Nem vagy-vagy. Is-is
Amennyire rokonszenves Szalai Miklós mértéktartó álláspontja egyfelől az egyetemes metanarratívák hívei, másfelől a minden standardot elvető fundamentalista posztmodern között, olyannyira nem érthetünk egyet a vallással szemben táplált fundamentalista attitűdjeivel. Ortodoxia és fundamentalizmus természetesen nem felcserélhető fogalmak, mint ahogy ezt Szalai Miklós cikke sugallja (noha természetesen minden szellemi irányzat értelmezhető szélsőséges módon is.) A szerző úgy véli, hogy mindenki, aki szerint „egy meghatározott vallási közösség szent könyvei a Teremtő örök, változhatatlan, tévedhetetlen kinyilatkoztatásait tartalmazzák”, automatikusan türelmetlen, kirekesztő, s a másként gondolkodókkal szemben az erőszakot is megengedhetőnek tartja. Logikai bakugrása eredményeképpen mindenfajta tételes vallásban való hitet a fundamentalizmussal azonosít. Erre utal a zsidó vallásnak „egy üldözött, elnyomott csoport fanatizmusaként” való aposztrofálása is. (A szerző ugyan ortodoxiáról beszél, de összemossa azt az elmúlt kétezer év zsidóságával, amit ortodoxnak nevezni anakronizmus.)
A Mózes által rendelt halálbüntetésekről szóló soraiból arra lehet következtetni, hogy Szalai Miklós nincs tisztában a posztbiblikus zsidó hagyomány, a Talmudban és a később kodifikált rabbinikus döntések jelentőségével, melyek az elmúlt majd kétezer év zsidó közösségi mentalitását meghatározták. Ezekben például az írott Tan könyörtelen imperatívuszait a halálbüntetésről, az élet szentsége védelmében, gyakorlatilag hatályon kívül helyezik. A hagyomány úgy tartja, hogy Isten az írott tannal egyidejűleg adta át Mózesnek a szóbeli tant, amely a rabbinikus hagyományban ölt testet. Az ekképp „megszelídített” Tanításban hívő zsidók talán már könnyebben hihettek a Teremtő jóságában is, a kettő között nem volt olyan éles ellentmondás. Ily módon tarthatatlanná válik az az implicit módon megfogalmazott súlyosan sértő állítás, mely szerint Jigal Amir, az izraeli miniszterelnök gyilkosa valójában minden, a tételes hit szerint vallásos zsidó egyenes ági leszármazottja. (Nem kevésbé sértő az utalás egy bizonyos „neofundamentalista keresztény szektára” sem.)
Az agresszív és intoleráns fundamentalizmussal, a Jigal Amir morálját vallókkal szemben valóban nem sok értelme van engedményeket tenni. Szalai Miklós azonban a dialóguson kívül rekesztendők körét hallatlanul szélesre tágítja és szinte minden vallásos embert ide sorol. A vallással szembeni türelmetlenségét jól példázza azon szemrehányása, amely a hagyományt tisztelő nem vallásos zsidóknak kijut. Akit a péntek esti gyertyagyújtásra nem az isteni parancs motivál, az képmutató – állítja. Helyesebben tennék, ha elhagynák ezt a szokást? Kinek lenne jó ez? Szalai Miklós írása jellegzetesen aufklérista gondolatmenetet követ: ami a ráció tiszta logikájával nem igazolható, azt szőröstül-bőröstül el kell vetni. A hagyomány ebbe a felfogásba nemigen fér bele. A vallás még kevésbé. Mindennél árulkodóbb írásának legutolsó bekezdése, amely szerint a szekularizált zsidó értelmiségnek nem kell lenéznie, kirekesztenie a „vallási fanatikusokat”. A vallásosság egyéb kategóráiról szó sem esik.
Ha a szekularizált zsidó értelmiség igyekszik közösséggé formálni magát, ahogy azt Szalai Miklós kívánja, ebből a zsidóság egésze is csak nyerhet – feltéve, hogy közösségi tudatának sarkköve nem a vallásellenesség, amely a fundamentalizmusra céloz, de a vallásra üt.
Címkék:1996-05