New York – A feminizmus lassanként betör még az ultra-ortodox közösségekbe is
New York: A feminizmus lassanként betör még az ultra-ortodox közösségekbe is Fiatal nők Tórát tanulnak, használják a komputert, és megszerzik a jogosítványt is
Elképzelhető, hogy egy radikális feminista megcsóválná a fejét Gitty láttán, és belevágna a lelkesítő feladatba, hogy felszabadítsa őt az „iga” alól, amely alatt szemmel láthatóan „nyög”. A fejkendős és szerény házi ruhát viselő Gitty, csecsemőjével a karján, alig különbözik a Szatmári haszid szekta többi női tagjától. Az a látvány, ahogy ezek az asszonyok kikísérik a hosszú oldalfürtös, ciceszes, kaftános és térdzoknis fiaikat iskolába menet, a XIX. századi Magyarország képét idézi elénk. Ez a megfigyelésünk ugyanakkor egyáltalán nem hozza zavarba ezeket az asszonyokat. Az életük szándékosan a múltból táplálkozik, szándékosan vágják el a modem élethez kötődő szálakat. Főként jiddisül beszélnek, nem olvasnak újságot, nem néznek tévét. Sokan vezetni se tanulnak meg.
Azok a nők, akik a szatmári, a vizsnyici és a belzi haszidok világában élnek, aligha mutatnak bármi hasonlatosságot azokkal a modem ortodox nővéreikkel, akik 1998 februárjában New Yorkban részt vettek az Ortodoxia és feminizmus konferencián. Ezek a haszid asszonyok mindenben szerénynek és mérsékeltnek mutatkoznak – a ruhájuk színétől kezdve a beszédstílusukig vagy a munkamódjukig. Az egyetlen nem zsidó, akivel Gitty életében beszélt, a takarítónője, a szerelő és a boltos – azokban a ritka esetekben, amikor nem a sarki üzletben, hanem a helyi bevásárló központban vásárol. A továbbtanulás vagy a karrier mint lehetőség soha fel sem merült számára. Gitty ugyanakkor egyáltalán nem mondható boldogtalannak, sőt tulajdonképpen „meglehetősen felszabadultnak” tekinti magát. „A sógornőim valóban fanatikusak” – mondja rokonairól, akik egy még elzártabb haszid enklávéban élnek, Montrealban. „Az ő lányaik csakis befont copfot hordhatnak, mindig hosszú ujjú ruhában járnak, és parókát sem viselhetnek. Én ott nem bírnék megszokni. Hozzájuk képest én túl modem vagyok.”
Egy olyan nő mondja ezt, aki tizennyolc évesen ment férjhez egy olyan férfihoz, akit előzőleg egyetlen egyszer látott csak életében, és aki azért nem vezet autót, mert a férje ezt nem szeretné. „Bevallom, én nem látok semmi szerénytelent a vezetésben” – mondja. Szomszédasszonya, Fraidl, aki öt gyerekes anya és belzi haszid, azonnal helyesel. „Szerintem csak a mesügék gondolják azt, hogy nők nem vezethetnek – mondja -, de sokan annyira modernnek tartják az autóvezetést, hogy nem akarom megkockáztatni a megbélyegzést, a lányaim házassági esélyei miatt.”
A házasság és gyerek minden haszid fiatal lány egyetlen életcélja. A lányokat már tizenéves korukban kiházasítják. Azok a nők, akik mégis állást vállalnak, csakis „női munkákat” végeznek, azaz tanárok, recepciósok vagy pénztárosok lesznek – persze kizárólag ortodox környezetben. Az ilyen életmód látszólag nem igényel alapos iskolázottságot, mégis, meglepő módon, a lányok komolyabb tanulmányokat folytatnak, mint a fiúk. Amíg például a fiúk a haszid iskolában csak napi egy óra angolt tanulnak, a lányoknak napi 34 angol nyelv- és irodalomórájuk is van. Amíg a fiúk csak helyesírást és összeadás-kivonást tanulnak, addig a lányok felsőbb matematika, társadalomtudomány, földrajz és számítástechnika órákat is felvesznek. Még ennél is meglepőbb, hogy olyan szülők, mint például Fraidl, arra szorították rá az iskolát, hogy engedje meg a lányaiknak is a tóratanulást. Radikális változás ez egy olyan haszid körben, ahol hagyományosan már az óvodában elválasztják a fiúkat a lányoktól, és ahol a lányok eddig a Tórának nem a szövegét tanulmányozták, csupán történeteket ismertek meg belőle. A szatmári haszidok még mindig nem engedélyezik, hogy a lányok héber szövegből tanulhassanak, de a vizsnyici lányiskolák nemrég lehetővé tették, hogy a lányok a kezükbe kaphassák a szövegek fotókópiáit; a belzi iskolában pedig már az eredeti szövegből tanítják a lányokat is. Egy olyan közösségben, ahol az a fő ok a büszkeségre, hogy megmaradtak ugyanolyannak, amilyenek valaha voltak, valósággal futurisztikus lépések ezek.
Fraidl úgy véli, a nőknek azért kell magasabb tanulmányokat végezniük, hogy anyaként majd képesek legyenek segíteni a gyerekeiknek a házi feladataikban. Shaindly, egy szatmári haszid zsidó asszony szerint azért kell a lányainak komolyain venniük a tanulást hogy majd jó állásokhoz jussanak. Gitty feltételezi, hogy a lányai is ugyanazon az úton járnak majd, amelyen ő is. Az a lehetőség, hogy esetleg valamilyen más életutat is választhatnak maguknak – akár az ortodox judaizmuson belül -, soha fel sem merült benne. „Nem” – mondja, és hevesen rázza a fejét
„Ilyesmi szóba se jöhet.” Efféle elképzeléseik a lányoknak nincsenek. „Senkinek nincsenek mifelénk efféle elképzelései.”
Mégis, ha finoman is, de az új elképzelések már betörtek ebbe a zárt közösségbe is. Shaindly egy irodában dolgozik, hogy eltartsa férjét, aki teljes idejét a tóratanulásnak szenteli, és két apró gyerekét. A panaszai nem sokban különböznek a többi dolgozó nőétől, akik ma a világ munkaerejének jelentős hányadát képezik. „Az irodában, ahol dolgozom, a férfiak 10 dollárral kezdenek, míg mi nők 7,50-et kapunk, ugyanazért a munkáért” – mondja. „Nemrég szerveztünk egy véradást az irodában. Amíg mi nők tettük, amit kellett, a férfiak csak fel-alá járkáltak, és fontoskodtak a fehér laboratóriumi köpenyeikben. Több elismerés járna nekünk”. Sok asszonytársa hasonlóan vélekedik, mondja Shaindly, és mindannyian igen dühösek. „Elkezdtem olvasni a Working Mother-t és a Working Woman-t is. (A „Dolgozó anya” és a „Dolgozó nő” című női lapok – a szerk.) vallja be Shaindly, és többnyire egyetértek azzal, amit ezekben az újságokban a nők mondanak”.
Gitty is, Fraidl is óvodát működtet a saját otthonában, közben pedig ellátja a háztartás és a gyereknevelés minden feladatát. Nem könnyen egyeztethető össze mindez, különösen akkor, amikor új kisbaba is érkezett a családba – többnyire kétévente születik újabb gyerek. Lehet, hogy Fraidl is úgy gondolja, hogy egy nő nem képes olyan jól megragadni a lényeget, mint egy férfiember, ám közben ő az, aki kezében tartja a családi bankügyleteket és kifizeti a számlákat. Csak ő képes használni a komputert és a faxot is. A férjének halvány fogalma sincs mindezekről. „A férfiak sohasem lennének képesek ellátni a mi munkánkat – mondja. – Én száz dolgot tudok csinálni egy időben. Ha a férjem történetesen telefonál, az egész házban meg kell állnia az életnek.”
A Forward 1998. febr. 13-i cikke alapján: Pécsi Katalin
Címkék:1999-03