„Nemsokára Európa is érezni fogja a mi problémáinkat”
Interjú David Admon izraeli nagykövettel
Életrajzából tudom, hogy mielőtt elfoglalta volna a nagyköveti posztot, az Admon Communications Group nevű cég gazdája volt. Mi volt a cég profilja?
Elsősorban reklámmal foglalkoztunk, de régi formájában a cég ma már nem létezik: egyes ágazatait a családom tagjai vették át.
Mint kommunikációs szakembertől, azt kérdezném: mi a véleménye arról, ahogyan Izrael próbálja „eladni magát” a nemzetközi média világában? Sokan úgy vélekednek, hogy az ország kedvezőtlen nemzetközi megítélésének egyik oka a kormány nem megfelelő haszbara-munkája.*
Izrael haszbara-munkáját lehet kritizálni, ám úgy vélem, a kedvezőtlen Izrael-kép oka elsősorban az, hogy a palesztin és az arab oldalnak sokkal több pénz áll rendelkezésére ahhoz, hogy a nyugati médiában ellenpropagandát folytasson és pozíciókat szerezzen.
Tehát ez alapvetően pénzkérdés?
– A palesztinok nagyon jó fizetett média-tanácsadókat alkalmaznak. Azonkívül a mai nyugati televíziózás központi fogalma a nézettség: a televíziók mind a jól eladható anyagokat keresik. A negatív hírek pedig sokkal jobban eladhatók, mint a pozitív hírek. Hogy egy példát mondjak: három hónapja a BBC egyórás műsort készített Tel-Aviv éjszakai életéről. Amikor később a műsor fogadtatását vizsgálták, kiderült, a nézők 80 százaléka egyáltalán nem tudta, hogy Tel-Avivnak van éjszakai élete – azt hitték, az egész város harctér, ahol éjjel-nappal köveket dobálnak és robbannak a bombák. Holott Angliának van közvetlen tapasztalata a terrorról az északír válság kapcsán: tudhatnák tehát, hogy a terror mellett is van normális hétköznapi élet. Ennek ellenére az angolok maguk – és a világon mindenki – azt hiszi, hogy Belfast egy szüntelen harctól és terrortól sújtott város, holott egy éve egyetlen terrorakció sem volt Belfastban. Az újságírók számára valójában nagyon kellemes az élet Tel-Avivban vagy Jeruzsálemben, lévén ez egy demokratikus ország, ahol teljes – vagy tán annál is több – a sajtószabadság. A külföldi újságírók nyugodtan megszállhatnak az izraeli luxusszállodákban, majd ingyen átadnak fényképezőgépeket és filmfelvevőket a palesztin fiataloknak azzal az instrukcióval, hogy „fényképezzetek, filmezzetek, s ha jó az anyag, megvesszük”. Gyakran megfigyelhető, hogy az újságíró egy biztos helyről – háztetőről, szálloda halijából – tudósít, majd vágás következik, és kődobáló palesztin fiatalokat meg izraeli katonákat lehet látni. Vajon miként lehetséges, hogy harctéri felvételeket látunk, miközben a tudósító máshol tartózkodik?
Ezek szerint az általunk a tévében látott felvételek többségét nem a külföldi operatőrök, hanem palesztinok készítik.
Pontosan. A külföldi tudósítók többnyire nem mennek ki a helyszínre. Az intifáda médiaesemény: a gyerekek akkor dobálnak köveket, ha látják, hogy már dolgozik az operatőr. A nyugati tévénéző pedig folyamatosan ilyen felvételeket lát, s így az a benyomása támad, hogy éjjel-nappal zajlik a konfrontáció. Holott ha így lenne, sérültek ezreit ápolnák a kórházakban. Valójában azonban, miután elkészültek a felvételek, a kődobáló gyerekek hazamennek. Az izraeli tájékoztatás azonban nem tudja megakadályozni, hogy a nyugati televíziók naponta sugározzák ezeket a képeket.
– A kődobáló gyerekek és az operatőrök együttműködése azt jelenti, hogy a média kreálja az eseményeket, nem csupán tudósít azokról. Nem semlegesek tehát, hanem aktívan közreműködnek a negatív Izrael-kép alakításában. Az izraeli haszbara miért nem teszi ezt nyilvánvalóvá?
Amit ön fölvetett, az szakmai kérdés, amelyről – demokratikus keretek között – évek óta zajlik a szakmai vita Izraelben: vajon érdemes-e ezt hangsúlyozni, avagy nem.
Úgy gondolom, ez nemcsak szakmai, hanem súlyos politikai kérdés is. Nem véletlenül mondják, hogy ez a háború két színtéren zajlik: a helyszínen és a médiában.
Ha Izrael épp olyan diktatúra lenne, mint az arab államok, akkor meg lehetne oldani, hogy ne legyen a hírek örökös főszereplője. Az arab országokból nem érkeznek nap mint nap tudósítások – a kormányok ezt nem engedik meg. Egy ismert példa: négy évvel ezelőtt történt a hírhedt ramallahi lincselés, amikor két eltévedt izraeli tartalékos katonát lemészárolt a palesztin tömeg. A palesztin hatóságnak egyáltalán nem állt érdekében, hogy az erről készült felvételeket lássa a világ, ezért begyűjtötték a környékről az össze tévékamerát. Egy olasz riporterpárosnak azonban sikerült megvenni egy felvételt palesztinoktól, s így a felvételeket mégis láthatták, elsőként az olasz tévénézők. Az olasz riportereket azonnal persona non gratának nyilvánították, és többet nem tehették be a lábukat palesztin területre. Hasonlóképpen nem érkezik nap mint nap tudósítás az afrikai éhínségekről, háborúkról, amelyek pedig mára nem egyszer valóságos népirtássá duzzadtak. Mindez nem médiatényező, a Közel-Kelet viszont igen. Mi sem illusztrálja ezt jobban, mint Arafat haldoklásának majd halálának híre, amely egy időre képes volt háttérbe szorítani még George W. Bush újraválasztásának tényét is.
– Egy fél évvel ezelőtti európai közvélemény-kutatás szerint a kérdezettek legnagyobb része Izraelt tekinti a világbékét fenyegető legsúlyosabb veszélynek. Ennek okán vagy ürügyén gyakran hangzanak el Izrael-ellenes bojkottfelhívások. Mennyire károsak ezek az izraeli gazdaságra nézve? És mennyire hatékony az a felhívás, amely a területeken (Ciszjordánia, Gáza) működő cégek bojkottjára hív fel?
– Nemsokára Európa is meg fogja érezni azokat a problémákat, amelyekkel Izrael már évek óta viaskodik. Ha körülnézünk Spanyolországban, Franciaországban, Hollandiában vagy Belgiumban, láthatjuk, hogy az iszlám terror már megérkezett oda, és húszhuszonöt év múlva alighanem ez lesz a fő gondjuk, nem Izrael. Az izraeli gazdaság erős – minden ellenkező híreszteléssel szemben -, és Európa Izrael legfontosabb gazdasági partnere. A bojkottfelhívások hatása jelenleg elhanyagolható. Nem szeretnénk Európából kiszorulni, ám ha ez mégis megtörténik, ott vannak a világ más régiói, mint Kína és Amerika, amelyekkel szintén erős kapcsolatai vannak Izraelnek. A palesztin területeken működő üzemek az izraeli gazdasági össztermék két százalékát adják. Ott egyébként nagyrészt palesztin munkavállalók dolgoznak – amikor tehát a különböző európai országokban ezeknek az üzemeknek a bojkottjára hívnak föl, elfelejtik, hogy több mint százezer palesztin munkavállaló megélhetését veszélyeztetik.
Ezek szerint lehetségesnek tartja, hogy Izrael kiszorul az európai piacokról a bojkottfelhívások nyomán?
Egyáltalán nem látok ilyen veszélyt. Az Európa Parlament egyik legutóbbi döntése erre a példa. Nemrég az egyik észak-afrikai arab országban terveztek vámügyi konferenciát tartani. Az illető ország – valami átlátszó ürüggyel – nem engedte be Izrael vámszakértőit. Izrael panaszt tett, mire az európai szervezet úgy döntött, hogy a konferenciát más országban fogják megtartani.
Izraeli cégek – úgy tudom – eddig kétmilliárd dollárt ruháztak be nálunk. Ezzel Magyarország hányadik a külföldi izraeli tőkebefektetések listáján?
A beruházott összeg ma már a négymilliárd dollárhoz közelít, s ezzel Magyarország az elsők között van.
Gadó János
Címkék:2005-01