“Nekem szülőhazám…” – Magyar zsidó festők a Budapest Galériában (Wagner István)
„Nekem szülőhazám…”
Magyar zsidó festők a Budapest Galériában
Az idei zsidó nyári fesztivál alatt (2000. augusztus 27.-szeptember 3.) először rendeztek képzőművészeti kiállítást zsidó származású magyar mesterek remekműveiből a Budapest Galéria reprezentatív termében. Ezzel évente megismétlődő hagyományt kíván teremteni a Budapesti Zsidó Hitközség Idegenforgalmi és Kulturális Központja. A csoportos tárlat érdekességét csak fokozza, hogy hazai magángyűjteményekből kerültek a Klotild-palota falaira, tehát így együtt csak itt és most voltak láthatóak ezek a szemet-lelket gyönyörködtető alkotások. A tulajdonosok jó szívvel kölcsönözték kincseiket a bemutatóra, a szakmai hozzáértés mellett bizalmi feladatot is jelentő szervezést Haas János, a jó nevű galériás vállalta magára, míg a tárlatrendezés, valamint a kísérő katalógus összeállítása Várnai Vera művészettörténész munkáját dicsérte.
A tárlaton szereplő művésztrió nemcsak kor- és sorstársnak tekinthető, hanem egyéni életútjuk ellenére hasonló stílusoknak hódoltak, és naprakészen tudtak felzárkózni az öreg kontinens legfrissebb avantgárd törekvéseihez. Sőt a korabeli külföldi kollégák és kritikusok írásbeli nyilatkozatai alapján elfogultság nélkül állíthatjuk, hogy egyenrangú félként fogadták el őket az európai műkereskedelmi életben, mint akik friss formaritmust és koloritot hoztak.
Kádár Béla például Scheiber Hugóval együtt utazott Bécsbe már 1920-ban, ahol Kassák révén állíthatták ki képeiket Max Hevesi galériájában, majd Herwarth Walden innen hívta őket a Der Sturm híres berlini műhelyébe, egyéni tárlatokra. Miközben Kádár amerikai szerepléseivel aratott sikereket a húszas évek végén, Scheibernek bécsi és budapesti élményei alapján a cirkusz, a revü csillogása hozott szerencsét Rómában is. A hitleri hatalomátvétel után Kádár azt a kétes dicsőséget is megérte, hogy az úgynevezett „elfajzott művészet” hírhedt müncheni seregszemléjén a katalógus címlapjára került egyik képének reprodukciója. Schönberger Armand a századelőn Münchenben, majd Párizsban tanult, a húszas évek végén Nürnbergben vett részt csoportos tárlaton, a harmincas évek elején Malmőben is egyéni kiállítása volt. A tehetségüket értő és érző műkereskedők már ekkoriban bevezették őket az európai kulturális élet vérkeringésébe. Csoda-e hát, ha az egész német nyelvterületen mindmáig rendszeresen szerepelnek a híres árverési házak aukcióin, megérdemelt sikerrel?
Csupán a nyári szezonvég külföldi rendezvényei között tallózva említhetjük például a Ketterer Kunst hamburgi árverését – május derekán amelyen a „törzsvendégnek” számító Kádár Béla 1930-as pasztelljét női aktokkal és drapériás figurákkal 3200 márkáért kínálták. Nagyjából ezzel egy időben a Wiener Kunst Auktionen bécsi licitálásán – a Kinsky-palotában – Scheiber Hugó gouache-technikával készült poros országútja az azt szegélyező fasorral 20-25000 schillinges értéksávban szerepelt. Köln óvárosában a másfél évszázada alapított Lempertz-aukciósház szezonzáró modemárverésén Kádár Béla két tétellel is jelen volt figurális gouache-kompozíciója 1600 márkáért lelt új tulajdonosára, míg ülői-nőt ábrázoló tollrajza ennyiről startolva 2800 márkára ment fel.
Mindennek tudatában eléggé megdöbbentő a kiállításon annak a levélnek a másolatát olvasni, amelyben Kádár Béla a budapesti izraelita hitközség elöljáróságához fordul segélyért: „…45 éves izr. vallású festőművész vagyok, a legsúlyosabb anyagi gondokkal küzdve, 4 gyermekes családdal s gyengélkedő feleségemmel, egy kegyetlen tél vég nélküli szenvedéseinek kitéve…” (Mindez bécsi, berlini sikerei közepette, miközben Chagall és Kandinszkij, Kokoschka és Picasso személyes barátságába fogadta!) Ugyancsak a zsidó vallási közösség vezetőségéhez folyamodott az első világégés idején Schönberger Armand ösztöndíjért: „…Anyagi körülményeim kényszerítenek ezen tiszteletteljes kérelemre. Igazolásul bátor vagyok szegénységi bizonyítványomat ide csatolni… Munkáimnak előállítása nagy költségekkel jár – melyeket nagyon nehezen, sokszor alig tudok előteremteni…” A befutott művésznek számító Scheiber Hugó 1933-as római tárlata után köszönte meg az elnöknek a támogatást: „Mély hálámat kifejezve mondok köszönetét azért a segítségért, amellyel Rómába való utazásomat támogatni méltóztatott. Talán a lapokból méltóztatott informálódni, hogy milyen rendkívüli sikerem volt…”
A zsidóüldözés és a második világégés mindhárom, európai hírű és rangú magyar mester karrierjét kettétörte. Kádár Béla 1944-ben gettóba került, de itt is tovább festett, ha lehetett. Feleségét és két fiát elvesztette, egészségi, anyagi gondok gyötörték, aztán a művészi mellőzés lett osztályrésze. 1948-as utolsó itthoni kiállításán a hazai táj, a magyar folklór ihlette piktúráját, de a művészetpolitika nem kedvezett ennek. Elfeledetten halt meg 1956-ban, családja csak a budapesti izraelita hitközség pénzén tudta eltemettetni. Scheiber Hugó 1940-45 között csak a fővárosi zsidó múzeum két kiállításán szerepelhetett, azután pedig az idős mester lelkesen csatlakozott az újjáépítéshez. 1948-ban még kiállítással köszöntötte a Fészek Klub, de a „fordulat éve” után már nem vették be a Magyar Képzőművészek Szövetségébe. 1950-ben hunyt el, hosszan tartó, súlyos betegségben. Csupán az évtizeddel fiatalabb és magasabb kort megért Schönberger Armandot kárpótolta később némiképp az élet. Bár hatvanévesen megjárta a munkaszolgálatot, leánya pedig a koncentrációs tábort, és Alkotás utcai műtermét is bombatalálat érte, 1945-től rendszeresen szerepelt csoportos tárlatokon. Azután az ötvenes években kénytelen volt visszavonulni a nyilvánosságtól, és csak 1958-ban került sor gyűjteményes tárlatára a Műcsarnokban. Bár a Magyar Nemzeti Galéria is megrendezte életmű-kiállítását 1970-ben, mégis szerény körülmények között távozott az élők sorából 1974-ben.
A magyar táj és a magyar falu jellegzetes paraszti figurái mellett egyformán letették a voksukat – nem csak az úgynevezett „nagyvárosi életérzést” tudták hitelesen tolmácsolni -, szülőhazájuk mégsem mindig viszonozta azonos érzelmekkel és intenzitással ezt a honfiúi vallomást Pedig Kádár Bélának a mostani, budapesti csoportos tárlatra beválogatott képei közül a nagybányai iskola hatását is világosan mutatja a Piactér tarkabarka forgataga éppúgy, mint a Falusi utca vagy a Magyar falu fenséges nyugalma. Petőfi népdallá vált „népéletképeit” juttatják a néző eszébe az olyan, humorosan groteszk munkái, mint az Eladják a szürkét, vagy a Szamárháton, a Pásztorlány, és nem utolsósorban a sírva vigadó Mulatozók. Scheiber Hugónál a békés falusi tájból váratlanul feltörő Tűz mintha a történelmi tragédiák prófétikus előrevetítése volna, a már-már mértanian szimmetrikus virágcsendélet akár kultikus jelkép is lehetne. Markáns önarcképei mellett Móricz Zsigmond frappáns, nagy bajuszú „ősmagyar”, busa feje szerepel abból a sorozatból, amelyhez eredetileg Karinthy és Bartók portréja is tartozott. Schönberger Armand leginkább a hétköznapok szelíd szavú költőjének bizonyult, a külvárosi kisemberek sorsának piktorkrónikása volt egész hosszúra nyúlt pályafutása során. Az utókor kései igazságszolgáltatása, hogy manapság mindhármójuk képei sokmilliós árakon cserélnek gazdát, mint a magyar árverések sztárjai.
Wagner István
Címkék:2000-10