Holokauszt-centrikus zsidóság?
Naftali Kraus
Holokauszt-centrikus zsidóság?
A fenti kérdőjel tulajdonképpen felkiáltójel. A kérdés már rég nem kérdés: úgy tűnik, hogy Európában sokhelyütt, de főleg Magyarországon, a maradék zsidóság a Holokausztban éli ki magát. Morbid dolog, de sajnos igaz.
Ma egy magyarul értő és olvasó ufó lejönne és figyelmesen meghallgatná, illetve elolvasná a magyarországi zsidó vezetés megnyilatkozásait, kifelé és befelé egyaránt – arra a meggyőződésre jutna, hogy a zsidóság mint olyan, a Soából vezeti le létét és jogfolytonosságát. Nem azt mondom, hogy a Soából él – mint azt a neonácik állítják, sandán célozgatva az ilyen-olyan (30 ezer forintos…) kárpótlásokra – hanem hogy a Holokausztot tartja zsidósága lényegének.
Mintha az elmúlt 3000 év nem is lett volna, mintha a zsidóság nem adta volna a világnak a monoteizmust, a Tíz Parancsolatot; a Biblia, a Misna és a Talmud páratlanul gazdag tárházát, mintha mindez semmivé törpülne a teuton őrület tizenkét éves garázdálkodása folytán. Mintha csak azért és annyiban lennénk zsidók, amennyiben életben maradtunk 44-ben, vagy hazavánszorogtunk Auschwitzból, esetleg a muszosként végigszenvedett szovjet fogságból.
Mintha csak azért és annyiban lennénk zsidók, hogy süketek párbeszédét folytassuk a neo-nácikkal, illetve hadakozzunk a Soá tagadóival: mondván, hogy íme volt Holokauszt, én is ott voltam és most – ebből kifolyólag – itt vagyok és zsidó vagyok.
Mintha nem létezne Izrael Állama, mint a Soá egyik legjelentősebb, pozitív következménye.
Mem érkezett el az ideje, hogy megkérdezzük önmagunkat: valóban nincs zsidóságunknak más ismérve, tartalma, mint a Soá unos-untalan hangoztatása? Ezen, a kétségtelenül negatív valamin kívül, nem lenne a zsidóságnak semmi pozitív tartalma?
Semmi, amiért érdemes, amiért jó zsidónak lenni, zsidóként élni?
*
Ha alternatívát keresünk a Holokauszt-centrikus zsidóságnak, nem kell messzire mennünk. A zsidóság érméjének – mint rendszerint minden érmének: két oldala van – az egyik vallási, a másik nemzeti, lévén a zsidó nép egyfajta nemzetvallás, ami egyedülálló (vagy nagyon ritka – a szerk.) a népek történetében.
A második Szentély pusztulásáig (kb. 2000 évvel ezelőtt) a nemzeti ismérv volt a döntő, ami háttérbe szorította a vallásit. A Tánách (Biblia) híradása szerint gyakran estek a zsidók a környező pogány népek kulturális csapdájába, és nemhogy nem tartották a parancsolatok nagy részét, de áldoztak a pogány kultuszoknak és bálványt imádtak. Ennek ellenére senki nem vonta kétségbe zsidóságukat, ami a Szentföldben, Jeruzsálemben gyökerezett.
Ezzel szemben az elmúlt 2000 év diaszpóráján, a vallási jelleg került előtérbe – ez volt az, ami a zsidóságot meg és fenntartotta.
Mi a helyzet ma a világon és mi a helyzet Magyarországon?
A világon ma 13 millió zsidót tartanak nyilván, ebből öt millió Izraelben él. A fennmaradó nyolc millió Amerikában (5.7 millió); a FÁK országaiban (kb. 1 millió), valamint Angliában (250 ezer, Franciaországban (kb. fél millió) és Magyarországon található (több mint százezer). A többi országokban a zsidó száma elenyészően csekély, néhol csak néhány ezer vagy annyi sem. Közeli példaként álljanak itt a Magyarországgal szomszédos országok.
Az említett országokban, ahol a nagy zsidó közösségek élnek, a megjelenési fonna és jelleg, kétségtelenül a vallási. Ez nem jelenti azt, hogy ott mindenki vallásos, de ilyen vagy olyan vallási kötődés tapasztalható, sőt a FÁK országaiban a valláshoz való visszatérés emelkedő tendenciát mutat. Ennek kerékkötője mindenütt a nagyszámú vegyes házasság, ami a zsidó vallásos élet, illetve a zsidóság antitézise. De nem ez értekezésünk témája.
Mindenütt, ahonnan a zsidók nem alijáznak tömegesen Izraelbe, a zsidó élet hanyatló tendenciát mutat, amihez hozzájárni a cionista mozgalmak talajt vesztett, mesterségesen életben tartott léte. Egy, Amerikában néhány évvel ezelőtt megtartott tudományos felmérés szerint, 2030-ban nem lesz az Egyesült Államokban több mint 1.5 millió zsidó, és ezek is, szinte kivétel nélkül, a legszigorúbban vallásos, ultra-ortodox körökhöz tartoznak majd. Hogyan és miért? A felmérés egy fő és egy mellék okot jelöl meg: a fő ok a fékeveszett asszimiláció, míg a másik ok az alija. Érdekes és paradox módon, míg ma az Amerikából Izraelbe jövő, illetve csurranó-cseppenő, kb. évi 2000 főt számláló alija 90% ortodox, addig a felmérés a következő 30 évben főleg a nem-vallásos rétegek alijájával számol, azokéval akik nem vallásosok, de zsidók akarnak maradni.
Hasonló felmérést készített Angliában a lelépő országos főrabbi, Sir Jakubovits is. Ennek eredménye még siralmasabb; eszerint is csak néhány tízezer zsidó marad meg a Brit Királyság területén, a 21 század első harmadában és ezek is, „természetesen” vallásos zsidók lesznek.
*
Mi a helyzet Magyarországon?
Itt a helyzet talán még „fokozódik”. Alija nincs; a vegetáló cionista mozgalom eredményeiben teljesen jelentéktelen (lehet, hogy ennek egyik oka az elégtelen izraeli támogatás), vagyis a nemzeti jelleg mint a zsidóság egyik ismertető jele és fenntartó ereje, egyszerűen nincs jelen a színen.
Vallás?
A Hitközség vallási alapon működik, de a számon tartott zsidóság alig tíz százaléka tagja az érdekképviseletként is működő BZSH-nak vagy a Mazsihisznek. A templomok néptelenek, a rabbik nem értenek szót a fiatalokkal. A három zsidó iskolát a potenciális zsidó gyerekek kevesebb, mint öt százaléka látogatja. A nagy hangon meghirdetett Pesti Jesiva nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mivel gyakran váltakozó diákjai nem tanulnak meg magyarul és így nincsenek kapcsolatban a „célirányos” zsidó tömegekkel, fiatalokkal.
Az egyetlen reményt keltő nevelési intézmény a Zsidó Egyetem, de már a Talmud bölcsei is felismerték, hogy „ahol nincsenek gidák, ott nem lesznek bakkecskék sem; ahol nincsenek bakkecskék ott nincs nyáj és ahol nincs nyáj – ott nincs pásztor” (Jeruzsálemi Talmud, Szánhedrin, 10, 2). Ha a zsidó gyerekek óriási többsége állami iskolákban tanul, miután kudarcot vallott a nemes kísérlet valamiféle vallásoktatást szervezni nekik, ahogy a katolikusok teszik, sikerrel, és semmiféle zsidó ismeret vagy élményanyaggal nem rendelkezik, akkor ki fog húsz év múlva a Zsidó Egyetemen tanulni?
A szomorú prognózis egyértelmű: tizenöt-húsz éven belül a mai, un. neológ zsidóság olyan lesz, mint a mai ortodoxia. Ott van kóser hús, kóser tej, kóser szalámi – csak éppen ortodox zsidóság nem létezik. Az ortodoxia fellegvárában, a Dob utcában, egy hétköznapon, nincs egy minjennyi szombattartó (Sajmér Sábesz) helyi zsidó, és a turisták nélkül nem lehet imádkozni.
*
Ebbe a közegbe „ugrik be” a Holokauszt, mint a zsidóság cégére, múltja és jövője. Lehet, hogy csak ez beszélne ma a magyar zsidókhoz, csak ez lenne identitásuk jelképe? Lehet, hogy mesterségesen szítják ezt azok, akiknek feladata lenne tartalommal megtölteni a magyar zsidóság üres kosarát? Nem tudom.
Azt tudom, hogy annak idején, a letűnt rendszerben, nemcsak a zsidóság volt megnyomorítva; nemcsak a cionizmus volt tilos, hanem a Soát sem volt szabad említeni. Így érthető, hogy 1984-ben, amikor először engedték meg nyilvánosan „ünnepelni” a magyar Holokauszt 40 éves évfordulóját, a zsidó temetőben (amit akkor csak „Kozma utcának” volt szabad hívni), a tízezres tömegben, zuhogó esőben, egy nyolc év körüli síró kislányra lettem figyelmes, aki szüleivel jött az „ünnepségre”. Miért sírsz kislány? – kérdeztem. Mert megölték a nagymamámat – hangzott a válasz.
Ez ott és akkor érthető volt, természetes reakciója az elnyomott fájdalomnak. De ma, 17 évvel később, ez lenne a magyar zsidóság egyetlen kapaszkodója a zsidósághoz?
Lássuk, hogyan viszonyult a zsidóság 2000 évvel ezelőtt, az állami lét elvesztéséhez, a Templom pusztulásához? Az a szerencsétlenség sem volt kisebb, mint a Holokauszt, sem a veszteségek számában, sem következményeiben. Akkor voltak, akik letargiába estek és azt hitték, ez a vég. Voltak, akik szélsőségesen gyászoltak, nem ettek húst és nem ittak bort, sőt volt egy trend, hogy ezek után nem kell családot alapítani, „és Ábrahám leszármazottai maguktól kihalnak”.
Ez ellen kelt ki Josúá Ben Chánánjá, a neves tanaita, aki meggyőzte őket, hogy „nem lehet nem gyászolni, de a gyászt nem szabad túlzásba vinni, mert a közösség nem képes azt hosszú távon elviselni.” Jósua pontos instrukciókat adott hogyan kell gyászolni, hogy ez ne zavarja a zsidó élet zavartalan továbbvitelét. Innen a szokás, hogy egy kis részt a lakásban meszeletlenül hagynak, „zécher lechurbán”, vagyis a pusztulás emlékére. (Bava Batra 60, b alapján).
A Holokauszt hosszútávon nem lehet a zsidóság megtartó ereje, tartalma, létalapja. Ez a túl könnyű „megoldás” előbb-utóbb elapad, „elfogy”, hiszen nem lehet örökké gyászolni. Vissza kell tehát térni a zsidó érem egyik vagy másik oldalához. Esetleg mindkettőhöz.
Címkék:2001-06