Nem akarom kirekeszteni magam
Létezik két csodálatos kultúra, a zsidó és a keresztény, az utóbbi az előbbiből született, összetartoznak. Mindkettő a szellem és a lélek csiszolásán fáradozik, a szeretet erős hangsúlyozásával, miközben tengernyi gyűlölködést tűrt meg (szított!) egymás ellen századokon át. Szégyen.
Végre-valahára őszintén, sértődések és panaszáradatok nélkül rendbe kellene rakni két rémséges csomagot. Az egyik a sok keresztényre jellemző antiszemitizmus, a másik a sok zsidóra jellemző, antiszemitizmust katalizáló jelenségek és magatartások. Két torz pakk, amikbe őseink hosszú századok óta belerejtettek kölcsönös előítéleteket, obskúrus vérvádakat, titokzatoskodó elzárkózásokat, kölcsönös kirekesztéseket és lenézéseket, pogromokat, bűnbakképzést, álszenteskedést a plutokratákkal és ki tudja mi mindennel szemben. Amelyik generációnak sikerül a szellemi rendberakás, az megszabadulhat egy furcsa és gonosz tehertől.
Ha én lennék a szellem és lélek kormányosa, óriási programot dolgoztatnék ki a fejek megvilágosítására. A két kultúra közös gyökerét kellene előbb kultúr- és valláshistóriai felkészültséggel felmutatni a lehető legszélesebb körben. Mi a közös és mi a más bennük? Abban a szellemben terjesztve a tudást, hogy a másság gazdagít, színesít, így szerves része az egésznek, és sohasem arra való, hogy a másfélét lenézve tornásszuk fel magunkat a hamis öntudat gyanús kis szemétdombjára. De hol vagyunk még a széleskörűen végezhető szellemi alapozástól! Hol vagyunk még attól, hogy a tömegkommunikáció, az iskolai és a családi nevelés a két kultúra közös mikéntjét, szerves összetartozását tervszerűen tanítsa, az eltérésekkel együtt, de sohasem kirekesztően.
Ami szent és ami gőg
A zsidó identitás istenkeresésben és istenviszonyban gyökeredzik. A lelkeknek ilyen értelmű Isten előtti közössége jelenti, a hagyomány szerint, a kiválasztottságot. Még nem találkoztam olyan vallásos zsidó emberrel, aki ezt a kiválasztottság-eszmét felfuvalkodottan, dölyfösen viselte volna. Ámde amikor rég ateistává lett vagy a hitben elközönyösödött emberek magatartásából villan elő a „mi kiválasztottak vagyunk” hangneme, sugallata, ezt üres gőgnek érzem. Mintha szent dolgot cselből használnának. Mintha magukra vennének egy köpönyeget, amely már nem illeti őket, mert nem a transzcendencia terében hordják, csak úgy a vállukra kapták, talán a politikai hatalomért.
Tisztelni
Néha azon tűnődöm, miért kell nekem – aki fontosnak tartom a hagyományt, szeretem a magyar múltat, annak emlékeit és szeretem keresztény vetületét is – ijedten széttekinteni, ha egy társaságban kiejtem a számon: „De szép volt a Szent Jobb-körmenet”. Legalább három dologtól tartok ilyenkor. Valaki talán fájdalmasan összerándult most mellettem, mert az ő asszociációs körében a körmenet felidézi a zsidótörvények idejét. A dolog logikus, de mégsem érzem igazságosnak. Felejtsem el, titkoljam el, ne beszéljek a magyar múltnak azokról a jelenségeiről, amelyeket a vészkorszak idején felhasználtak? Ezt nem tehetem. Bármily szigorúan is hangzik, de túl kell már lépni az ezekhez hasonló asszociációs gubancokon, talán így: „. . . körmenet, Szent Jobb . . . 1938 .. . zsidótörvény, ez fájt… de ettől függetlenül, az, amiről itt szó van, a magyar múlt sok száz éves darabja, és független a vészkorszaktól, az enyém is, mert idetartozom, mert nem akarom kirekeszteni magam, mert magyar vagyok, mert ez a hazám.”
A másik, amitől tartok, amikor kiejtem a számon: „De szép volt.. az, hogy az antiszemitizmus vádját süti rám valaki. Mert ez a fajta általánosítás ilyen módon is működik! S végül a harmadik oka zavart szét- pillantásomnak, hogy megeshet: kapok egy gunyoros oldalvágást, hidegen megrovó pillantást, rideg mondatot a Szent Jobb miatt. Magam tisztelem a kék-fehér zászlót és a Tórát, a zsidóság hagyományait és relikviáit (tudom, nekem könnyebb, mert bennem nem asszociálódik ezekhez félelem és megbélyegzettség). Amikor a saját hagyományaimról van szó, én is tiszteletet kérek.
Sötét erő
A kollektív tudattalan sötét erő, nem azért mert eleve rosszindulatú lenne, hanem mert nehezen hozzáférhető, nehezen kormányozható, nehezen kiszámítható, vagy épp sehogyan sem. Ugyanakkor hatalmas energiákat hordoz. Híres felvilágosult tudatosságunk, csak parányi szigetecske a tudattalan óceánján. Igaz, mégis őt kell mérvadónak tekintenünk. vagyis a tudatosságot külső és belső valóságunk kimunkált megértését. De értjük-e a „sötét erőt”?
Bár a kollektív tudattalan tényleges tartalmai (az archetípusok) minden kultúrában hasonlók, az egymással nem érintkező kultúrákban is egyaránt megjelennek, ugyanakkor zónákra is osztható ez a hatalmás közös óceán. Létezik nemzet-, törzs-, család-, illetve etnikai csoport, nemzetek csoportja stb. kollektív tudattalanja. A természet objektivitása jelenik meg benne, Jung „objektív pszichének” nevezi, és azt mondja róla: nem érdekli semmiféle önös cél vagy politika, az az ősi célja, hogy a lelki folytonosságot fenntartsa. A lelki folytonosság a kényszere! És ennek megtartó ereje! A zsidó nép története és minden más nép története telis-tele van példákkal arra, hogy a kollektív tudattalan teremt, hajt, ellenáll, sérül, rombol, épít, létezik és roppant erő. Nehéz vele összeköttetésbe kerülni, mert a nyelve képi nyelv. Szimbólumokkal és metaforákkal fejezi ki magát. Ha ezeket a szimbólumokat sértjük, tiszteletlenül kezeljük, az annyi, mint nem venni komolyan azt az ősi lényt, vagyis az adott etnikai csoport vagy nemzet közös tudattalanját. A ráció talán fel sem fogja az ütést, azaz nem a ráció fogja fel, hanem a tudattalan érzi meg és olykor félelmetesen, artikulálatlanul válaszol.
Gergely Ágnes könyvében, a Stációkban a fiatal Décsey báró és Silberstein összeverekednek. „Tudod mi vagy te?” – süvölti Décsey. – „Tudom” – hörgi Silberstein -, „mikor a méltóságos úr ősei barbár vadak voltak …, az enyéim … papok voltak Salamon templomában.” Korábban beavatódtak a zsidók az absztrakciók világába, könnyedén kell érteniük, hogy a tudattalan micsoda erő és valóság, és a kollektív tudattalan megsértése (amit zsidók, keresztények kölcsönösen és ostobán évszázadok óta elkövetnek egymás ellen) áldatlan ellenszenveket katalizál. Sokszor anélkül, hogy igazán s pontosan tudnánk, hogyan keletkezett az ellenséges hangulat szívünkben. A keresztényben a sértés az antiszemitizmust katalizálja, a zsidóban a félelmet.
Meggyógyulni !
Megértem, ha a holocaust és a kirekesztettség után a zsidó emberek nagy része érzékeny. De egyetérteni a túlérzékenységgel és az ebből fakadó hiperreagálásokkal nem tudok és talán nem is szabad. Nagy lelkierő-bedobással, szándékos gondolati manőverezéssel, szigorú ráción alapuló önvizsgálattal túl kellene már jutni a fájdalmakon, a sérüléseken és sértődöttségeken. Meggyógyulni! Például kigyógyulni abból a sokszor heves indulati és érzelmi beállítódásból, amely a magyar nyelv némely szavát előítéletesen értelmezi. Bizonyos szavakat alig merek kiejteni, nem mondhatom ki például nyugodt szívvel: „zsidó”. Nem is igen mondtam ki sokáig, tudván, hogy a vészkorszak gyötrelme tapadt a szóhoz. De ma már a zsidó szó nem megbélyegzés! Ne legyen az! Valamelyest ez a közös elhatározáson is múlik. Tudatosan le kellene választani gondolatban erről a szóról azt, hogy „szégyen”. És ezt a szétválasztást tudatosítani újból és újból. Meg kell tisztítani a szavakat a szennytől, amit a lusta agyú előítéletesség és a fasisztoid szellem rászemetelt. Az egyéni erőfeszítés ebben nem nélkülözhető, nem pótolhatja semmiféle törvényerejű rendelet.
Kellenek közösségi erőfeszítések, intézményes lépések is, hogy nyitottabbá tegyük a kommunikációt. Ebben is újfajta beállítódás kell. Vádaskodás, kölcsönös egymásra mutogatás helyett a teljes jóindulat, a békére és az egységre törekvő attitűd. Ez a szellemi alapozás hosszú időbe telik, de nem naiv fecskecsicsergés azok fülében, akik értik és érzik az előre elgondolt gondolat hatalmát és erejét.
Ha a szellem és a lélek kormányosa lennék e hazában, arra biztatnám a közösségeket és intézményeket, hogy építsenek zsidó-keresztény baráti köröket. írassanak pályázatokat társadalomkutatókkal, pszichológusokkal, papokkal, diákokkal, de ne a múlt fájdalmáról, a sebek mazochisztikus feltépéséről. Hanem utakról, módokról, amik a kölcsönös megbékélés felé visznek, szolidaritásról és végre, végre a megbocsátásról. Megbocsátani annyi, mint meggyógyulni.
Ha Radnóti Miklós itt lenne közöttünk, ő megbocsátana.
Humort
Elegem van (azt hiszem, ezzel nem vagyok egyedül!) a búbánatból, a szorongásból, a folytonos vigyázzállásból, mert nem tudom, kit mikor sértek meg, hogyan magyarázzák félre a szavaimat. Vágyom arra, hogy egészségesek legyünk, nyíltak, szabadok egymás előtt és legalább annyira erősek, hogy könnyedén bírjuk a másik csipkelődését. Akkor leszünk egészségesek, ha majd szemtől szembe kifigurázzuk és ugratjuk egymást, ha a másik sajátosságait derűsen és nyugodtan karikírozzuk. Ha majd merjük használni a humort és a nevetést, nem büntetésképp, kellemetlenkedő gúnyból, hanem jókedvből és egymás iránt érzett csípős rokonszenvből.
Mohás Lívia
Címkék:1991-01