MUTASSUK MEG NEM ZSIDÓ FELEBARÁTAINKNAK IS
„MUTASSUK MEG NEM ZSIDÓ FELEBARÁTAINKNAK IS”
„és egy elfújt falevél zöreje üldözi őket” (Vajikra 26:36)
Megjegyzések a Visszavágás vagy kompenzálás című cikkhez (Szombat, 2004/2.)
A múlt év végi keresztállítás meglehetősen otromba és végső soron gyerekes reakció volt, ráadásul „ötletgazdái” nagyjából személy szerint megegyeztek azokkal, akik egy évvel korábban még azzal szapulták a köztéri hanukiákat, hogy a keresztény ember bensőségesen, otthonában ünnepel (nagyvonalúan megfeledkezve a körmenetekről és a sok-sok út menti feszületről, amelyeknél hitük szerint időszakonként szintén gyertyákat gyújtanak). Ezt a cikkben megszólalók több-kevesebb visszafogottsággal hasonlóan látják. Elgondolkodtatóbb a köztéri hanukiákkal és a Chabaddal kapcsolatos véleményük. Sokféleképpen vagyunk zsidók, és sokféleképpen vagyunk (vagy nem vagyunk) vallásosak. A megnyilatkozásokból mégis elég egyöntetűen és lehangolóan fúj a gálut szele.
Nem hiszem, hogy helyes „A. B.” zsidó ifjúsági vezető öncsonkító buzgalma, a fakereszt és a hanukia állításának egyforma helytelenítése. Neki is figyelmébe ajánlom az előbb már említett körmeneteket, amelyekben manifesztálódik a hívő keresztények igénye, hogy az utcán ünnepeljék vallásuk jelentős pillanatait. A meghitt pillanatokat valóban szűkebb körben jó ünnepelni, de a Hanukára megfelelőbbnek érzem a magasztos, dicsőséges, büszke, örömteli jelzőket, s mint tudjuk, hagyományunk előírja, hogy a mi örömhírünket, a hanukia lángjait tegyük közszemlére, mutassuk meg nem zsidó felebarátainknak is. Az ezzel kapcsolatos bizonytalanság másnál is megjelenik: Pessl Gábor szerint a Hanuka csak a zsidók ünnepe; ezzel egyetértek. Miből gondolja viszont, hogy a Chabad „ökumenikussá” akarja tenni ezt az ünnepet? Ráadásul „provokatív” módon. Miből gondolja, hogy ez provokatívabb, mint a csík- somlyói búcsú? A fő kérdés szerintem az, hogy lehet-e a toleranciaszintet a „jaj, csak nehogy felingereljük őket” eszközével növelni. Mi a saját toleranciaszintünkre ügyeljünk: vállaljuk magunkat és tartsunk tiszteletben másokat. Ennek fejében várjuk el a toleranciát.
A Chabadot a megszólalók sem lenyelni, sem kiköpni nem tudják: lengő pajeszokat vizionálnak (miért is baj a „zsidós” külső?), radikalizmust emlegetnek (bűvös szó, meg kéne vizsgálni, ki miben radikális, a tigris radikálisan ragadozik, a kakukkfű radikálisan illatozik, mégsem alkotnak párt). Gábor Györgynél fölmerült (okkal) a Chabad erős missziós tudata. Hasznos lenne tisztázni, hogy ez semmiképpen nem betérítő buzgalom, így föl sem merülhetne, mint „A. B.”-nél, aki „nem hiszi, hogy ettől több zsidó lenne, ha mégis, akkor a Chabad térítő vallássá változtatja a zsidó vallást”.
Befejezésül két megjegyzés. A zsidó vallás – sokféleségével együtt – Budapesten ugyanaz, mint Tel-Avivban. Gondolom, a megszólalók egyike sem kifogásolja, hogy arrafelé egész évben mindenfelé láthatók köztéren a hanukiák, amelyeken az ünnep alatt föllobbannak a lángok. Talán nyolc nap sem égbekiáltó bűn Budapest néhány pontján. Azt se felejtsük el, hogy radikálisnak semmiképpen nem nevezhető elődeink, úgy 100-120 éve, a hagyományok ápolása helyett hatalmas, gyönyörű zsinagógák építésével „provokálták” országszerte a hazai közönséget.
Grósz Tamás
Címkék:2004-09