Nem vörösbarna, hanem fehérbarna
Nem „vörösbarna”, hanem „fehérbarna”
Novák Attila kitűnő májusi cikkének néhány kitételét vitatnom kell.
Lovas István nem „vörösbarna”, ő „fehérbarna”. A Rajniss-hasonlat a vörösbarnasághoz amúgy sem vágna. Magyarországon anno dacumal voltak vörösbarnák, pontosabban vöröszöldek, akiket a szociális kérdések megoldatlansága vitt a szélsőjobb valamelyik áramlatához, elsősorban a nyilasokhoz. Ám az Imrédy-mozgalom, melynek Rajniss egyik fő tollnoka volt, nem igen bírt „vörös” árnyalattal: egyértelműen az „úri” középosztály mozgalma volt.
Oroszországtól és Romániától eltérően Magyarországon amúgy sincs számottevő „vörösbarnaság”. Thürmeréket – Isten látja lelkem – nem szeretem, de az antiszemitizmus nem igen dívik közöttük.
Bizonyos, hogy a zsidóság megtámadásával a nácik az európai kultúra zsidó-keresztény gyökereit kívánták kitépni. A Holocaust egyediségét mégsem pontosan itt látom. Bizonyos, hogy máskor is adtak már utasítást bizonyos népcsoportok kiirtására, és ezek – többé-kevésbé – meg is valósultak. De csak a zsidóság esetében indokolták ezt két különösen antikrisztusi érvvel: azzal, hogy a zsidóság gyengébb, illetve nem „harcos” nép, a népek közötti béke megvalósítására törekszik. Ha majdnem mindegy is egy ártatlan ember számára, hogy miért gyilkolják meg, az a két „indok” olyan pártatlanul ocsmány, hogy nincs párja a civilizált népek történetében. Normális ember ösztönösen hajlik a gyengébbek védelmére és tudatosan rokonszenvezik a békebarátokkal. Ezért kell az antifasizmusnak gondolkodásunk középpontjában maradnia akkor is, hogy ha mint sok nemes eszmével, ezzel is sokszor visszaéltek.
Szalai Pál
Címkék:1999-06