Ne kerülhessen a szélsőjobb a kormányrúd közelébe
Demszky Gábor
Tisztelt Megjelentek!
Hölgyeim és Uraim!
Kedves Barátaim!
„Auschwitz a 20. század botránya” – hangzik a szállóigévé vált mondás.
Az pedig, ami hat évtizeddel ezelőtt zsidó polgáraival történt, Budapest történetének legnagyobb botránya. És tegyük hozzá tragédiája. Budapestet ugyanis éppen a zsidó, német, szlovák, kun, székely származású magyarok békés, közös iparkodása tette Közép-Európa legvirágzóbb és legszabadelvűbb metropoliszává.
Az előző századforduló táján a megmagyarosodott, ugyanakkor kultúráját, vallását részben megőrző zsidó polgárságnak kiemelkedő szerepe volt abban, hogy Budapest modem, európai szellemű világvárossá vált. Akik itt törvényeket hoztak ellenük, csillagos házakba, majd gettóba zárták őket, közreműködtek a deportálásukban, végül sokukat legyilkolták, ez ellen a Budapestet éltető toleráns szellemiség, egyenesen Budapest szíve ellen törtek.
A ma 57 éve felszabadult budapesti gettót a magyar történelemnek a náci megszállás alatti legszégyenteljesebb korszakában „építették fel”. Ezt idézőjelben mondom: mert építeni azok a zsidó és nem zsidó százezrek építettek Budapesten, akiket ezekben az években megfélemlítettek, elhallgattattak, kiközösítettek, frontra vagy lágerbe küldtek, gettóba zártak, avagy megöltek. Akik a gettót „építették”, valójában pusztán rombolni tudtak. „Kitartásuk” szörnyű eredményeként egész Budapest romba dőlt.
Mi Budapest története legnagyobb botrányának üzenete a mai kor számára? Az, hogy a gettó falait nem egyik napról a másikra emelik. Ezért nagyon ébereknek és elszántaknak kell lennünk. Egy új gettó falait szeretnék megalapozni azok, akik ma immár úgyszólván nyíltan a nyilas gyilkosok örököseiként lépnek fel. Akik a közszolgálati és más rádió- és tévé-csatornákon keresztül, újságokban és könyvekben, utcai gyűléseken vagy politikai rendezvényeken újból gyűlöletet próbálnak szítani polgár és polgár között. Akik megpróbálják lehazudni az 1944-ben történteket.
És az új gettó-építgetők tettestársai mindazok, akik mentséget keresnek a pogromok szervezői vagy a hajdani zsidótörvények szerzői számára, és rehabilitálni akarják őket. Akik a politika színpadára ráncigálják a zsidókérdést, cinkosain és cinikusan összejátszanak a szélsőjobboldali, antiszemita erőkkel.
Akik a szélsőjobboldalnak a közmédiumokban teret és pozíciót biztosítanak, magáncsatornájára engedélyt adnak, és nyílt uszításra hallgatással reagálnak. Pedig a latin mondás szerint: „Si tacet, consentire videtur!”, azaz magyarul: „hallgatás – beleegyezés”.
Mi, budapestiek mindezt nem hallgathatjuk, és nem nézhetjük tétlenül. Ezért tiltottam ki a Petőfi Csarnokból az oda tervezett neonáci jellegű szkinhed-koncertet. A kitiltás szimbolikus és egyben tudatos gesztus volt: ezzel kívántam jelezni, hogy amíg én vagyok Budapest főpolgármestere, mindent meg fogok tenni azért, hogy fajgyűlölet és erőszakra uszítás ne kaphasson nyilvánosan hangot ebben a városban.
Örömmel hallgattam a köztársasági elnök úr levelének szavait. Ennek alapján a budapestiek túlnyomó többsége nevében azt várom tőle, hogy – bárki is szerezze a legtöbb mandátumot a tavaszi választásokon – csak olyan miniszterelnök-jelölt részére adjon kormányalakítási megbízást, aki a gettó felépítőinek örököseként fellépő szélsőjobboldalnak még hallgatólagos, külső támogatását sem fogadja el. Mert a 12 éve szabad, demokratikus Magyarország legnagyobb botránya lenne, ha az antiszemita, rasszista, idegengyűlölő szélsőjobboldal ismét a kormányrúd közelébe kerülne.
Tisztelt Egybegyűltek!
Ne felejtsük el, hogy hat évtizeddel ezelőtt a nem zsidó magyar polgárok jelentős része fokozódó iszonyattal szemlélte a magyar hatóságoknak a megszálló hatalommal történő együttműködését és aktív részvételét zsidó honfitársaik meggyilkolásában. Számosan, nagyon sokan ezen túl cselekvő szolidaritást is vállaltak az üldözöttekkel: menedéket adtak nekik otthonukban, bújtatták őket, hamis papírokat szereztek vagy gyártottak.
Budapesten ma ezeknek a polgároknak az örökösei vannak túlnyomó többségben. Ne engedjük, hogy előállhasson olyan helyzet, amikor újból hősökre lesz szükség! Budapest ma nem csak kifelé, hanem befelé is nyitott világváros. Eltérő származású, vallású, szociális helyzetű lakói egyenlő jogúak, és nem választják el őket egymástól semmiféle gettó falai. Ma, a budapesti gettó felszabadulásának 57. évfordulóján fogadjuk meg, hogy nem engedjük, hogy akár szimbolikusan is – a gyűlöletkeltés által – ilyen falak épüljenek fővárosunkban!
Címkék:2002-03