Nézz vissza haraggal?
Egyenlőség, 1895. április 19.
Istentisztelet utczán és udvaron
Az út az új templomhoz egy iskolán keresztül vezet, melyre még csak a telek és az építési terv van meg. A programm tudvalevőleg ez: A pesti izraelita hitközség fölépíti elébb 3-emeletes iskoláját a Kertész és Wesselényi utczák sarkán, s majd, ha ezzel elkészül (a mil- leneum évében fölavatják), hozzá lát az új, milliós, lipótvárosi templom építéséhez. Ebben a templomban a legjobb esetben 1900-ban tarthatják meg az első istentiszteletet – de mit csináljanak a hívek addig? A zsidók száma a fővárosban, különösen a vidékről való be- költözködés által, évről évre és meglehetős nagy arányokban szaporodik, templomaink pedig, melyek szilárd kőanyagból építvék, nem tágulnak hajszálnyira sem. Telve voltak imaházaink az egész ünnep alatt, de a mi az utolsó ünnep alatt történt, fölülmúlja a képzeletet. Azt hittem kezdetben, hogy csak a Dohány-utczai templom, melyben, túlzás nélkül, 10.000 ember szorongott a Hazkara alatt, telt meg annyira, s azt mondtam – és azt mondták mások is – hogy ezen nem lehet segíteni. Mert akárhány imaházat állitunk is föl, az emberek mind csak a Dohány utczai templomba igyekeznek bejutni, melynek istentisztelete egyenesen páratlan az egész világon. De meggyőződtem, hogy ez nem úgy van. Elmentem a Rombach-utczai templomba, azaz csak a templom elé, mert oda bejutni emberfia képes nem volt, és ott egy jelenetet láttam, melyet életemben elfelejteni nem fogok. A templom egész szélességében áthatlan tömeg töltötte be teljesen az utczát, egészen az átellenes házakig. És ez az emberáradat a templomban levőkkel együtt a mazkir nesomósz imát zúgta.
Mult és Jövő, 1920. március 8.
A bibliai átok
Pesti jelenet a kávéházban, az 1920-as esztendőben: Öt-hat fiatalember, lázító heccszónokok félórával előbb élvezett beszédeitől fölizgatva berontanak. Kezükben botokat, boxert szorongatnak és tombolva ordítják: „Ki a zsidókkal!” S öt-hatszáz ember, aki békésen szürcsölte a feketéjét vagy a teáját, feneketlen rémülettel és pánikkal ugrik fel a asztalok mellől és vad tolongásban menekül a kijárat felé. A gólusz-szellemnek szörnyű megnyilatkozása ez. Ezen a zsidóságon valóban megfogant a bibliai átok: „Üldözni fog benneteket a lehulló levél zörgése és egy megfutamít közületek ezreket és kettő tízezreket.”
A Munka, 1945. március 15.
Bűnös Nemzet
írta: Gergelyt Oszkár
Csak ők voltak a jó magyarok, a patentírozott hazafiak (Made in Germany)… Nemzeti becsületről szónokoltak és elárulták a népet. Felsőbbrendűséget hirdettek és a legalacsonyabb ösztönökre apelláltak. „Ős”-kereszténységet követeltek és eltorzították a keresztet – nyilaskereszteseknek nevezték önmagukat, megvett gúnynevüket legalizálva…
És a nemzet… a fasiszta mézesmadzag utáni csámcsogás kába mohóságában tűrte a sebein élősködőket…
Ne köntörfalazzunk!
Magyarországot német zsoldba állították – Magyarország a népek nagy politikai vizsgáján megbukott. A nemzet leste a koncot, mely zsírosnak ígérkezett, a nép dolgozott a németeknek, vérzett értük és pusztult és a fogait csikorgatta.
A politikai vizsgán megbukott ország most javítóvizsgára készül. Az újjászülető demokratikus Magyarország most készül a hibák helyrehozatalára, az elrabolt és elpusztított értékek helyett újak teremtésére.
Új Élet, 1970. április 1.
Illés Béla, a mai magyar irodalom dús fantáziájú regényírója, akinek könyvei ott találhatók a világ valamennyi könyvtárában: magyar nyelven, orosz, angol, francia, héber, szerb, német és ki tudná elsorolni hányféle fordításban, megírta a magyar proletárforradalom történetét (Ég a Tisza), de ugyanakkor, mint ifjú jogász maga is részt vett az 1919-es Tanácsköztársaság küzdelmeiben és utána egész életében, soha egy percre sem lett hűtlenné a proletár internacionalizmus zászlajához és azokhoz az eszmékhez, amelyeknek alig 20 éves korában követőjévé vált.
De itt közbeszól a betegágyán fekvő író, miközben bodor füstkarikákat ereget elválhatatlan pipájából:
– Kedves öcsém, hagyjuk ezeket a nagy szólamokat, író vagyok és forradalmár, az csak nem érdem, ha valaki, mint én is, nem cserélgeti a meggyőződését…
Hűség az eszméhez, melynek hirdetőjévé szegődött, hűség hazájához, amelyet a messzeségben is rajongva szeretett és hűség őseihez, a „száz bölcs rabbihoz” , akiknek unokájául vallotta magát a Kárpáti rapszódiában. A spanyol és magyar rabbi ősök ivadéka ugyanis anélkül, hogy a templomjáró hívőkhöz tartozott volna, vallási hovatartozását, zsidóságát soha nem tagadta. Talán ez rokonította kritikusai és Diószegi András, az Illés Béláról szóló könyv írója szerint Isak Babelhoz, Josef Rothoz, (Sic! A szerk.) Franz Kafkához és hadd tegyem hozzá, Ilja Ehrenburghoz.
Címkék:1995-04