Naplótörmelék
Egy hamis messiás evangéliumából
Mániákusan izgatnak az elárvult vagy elhagyott zsinagógák: szimat vezet, ha meg kell találni egyet, bárhol a világon. Másutt már bővebben is szóltam például a kairói Ben Ezra zsinagógáról: alacsony kocka-házak közé szorult sikátorok erdejében kanyarogva, hulladékos, macska- húgyos járatokon, hepehupás ösvényeken keresztülvágva lyukadhat ki az ember arra az eldugott, magas, lombos fákkal szegélyezett, békés, napsütéses kis térre, ahonnan beléphet az Illés prófétáról elnevezett zsinagógába. De azt még nem említettem, hogy már csak 36-an maradtak itt, zsidók, tájékoztatott az öreg – minek nevezzem? templomgondnok? Ettől persze gyanút fogok, hisz a 36-os szám föltűnően legenda- szagú, bár, ki tudja, miért ne élhetnének itt éppen harminchatan? Ez az imaház őrizte sokáig a Genizát, ami Elrejtést jelent, az elrejtett iratokat, amelyeket még, mondják, az itt megjelenő Illés próféta hagyományozott a kairói közösségre. Azóta egyfolytában foglalkoztat a Geniza – mint laza keret, fikciós foglalat, azoknak a novelláknak, kommentároknak, vázlatoknak az „elhelyezésére”, fölfűzésére, amelyek a zsidó szellemtörténelem ilyen-olyan alakjaival és epizódjaival foglalkoznak… Hisz az iratok nagy része elveszett, és ezzel a fantázia számára nyitott kapukat hagyott.
Legutóbb Cipruson, séta közben, a paphos-i városközpontban, ahol igazán nem számítottam rá, sikátorok, üzletek, szerelőműhelyek és gyárépületek között vettem észre egyszer csak a hatágú csillagot, kiszáradt faágak között, amint rozsdásan, csálén fityegett a régen hám- lásnak indult falon, a deszkákkal beszögezett oldalbejárat fölött. A hajdani kerítés nyomát már csak néhány tévestől kifordult vasrúd jelezte; az épület körül úgy elburjánzott a gaz, hogy a főbejáratot alig lehetett megközelíteni, ráadásul a családom, kígyóveszélyt sejtve, tüstént visszaparancsolt. Elől viszont az üvegét vesztett, fakeretét korhasztó ablakon át, ha jól felágaskodtunk, beláttunk az üres imaházba…középen a csupasz szószék, a falépcsővel, vastag por és kosz mindenütt. Ciprusi zsidó közösség? Olvasmányaimban nem igen találkoztam velük. Vajon miféle zsidók imádkoztak életet egykor ezek közé a falak közé? Honnan érkeztek? Hol lehetnek ma a leszármazottaik? A megmaradtak ott élnek Cipruson? Laci csinált fényképeket, ahogy tudott… bekerültek a portugál rom-zsinagógák fotói mellé, amivel viszont O. V.-ék ajándékoztak meg, amikor hazajöttek Lisszabonból.
Ebben az izgalomban, amivel ezekre a maradványokra rávetem magam, biztosan benne van a vonzódásom általában a múlt dolgaihoz, történelemhez eltűnt idők alakjaihoz. De van benne valami más, talán tudatosabb és racionálisabb elem is. Bár nem vagyok cionista, sem aktív vallásgyakorló (ha csak nem az ünnepeken szokásos sütemények rendjét veszem alapul, mert annak a családban szigorúan eleget teszünk…), nem állok a mindent feladó és felejtő (vagy elfojtó…) asszimiláció pártján sem. Semmiképpen. Mohón keresem tehát, az írott emlékek mellett, a jelképes fogódzókat, tárgyi rekvizitumokat, beszédes helyszíneket, amelyek a diaszpóra már-már fellelhetetlenül és összegereblyézhetetlenül sokfelé szóródott szellemtörténelmét hordozzák, átélhetővé színesítik és a megtartást élményszerűségükkel megkönnyítik.
*
A szellemközösség eszméjében gondolkozom, így hát nem foglalkoztat semmiféle faji kiindulású meghatározás. Különös örömmel írtam ki például Gershom Scholem végre magyarul is megjelent könyvéből („A kabbala helye az európai szellemtörténelemben”) ezt az évődő, okkal-joggal magabiztos bekezdést: „Ha hinnék a lélekvándorlásban, olykor bizonyára azt gondolhatnám, hogy a tudományos kutatás új körülményei között, Johannes Reuchlin reinkarnációja vagyok, azé a tudósé, aki a zsidóság a zsidó nyelv és világ különösen pedig a kabbala legelső kutatója volt, a reinkarnációja vagyok annak, aki közel ötszáz évvel ezelőtt létrehozta Európában a zsidósággal foglalkozó tudományt.” Akinek a szemében a szellemtörténelem, és egyáltalában a történelem, elsősorban az egyetemes lélek történeteként fogható fel („láthatatlan történet” – Hamvas Béla!), csak örülhet annak, hogy a zsidósággal foglalkozó tudomány egyik megalapozója a 16. század jeles keresztény tudósa és humanistája volt. Az „egyetemes lélek” embere (aki persze egyben a maszkok és tarkabarka szerepek bolondja is…), csak örvendezhet bárminek, ami a szellemközösséget, legyen bár mégoly képletes, ugyanolyan erőteljesnek (vagy olykor még erőteljesebbnek…) mutatja be, mint azokat a formális közösségeket, amelyeket mondjuk a származás vagy a felekezet, vagy teszem azt, a párthovatartozás, vagy bármilyen más, mégoly hathatósan valóságos társulás szab meg.
A szellem közösség eszméje persze a zsidóság számára testreszabott és elég fogas kérdéseket is felvet. Hogyan is vall magáról éppen Gershom Scholem, a judaisztika egyik legkiválóbb kutatója? „A zsidóság borzasztóan érdekelt, nem így magának a vallásnak a gyakorlása.” Gondolom, nincs ezzel egyedül… Fiatalon még afféle csodabogárnak számít, akit Rosenzweignek így mutatnak be: „…itt van ez a Scholem nevű fiatalember, aki megbolondult, nem származik vallásos családból, nem akarja felrakni magára a teffilint, mégis héberül tanul és a zsidósággal foglalkozik, tudni akarja, hogy mi is az pontosan…”
Hát ez az, amit tudni volna jó, hogy mi is az pontosan.
*
A zsidó diaszpórának, minthogy nincsen nemzetállami léte, nincs történelme sem – csupán szellemtörténelme. Hagyományok, szimbólumok, együttes élmények és kollektív képzetek, ideák és megoldások térben és időben ezerfelé ágazó hálója, hol itt, hol ott felbukkanó búvópatakja. (Tudom, hogy van, akinek ez hiányt jelent, nekem inkább a többszörös identitás tágasabb és népesebb terét… vagyis többletet… ). Kérdés, hogy a diaszpóra zsidóságában (a nemzeti hovatartozások sokféleségétől függetlenül…) fölfedezhető-e valami közös karakter-képlet, lelki hajlandóság? Kérdés, hogy egyáltalán hurcolunk-e még magunkkal valami közöset: bizonyos tulajdonságok áthagyományozódó, nemzedékek vállán átnyúló batyuját? Nehéz erről beszélni, mert a faji előítéletes ember is ezt teszi: bizonyos vonásokat tulajdonít a zsidóságnak. Csakhogy, amire gondolok, nem győzöm hangsúlyozni, nem faji természetű – hanem szellem- történeti. Azért ragaszkodnék ehhez a kifejezéshez, hogy kérdésemet ne csupán a rasszista kérdésfeltevéstől különítsem el világosan és egyértelműen, hanem, ugyanakkor, attól a szociológikus-histórikus nézőpontból is, amelyik, ha ilyesmit vizsgál, pusztán a közös „szociokulturális meghatározottságok”- ban képes gondolkozni. Pedig ki ne érezné át, akit valahogyan érint, annak a fenti „Mi is az pontosan?”- nak a személyes súlyát és vibráló talányosságát? Ami pont abból fakad, hogy az a „valami”, amire rákérdezünk, több is, és kevesebb is, de mindenképpen más, mint a gének, a gettó-történelem és a vallás puszta lenyomata vagy összessége. Vannak, akik inkább menekülnek kettős identitásuk hétköznapi misztikuma elől: akár származásuk elrejtésével, akár a megfejtetlenség és a feszültség tagadásával. Nem ad elégséges választ sem a történelem, sem az úgynevezett zsidóságkutatás … Szociológiai úton itt legfeljebb csak olyan semmitmondó felvetésekig lehet eljutni, mint hogy „zsidó az, aki annak tartja magát”, vagy „zsidó az, akit a környezete annak tart”… stb. E föltevések lehetnek helyénvalóak morálisan vagy politikailag… De mindenki érzi, hogy arra a fenti, makacsul belülről duruzsoló „mi is az pontosan”- ra nem kínál elégségesen mély – az érzés, a létélmény mélységének, talányosságának és feszültségének megfelelő magyarázatot. Nem igen tud mit kezdeni a kérdéssel, saját fennhatóságán kívül, a vallásos hagyomány sem; amivel a legkevésbé akarnék bárkit is megbántani, de hát, azt hiszem, tényként lehet elfogadni, hogy sokkal többeket izgat zsidóságuk mibenlétének a talánya, mint akiknek a vallásgyakorlás kimerítő magyarázatot kínálhatna. A cionizmus sem válaszolja meg érdemben a kérdést, csak felfüggeszti, illetve más síkra helyezi át.
*
Nem lehetek maximalista: mindössze a keresés kalandja, a tapogatózás iránya, amelyről esetleg beszámolhatok. Buberon, Jungon, Hamvason, és fenntartásokkal bár, Rudolf Steineren keresztül egyre csak ugyanoda jutok: a karma nehezen megemészthető gondolatához. (Ami nem azonos a lélekvándorlás bulvár-maszlagjával…) Felteszem azonban, igen, hogy az embernek, és talán minden tartósabb közösségnek is, van valami, nincs jobb szó, életküldetése, ami, anélkül, hogy nyíltan fölfedné magát, megszabja, hogy mi volna az, amit kinek-kinek a maga életével meg kell válaszolnia. .. megtapasztalni, kikísérletezni, netán korrigálni… A teljesítéshez persze olykor ezer év száz nemzedéke is kevés, egy-egy láncolaton belül… ahol mindegyik élet felel az előzőkre, továbbviszi a problémát, esetleg gyökeresen más környezetbe és más megvilágításba helyezve át… Mostanában ebből a nézőpontból próbálom átgondolni a zsidóság-problémát – persze könnyen lehet, hogy zsákutca, ami nem vezet sehova, csak újabb kiüríthetetlen bugyrot vet az eredendő kérdés szövetébe.
Gershom Scholem könyve különben figyelemreméltó szempontokat kínál; főként abban a fejezetben, amelyikben a messiás-eszme és a „haladékban-élés” szellemtörténelmi összefüggését elemzi. Bemutatja, hogyan juthatott el a messiási eszme – torzult és elszabadult változatában -, a világforradalom akaratáig és eszmevilágáig. A messiás-várás, mondja, mint lélekállapot, átbújva a történelmi időn, rányomta a bélyegét, eléggé meghatározó erővel, a diaszpórában élő zsidók létélményére, lelki karakterére és magatartására, még azokban a nemzedékekben is, akik már nemhogy a vallással, de hovatovább zsidóságukkal is szakítottak, vagy legalább is meghasonlottak. „Az átmenetiség, a teljes odaadásra képtelen ideiglenesség gyengesége ez… Reményben élni nagy dolog, de mélyen valószerűtlen is… A messiás-eszme így a haladékban élést kényszerítette a zsidóságra, olyan életet, amelyben semmi sem tehető meg vagy hajtható végre végérvényesen… A zsidók úgynevezett „létezése” feszültséggel teli, van benne valami, ami igazából sohasem sült ki, sohasem égett végig…”
Hát ez az, talán itt kell egy percre meg- állnunk. Lehet, hogy a „zsidó karma” nem más, mint éppen ez a félbehagyott „valami’? Lehet, hogy a diaszpóra zsidósága a maga „életküldetését” nem ott és nem abban keresi, ahol kell, és ezért nem tudta máig megnyugtatóan azonosítani önmagát? Lehet, hogy nem is történhet másként, amíg kettős identitását nyűgnek vagy kényszerhelyzetnek érzi, olyasvalaminek, ami rejtőzködésre és elfojtásokra készteti, és aminek az egyik oldala csökkenti a másik értékét? „nyilvánvaló, hogy – mondja például Koestler – a paradoxon hosszú lejáratú megoldása csak a kivándorlás lehet Izraelbe vagy a fokozatos asszimiláció a gazdanemzethez.” De miért volna ez nyilvánvaló? Amiről kijelentik, hogy nyilvánvaló, gyakran csak azt jelzi, hogy valami a szőnyeg alá került. Biztos, hogy a paradoxont öncsonkítással kell feloldani, nem pedig gazdagon belakni? Hátha a kettős kötésben élő zsidóság számára maga a „száműzetés” paradoxona az életküldetés… aminek azonban sohasem látta meg, fogta fel a valódi értelmét Az a gyanúm, hogy a zsidóság számára a karmatikus feladat ma elsősorban szellemi természetű… Nem tudom. De hát ez az egész részemről is csak suta tapogatózás, hangos gondolkozás, a nevetségesség kockázatával közreadott, tétova naplótörmelék.
*
Hallgatom a Klezmaticsot. Intellektuális és érzéki, archaikus és szabad – egyszerre. Minden együtt, hogy szeressem. A zenészek New York-iak, a világ másik vége, hozzám képest, ahol vagyok. A dédapáink talán egymás mellett imádkoztak valamelyik galíciai imaházban. A Klezmatics-ban is ez a furcsa „valami” muzsikál… ami megszakadt, félbemaradt, sohasem égett végig. Ami az ideiglenességből, az átmenetiségből még nem szabott magának formát és feladatot… de aminek a parancsoló, bár láthatatlan jelenlétét folyton érzem… valahogy sokkal jobban, erősebben azokban a lepusztult, elárvult zsinagógákban, mintha bemennék valamelyik működő budapesti imaházba, ünnepkor vagy bármikor.
Címkék:1995-12