásosnak lenni, mint a rendszerváltás előtt, az emberek lelki felszabadulása nem következett be: nem csak a politika és a makrotársadalom, de a szűkebb környezet is megnehezíti helyzetüket, ezért többen nem vállalták a nyilvánosságot.
A családi háttér töredezettsége
A családi háttér többeknél csak részben zsidó, ám éppen a zsidóság eltitkolása, annak tudomásul nem vétele késztette a fiatalokat arra, hogy megismerkedjenek a „tiltott gyümölccsel”, azaz a zsidósággal. A 29 éves Vasadi Péter a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola hébertanára. Péter és felesége, Heinrich Erzsébet – aki egyébként pszichiáter – lakásának ajtaján ott függ a mezuza. „Először arra gondoltunk, hogy belülre kellene tenni, de aztán mégis a rendes helyére szegeztük fel” – mondja elgondolkodva Péter. A vegyes házasságból származó fiatalember édesanyja és nevelőapja is zsidó. A szülők kezdetben nem törődtek a fiú egyre intenzívebbé váló, zsidóság iránti érdeklődésével. „Nálam a hagyományőrzővé válás hosszú folyamat volt, ezért sikerült elkerülnöm, hogy átessek a ló másik oldalára” – fogalmaz élesen Péter. A családi háttér természetesen fontos volt a számára: „Tudtam, hogy zsidó származású vagyok, és azt is, hogy a dédszüleim Auschwitzban haltak meg. Valami zsidó jelleg érzékelhető volt otthon. Amikor a magyar könyvpiacon megjelentek a zsidó viccek, a felét már ismertem. De karácsonyt tartottunk.”
A harmincéves szellemi foglalkozású Cs. K. szintén a „semmiből” jött. „Családi hátteremet teljesen asszimilált zsidók jelentik, és mindkét oldalon tabutéma volt a zsidóság. Az 1980-as évek végén találkoztam először a „Halljad Izrael” című könyvvel, aztán az 1990-es évek elején egy vallásos szervezet révén kerültem Izraelbe. Vallásos típusú zsidósággal találkoztam, és ez volt a meghatározó a számomra.”
G. T. harmincas éveiben járó reklám- szakemberrel kávékortyolgatás közben beszélgetünk. Fején kipa van, konyháját nemrégen kóserolta ki, bár – ahogy mondja – ez „csak húsosra sikeredett.” A lakást beborítják a könyvek, a CD-k és a magnókazetták. G. T. gyakorlatias ember, bútorait is maga tervezi, a zsidó kiadványok mostanra integráns részét alkotják a tágas lakásnak. A családi háttér itt is zsidó, de ezt a zsidóságot a Holocaust emléke határozta meg: „Tíz-tizenegy éves voltam, amikor megtudtam, hogy zsidók vagyunk, nem verték nagydobra a zsidóságot. Karácsonyoztunk, ’Mennyből az angyal’-lal, csengettyűvel, disznóhússal, töltött káposztával.” Sok asszimilált magyar zsidóhoz hasonlatosan G. T. családjánál a zsidóságnak elsősorban „antropológiai”, és nem vallási-tradicionális vagy kulturális dimenziója volt: „Addig az volt a zsidó, aki zsidónak nézett ki, az volt az unsereiner. Tévénézés közben a szüleim – némi iróniával – azt mondták: na, ennek is kiköpött evangélikus arca van.” A judaizmussal akkor kezdett el mélyebben megismerkedni, amikor édesanyja 1993 őszén meghalt. „A Páva utcába kezdtem járni.” Aztán jött az ortodoxia. „Amikor anyámat elvesztettem, struktúrára volt szükségem, és a vallás így a lételememmé vált.”
Köves Slómó, a budapesti lubavicsi mozgalom egyik fiatal vezetője, aki jelenleg a Wesselényi utcai Chabad-„főhadiszálláson” és a Vasvári Pál utcai zsinagógában tölti ideje nagy részét. A rabbinak készülő, és küllemében is hagyományőrző fiatalember így vall családjáról: „Mindkét szülőm zsidó, és kommunista családból származnak, nem tudták, hogy kicsodák-micsodák, egészen addig, amíg bele nem néztek a születési anyakönyvi bizonyítványukba.” Slómó családja már a vészkorszak után született, így inkább a zsidó ismeretek hiánya, mintsem az G. T. családjára oly jellemző stigmatizáltság határozta meg őket.
Negyvenes, neológ értelmiségi ismerősöm meséli: „Asszimiláns családból származom, de gyerekkorom óta tudtam, hogy zsidó vagyok. Az érettségi tájékán vált egyértelművé, hogy e kötődés többet jelent számomra, mint a származás vállalását. Évek alatt, fokról-fokra jutottam el a kulturális identitás vállalásán át a vallásos praxisig s abban is lépésről-lépésre haladtam. Tanultam, majd életvitelembe is igyekeztem integrálni a tradíciót.”
L. P. ügyvédnőt sokszor lehet látni kalapban az utcán, amint éppen kis gyermekeit kíséri. Vasadi Péterhez hasonlóan édesapja nem zsidó, bár meghatározónak tartja a családi miliőt: „Anyu azt mondta, hogy nem voltunk vallásosak. A konyhában viszont részben el voltak választva a húsos és a tejes ételek. Jiddis mondásokat is hallottam tőle. A nagymamám testvéréhez pedig rendszeresen kijártunk az újpesti Szeretetotthonba, ő korábban a Páva utcában volt konyhavezető. Pészachra mindig ellátogattunk hozzá, mert mindig volt macesztorta, és azt nagyon szerettük. Anyu néha gyújtott gyertyát, és megőrizte a nagymama imakönyvét, gyertyatartókat. Tíztizenöt éves voltam, amikor elkezdett templomba járni. “
A. D. 32 éves informatikus, egyik szál cigarettáról a másikra gyújtva mesél élete döntő eseményéről, arról, hogyan lett vallásos. „A nagyszüleimet még vallásosnak nevelték, anyám apja a Hümes-Rasit (Mózes Öt Könyve Rasi magyarázataival – a szerk.) héberül és jiddisül mondta, úgy, ahogyan annak idején a héderben tanulta. Valamiféle békebeli zsidóság képét hozták magukkal: nagyapám azt mesélte, hogy amikor gyerekkorában, egy vidéki kisvárosban az utcán jártak a zsidó gyerekek, kezet csókoltak az esperesnek, és a keresztény gyerekek is kezet csókoltak a rabbinak. Ez így ment akkor.” Aztán a háború után mindenki kommunista lett. „A nagyanyám véresszájú kommunista volt, de amikor villám lőtt, elmondta a bróchét.”
Az informatikus tudta, hogy zsidó, és a középiskolában először a holocaustirodalomra „vetette rá” magát, majd más is érdekelni kezdte, és egyre több judaisztikai könyvet olvasott. „Aztán eljutottam odáig, hogy szervezeti keretek között kéne tanulnom. Jártam a Rabbiképző Intézet egyik kurzusára. Magamtól körülmetélkedtem. Elértem egy olyan szintre, hogy innen már nem lehet tovább jutni a tudásban, csak akkor, ha az ember vallásosan él.”
Interjúalanyaimmal beszélgetve egy furcsa, megdöbbentő és – számomra – visszatetszést keltő lélektani jelenségre lettem figyelmes. A vegyes házasságokból származó, és később vallásossá vált fiatalok nagy része öntudatlanul is válogat családtagjai között, és – zsidó emlékek után kutatva, a saját választás kulturális-történeti genezisét megkonstruálva – felnagyítja, túldimenzionálja a zsidó fél (olykor csak egyetlen nagyszülő) jelentőségét, míg a nem zsidó fél története, hatása, alakja háttérbe szorul, gyakran el is tűnik, vagy judaizálódik. Ez a jelenség fokozottan érvényesül akkor, ha az édesanya nem zsidó, ilyenkor ugyanis a gyermek a zsidó vallásjog szerint nem számít zsidónak, és az ilyen háttérből származó fiatalok általában – kerülve az éppen a zsidóságból érkező kirekesztési hajlandóságot – anyjukat is zsidónak mondják. „Az a benyomásom, hogy vallásos zsidó közösségekben a fiatalok túlnyomó része betért” – mondja Cs. K. Valamiféle hamisan értelmezett lojalitásigény a családtörténet valós elemeinek elkendőzésére, tehát súlyos élethazugságra készteti a fiatalokat, mintha megint „baj lenne” a származással. Az ortodox betérés nem megoldott Magyarországon. A „jihusz”-ra, a „jó származásra” kényes ultra-ortodox világba nem könnyű beolvadnia egy betértnek, de sokszor még a halachikusan zsidó, újonnan vallásossá lett fiatalokat is nagy bizalmatlansággal fogadják, és hosszú időnek kell eltelnie, amíg a befogadásra sor kerül.
Riportalanyainknál még egy érdekességet figyeltem meg: a család nem zsidó tagjai – éppen kívülállásuk és érzelmi érintetlenségük miatt – olykor toleránsabbak a zsidóságot választó fiatallal kapcsolatban, mint a família zsidó tagjai. „Amikor kimentem nyáron a lubavicsi táborba, éppen apai nagynéném támogatta az utat, mondván, hogyha nekem ez fontos, akkor menjek” – meséli L. P. A szélesebb társadalmi környezet sem föltétlenül elutasító. Bár a magyar közállapotokra jellemző intolerancia (mely rosszabb, mint Nyugat-Európában, de jobb, mint számos szomszédos országban) miatt a kipában és ciceszben való közlekedés nem mindig veszélytelen, a környezet pozitív hozzáállására is találunk példát. G. T. így fogalmaz: „Zsidó barátaimmal volt a legtöbb konfliktusom, és ezt jellemzőnek tartom. De a házban, ahol lakom, kiderült, hogy mindenkinek vannak zsidó emlékei, éppen ezért különlegesnek tartják, és tisztelnek a zsidóságért.” A. D., aki saját vallásosságát egyéni tettként fogja fel, így vall: „Amikor vallásos lettem, a nem zsidók részéről több támogatásban volt részem. A zsidók azt kérdezték tőlem, hogy minek ez az egész?”
Új-régi világ felé
A fiatalok különféle módokon „merültek el” a zsidóságban. A rendszerváltás által lehetővé tett szervezkedési szabadság, a határok megnyitása ehhez nagy segítséget nyújtott. Erre azért is szükség volt, mert az utóbbi évtizedek zsidó vallási és szellemi áramlatai az 1980-as évek végéig szinte ismeretlenek voltak Magyarországon. Ugyanakkor az újonnan szerveződő cionista és egyéb zsidó ifjúsági szervezetekben majdnem mindegyik visszatérő megfordult.
Vasadi Péter érettségi után tanult meg héberül olvasni, majd 1991-ben kiutazott Izraelbe. Ez – nemzedéke nagy részéhez hasonlóan – sokat jelentett, bár inkább „az etnikai identitás irányába” hatott. „Aztán elkezdtem járni péntek esténként a Dohány utcai zsinagógába, majd átszoktam a Rabbiképzőbe, később pedig a Páva utcába „költöztem” át: itt töltöttem életem első széderestéjét. Goitein bácsitól pedig – a Wesselényi utcai iskola Talmud-Tóráján – megtanultam davenolni, de még nem voltam vallásos, péntek esténként buliztam, társaságba jártam. Végigjártam a zsidó intézményeket, ifjúsági klubokat, és voltam a szarvasi táborban.” 1993-ban már úgy töltött hosszabb időt Izraelben, hogy zsinagógába akart járni. „Azután rendszeresen jártam templomba, majd úgy döntöttem, hogy fölvetetem magam Ábrahám szövetségébe. Ennek köszönhetően volt otthon egy kis perpatvar. Azt mondták, hülye vagyok, anyám pedig azt is hozzátette, hogy „nem is vagy zsidó”, de később hozzászoktak vallásosságomhoz. A zsidó kórházban Löwy doktor úr pedig elvégezte a circumcisiot. Anyámék azt mondták, azt teszek szabadidőmben, amit akarok, de otthon nem lehet sabbat és kasrut. Ezt úgy oldottam fel, hogy vigyáztam arra, hogy mit eszem.” Péter elkezdte tartani a nagyünnepeket, és ilyenkor a főiskoláról is hiányzott.
Slómót szintén az ifjúsági klubok vezették el a zsidóság mélyebb megélése felé: „A Radnóti Miklós Általános Iskolá ba küldtek. Bár ez nem kifejezetten zsidó iskola, de a gyerekek között sok a zsidó. Amikor a rendszerváltás elérkezett, több ifjúsági szervezet is alakult. Elkezdtem járni a Habonimba (baloldali cionista ifjúsági szervezet – a szerkj, és Talmud-Tórára. Egyszer egy barátommal elmentem a Dohány utcai zsinagógába, ott ültünk, és nem értettünk az egészből semmit. A Habonimnak örült az apukám, mármint annak, hogy pótlom, amit ő kihagyott. Akkor még csak tizenegy éves voltam. Egy évvel utána, a Bne Akiva (vallásos cionista ifjúsági szervezet – a szerk.) által szervezett bár-micvó táborban voltam Izraelben: ott hallottam először Oberlander rabbiról, aki akkor három éve tartózkodott Budapesten. Az izraeli idegenvezetőm vallásos volt, és szombatot is tartottunk. Amikor hazajöttem, már az első nap beállítottam Oberlander rabbihoz. Akkor kezdtem el komoly vallásos életet élni.”
A. D. nem zsidók között szocializálódott: „Soha életemben nem voltam zsidó szervezetnek tagja, nem ismertem zsidó fiatalokat, nem jártam zsidó középiskolába. A szüleim barátai között inkább a zsidók domináltak, de nekem mindenféle barátom és ismerősöm volt. nem is feltétlenül a zsidó osztálytársaimmal tartottam a kapcsolatot. így magamnak találtam meg a vallást, a közösségi része kevéssé érdekelt.”
L. P.-t, első magyarországi zsinagógái élményei után, 1989-ben Amerikában érték a komolyabb zsidó hatások: „Ott találkoztam olyan vallásos élettel, amelynek én is a részévé lehettem. Ezt egy lubavicsi közösségben tapasztaltam meg. Mégis, úgy éreztem, hogy a zsidóságot máshogy is meg lehet élni, mint ez a mozgalom, nagy segítséget jelentett, hogy 1990-ben visszatértem Amerikába (New Yorkba, illetve Philadelphiába), ahol a zsidóságnak minden ágát meg lehet találni, és igyekeztem is megismerni mindannyit, nekem a modern ortodoxia tetszett a legjobban.”
Magyarországon nincs belső indíttatású (ortodox) zsidó reneszánsz, az összes ilyen jellegű kezdeményezés amerikai és izraeli eredetű. A Chabad New Yorkból (Crown Heights) érkezett Magyarországra, a budapesti születésű és a nyolcvanas évek közepe táján az országot elhagyó Zeév Paskesz, a Budapest Kolel fiatal és energikus vezetője pedig Jeruzsálemből érkezett, ahol a belzi hászid közösséghez tartozik. Sokan megfordultak tanházában a baal tesuvák közül.
Az, hogy a fiatalokat ennyire megérintette az ortodoxia, nem véletlen. A zsidóság tartalmasabb, az értelemre és a lélekre is ható, intenzívebb átélését, gyakorlását, ugyanakkor a környezet és az egyén felé is radikálisabb elvárásokat megfogalmazó, az élet minden kérdésére választ adó rendszerként az ortodoxia hitelesebb volt, mint a neológia. Ráadásul az ortodox csoportok azért is vonzzák a fiatalokat, mert globálisak, és így a hazai zsidó infrastruktúrához, az itteni személyi-intézményi hálókhoz csak részben kötődnek. Nemzetközi jellegüknél fogva izraeli és amerikai tanulóéveket tesznek lehetővé, kitárják a kapukat a világ és egy dinamikusabb, életteli zsidóság felé.
Konfliktus a környezettel, avagy „ki van a ketrecen kívül”?
A legtöbb visszatérő nagy feszültségben él közvetlen környezetével. A magyar zsidóság igen asszimilált, ráadásul a zsidó hagyomány komoly gyakorlásának nem pusztán az a következménye, hogy máshogy kezd az illető gondolkodni a világról, de életmódja miatt is egyre jobban elkülönül közvetlen és tágabb környezetétől. A zsidóság – főleg az ortodoxia – ugyanis a halacha, a vallásjogi szabályok köré építi ki bástyáit, így (hasonlóan az iszlámhoz, és eltérően a kereszténységtől) az élet minden mozzanatát beszabályozza. A szigorúan kóser háztartás, a konzekvensen hagyományőrző szombattartás és sok más előírás automatikusan kiszorítja a fiatalokat addigi életükből. A probléma abban áll, hogy Magyarországon a visszatérők nem épülhetnek be egy szerves, tágas, ugyanakkor ortodox zsidó társadalomba, mivel ilyen nem létezik. Ehelyett olyan közeghez kell alkalmazkodniuk, mely csak pártucat – egymást már évtizedek óta jól ismerő – emberből áll. Egyik interjúalanyom – meglehet, némi malíciával – „begettósodásnak” nevezte ezt a folyamatot. Az egyik legnehezebb probléma például a kasrut szigorú megtartása, ilyenkor a szülők tiszteletére felszólító tórai parancs kerülhet szembe szintén tórái előírásokkal és rabbinikus döntvényekkel.
Mivel a Sulchan Aruch és más, a vallásos zsidók életrendjét szabályozó rabbinikus rendelkezések előírásai messze túlmennek a kóser vágáson és az edények kóserságán, a hagyományőrző zsidók csak közösségben tudnak élni. Tekintve, hogy Magyarországon magyar ortodox zsidó közösség gyakorlatilag nincs, a szigorú hagyományőrzés családi háttér, vagy legalábbis a család pozitív hozzáállása nélkül nagyon nehéz, és az elkülönülés a fiatal mentális állapotára sincs jó hatással. A család által nem támogatott ifjú szegregálódhat, elmagányosodhat. Ráadásul a visszatérők egy részére jellemző a „neofita túlbuzgás”, és sokszor radikálisabbak, türelmetlenebbek környezetükkel, mint a családjukban már eleve vallásosnak nevelt emberek. A mentális problémák elől a koncepciózusabbak és belátóbbak Izraelbe, az Egyesült Államokba, vagy más olyan országba költöznek át, ahol van közege, terepe a vallásosságnak.
L. P. nem teljesen osztja ezt a véleményt, hiszen szerinte a vallásosságra való áttérés Amerikában is marginalizálódást jelent, ha valaki nem egy nagyvárosban lakik, mert „nincs akkora zsidó újjáéledés, mint amit a média tükröz.” Szerinte Magyarországon a zsidó és egyben intellektuális társaság hiánya miatt is nehéz zsidónak lenni.
Sajátos esetet jelenít meg Cs. K., akinek – bár családja túlnyomó része zsidó, de sokakhoz hasonlóan -, mégis be kellett térnie, mert halachikusan nem minősült zsidónak. „Betörésem megváltoztatta az életmódomat. Akinek foltja van az identitásában, kompenzálni igyekszik azt. Velem is ez történt, az elvárásokat folyamatosan magamévá tettem. Egyébként az az érzésem, hogy a halachikus szabályok a betérés folyamatának csak egy szeletét adják, mert létezik egy íratlan, társadalmi oldala is, sőt talán még le nem írt előírások is vannak.” A fiatalember még egy, az ultraortodox világra jellemző jelenséget vett észre: „Az, hogy megfigyelik a betértek és nyomást gyakorolnak rá, arra vezethető vissza, hogy ’a klub’ számon kérheti, hogy a friss tag ragaszkodjék a szabályaihoz. Ez pedig így szól: ’Nem kötelező a klub tagjának lenni, de ha már beléptél, viselkedj ennek megfelelően.’ Egyébként megértem az amúgy néha nagyon piszkos eszközöket is felvonultató, besúgó rendszerre épülő ellenőrzési folyamatot. Van, akinek az esetében hat a terror, és odaragad, másokat viszont elriaszt.”
„Akkor miért az ortodoxoknál tértél be?” – vetem közbe. „Azért, mert elfogadtam, hogy az ortodoxia az igazi zsidóság. Száztíz százalékos bizonyítási kényszerem volt, úgy akartam eltüntetni a származási „foltot”, hogy abba senki se köthessen bele. A neológ vagy a reform betérést meg lehet kérdőjelezni. Ezt követően, a felkészülés után azonosultam az ortodoxiával, és őszintén vittem végig a procedúrát. Az ortodoxia a zsidó szellemi érdeklődésemnek izgalmasabb kihívást jelentett, mint a többi irányzat, és zsidóságom megélését is sokkal jobban tudta biztosítani, markánsabb azonosulási mintát jelentett.”
A D. – aki már nem ortodox – soha nem tudott megbékélni bizonyos parancsolatokkal. Bármeddig is jutottam a vallásosságban, mindig voltak dolgok, amiket nem tartottam be. Megmondom őszintén, a nemiségről van szó. Bár glatt kóser és szigorú szombattartó voltam, de színházba és szórakozóhelyekre is jártam, és nem voltam hajlandó szociálisan beszűkülni: nem zsidó ismerőseimmel és barátaimmal ugyanúgy tartottam a kapcsolatot, mint annak előtte. Tanultam, és komoly lelkiismereti ügy volt, hogy mindennap elmenjek a templomba. Szorongtam és féltem a Mindenhatótól.”
Cs. K.-nak elsősorban intellektuális izgalmat jelent a szigorú vallásosság: „Szerintem a „fundamentalizmus“ felvilágosult magyarázata a legnagyobb kihívás, bebizonyítani azt, hogy miért alkalmas a modern gondolkodás számára. Törekszem a kasrut és a szombat megtartására.”
Sok fiatal forradalmi hevülettel vetette bele magát az elkülönülés újdonságába. Slómó meséli: „Már régen nem ettem disznóhúst, majd elkezdtem a-Kazinczy utcába járni húsért. Később ez odáig ment, hogy már a tejet is csak az ortodox hitközségben voltam hajlandó megvenni. Ekkor a szüleim megijedtek, főleg azért, mert nem tudták, hogy mi fog ebből kisülni. Később sikerült megoldani a problémát, édesanyámmal külön konyharészt alakítottunk ki nekem, ahol iskola után magamnak főztem.” Slómó családja már csak azért is rendkívül gyanakvó, mert a fiú egyik nővére krisnás lett, és elköltözött otthonról. A krisnások gyakorlatilag teljesen elszigetelik az egyént a családtól: „Nővérem abbahagyta az iskolát, elköltözött otthonról.”
G. T. új edényeket vett és megmentette a mikvében. „Fokozatosan tértem át erre” – fogalmaz – „először a disznóhúsról szoktam le.” A zsidó életvitelnek a reklámszakember családja és zsidó barátai nem nagyon örültek: „Egy volt barátom, aki értetlenül állt „bezsidulásom” előtt, indulatosan így fakadt ki: ’Miattad visznek el minket negyvenévenként, minek kell ez neked?!”
A nem mindennapos helyzet olykor furcsa kompromisszumokhoz vezet. L. K. a karácsonyt alakította át zsidó ünneppé: „A három évvel ezelőtti karácsonykor már nem ettem disznóhúst. Aztán a következő évben az edényekkel még mindig nem foglalkoztam, de a csirke már kóser volt. Aztán ez is, meg az is kellett volna, és ebből konfliktus keletkezett. Idén karácsonykor viszont kóser karácsonyunk volt. Én készítettem az ételeket: glatt kóser bejglit és töltött káposztát. A szentestei húspástétom is ott volt: én vittem az ételt, magamnak pedig műanyag evőeszközöket. A családom tréfli tányérból ette ugyanezt. “L. éknél is konfliktus forrása volt a kasrut, de a fiatal jogásznő szigorúan hagyományőrző életvitele Magyarországon némileg enyhült: „Aki Magyarországon glatt kóser akar lenni, annak az élete nagyon korlátozott lesz. Nagyon sokszor kerülök olyan helyzetekbe, hogy ha nem tennék minimális engedményeket, megsértenék embereket. Ez persze nem azt jelenti, hogy ennék olyan ételt, ami nem kóser. Magyarországon a minimális engedmények persze komolyabbak, mint Amerikában, ahol a zsidó lét feltételei sokkal nagyobb körben biztosítottak.” Az ügyvédnőnél a vallásossá válás kezdetén a család örült a kasrutnak és a szombatnak, de „a rendszeresség már idegesítő volt a számukra.” Ugyanakkor tisztelik a család vallásos tagját, ha például a testvérénél van péntek este, akkor ott is gyújtanak gyertyát.
A. D. vallásosságának a nagyszülők és a testvére nagyon örült. „Ugyanakkor a szüleimmel voltak problémák. Ugyanis az édesanyám „elveszítette” a fiát, akinek főzhetett, nekem otthon külön kóser konyhám volt. Szüleimnél még egy pohár vizet sem ittam meg olyan pohárból, amely nem volt előtte tajvlizva. (rituálisan megmentve a mikvében – a szerk.) Próbálkoztam azzal, hogy megfőzöm az ételt, és együtt eszem a családommal. Ez néha ment. Amikor az édesanyám kóser módon próbálta elkészíteni az ételeket, az már problémákat okozott.”
Vasadi Péter vállaltan nem ortodox, inkább hagyományőrző. Erre késztették izraeli élményei is: „Haredi (ultraortodox) ismerőseim nem ettek nálam, az egyikhez elvittem a kávéfőzőmet, azt elvitte tajvlizni, és utána műanyagpohárból megitta a kávét.” Péternek viszont volt „nagyobb problémája”, mint a kasrut minél szigorúbb betartása.
Cs. K. szerint viszont problémás, hogy a magyarországi zsidóság izraeli mintákat követ, melynek köztudatában csak két pólus, az ortodoxia és a szekuláris világ van jelen. „Sokféle irányzat kellene, olyan is, amelyekkel személy szerint nem értek egyet.” Valóban, az izraeli madrichok, vagy a hivatalos Szochnut utakon látott minták az izraeli társadalom pólusait láttatják a fiatalokkal. „Az, hogy az izraeli társadalom nagyobb része hagyománykövető, a köztudatban nem világos. Ugyanez hat a magyar fiatalokra… Viszont az ultraortodoxia a legkönnyebben vállalható, hiszen logikus, konzekvens és ellentmondásmentes rendszerként jelenik meg.” Cs. K. véleménye az, hogy az ortodoxokká vált fiatalok nagy része képmutató. A helyzet oka szerinte az, hogy a magyar zsidóság „eljutott a mélypontra.” Ahogy mondja: „A mi generációnk otthonról nagyon kevés zsidóságot kapott, és egyértelmű mintákat keres. A neológ minta nem minta, mert csak akkor lehetne az, ha erősebb lett volna az identitásunk.” A harmincéves visszatérő a megfigyelhető mozgásokat korosztályi sajátosságokkal is magyarázza. „Pontosan ugyanarról a jelenségről van szó, mint amikor többen a hatvanas években maoisták lettek, majd később liberálisok.”
A szigorúan ortodox életvitelű Sióménak budapesti iskolájával sem volt könnyű, és a szülei is gyerekkori lázadásként élhették meg a történteket. „Amikor visszajöttem, a szüleim nem akarták, hogy jesivában tanuljak. A Radnóti első gimnáziumi osztályában ültem az első padban, nem tanultam egy szót sem, és Hümest olvastam, dolgozatíráskor pedig aludtam a padban. Három hétig tartott a „lázadás”. Utána Pittsburgh-be mentem, lubavicsi jesiva- gimnáziumba.”
Kényes az egyensúly
A vallásos fiatalok sajátos módon élik meg mindennapjaikat. A hagyományőrző zsidóság sajátos szociológiai-lélektani helyzete, és a lakosságnak – főleg az amerikaihoz viszonyítva – nem túl magas tűrési ingerküszöbe miatt szinte mindegyik visszatérő munkahelyileg is kötődik a zsidósághoz. Ha a család és a szélesebben vett társadalmi környezet nem is, de a „zsidó” cégérű munkahely intimitása némi védelmet nyújt a számukra. Vasadi Péter megerősít: ha valaki Magyarországon zsidóként akar élni, akkor vagy zsidó munkahelyen kell dolgoznia, vagy független vállalkozóként szükséges megkeresnie a napi betevőt. G. T. szabadúszó, azt a munkát vállalja el, amit akar, szombatra nem vállal megrendelést, ezért – ahogy mondja – tisztelet övezi. Slómó a Chabadban él, a zsidó életmód természetes közegében. L. P. szintén zsidó szervezetnél dolgozik, ott pedig tiszteletben tartják a vallási ünnepeket, és pénteken délután már nem kell dolgoznia. Cs. K. még (mindig) tanul, míg A. D. is zsidó munkahelyen dolgozik.
A nem zsidó környezetben tanuló, dolgozó hagyományőrző fiatalok kompromisszumokat kötnek: sok egyetemista az egyetem épületében leveszi a kalapját, és esetleg – főleg, ha nem látja őket senki – egy-egy salátát megesznek a büfében. Nem sok olyan fiatal visszatérőt ismerek, aki nem zsidó környezetben dolgozik: egyikük magánvállalkozó, a másik pedig egy bank alkalmazottja. Ez utóbbi fiatalember esetében a toleráns környezet (és a zsidó főnök-barát) tette lehetővé a kipahordást, és az ünnepek megtartását. A munkakényszer és az ortodoxia régen megtalálta a maga egymáshoz vezető útját. Magyarországon az 1950-es, 1960-as években szombattartó szövetkezetek alakultak a főváros belső kerületeiben, de mára ezek megszűntek.
A vallásos fiatalok nagy problémája a volt iskolatársakkal, barátokkal és a másik nemmel való viszony. G. T. szerint a probléma gyökere az, hogy „nemcsak halachikus szempontok vannak az életben”. Ezen kívül a társasági élet is megsínyli a zsidóságot: „Beszűkülési érzéseim voltak, elmaradtak a barátaim, de most felújítom a barátságokat. Sok visszatérő szándékosan építi le a nem-zsidó kapcsolatait. A zsidóság azt tanítja, hogy le kell győzni a vágyakat, de én nem vagyok ebben biztos.” Vasadi Péter éppen a kényes magyarországi helyzet miatt tartja fontosnak az Izraelben megismert szefárd hagyományt, „mert nem fanatikus, ugyanakkor hagyománytisztelő. Péntek este hazamegyek, de másnap bizony elmegyek a nagynénémhez” – magyarázza élénk taglejtésekkel kísérve.
Slómó szerint a vallásos fiatal számára mindenképpen fontos a tanulás, ha lehet, legalább valamennyi időt jó eltölteni a jesivában, ám utána több olyan kihívásnak van kitéve, mely „koptathatja” a vallásosságát. „Ha a visszatérő nincs felvértezve egy olyan tanítással, mely megmondja, hogy miről szól a zsidóság, és miért jó, hogy zsidó, akkor baj van. A chászidizmus nagyon erős alapot nyújt arra, hogy hogyan kezeljük saját magunkat, barátainkat és a külvilágot.” Slómó szerint jó, hogyha a fiatal kivonja magát a „normális” életből, és a jesivában, vagy a kolelban (a fiatal felnőttek délutáni tanházában – a szerk.) tanul. „De ez nem elég. Legalábbis egy életszakaszban teljes életét rá kell tennie a zsidóságra. “
Ezzel együtt nem szabad megszakítanunk a kapcsolatot a családdal és a barátokkal. „Az igazán jó barátaimmal a mai napig jó a viszonyom. Azáltal, hogy nem fordulunk el a külvilágtól, sok felesleges feszültséget oldunk fel magunkban és másokban.” Slómó szülei végül kibékültek a helyzettel. „Amikor Pittsburghben meglátogattak, nagy változáson mentek keresztül. Közelebbről is megismerkedtek a zsidó élettel, bár távolról sem lettek vallásosak, nagyon közel állok a szüleimhez, szinte mindennap beszélünk, és nagyon jól megértjük egymást. “
A zsidó hagyomány a partnerválasztást is meghatározza: tiltja az exogám, a zsidóságon kívüli házasságot, a nem vallásos zsidóval való együttélés pedig súlyos kompromisszumokhoz vezethet. A szűk budapesti zsidó partnerpiac sem könnyíti meg a visszatérők helyzetét. A vallásos zsidó fiatalok száma elenyésző, ezért is utazik sok vallásos zsidó fiatal külföldre, hogy ott találjon magának – szintén vallásos – társat. G. T.-nek volt nem zsidó barátnője is, de csak másfél hónapig éltek együtt. „Aztán szakítottam vele, mert teljesen más volt a világunk. Érdeklődő volt és nyitott, különleges voltam a számára.” Az is problémát okozott, hogy az együttélés során a partner főzhetett volna szombaton, de ez mégsem lett volna célszerű.
A. D. szerint a nemiség a fő oka annak, hogy a kezdeti lendületes évek után oly kevesen maradnak vallásosok. „Ha valaki túl van az első kapcsolatán, már nehezen tud máshogy élni. Nem a kasrut, a szombattartás, meg a tradicionális öltözködés a problémás a visszatérők számára, hanem ez.”
Már említett negyvenes ismerősöm szerint a vallásos életmód, vagy a partnerek eltérő viszonya a valláshoz „magánéleti konfliktust okozhat, de indulatátviteli terep is lehet. Természetesen bizonyos nézetkülönbségen túl nem lehetséges az együttélés. Úgy tapasztalom, hegy a visszatérők döntő többségében férfiak, míg a nők között csekélyebb a vallás iránti érdeklődés. Számos fiatalban zsidóságuk tudata etnikai alapú büszkeséget – mondhatni – gőgöt eredményez, ám a vallásgyakorló zsidót lenézik. Hogy mi van e mögött, nem tudom, talán valami mélyen rejlő bűntudat kompenzációja. Tény, hogy a zsidó társaságban történő partnerkeresés során nem a legjobb ajánlólevél a vallásosság.”
Cs. K.-tól azt kérdezem meg, miért tapasztalom az értelmesebb visszatérőknél – akik erősen ragaszkodnak a szövegek által közvetített világhoz – hogy nem a spirituális érdeklődés a jellemző, a meghatározó. Elgondolkodik, majd így válaszol: „Aki ateista családban nőtt fel, és racionálisabb a beállítottsága, nem fogja tudni feltétel nélkül elfogadni azt, amibe nem nevelték bele, másrészt racionálisan nem bebizonyítható. A zsidóságban az a jó, hogy lehetőséget teremt a tanulás és a cselekedetek révén is az Istennel való kapcsolatra. A megoldás a jövő generációjában rejlik, a gyerekeinknek ez már természetes lesz.” Ugyanakkor jó néhány veszélyre is figyelmeztet, ugyanis – szerinte – a legtöbb fiatalnál képmutatáshoz vezet az ortodoxia és a modem világ összeütközése. „A mi generációnk otthonról nagyon kevés zsidóságot kapott, és egyértelmű mintákat keres. A neológ minta többé már nem minta, hiszen annak idején az otthonról hozott erős identitás tette lehetővé a folyamatos lazítást. Most már azonban hiányzik ez a háttér, és kemény ideológiát az ultraortodoxia és a reform kínál.”
L. P., aki egyetemet végzett és felnőtt korában kezdte el tartani a hagyományt, a tradíció és a modem világ összehangolására tesz erőfeszítéseket. „Azt hiszem, hogy a baal tesuvák számára fontos a nem zsidó világ, hiszen ebben nevelkedtünk. Nem érzek semmilyen problémát abban, hogy elmegyek egy koncertre, és meghallgatom például Händel Messiását, vagy Bach Máté passióját. Szerintem nehezebb azok számára, akik éles cezúrát húznak az életükben.” Egyébként is meg kell próbálni békében élni a tágabb, magyarországi környezettel is. „Ha elfogadjuk, hogy Magyarország (mivel aránylag homogén ország) nemzetállam, akkor ezt tiszteletben kell tartani. Aki vallásos zsidóként éli meg az életét, az nem akar asszimilálódni. Én nem akarom azt elvárni, hogy az én zsidóságomról többet tudjanak a magyarok. Azt viszont elvárnám, hogy ha én kalapban akarok bemenni a Széchenyi Könyvtárba, akkor ennek ne legyen semmi akadálya.” A felnőtt korukban visszatérők számára így fogalmazza meg hitvallását: „Azok a rendszerek szimpatikusak, amelyek elfogadják, hogy különböző módokon lehet élni és nincs egy hivatalos dogma, amelynek alapján meg lehet mondani, hogy melyik az egyedül üdvözítő út. Én a modem ortodoxiát választottam, de elismerem, hogy zsidóként többféleképpen lehet élni.”
„Erős itt a jécer hara”
Ismerősöm a környezet nyomását említi, amikor rákérdezek, miért lazított vallásosságán. „Családom kezdettől fogva idegenkedett a kósersággal és a szombattartással kapcsolatos teendőktől, melyet követni nem tudtak, hiszen számukra mindez idegen, intellektuálisan követhetetlen, s így át nem élhető élmény volt. Attól is féltek, hogy a külsőségek miatt utcai támadás áldozata lehetek. A problémát az is fokozza, hogy a legtöbb családban három generáció él egymás mellett, és a legifjabb nemzedék két – egymással gyakran homlokegyenest szembenálló – modellt lát, mely konfliktust okozhat a nevelésben.”
A. D. hat év után feladta ortodoxiáját. Ahogy fogalmaz, „itt” rejtőzik a jécer hara, a „rossz ösztön”. „Egy ideig azt mondtam, hogy nem vágyok vallásos, de hiszek. Aztán rájöttem, hogy ez önbecsapás. Mert ha hiszek az Örökkévalóban, akkor nekem kötelességem betartanom a parancsolatait. Ha pedig nem tartom be, ez a hit nem igazi. Most nem tudom definiálni, hogy mi vagyok.”Ám a váltás komolyan megviselte. „Amikor először gyújtottam cigire szombaton, nagyon rossz érzésem volt. Amikor levágattam a szakállamat, sírtam, de levágattam. Tovább akartam lépni, a belterjes vallásos világ már nem érdekelt. Megtalálhattam volna anyagilag is a számításomat, de nem akartam.” A fiatalember úgy véli, hogy mégis a vallásos világ tette lehetővé azt, hogy egyedül is tudjon tanulni. A. D. ugyanakkor nem szakított a zsidósággal, ma is csak kóser húst eszik, nem keveri a húsosat a tejessel, és bár be-betér olykor egy vendéglőbe, de húsos ételt nem eszik. „Mamám örült, de maximalista, azt akarja, hogy egyek tréfli húst is.” Peszachot is szigorúan megtartja. „Ez Antwerpennek köszönhető, az ottani ortodox közösségben sok ünnepet töltöttem, és láttam, hogy milyen egy kóser Peszach. Ilyen szempontból Antwerpen jó iskola volt.” Azt is leszögezi, hogy ha családja lesz, fontos, hogy a gyerekeit vallásosnak nevelje: körülmetéltesse és zsidóságra taníttassa.
A kulcs az Európai Unióban rejlik?
G. T. nem látja világosan a saját jövőjét „A belső indíttatások egyre fontosabbak lesznek, fia jó a dolog csinálom, ha nem, nem csinálom”. Köves Slómó és L. P. egyaránt fontosnak tartják az állandó tanulást, azt, hogy ne rekedjenek meg egy szinten. Slómó szerint egyébként is vigyáznia kell magára az embernek, „ameddig úgy érzi, hogy nem elég erős ahhoz, hogy más életet éljen, mint a többi. Aktív zsidóknak kell lennünk mind magunkra, mind másokra nézve. Ha igazán átéljük a zsidóság gyönyörűségét, akkor azt nem tartjuk meg csak magunknak, és ha másokra hatunk, akkor az automatikusan ránk is jó hatással lesz.” Vasadi Péter a szélsőségektől mentes hagyományőrzést tartja fontosnak, és azt is, hogy az emberek ne szakadjanak el a nem zsidó külvilágtól. Sokan még nem tudják, hogy mit fognak a jövőben tenni. Nagyrészt a magyarországi zsidóság belső mozgásaitól függ, hogy ez a pár tucat, értékes, a zsidóságban a saját létüknek is értelmet adó rendszert látó fiatalember mennyire fogja magát otthon érezni Budapesten. A magyarországi zsidóságban meghonosodott zsidó mozgalmak valódi meggyökerezésére azonban még vámunk kell. A fiatalok közérzete viszont – tágabb értelemben – függ az ország állapotától is. Ahogy L. P. megfogalmazta: „amennyiben Magyarország megerősödik és fölveszik az Európai Unióba, akkor a zsidóság magyarországi helyzete is javulni fog. Azért, mert a magyarok több identitással rendelkezhetnek (magyar és európai), mobilabbnak fogják magukat érezni, és nem úgy, mintha beszorultak volna ide, a Kárpát-medencébe. “
Címkék:2001-04