Nők, zsidók. Feministák
Nők, zsidók. Feministák?
„A nő természetével ellenkezik a produktivitás, a szellemi teljesítmény. A nő hangulati lény, ezért kulturális alkotómunkára nem képes… A nő maga a természet. A férfi munkája által definiálja önmagát, a nő saját lénye által. Ha egy nő dolgozik, megsemmisül természetes női vonzereje, és a vége az, hogy belepusztul a munkába.” 1 Elfriede Jelinek: Emberek-e a nők?
Magyarországon a „női szem” és a „női hang” feltűnően hiányzik a zsidó kulturális és közéletből. Természetesen a nőket senki sem zárta ki a zsidó életből, a zsidó élet újjáteremtésében való részvételből – ki is veszik belőle a részüket, derekasan. Rengeteget dolgozó, koncepciózus, kreatív és lelkes nőkkel találkozhatunk a zsidó iskolákban, a kulturális és a cionista szervezetekben, az idősek klubjaiban, a fiatalok táboraiban, elvétve még a zsidó sajtóban is – például a Szombat hasábjain. Mégis, számarányukhoz képest keveset látjuk és halljuk őket, keveset tudunk róluk – jóval kevesebbet, mint férfitársainkról.
Miért van ez így?
A 2-es személyi számmal jelölt magyar zsidók valóban a háttérben maradtak volna? Esetleg: kimaradtak volna? Nehéz helytállniuk a férfi-szabályok uralta világban? Vagy meg se próbálják, és eleve csak a „linzer-rácsok mögül” bámulnak a világba – ahogy egy kedvenc „női” verssorom mondja? Miért lesz belőlük ritkábban szóvivő, kuratóriumi elnök vagy ügyvezető igazgató? Miért lett közülük ugyanakkor, nem is egyből, újító szellem: megszállott iskolaalapító, reform pedagógus és reform rabbi, a (férfi) szakmát felkavaró társadalomtudós, egyediségében vibráló szellemi ember („némber”?), elismert író(nő) és képzőművész? Vannak-e sajátos problémái a zsidó nőknek és a nőnemű zsidóknak? Hagy-e teret a judaizmus a női közéleti tevékenységnek? A társadalmi és az alkotótevékenység a javára válik-e egy nőnek, avagy csak gátolja a nemek szerinti szereposztásban neki jutott feladatok teljesítésében? Szabad-e egy nőnek sikeresnek lenni, tudománnyal vagy művészi tevékenységgel foglalkozni, avagy ez mind a házi tűzhely melegének a rovására megy?
Mindezekről szól Purim és a nőnap havában lapunk „női melléklete”.
Kékharisnyák lennének a 90-es évek „jelentős női”? Ugyan! Ez tipikus, előítéletes férfi-rágalom – de divatjamúlt már, szerencsére. És a feminizmus mint bélyeg és szitokszó? Attól a „vádtól” már nehezebb a saját útjukon járó „ketteseknek” magukat megvédeni. Nincs rá más mód, mint magát a fogalmat a rátapadt tévképzetektől tisztára mosni. És meghallgatni, megérteni jól, hogyan látják valójában a világot, amelyben élnek – ők, a legkülönbözőbb felfogású nők.
Női mellékletünk gerincét interjúk adják: hosszú és elmélyült beszélgetések okos és érdekes személyiségekkel, akik számára valamiképpen fontos a zsidóság és a nőiség is. Alapkérdés: vannak-e lényeges különbségek a két nem percepciója és cselekvési stratégiája között – a sztereotípiákon és előítéleteken túl? Azt a témát is igyekszünk körüljárni, hogy hogyan ütközik össze, illetve egészíti ki egymást a beszélgető alanyok életében ez a két, fontos identitás: nőnek lenni s egyszersmind zsidónak. Zsidónak lenni – a női oldalon. Hogy hogyan sikerül egyszerre nőiesnek maradni, ugyanakkor céltudatosan küzdeni is az eredendően kemény, férfiakra szabott világban. Hogy hogyan sikerül sajátos zsidó értékeiket megőrizni és gyerekeiknek átadni, egy esetleg nem igazán támogató családi vagy baráti környezetben. Vagy éppen mit jelent a zsidóságot választani – esetleg a szülői minták ellenére; adott esetben éppen ellenkezőleg: mit jelent számukra a kulturális mintáktól való elszakadás, az önálló utak keresése.
Beszélgetőtársaim között vannak hívők és nem hívők, ortodoxok és reformerek, erős zsidó identitásúak és teljesen asszimiláltak egyaránt – hasonlítanak viszont mindannyian abban, hogy az örök keresés és az újítás vágya hajtja őket. A beszélgetés során nyilvánvalóan kifejtenek olyan nézeteket, gondolatokat is, amelyeket a Szombat szerkesztősége vagy a kedves Olvasó esetleg nem érez a magáénak. Megtehetik: az interjúban mindannyian magánemberek, akik nem a lapot vagy a magyar zsidóság egészét, hanem csakis magukat és (legfeljebb) saját intézményüket képviselik.
Élvezzük a polifóniát: ilyen is – meg olyan is a 90-es évek zsidó nője!
1 Ford. Rácz Éva, in: Törökfürdő, 1998/Ősz, 46.o.
Címkék:1999-03