Négy Talmud-előadás
Emmanuel Lévinas 1905-ben született Litvániában. A Sorbonne-on és a Nanterre-i Egyetemen tanít filozófiát. Lévinas volt az első, aki a husserli fenomenológiát bevezette a francia gondolkodásba (Az intuíció elmélete Husserl fenomenológiájában, 1930). Ezen túlmenően foglalkozik nyelv és idő kapcsolatával, a lelkiismeret elemzésével és az embernek Istenhez való viszonyával. Nemcsak filozófus, hanem elkötelezett zsidó, aki már 1949-ben azt hangsúlyozta, hogy Izrael Állam megszületése felszólítás kell legyen a zsidók számára, hogy szellemileg is felébredjenek. Lévinas a szabadságot összeköti a hagyományos zsidó etikával, görögnek és zsidónak vallja magát. A II. világháború után egyre inkább a zsidó tanulmányoknak szenteli magát, a Talmudból bontja ki a saját jel- és jelentésfilozófiáját (Négy Talmud-előadás, 1968; az alábbi részlet is ebből való). A Szentírás tanulmányozása ihlette Lévinast az írásnak mint olyannak tanulmányozására, ezzel nagy hatással volt többek között Derridára (Noms propres, 1975), aki mesterének vallja.
RÉSZLET A „JOMA” TRAKTÁTUSBÓL:
MISNA (BABILONI TALMUD, JOMA TRAKTÁTUS 85B)
„Az ember Istennel szemben elkövetett bűneit az Engesztelés Napja eltörli. Az embertársával szemben elkövetett bűneit az Engesztelés Napja nem törli el mindaddig, amíg ki nem engesztelte a másikat.”
GEMARA (87 B)
Rabbi Joszéf bar Hábo ezzel érvel Rabbi Ibhu ellen: „(Hogyan is mondhatnánk, hogy) az embernek az embertársával szemben elkövetett bűneit nem törli el az Engesztelés Napja”, holott írva van (I Sámuel 2.): „Ha egy ember vét egy másik ellen, Elohim békét teremt.” Mit jelent Elohim? Bírát. Ha ez így van – így olvasd a (vers) végét: „de ha Isten ellen vét. ki fog közbenjárni érte?” – Tehát így kell érteni: „ha az ember bűnt követ el a másik emberrel szemben és kiengeszteli, Isten megbocsát. De ha a bűnt Isten ellen követik el, ki járhatna közben érte? Csak a bűnbánat és a jócselekedetek.”
A másikkal szemben
…Kezdjük néhány fogalom megvilágításával. Az Engesztelés Napján az Istennel szemben elkövetett bűnök bocsánatot nyerhetnek. De ez nem mágia: nem arról van szó, hogy felvirrad Jom Kippur napja, és a bűnök megbocsáttatnak. Az Engesztelés Napja természetesen az év egy meghatározott napja; és a megbocsátáshoz – tehát a bűnös lélek megszabadulásához – szükség is van egy meghatározott napra, hiszen a bűnbánathoz is szükség van egy meghatározott napra. Ahhoz, hogy naponta gyakorolhassuk a bűnbánatot, kell egy nap, melyet kifejezetten a bűnbánatnak szentelünk. Legalábbis ezt tanítja a zsidó bölcsesség. De az Engesztelés Napja önmagában még nem hozza el a megbocsátást, mert a megbocsátás nem választható el a töredelemtől, bűnbánattól, önmegtartóztatástól és böjttől, sem a Jó iránti elkötelezettségtől. Ez a belső elkötelezettség imává is válhat, közösségi vagy rituális imává. Az elkötelezettség bensőségessége azonban nem marad puszta bensőség. Objektív formákat ölt, olyan objektív formákat, amilyen maga az áldozat volt a Szentély korában. Belsőnek és külsőnek ez a szoros összefüggése szintén a zsidó bölcsesség része. Amikor a Misna azt mondja, hogy az Engesztelés Napja eltörli az ember Istennel szemben elkövetett bűneit, akkor azt állítja, hogy a Jom Kippur megünneplése és az ünneplése által meghatározott, illetve kifejezett lelkiállapot révén a meg bocsátás állapotába kerülünk. De ez a módszer csak az Örökkévalóval szembeni bűnökre érvényes.
Mérjük fel a horderejét annak, amit most megtudtunk. Isten ellen elkövetett bűneim bocsánatot nyernek, és még a jóindulatától sem függök! Isten bizonyos értelemben a pár excellence másik, a másik, mint más, az abszolút másik – és mégis egyedül tőlem függ, hogyan békülök meg ezzel az Istennel. A megbocsátás eszköze az én kezemben van. Ezzel szemben a felebarátom, a testvérem, az ember, aki végtelenül kevésbé más, mint az abszolút másik, bizonyos értelemben másabb, mint Isten: ahhoz, hogy elnyerjem bocsánatát Kippur napján, először ki kell engesztelnem. És ha nem hajlandó kiengesztelődni? Ha már ketten vagyunk, minden veszélyben van. A másik megteheti, hogy nem bocsát meg, és én örökre feloldozás nélkül maradok. Ez érdekes tanulságokat rejt magában az isteni lényegét illetően.
Hogyan különböztethetők meg az Istennel szemben elkövetett bűnök az emberrel szemben elkövetett bűnöktől? Első ránézésre mi sem egyszerűbb: mindaz, ami anyagi vagy erkölcsi kárt okoz felebarátunknak, és minden szóbeli sértés, emberrel szemben elkövetett bűn. A tilalmak és rituális parancsok megszegése, a bálványimádás és a kétségbeesés pedig az Örökkévalóval szemben elkövetett bűnökhöz tartozik. Aki nem tartja a szombatot, megszegi az étkezési törvényeket, nem hisz a jó győzelmében vagy nem ismer el a pénznél vagy a művészetnél magasabb értéket, az Isten ellen vétkezik. Ezek hát azok a bűnök, amelyeket az Engesztelés napja eltöröl pusztán a töredelem és a bűnbánati rítusok révén. Magától értetődő, hogy a felebaráttal szemben elkövetett bűnök ipso facto Isten ellen elkövetett vétkek.
Itt megállhatnánk. Levonhatnánk azt a kissé elhamarkodott következtetést, hogy a zsidóság a társadalmi erkölcsöt a rítusok fölé helyezi. De meg is fordíthatjuk a sorrendet. Az, hogy a rítus rendje ellen elkövetett bűnök alóli feloldozás csak a bűnbánattól függ – vagyis kizárólag tőlünk -, talán új fényt vet a rítus jelentőségére. Hogy feloldozásunk nem függ senki mástól, ez egyrészt azt jelenti, hogy biztosak lehetünk dolgunkban. De ha a rítusok megszegését „Istennel szemben elkövetett bűnöknek” nevezzük, nem csökkentjük-e ezzel a betegség súlyát, a betegségét, amelyet attól kap meg a lélek, hogy megszegi a rítusokat? Lehet, hogy éppen azok a bajok a legsúlyosabbak, melyeket a lélek bensőjében kell orvosolni, mások segítsége nélkül. Ami pedig a társadalmi bűnöket illeti, lehet, hogy felebarátunk már megbékélt, a legnehezebb feladat mégis hátravan. Azzal, hogy vétkezünk Istennel szemben, nem tettük-e tönkre magát az erkölcsi lelkiismeretet is? Lehet, hogy a rítus elleni vétség, melyet más segítsége nélkül kívánok eltörölni, éppen olyan természetű, hogy igényt tart egész személyiségemre, a tesuvá, a megtérés művére, melyet senki más nem tehet meg helyettem.
Isten előtt állni ezek szerint annyi, mint önmagunkat teljes egészében mozgósítani. A rítusok megszegése – és mindaz, ami Isten elleni vétség a felebarátom elleni vétségben – alaposabb rombolást végez bennem, mint a másikkal szemben elkövetett bűn, de ha magát a bűnt vesszük, és eltekintünk a kegyetlenségtől, amit az ilyen vétek magában foglal, ez van kegyetlenségem, gonoszságom és önelégültségem mélyén. Hogy egy baj önmagának önmaga általi helyrehozását igényli, ez méri a kár mélységét. Az az erőfeszítés, amelyet lelkiismeretünk tesz, hogy újból lelkiismeret legyen, azaz a tesuvá, a megtérés egyszerre kapcsolat Istennel és egy teljesen belső történés.
Az istenfogalomnak ezek szerint nincs mélyebb interiorizációja, mint a Misnának az a kijelentése, hogy az Örökkévalóval szemben elkövetett bűneimet az Engesztelés napja megbocsátja. A legteljesebb elszigeteltségemben nyerem el a bocsánatot. Most már érijük, miért van szükség a Jom Kippurra ahhoz, hogy bocsánatot nyeljünk. Hogyan is kaphatna elég támogatást önmagától az a lelkiismeret, mely legbelső magjában sérült meg, hogy elinduljon a saját bensősége és a magány felé vezető úton? A közösség objektív rendjéhez kell segítségért fordulnunk, hogy eljussunk a felszabadulás e bensőségességéhez. Az év egy meghatározott napja és a Kippur egész ünnepélyes szertartásrendje kell ahhoz, hogy a „sérült” lelkiismeret eljuthasson bensőségességéhez, és visszahódíthassa integritását, melyet senki más nem hódíthat vissza helyette. Olyan munka ez, amely egyenértékű az isteni megbocsátással. A közösségi és bensőséges e dialektikája nagyon fontos számunkra. A gemarában még egy olyan szélsőséges véleménnyel is találkozunk. Rabbi Júda Hánásziéval, amely szerint a Jom Kippurnak magának, tesuvá nélkül is megvan a hatalma ahhoz, hogy megtisztítsa a bűnös lelkeket. Ilyen fontos helye van a zsidó gondolkodásban a belső újjászületés e közösségi feltételének. E vélemény talán átfogó útbaigazítást ad arról, hogy mi a zsidó rítus értelme, és milyen rituális vonatkozása van magának a társadalmi moralitásnak. A rítus közösségi eredetű, törvény és közösséghez szóló parancsolat, egyáltalán nem a lelkiismereten kívül van, hanem irányt szab neki, lehetőséget teremt számára, hogy beléphessen önmagába. A rítus tartja ébren és épen, hogy ezáltal előkészítse megváltását. Vagy talán azt kellene gondolnunk, hogy a zsidó nép lelkiismeretében – e csodák csodájában – lakozó igazságérzet annak köszönhető, hogy a zsidók évszázadokon át böjtöltek Jom Kippurkor, tartották a szombatot, tiszteletben tartották az étkezési tilalmakat, várták a Messiást, és a felebaráti szere tetet vallási kötelességnek érezték?
Sőt, azt kellene gondolnunk, hogy a micva semmibevétele kikezdi a bennünk levő titokzatos zsidó igazságérzetet? És ha ma még a feltétlen igazságosság felé hajt is bennünket, rítustalan és vallástalan zsidókat egyfajta lendület, arra semmilyen biztosítékunk nincs, hogy ez sokáig így marad?
Áttérek most a gemarára. Az, hogy senki sem nyerhet bűnbocsánatot Istentől a felebarátunk ellen elkövetett bűnre mindaddig, amíg nem engesztelte ki a sértettet, ellentmond egy bibliai versnek. Érdemes itt megjegyeznünk, hogy a talmudi viták néha azt a benyomást keltik, mintha pusztán összhangba akarnának hozni egy gondolatot és egy szöveghelyet, holott emögött a törekvés mögött, mely kissé skolasztikus és elbátortalanítja a frivol, ám kritikára mindig kész fejeket, sokkal merészebb magatartás rejlik. – Rabbi Joszéf bar Hábo a következőket hozza fel Rabbi Ibhu álláspontja ellen (aki feltehetően úgy gondolkodott, mint a Misna idézett helye):
Hogyan is állíthatnánk, hogy az ember embertársával szemben elkövetett bűneit nem törli el az Engesztelés Napja, holott írva van (I. Sámuel 2.): „Ha egy ember vét egy másik ellen, Elohim békét teremt.”
Pont az ellenkezője annak, amit a Misnában láttunk! Hiszen az embertársunk ellen elkövetett bűnt – a bibliai vers szerint – Elohim, Isten jóindulata helyrehozza, és még csak ki sem kell békülnünk előzőleg azzal, akit megsértettünk.
Mire a másik így felel: Mit jelent az, hogy Elohim? Biztos vagy benne, hogy Elohim Istent jelent? Elohim bírát jelent! A válasz nem megalapozatlan. Az Elohim szó általános értelemben tekintélyt, hatalmat jelent, és ezért igen gyakran bírát is. Tehát minden úgy van, ahogyan a Misna mondja: ha egy ember emberrel szemben követ el bűnt. Isten nem lép közbe. Földi bíróságnak kell ember és ember között gazságot szolgáltatnia! Több is kell, mint megbékélés a sértő és a sértett között: igazságszolgáltatás és bíra kell. Meg büntetés. A megbocsátás drámájában nemcsak két szereplő van, hanem három.
Rabbi Joszéf bar Hábo azonban nincs meggyőzve: ha az Elohim-ot bírának fordítjuk, és ha a versnek az a szava, amit „békét teremt”-nek fordítottunk, azt jelenti, hogy „igazságot tesz”, továbbá, ha az „Isten békét teremt” helyett azt mondjuk, hogy „a bíra igazságot tesz”, akkor hogyan boldogulunk a vers végével? A francia rabbinátus fordítása alapján ez így hangzik: „de ha az Örökkévaló ellen vét (az ember), ki járhatna érte közben?” E második részben Istent nem az Elohim szó jelöli, hanem a Tetragrammaton, és ez bizony magát Istent jelöli, nem pusztán a Bírát; az a szó pedig, amit az imént úgy fordítottunk, hogy „igazságot tesz”, itt „közbenjár”-ra módosul. Ha a vers végét az elejével összhangban akarnánk olvasni, akkor kénytelenek lennénk így érteni: „De ha maga az Örökkévaló ellen vétkezünk, ki fog igazságot tenni?” Micsoda abszurd fordítás, mondja a kommentátor. Mintha az Örökkévalónak nem lennének szolgái, akik igazságot tudnak szolgáltatni neki!
Rabbi Joszéf bar Hábo, mivel az adott bibliai versben egy kifejezést mindig ugyanazzal a szóval akar visszaadni, kitart álláspontja mellett, nála tehát Istennek jut az a szerep, hogy eltörölje annak a bűnét, aki embertársával szemben vétkezett
De a gemara határozottan elutasítja ezt az álláspontot. A következő változatot javasolja:
„Ha az ember bűnt követ el a másik emberrel szemben és kiengeszteli, Isten megbocsát. De ha a bűnt Isten ellen követik el, ki járhatna közben érte? Csak a bűnbánat és a jó cselekedetek.”
A gemara azt a megoldást választotta, hogy a kiemelt szavakat hozzátette a szöveghez, és így igazította a bibliai verset a Misna szelleméhez. Lehetetlen ennél kevésbé ragaszkodni betűhöz, és szerelmesebbnek lenni annak szellemébe! Nagyon súlyos dolog megbántani egy embert. A megbocsátás tőle függ, az ő kezében vagyunk. Nincs olyan bűnbocsánat, melyet ne a bűnös kért volna! A bűnösnek el kell ismernie vétkét, a sértettnek jó szívvel kell fogadnia a bűnös könyörgését. Sőt: senki sem bocsáthat meg, míg a sértő nem kéri tőle a megbocsátást, míg a bűnös nem igyekszik kiengesztelni a sértettet.
Rabbi Joszéf bar Hábo, ez a kiváló exegéta, valóban a szöveg szó szerinti értelmezése mellett szállt volna síkra? Nem lehet, hogy neki is valami szándéka volt ezzel? „Ha valaki embertársa ellen vétkezik, Elohim megbocsát, vagy Elohim elrendezi vagy Elohim békét teremt…” Vagy esetleg arra gondol Rabbi Joszéf bar Hábo, hogy a magánemberek közötti viszályok nem zavarják meg a teremtés egyensúlyát? Miért, maga talán berekesztené az ülést pusztán azért.
mert valaki sértetten elhagyja a termet? Mit számít mindez az Örökkévalósághoz képest? Egy magasabb szinten, Elohim szintjén, az abszolútban, az egyetemes történet síkján minden elrendeződik. Száz év múlva ki emlékezne apró fájdalmainkra, bosszúságainkra vagy sérelmeinkre?
Rabbi Joszéf bar Hábo olyan álláspontot képvisel a Misna álláspontjával szemben, amely ma sokak számára igencsak csábító lehet Ez a tan, mely szigort hirdet a szubjektív és a partikuláris terén, az apró magánügyekben, és kizárólag az egyetemest ismeri el értékként, visszhangra lel a nagyságtól elragadtatott lelkűnkben. A halandók könnye és nevetése nem sokat számít. Az számít, hogy a dolgok az abszolútumban elrendeződjenek. És kövessük csak végig Rabbi Joszéf bar Hábo magyarázatát. a helyrehozhatatlan vétség az Isten ellen elkövetett vétség; az igazán nagy baj az, ha alapelv szenved csorbát Rabbi Joszéf bar Hábo szkeptikus az egyénivel szemben, ő az egyetemesben hisz. Ahol egyén egyénnel áll szemben, annak semmi jelentősége nincs; de ha egy alapelven esik csorba, az maga a katasztrófa. Ha az ember Istennel szemben vétkezik, ki tehet rendet a zűrzavarban? Történelem feletti történelem nem létezik. Nincs olyan eszme, mely képes lenne megbékíteni az embert, aki magával az ésszel (la raison) van konfliktusban.
Ez ellen a férfias, túlságosan is férfias tétel ellen, melyben kissé anakronisztikusán Hegel visszhangzik, emel szót a gemara szövege, vagyis egy olyan tétel ellen, mely az egyetemes rendet az egyének közti rend fölé emeli. Hát nem! A megsértett egyént mindig egyénileg kell kiengesztelni, megszólítani és megvigasztalni, Isten bocsánatát – vagy a történelem bocsánatát – csak úgy nyerhetők el, ha az individuumot tiszteletben tartjuk. Isten talán annak a történelemnek a folytonos elutasítása, mely beletörődik privát könnyeinkbe. A béke nem költözik vigasz nélküli világba. Viszont az Istennel, az Egyetemessel, a Princípiummal való összhang is csak a legprivátabb bensőmben jöhet létre, és bizonyos értelemben rajtam áll, hogy megszületik-e vagy sem.
Schmelowszky Ágoston fordítása
* Részlet az első előadásból.
Címkék:1995-10