Nálunk hétszáz magyarországi zsinagóga képe található meg
Chava és Joszéf Lusztig 1985-ben elhatározták, hogy Izraelben megalakítják a magyar nyelvterületről származó zsidóság emlékmúzeumát. A megvalósult elképzelésről és a múzeum jelenlegi helyzetéről beszélgettünk velük legutóbbi budapesti látogatásuk során.
A nyolcvanas években úgy hittem, azért tartják szükségesnek a magyar zsidóság emlékmúzeumát a távoli Cfáton létrehozni, mert az akkori Magyarországon, az akkori hitközségi vezetés mellett fennállt a veszély, hogy a sok értékes dokumentum és emlék elkallódik.
Ez csak az egyik ok. A másik az, hogy a magyar nyelvű zsidóságról Izraelben szinte semmit nem tudnak. Más országok zsidó közösségeiről sokkal több az információ. Izraelben számos intézmény van, amely egy-egy ország zsidó közösségének állít emléket, a legnagyobb ezek közül az iraki zsidók (a „babiloni zsidók”) múzeuma, de van múzeuma a német, olasz, marokkói zsidóságnak is. Mindezek magánkezdeményezésre jöttek létre. Izrael Állam a tel-avivi nagy Diaszpóra Múzeumot tartja fönn.
Amikor kitalálták, hogy múzeumot létesítenek, milyen anyag állt a rendelkezésükre?
– Helyes kifejezés az, hogy „kitaláltuk”. Ez először valóban nem volt több egy ötletnél. Először körülnéztünk az országban, nem létezik-e már máshol hasonló kezdeményezés, mert ha igen, ahhoz csatlakoztunk volna. A következő lépés az volt, hogy 1985-ben létrehoztunk egy alapítványt. Az alapítók közt nem volt történész vagy muzeológus – csak az ügy iránt elkötelezett orvosok, pedagógusok, üzletemberek. A „gyűjteményt” először a férjem munkahelyén egy fiókban, aztán két fiókban tároltuk. Amikor már túlságosan sok lett az anyag, igénybe vettük egy muzeológus segítségét, aki elmagyarázta nekünk az alapfogalmakat. Aztán idővel mi is megtanultuk a szakmát. Ma már saját – részmunkaidős – muzeológusunk és tárlatszervezőnk van, egy történész professzor is segíti a munkánkat, egy szoftverszakértő külön a mi számunkra fejleszt programokat, és van egy titkárnőnk is. Amikor az alapítvány létrejött, elkezdtük hirdetni, nem újságban, mert erre nem volt pénzünk, hanem barátok és ismerősök útján. Legnagyobb csodálkozásunkra elkezdett ömleni az anyag: iratok, dokumentumok és tárgyi emlékek egyaránt. Más múzeumok vezetői máig sem értik, hogyan jöhetett létre kizárólag kapott anyagokból múzeum. Mi ugyanis semmit nem vásároltunk, gyűjteményünk minden darabját kaptuk, elsősorban Izraelből. Ebbe beleértendő a tizenkétezer kötetes – túlnyomórészt magyar nyelvű – könyvtárunk is. Ma már a bennünket támogató budapesti alapítvány segítségével is gyarapodik a könyvtár: a fontosabb könyvek kiadóitól kérnek egy példányt számunkra. A mi múzeumunkban kutatások nem folynak, de jó kapcsolataink vannak a magyarországi kutatóhelyekkel. Gyakran jönnek hozzánk érettségiző fiatalok, akik a mi anyagainkból írják a dolgozatukat, s nekik sokat segít, ha fényképek, dokumentumok segítségével ismerkedhetnek meg a magyar zsidóság múltjával.
Hogyan sikerült pénzt szerezni a múzeum céljaira?
Amikor 1985-ben az alapítványt létrehoztuk, Izrael Állam ilyen célra már nem adott pénzt. Ez a korszak nagyjából 1967-ben lezárult. Ezért alternatív megoldás után kellett néznünk. Kézenfekvő volt, hogy a múzeum a mi lakhelyünkön, Cfáton létesüljön, ahol a városi tanács legtöbb tagja a tanítványunk volt. Én magam évekig dolgoztam a város kulturális központjában, így ezen a vonalon is sok kapcsolatom volt. A város vezetése mellénk állt, és minden segítséget megadott. Helyiséget kaptunk, és lehetőséget a városi infrastruktúra használatára. Hangsúlyozom: a városi vezetés tagjai közül senki nem volt magyarországi származású. Időközben megkerestünk minden szóba jöhető állami intézményt, támogatás reményében. A kulturális minisztériumtól kaptunk is segítséget a kiállítás tárgyi feltételeinek javítására: tárlók kialakítása, világítás, katalogizálás stb. Megszerveztük Izraelben a múzeum baráti körét, amely – családtagokkal együtt – ma már háromezer főt számlál. De magyarországi és amerikai barátaink listája is igen hosszú.
Pénzbeli támogatást nem kaptak?
Egyetlen alkalommal, örökség folytán jutottunk egy nagyobb pénzösszeghez, amelyet letétbe helyeztünk egy bankban, és a kamatait fordítjuk a múzeum fenntartására. A múzeum baráti köre is részt vesz a kiadásokban, továbbá a Claims Conference is ad támogatást a holokauszttal kapcsolatos projektekre. Ma már számítógépes adatbázis őrzi a múzeum minden anyagát. Ugyanitt ezerkétszáz hitközségről találhatók információk – egyikről sok, másikról kevés. 3400 híres magyar zsidó személyiség adatait is számítógépen rögzítettük.
Ma már nem kell attól tartani, hogy a magyar zsidóság tárgyi emlékei, dokumentumai elkallódnak. Magyarországon is kialakult az erre szolgáló infrastruktúra. Épül a holokausztmúzeum. Ilyen intézményrendszer mellett hogyan képzelik el a cfáti múzeum jövőjét?
– Mi voltunk az elsők, akik felajánlottuk az együttműködést a holokausztmúzeumnak: már tárgyaltunk is Darányi András igazgatóval. A cfáti múzeum helyzetén azonban ez nem változtat, hiszen nem minden, a magyar zsidóság iránt érdeklődő izraeli fog eljönni Magyarországra. Azonkívül a budapesti holokausztmúzeummal ellentétben a cfáti múzeum a holokauszt előtti zsidó közösségek emlékeit őrzi. Fontos, hogy minden hitközségről legyen valami megfogható emlék: akár egy kilincs egy hajdani templomból, vagy egy fénykép a hajdani iskoláról. A holokauszt számadatai megfoghatatlanok, de ha egy hozzánk ellátogató iskolai osztálynak megmutatom egy hajdan volt másik iskolai osztály fényképét, ez mindjárt közelebb hozza őket ahhoz a korhoz. Több mint ötszáz helység temetőjéről vannak fényképeink. Ezt először mi kezdtük el feldolgozni. Ez inkább emlék, mint rendszeres gyűjtemény, mivel többnyire csak az olvasható feliratú sírkövek fényképeit gyűjtjük. Egy munkatársunk Somogy megyében felkutatta az összes zsidó temetőt – köztük olyanokat, amelyeket még a helybéliek sem ismertek. Ezenfelül igyekezett felkutatni és lefényképezni az összes föllelhető tárgyi emléket, és beszélni a még élő tanúkkal. Így lehetővé válik, hogy olyan izraeliek, akiknek magyar felmenőik vannak, de nem ismerik származásuk történetét, a gyűjteményünk segítségével ezt kikutassák.
Magyarországon már nagyon sokan foglalkoznak a zsidósággal kapcsolatos anyaggyűjtéssel.
Minél többen foglalkoznak ilyen anyagok gyűjtésével, annál több emlék marad. Mi a legkisebb papirost is megőrizzük, és téma szerint kategorizáljuk az adatbázisban. Izraelben elismerten az egyik legszakszerűbben dolgozó intézmény vagyunk. Hálunk nincs bürokrácia, bármikor szívesen rendelkezésre bocsátjuk minden anyagunkat a hozzánk érkező kutatóknak. Ha szabad ilyet mondanom, bennünket szeretnek a hozzánk érkezők. Nálunk hétszáz magyarországi zsinagóga képe található meg. Vannak olyan magyar városok, amelyek várostörténeti kiadványuk szerkesztése során hozzánk fordultak, mert nem volt egyetlen képük sem az egykori zsinagógáról. És hol van még összegyűjtve több százezer magyar holokausztáldozat neve? De a gyűjteményünknek van olyan része is, amely Izraelről szól: nálunk megtalálható minden Magyarországról származó katona fényképe és életrajza, aki Izrael védelmében esett el.
Gadó János
Címkék:2004-01