Nézz vissza haraggal?
Lapunk e most induló új rovatában az elmúlt idők zsidó sajtójából talál egy csöppnyi ízelítőt tisztelt olvasónk. Száz évvel, hetvenöt évvel, ötven évvel, huszonöt évvel ezelőtt: négy teljesen különböző korszakba tekintünk vissza, ennek megfelelően négy teljesen különböző zsidó politikai magatartásformával találkozunk. A mai zsidó olvasó – ha nem is utasítja el ezeket egyértelműen – aligha azonosul velük fenntartás nélkül. Innen a rovat kérdőjeles címe is: vajon a kor körülményei között nem is cselekedhettek másként, vagy már akkor tudniuk kellett volna…? Az alábbi – hol szívszorító, hol kiábrándító, hol megfontolandó – dokumentumokat bocsájtjuk a tisztelt olvasó elé.
100 éve írták
Egyenlőség, 1894. november 16.
Dr. Vázsonyi Vilmost, lapunk oszlopos dolgozótársát, tekintettel a f. hó 22-én és 23-án tartandó székesfővárosi választásokra, a budapesti terézvárosi demokrata párt székesfővárosi bizottsági tagságra jelölte. Hisszük, hogy a VI. ker. zsidó választók tudják, kicsoda dr. Vázsonyi Vilmos és mit tett különösen a reczepcionális mozgalom alatt, melyet főképpen ő hívott életre. Szép alkalmuk nyílik, hogy elismerésöket fejezzék ki a kitünő fiatal politikusnak és írónak, ki nagy tehetségét főképpen a felekezet szolgálatának szentelte és a kitől a zsidó hit magyarság, melynek oly sok még a tennivalója, még igen sokat várhat. De Vázsonyi Vilmos amúgy is csak becsületére válhatik annak az előkelő testületnek is, mely székesfővárosunkat képviseli és becsületére fog válni ott természetesen a zsidóságnak is.
75 éve írták
Egyenlőség, 1919. november 9.
Mintha nem okozna elég gondot a magyarkérdés, melynek megoldásától függ életünk és boldogságunk, a magyar politika törpe nagyságai felvetették a zsidókérdést. E törpe óriások dühöngenek és átkozódnak, közbe- közbe gyilkolgatnak is úgy néhanapján és az embernek, ha állampénzen osztogatott röpirataikat és örjöngő beszédeiket olvassa, szinte azt kell hinnie, hogy Magyarország jövője attól függ: miként akarják ők megoldani az úgynevezett zsidókérdést. A gazdasági és a pénzügyi probléma, a legyőzött és a bolsevikiek által kirabolt ország regenerálásának gondja: elenyésző csekélységként jelentkezik az ő beállításukban, szerintük a legfontosabb kérdés volt is, marad is: a zsidókérdés. Könnyű fölvetni ezt az örök kérdést – az átkozódásnak és a gyűlöletnek mindig van talaja – de feleletet adni rá már nem tudnak az esztelen uszítók. Röpirataik ugyan megoldják a kérdést azzal, hogy travesztálják Offenbach vidám Szép Heléna-indulóját: Fel Krétába! igy: Fel Palesztinába! de ők maguk is sejtik, hogy ez az általuk kívánt új zsidó honfoglalás nem egyéb rossz tréfánál.
(A zsidókérdés. írta dr. Vázsonyi Vilmos, volt igazságügyminiszter)
50 éve írták
Magyarországi Zsidók Lapja, 1944. szeptember 7.
Mély megilletődöttséggel lépünk a beköszöntő uj év elé. Köd és homály bontja annak távlatát. Megzendül a Sofár riadókürtje. Hangja mit hirdet nekünk? Mire tanít e fordulón?
Hirdeti nékünk Istennek uralmát – malchijjausz – hogy Ő az Ur a mindenség fölött. Felserkent minket, hogy emlékezzünk – zichraunausz – hogy visszaszálljon gondolatunk az Ő csodatetteire, hogy emlékezzünk gondviselő művére: a Szináj – azon történt szent kinyilatkoztatására, pusztai vezérletére, hogy sívó sivatagban őrizte népét, veszedelmek közt oltalmazta, mert reá bízta kinyilatkoztatott igazságát. És hirdeti kürtrivalgás erejével – saufórausz – hogy az isteni gondviselés ereje nem csökkent az évszázadok alatt és mindig Izraellel lesz. Ez a megrendíthetetlen erős meggyőződés töltse be lelkünket az uj esztendő küszöbén…
Járjunk a hűség, a kötelességteljesítés és a becsület útján; hűséggel, becsülettel és kötelességtudással szolgáljuk e válságos korszakon a társadalmat…
Beköszönt hozzánk a köddel és homállyal borított uj esztendő, de a ködön túl felénk tündöklik az isteni gondviselés napnál ragyogóbb világossága. Bész Jáákauv lechu venélchó beaur Adonáj, Jákob háza jertek, járjunk az Úr világosságában! Ebben a fényben van vigasztalásunk, reménységünk, biztonságunk. Ez a világosság űzze el kétségeink sötétjét, a reményvesztettség éjszakáját, a megtöröttség és bánat homályát.
(Dr Hevesi Ferenc: Ros Hasónó 5705)
25 éve írták
Új Élet, 1969. szeptember 15.
Maga a hitfelekezet az állam jóváhagyásával megalkotta a maga megfogyatkozott létszámához mért megfelelő szervezetét… megalkotta az Országos Képviselet Szervezeti Szabályzatát. Ez lehetővé tette azt, hogy a létszámában megfogyatkozott és teljesítőképességében erősen lecsökkent hitfelekezet erőit össze lehessen fogni és egy egységes cél érdekében lehessen felhasználni és érvényesíteni. Az érvényben lévő szabályzat és annak helyes alkalmazása mellett a magyar zsidóság az ország összes zsidó felekezeti intézményei mintegy egységes hitközséget alkotnak… Az erőket az Országos Képviselet fogja össze és irányítja…
(Ünnepek előtt írta dr. Láng Viktor, a MIOK alelnöke)