Ügynökök halála
Novák Attila
A mostanában kirobbant ügynökbotrány felfedte azt, hogy nincs két ország, amiben éljünk, csak egy. A magyarországi jobboldal által felfestett „második Magyarországot”, azaz a „polgári, nemzeti világot” már régen megroppantotta a szakemberhiány és a nyers politikai érdek. Ami a jobboldali pártok vezéreinek beszédeiből kiszűrődik: csak demagógia és a már megszokott, az ország felosztására törekvő, pártpolitikai motivációjú kísérlet teljessé tétele. S ami maradt, az a színvilágában szürkés, süppedős mocsár: a magyar félmúlt. A szocialisták kiszorítására és diszkreditálására törekvő „polgári” igyekezet gellert kapott és szertefoszlott: a kádárista nosztalgiák így ismét erőteljesen éledhettek fel megannyi emberben. Persze, azt mindenki tudja, hogy többszázezer párttagot (és családtagjaikat) nem lehet kizárni a közéletből, hiszen maga a jobboldal gyakorolt bűnbocsánatot a „megtévedtekkel” szemben, amikor gyakorlatilag megtűrte és felhasználta az őket kiszolgáló volt párttagokat, továbbá ügynököket, besúgókat és provokátorokat. A párttagság másként esik latba: Hatvany Lajos fogalmazta meg régen, hogy a zsidónak a keresztény magyar társadalomba történő bebocsáttatásáért ki kellett keresztelkednie; hasonlóan, a magyar állampolgárnak közel negyven évig, ha előre akart menni a szakmai ranglétrán, be kellett lépnie az MSZMP-be. Kivételek vannak – de mint tudjuk, azok is csak a szabályt erősítik.
A magyar nép többségében meglévő zsigeri, de rejtett antikommunizmust és antibolsevizmust meglovagoló Fidesz tudatosan, ám – végső soron – hamis kalkulációt végezve tornázta bele magát „a” helyzetbe, amelyből immár ezernyi polgári kör és nyilvános utcai demonstráció sem tudja kimenteni. Nem számolt azzal, hogy a kommunistaellenesség és a rendezett, konfliktusmentes (kádári) jólétre törő vágy egyszerre él az emberekben. Már Kerényi Imre one-man showja, utcai akciózásai és motivációiban kétes sajtóportréi sem segíthetnek. A lufi kipukkant, a tizenkét év után, a választások után előszedett listák csak azt mutatják, hogy korábban, a rendszerváltás forgatagában kellett volna „rendezni” a kollaborálok ügyét, nyilvánosságra hozva a neveket és megszabva a közügyektől való eltiltás határidejét. Forradalom nélkül, a folytonosság megszakadása nélkül, így az aktuális politikai érdek mocsarába veszve ugyanis az egész ügynökösdi csak színjáték, rossz bohózat. Farce – a legrosszabb formájában. Rendezte: a magyar politikai élet.
De mi vezetett el idáig? A rendszerváltás – mint arra néhai Antall József is utalt – nem volt forradalom, hanem tárgyalóasztal melletti kiegyezés. Lusztrációs törvényt – több nekifutás ellenére – nem hoztak, így a volt ügynökök, besúgók továbbra is a magyar közélet részesei maradhattak, és az ügynöklistákat Antall is csak saját jobboldali ellenzéke megregulázása céljából szellőztette meg. Ráadásul a különféle ügynöki lajtstromokat már egyszer szortírozták az 1960-as években, majd az 1980-as évek végén, így – mint azt Kenedi János is megállapította – a Mécs-bizottság működése legalább is kétségeket ébreszt. Egy már többszörösen is kiszelektált lista alapján, elsősorban politikai szempontokat figyelembe véve „ügynöközni” – sokat nem tesz hozzá az igazság megismeréséhez.
Az ügynökügyben azonban nem a mai perpatvarok a legfontosabbak, végül is az egypárti diktatúra bűnös közreműködőiről, százezrek (sőt milliók) életének megkeserítőiről, barátságok, házasságok tönkretevőiről, a mindenható Állam szemeiről, szóval jogtalanságok elkövetőiről van szó. A rendszerváltás során nem bántották őket, a kerekasztal- tárgyalásokhoz „méltóan” még csak bocsánatot sem kért senki semmiért. Ahogy néhai Szabó Miklós fogalmazta, az állampárt és a szocialista állam emberei – cserébe a rendszerváltásban való részvételért – salvus conductus-t, azaz „szabad elvonulást” kaptak. A fiatal magyar demokrácia azonban súlyos árat fizetett, az antikommunizmusra felesküdött pártok és szavazóik szembe találták magukat a kommunista-szocialista múlt nyílt vállalóival, akik állandóan emlékeztették őket arra, hogy a magyar politikai demokrácia megszületése nem szűzi szülés, hanem kompromisszum, mégpedig súlyos és nagy kompromisszum következménye. A magyar történelemben sok példát találunk ezekre az élet élhetőségét biztosító, de rossz kompromisszumokra.
A szocialisták kezdeti kirekesztettségét 1994-ben már egy bátrabb hang váltotta fel. A magyar kapitalizmus „szabadságától”, a kialakuló új osztálytársadalom óriási jövedelemkülönbségeitől és anomáliáitól megijedt százezrek voksoltak ijedtükben az elvileg az ő érdekképviseletükre szövetkezett szocialista pártra: megtörtént az állampárti múlt demokratikus-parlamenti legitimálása. A korábban nagypárti illúziókat kergető és harsányan antikommunista szabaddemokraták pedig sikeresen „asszimilálódtak” a szocialista párthoz. Itt lepleződött le az Ellenzéki Kerékasztal képlékeny mivolta, paradox helyzete: a közömbös nép feje fölött szervezkedő hatalmi-politikai csoportok az ő nevükben, de nem őket képviselve kötötték meg az alkut s biztosítottak helyet maguknak az új hatalomban. Bár a Kádár-rendszer legitimitása az orosz szuronyokon nyugvott, az ellenzéké csak absztrakt (emberjogi és nemzeti) jogokon, melyet a társadalom az ügynökök „áldásos” tevékenységének is köszönhetően, megfélemlített, megnyomorított, így apolitikus és beletörődő társadalom – nem vallott magáénak: ideje sem volt, hogy felnőjön hozzá.
A pártok valóságismerete egy majdani valóságot tartott szem előtt, politikai és nemzeti jogok kiteljesedését, de (politikai okokból) most már átírnák a múltat. A harsányan antikommunista jobboldal – mely kezdetben sokkal óvatosabb volt az MSZMP-vel, mint az SZDSZ és a FIDESZ – sorai közé fogadta a pártállami múlt több figuráját s maga is sokat tett azért, hogy a struktúrák fennmaradjanak. S minél több idő telik el, minél inkább nincs valódi tétje az átvilágításnak, annál inkább „bátrabban” antikommunista a retorikája. Másrészről viszont a szocialistákkal már koalícióba lépett és szintén ex-antikommunista SZDSZ is hamis köröket fut. Nem tartom egészen őszintének Kis Jánosnak a párt alapítójának (és az egyik legkomolyabb magyar politikai személyiségnek) kilépését a pártjából: morális szempontjai miért egy volt szt-tiszt lelepleződése kapcsán merülnek fel? Az 1994-1998 között regnáló Horn-Kuncze kormány tagjainak egy része a kádárizmus évtizedeiben nem pusztán jelentett, hanem olvasta az ügynökök jelentéseit, azonban ekkor Kis még nem akart kilépni a pártból. A morális szempontú politizálás éppen azt követeli meg, hogy ne csak a nyílt, hanem a rejtett és immanens vétségek iránt is legyünk érzékenyek. A PB és a KB-tagság sokkal súlyosabban esik latba, mint egy olyan ügynöklistára való felkerülés, ahol a beszervezési kísérlet és a tényleges beszervezettség, a kényszer és az önkéntesség nem különíthetőek el egymástól. Ugyanis a rendszer hierarchiájának csúcsán állók maguk nem voltak de jure ügynökök, „csak” de facto voltak azok, és semmilyen listán sem szerepelnek. Bűnük súlyosabb: maguk működtették – sokkal magasabb szinten – azt a rendszert, amelynek szolgálatában az ügynökök ügyködtek. Felelősségük így jóval nagyobb, mint a sokszor zsarolás és fenyegetés hatására beszervezett állami kukkolóké.
És hogy mi van ezekkel az egykori ügynökökkel? Azokkal, akik annyi ember életét megkeserítve élték a maguk szorgos kis életét? Konzerválódott múmiájuk, a nagy állampárti struktúrától elszakított és többszörösen is életképtelen tetemük időnként megelevenedik a politikai igyekezet hatására, vagy éppen elfeledteti őket a nyers politikai érdek. Egy biztos: az ügynökök kimúlóban vannak. Az új baloldali taktika lényege éppen az, hogy több nem baloldali közéleti szereplőre kollaboráns árnyékot vessenek, így az egész magyar társadalmat kádárista tettestárssá avassák, s a személyes felelősségről a strukturális felelősség irányába tereljék a politikai diskurzust. Hogy hazafit igyekeznek kreálni a volt szt-tiszt Medgyessy Péterből, ellenállót Kádár Jánosból, a „kisebbik rossz” elvét tartván szem előtt. A jobboldaliak igyekezete viszont kimerül a rendkívül szelektív, és az aktuális politikai ellenfelek elleni „ügynöközésben”, melynek pusztán az az apropója, hogy nem ők nyertek a legutóbbi parlamenti választáson. A konkrét politikai ellenfél kipécézése csak arra utal, hogy nem akarnak szembenézni a saját soraikban meghúzódó volt ügynökökkel, és el akarják kerülni az államszocialista rendszer egészének vizsgálatát. Bal- és jobboldal így szépen kioltja egymás igyekezetét. A magyar honpolgár pedig unja már az egészet, hiszen amúgy sem szereti a „rendbontókat”. „Ne kavarjuk fel a múlt álló vizeit, ne bolygassuk rossz kompromisszumainkat, balatoni telkeink, háromévenkénti nyugati útjaink, munkahelyi előmenetelünk, lassú gyarapodásunk, vasárnapi ebédjeink árát”. Idáig jutottunk. Ez a mi demokráciánk. Ha mindenki ügynök, senki sem az. Divina commedia? No, az biztosan nem.
Címkék:2002-10