Ne a tükröt szidd!
Ülök, borítékot címzek, miközben fejem felett parázs vita foszlányai repkednek. A Szombat felborzolta a zsidó fiatalság kedélyeit. A péntek esti szórakozásról szóló cikk téma lett. A házibulin, a rabbiképzőben, a Bálint-házban. Figyelem az érveket, az ellenérveket, és hallgatok. Hivatalból most a mellé kéne állnom, aki azt mondja, Dórának jobbítani, segíteni kéne, és nem kritizálni, féligazságokat állítani. Azt kellene támogatnom, aki úgy gondolja, nem festett igaz és teljes képet a Szombat cikkírója, nem vette a fáradságot, hogy mindent feltérképezzen, ami a zsidó ifjúság péntek esti szórakozását illeti. Nem megy. Talán tényleg nem objektív és teljes a kép, lehet, hogy kicsit mélyebbre kellett volna menni, kicsit több időt kellett volna a Garay utcában tölteni, és felkutatni azokat, akik a hagyományokhoz hűen péntek este a Sábátot kezdik el, és nem a szombat reggelt.
Dórának azonban nem kell segíteni, sem jobbítani. Tájékoztatni kell, újságírni és jól. Mert ezt vállalta és nem a közösségépítést. Lehet bírálni, kifogásolni a stílusát, az eszközeit. De csak azt.
Oly jó lenne, ha ki mernénk lépni a korlátok közül, és az oly sokat és büszkén emlegetett zsidó önirónia befogadást nyerne a kis közösségünkben. A körülöttem lévők közül sokakat érzékenyen érintett ez a cikk. Felkorbácsolta az érzelmeket, és ez jó. Talán azért, mert a felháborodás azzal is jár, hogy elgondolkodhatunk azon, mennyire vagyunk tárgyilagosak önmagunkkal kapcsolatban, mennyire tudjuk elviselni á tükörképünket. Még mindig ott tartunk, hogy utat keresünk, s a mobil telefonos péntek este is zsidó péntek este. Egy útkeresés egyik állomása. Amikor képesek leszünk elfogadni önmagunkat a mobil telefonokkal, a Merlinnel, és utána az újság lapjain is bátran felismerjük saját személyünket, és nem a tükröt átkozzuk többé, akkor talán… egészségesebbé kezd majd válni ez a közösség, s könnyebb lesz az építése is.
Címkék:1997-01