Ne adjátok a gyűlöletnek…
Bárki bármit is mond, és bármi követte, 1945. január 18-át mindig a felszabadulásra emlékezve fogja megünnepelni az a több tízezer ember, akik nem szabadságukat, hanem saját és hozzátartozóik életét köszönhették az új megszállóknak, ahogy ma nevezik őket, mondta Kardos Péter főrabbi az idei megemlékezésen.
A demonstráció ebben az évben nem a hagyományos helyszíneken, a Dohány utcai zsinagógában, vagy a Kozma utcai temetőben került megrendezésre, hanem – most első ízben – a Parlament előtt. A választás nem véletlen, üzenete egyértelmű, s a döntésben a számos rendező szervezet között teljes egyetértés volt. Már ez is előre jelezte, hogy a vallásos megemlékezés mellett, nagyobb teret kap idén a politika, mind a szónokok, mind a közönség részéről, ami ezúttal nem csupán a mindig felbukkanó fenyegető jelekre való figyelmeztetésben merült ki.
Kik beszéltek?
A szónokok sorát Kardos Péter nyitotta meg, Tóth Emil főkántor gyászéneke után, az ő részvételükkel így a megemlékezés némileg megőrizte korábbi jellegét, ám utánuk Martonyi János külügyminiszter és Demszky Gábor főpolgármester személyében képviseltette magát a kormány és az ellenzék, ezen kívül felolvasták Mádl Ferenc köztársasági elnök levelét, végül pedig Szántó T. Gábor író a Szombat főszerkesztője mondta el gondolatait. A szónok dolga nem könnyű ilyenkor, elmondani az elmondhatatlant, az elhangzottakat azonban egyik fél sem intézheti el kézlegyintéssel. Mádl Ferenc levele kétségkívül a rendezvény súlyának megfelelő rangot kölcsönzött, ám a szöveg inkább a háború előtti „boldog békeidők” idealizálását jelentette, majd az aranykor történetében mint hibás, véletlenszerű epizód, a huszadik század botránya szerepelt a ’39 és ’45 közötti időszak. Mádl Ferenc csakúgy, mint Martonyi, megkerülte a legfontosabbat, a jelent, míg Demszky annak csak egy rövid szakaszáról beszélt, a máról, figyelmeztetve a szélsőjobb előretörésére. A főpolgármester biztosította a résztvevőket, hogy amíg pozícióját birtokolja, nem ad helyt szélsőjobboldali rendezvényeknek.
Ezután felszólította Mádl Ferencet, hogy ne adjon kormányalakítási megbízást a választás győztesének, legyen az bárki, amennyiben arról feltételezhető, hogy koalíciót kötne szélsőséges pártokkal.
Kik hallgatták?
A meghívás mindenkinek szólt. Mármint azoknak a zsidóknak és nem-zsidóknak, akik a felhívás szerint azonosulni tudnak „egy demokratikus, előítéletektől mentes, szabad és öntudatos, európai Magyarországgal.“ Több ezer ember gyűlt össze, túlélők és fiatalok egyaránt, ami részben a helyszínnek is köszönhető. Legtöbbjük valószínűleg budapesti volt, bár számos busz érkezett a vidéki nagyvárosokból, de olyan határ menti településről is, mint Kisvár- da. A tömegben feltűntek neves közéleti személyiségek, a MIÉP és az MDF kivételével a parlamenti pártok elnökei, írók, színészek, továbbá a különböző baloldali ifjúsági szervezetek és az anarchisták is megjelentek, néhány izraeli zászlót is lengetett a szél. A transzparensek többsége a kettős identitás félelem nélküli vállalására buzdított, az Izraellel való szolidaritásra, általában egy nyílt és valóban szabad, jövőbeli Magyarországot követelt. A szintén megjelenő kormányellenes transzparensek (Orbán-imázs, Kolesz-diktatúra), borítékolták a megemlékezés alatti heves tetszés vagy ellenszenv-nyilvánításokat.*
Ugyancsak várható volt, hogy a különböző médiumok, főleg a jobboldali sajtó a Martonyi idézte pápai szöveg füttykoncertbe fulladó fogadtatását, és a Demszky-beszéd kampány-céljait fogja előtérbe helyezni. (Időközben a Mazsihisz elhatárolódott a „rendbontóktól”.) Arról azonban nem szóltak, hogy amikor a megbékélést hirdető, vagy bűnbánatot gyakorló katolikus egyházfő megnyilatkozásaira Szántó T. Gábor utalt, semmi hasonló reakció nem volt tapasztalható. Mivel az összegyűltek szabad értékítéletét megbízhatóbbnak tartom, mint a különböző média botrányt szimatoló és generáló szelektálását, feltételezem, hogy nem Isten említése, a közös emlékezés és megbocsátás ellen volt kifogásuk, hanem a szónok, pontosabban az általa képviselt kormány ez ügyben tanúsított elkötelezettségét vonták kétségbe. Nem tatom továbbá kegyeletsértőnek, vagy a rendezvény méltóságát lealacsonyítónak a főpolgármester beszédét sem, akár kampánycélból mondta, akár nem, mert olyan megkérdőjelezhetetlen értékek mellett foglalt állást, mint egy befogadó metropolisz megteremtése, melynek ellentéte csak a kirekesztés és a gyűlölet politikája lehetne. Az antiszemitizmus pedig aktuális politikai kérdés.
Az új társadalmi szerződés
Valóban fontosat mondani egy ilyen napon csak a politikával karöltve lehetséges. Vagyis nem egészen. Nem idézték a sajtóban az utolsó beszédet, amit Szántó T. Gábor mondott el. Nem egy olyan gondolatot vetett fel, melyek valóban múlt és jövőképünk kialakításának kérdésétől egészen a nemzet fogalmának és a különböző identitások vállalásának átértékeléséig vezetnek, de ami a legfontosabb, hogy szólt a jelenben létezés lehetőségeiről. Tudja azonban, hogy a sérelmek emlékéből nem született párbeszéd, azzal is tisztában van, hogy nem holnap valósul meg egy ténylegesen többkultúrájú társadalom, a történelem tisztázására pedig nem a bűntudatra nevelés, nem a tolerancia szükségességének jó- vagy rosszhiszemű hangoztatása, hanem a nyílt párbeszéd vezet. Új társadalmi szerződést ajánl, ami az asszimiláció helyett az integrációt tűzi ki célul. A történelmi tapasztalatok birtokában, mondta Szántó T. Gábor, éppen ezért mindenfajta diszkrimináció ellen fel kell lépni, cselekedni kell szóban és tettben. Szólt természetesen a politikusok fokozott felelősségéről, ami ma nagyon is időszerű.
A hatás
Mint Kardos Péter mondta, nem megemlékezni, hanem folyamatosan emlékezni kell, ahhoz pedig, hogy az emlékezet ne váljon történelemmé, tenni is kell valamit együtt, egymásért. Az ilyen rendezvények fő problémája azonban az, hogy az üzenet nem azokhoz jut el, akiknek szól, csupán azokat erősíti meg elveikben és tetteikben, akik eddig is egészséges értékrendet alkottak és vallottak. Jellemző, hogy a budapesti gettó felszabadulásának ötvenhetedik évfordulójáról lapzártáig a Demszkyt és a fütyülőket elítélő nyilatkozatokon kívül érdemi összegzés és beszámoló nem készült, az érvek még elutasításra sem találtak. A rendezvény egészét pedig még mindig megbélyegzik, rejtélyes összefüggéseket sejtetnek, amiért a Hit Gyülekezete tagjai is szolidárisak voltak a megemlékezőkkel. A rendezvény megzavarása miatt a szervezők ismét az első pillanatban védekezni és magyarázkodni kényszerültek, míg a megvitatásra, továbbgondolásra érdemes mondandót sikerült elsikkasztani. Nem ezek a napok fognak érvényt szerezni az új társadalmi szerződésnek, de úgy látszik még a szerződő fél figyelmének felkeltésére sem elegendőek.
Csáki Márton
*A kormányellenes – a gettó felszabadulásához nem kötődő – transzparenseket a szervezők levetették (a szerk.)
Címkék:2002-02