Nézz vissza haraggal?
Zsidó Híradó, 1895. január 4.
Egy kis összahasonlítás
Az orthodox rabbi soha be nem telik a thora és a szent tudományok mívelésével, a nappalt és estét tanítással és tanulással tölti be, ah a neológok hitszónoka a drága időt praktikusabban osztja be. Ő élvezeteit osztja meg az idő nappali és esti részei közt és egyetlen vallásos funkcióját a gondosan kivasalt fehér nyakkendő és reverenda ráncaiban fejezi ki, a héber tudományok mívelését szanszkrit tudósok kezében biztosabban látja, tehát e téren nem is kontárkodik. Hallottuk egy hazai neológ rabbi panaszát, hogy az orth. rabbik velük nem barátkoznak.
Ugyan hogy képzelik ők a barátságot?… A vallás buzgó híve a vallástalanság apostolával csak úgy nem ölelkezhetik, miként nem egyesülhet a tűz a vízzel, miként nem ereszkedhetik le a fenyő az apró bokorhoz és miként nem egyesülhet a nyíltság, jámborság a színezéssel és hitetlenséggel.
Múlt és Jövő, 1920. január 2.
„Éhségblokád a zsidók ellen”
Dr. Bolgár Mózesnek a Múlt és Jövő egyik legutóbbi számában megjelent vészkiáltása a zsidóság széles köreiben keltett visszhangot. Nem csak a zsidó kereskedőket érdekli a keresztény fogyasztási szövetkezetek nagyarányú agitációja, hanem az egész zsidóságot, mert a keresztény szövetkezetek és termelők szervezkedése megvonhatja a zsidóktól az élelmiszer-beszerzés lehetőségeit vagy legalább nagyon megdrágíthat mindent a zsidók számára, akik esetleg csak a lánckereskedelem útján juthatnak majd élelmiszerhez…
Felkerestük az egész országot behálózó és a legtöbb keresztény fogyasztási szövetkezetét magába olvasztó „Hangya” igazgatóját, Meskó Pált, akinek a szervezkedés körül „bokros érdemei” vannak…
– Mindenekelőtt ki kell jelentenem, hogy a keresztény részről megindult kereskedelmi mozgalom nem antiszemita mozgalom és nagyon félreértenek bennünket azok, akik ezt hiszik és híresztelik. Mindössze az történik, hogy a bolsevizmussal életre pofozott magyarság kezd ráeszmélni kártékony tunyaságára és offenzivát indít a zsidóság ellen (akiknek köréből mégiscsak legnagyobb számban kerültek ki a bolsevisták) ott, ahol esetleg korlátlan hatalomra szert téve ismét katasztrófába juttathatná az országot – tehát a kereskedelemben is.
A Munka. A Vörös Hadsereg által felszabadított munkaszolgálatosok lapja, 1945. február 1.
Szalay polgármester rendelete a zsidó értékek bejelentéséről
Szalay Sándor polgármester az alábbi rendeletet adta ki:
Felhívom Újpest m. város lakosságát, hogy minden, a volt fajvédelmi törvények értelmében zsidónak tekintendő egyéntől birtokában lévő (vásárolt, megőrzésre átvett, árrésen vásárolt, ajándékozás vagy egyéb módon szerzett stb.) minden néven nevezendő ingóságot (bútor, fehérnemű, ágynemű, ruhanemű, szőnyeg, edény és egyéb értéktárgyak) 4 napon belül jelentse be.
A bejelentéshez a megfelelő nyomtatványt a városházán 1. em. 28. sz. alatt adják ki, ugyanott teendő bejelentés is február hó 5-től 8-ig.
Felszólítom a házparancsnokokat és házmestereket, hogy a bejelentési kötelezettség megtörténtét ellenőrizzék és jelenleg nem lakott lakásokban lévő vagy tárolt zsidó ingóságokat bejelentsék. A bejelentési kötelezettség mulasztói ellen haditörvényszéki eljárás indul.
Új Élet, 1970. január 1.
Kilenc évi súlyosbított börtönbüntetésre ítélték Franz Novakot
SS-Hauptsturmführer Franz Novak vallomását – amelyet bűnperének harmadszori főtárgyalásán tett -, az ÚJ ÉLET legutóbbi számában már részletesen ismertettem. Merev tagadásával szemben: „csak egy kiscsavar, jelentéktelen kerék voltam a Gestapo hatalmas gépezetében” – természetesen a vádhatóságra hárult a feladat, hogy dokumentumok ismertetésével és tanúk felvonultatásával a vádlott bűnösségét az esküdteknek bebizonyítsa.
A frankfurti Krumey-Hunsche per tanulságai alapján várható volt, hogy a vádhatóság ismét magyar részről kér segítséget, hiszen a per tárgya kizárólag Novak magyarországi tevékenysége volt. Frankfurt – annak ellenére, hogy Nyugat-Németországgal nincs jogsegély-egyezményünk – élt ezzel a lehetőséggel. Valóban Legfőbb Ügyészségünk részéről nyújtott nagyarányú dokumentáció segítségével ért el az ottani vádhatóság nagy sikert.
Az SS-tanúk köréből mindössze két őszinte vallomás hangzott el. Erika Scholz, Novak egykori gépírónője vallotta:
– Én és a Gestapo minden tagja ismerte az „Endlösung” és a „Sonderbehandlung” valódi jelentőségét, vagyis azt, hogy ez volt a zsidók teljes kiirtásának nálunk használatos fedőneve.
Címkék:1995-01