Mózestől Buddháig
Dharamszalában vagyunk, a tibeti buddhizmus egyik központjában. A buddhista szerzetesek narancssárga tógájába burkolt, kopaszra nyírt fejű Tenzin Josh lótuszülésben ül a kis asztal előtt, és ősi tibeti szövegeket másol. Mögötte a Himalája havas csúcsai. Lejjebb, a díszes könyvtár lépcsőjén ülve Ruth Szonam éppen Kincsen lámától tanulja a vallás alapjait.
A látszat azonban ne tévesszen meg senkit: Tenzin Josh eredetileg Steven Gluck néven látta meg a napvilágot Londonban, egy középosztálybeli zsidó család sarjaként. Szonam, akinek eredeti neve Ruth Berliner, 25 évvel ezelőtt Belfastból érkezett ide. A 32 éves izraeli Itamar Szofer csendes meditációval tölti napjait.
A világ minden tájáról Észak-Indiába érkező fiatal zsidók a meditációs, tajcsi- és jóga-tanfolyamok, reiki-műhelyek és buddhista előadások állandó részvevői. Miután a zsidó vallásban hiába keresték – vagy egyáltalán nem is keresték – az üdvözülés kulcsát, úgy döntöttek, hogy a mesés Kelet felé fordulnak. Sirdiben egy fakír, Szai Baba hirdeti az igét nagyszámú hívének, Punéban pedig Oso guru követői alapítottak kommunát. De a legtöbben Dharamszalát keresik fel, amely a hírek szerint az ezoterikus tanok valódi fellegvára. Miközben a zsidó vallás két részre osztja az emberiséget, a tibeti Tantra-buddhizmus univerzálisnak tűnik. Szeretetet hirdet, és azt tanítja, hogy béke nem a külvilág káoszából alakul ki, hanem a lélek mélyéből ered. A végtelen háborúskodásba belefáradt fiatal izraelieknek pedig éppen erre van szükségük.
Avi Strul, a 28 éves programozó Tel-Avivból érkezett. Tavaly októberben tizennégy órát buszozott idáig Delhiből, hogy meggyőződjön arról, igaz-e mindaz, amit lelkendező barátai meséltek, majd befizetett egy nyolcnapos tanfolyamra. A csoportja 70 külföldiből állt, ezek fele izraeli volt. A tanfolyam végén elhatározta, hogy marad még egy kis ideig, de a „kis időből” a végén fél év lett.
A 38 éves Kalanit Kohen Netanjából érkezett, ahol három gyermeke várja vissza. A szigorúan ortodox családban felnőtt asszony egyszer csak úgy döntött három hónapra „szabadságolja magát”, hogy ezalatt megtalálja valódi önmagát. Döntését így magyarázza: „Ki akarom nyitni a csakráimat, különösen a harmadik szememet, hogy beláthassak az élet hétköznapisága mögé.” (A csakrák a test energiaközpontjai, a harmadik szem pedig a szemöldökök közé festett, a spiritualitást jelképező piros pontot jelenti.)
Egyes zsidók már meg is találták önmagukat. A londoni Steven Gluck már a bármicvóján is nagyon berúgott, és az italt ezt követően sem vetette meg. Lassan teljesen elzüllött: karikákat tétetett a fülébe és az orrába, a haját szivárványszínűre festtette, és mindenféle kábítószert kipróbált. Többször volt a helyi rendőrség vendége. De ennek az életmódnak már vége: itt Dharamszalában gyorsan felhajtja spenótitalát, hogy minél hamarabb visszatérhessen tanulmányaihoz. Szerinte a két életmód között nincs is olyan nagy különbség: akár nihilista valaki Angliában, akár szerzetes Indiában, a lényeg az, hogy nem látja értelmét az életének és keresi a kiutat. A zsidó vallás csak azt tanítja, hogy alkalmazkodni kell. A buddhizmus azonban megvilágosodást ígér, ami megmenti a hívőt a világi élet szenvedéseitől.
Steven Gluck, aki valaha jogot és pszichológiát tanult az egyetemen, a buddhizmust megelőzően már sok mindent kipróbált: asztrológiát, alternatív és ezoterikus tanokat. De aztán, kilenc évvel ezelőtt, gyors döntést hozott: megvette a repülőjegyét Indiába – csak egy irányba -, majd egy évet Nepálban töltött. Megtanult tibeti nyelven, felvette a Tenzin Josh nevet és maga a dalai láma avatta szerzetessé Dharamszalában. Azóta itt él. Reggel ötkor kel, meditál, majd imádkozik. Utóbbi abból áll, hogy mindig ugyanazt a négy szót mormolja: Om mani padme hum. Emlékezetbe vési a Bhagavati Pradzsnaparamita, azaz a Bölcsesség tökéletessége című mű szent szutráit. És persze megtartja a szerzetesek számára kötelező 253 szabályt, amelyek közül számos furcsa módon emlékeztet a zsidók szombati tilalmaira (például tilos pénzhez nyúlni vagy ételt főzni). Szerényen kell öltözködnie, dél után már nem ehet, és nem maradhat egyedül asszonyokkal. Mivel a buddhizmus inkább életfilozófia, mintsem vallás, Tenzin Josh ma is szabadon zsidónak vallhatja magát. Szülei éppen ezért nincsenek is annyira elkeseredve fiuk „megtérése” miatt.
Míg a kereszténység és az iszlám a zsidók nagy része szemében tabu, a buddhizmussal – éppen életfilozófia-jellege miatt – más a helyzet. Az amerikai költő, Allen Ginsberg a buddhizmusban találta meg a múzsáját és David Ben-Gurion is gyakran fordul a buddhista meditáció eszközéhez. A nyugati buddhista vezetők harmada zsidó származású, és a zsidók Dharamszalában is vezető helyet foglalnak el.
A ma 57 éves Szonam több mint negyedszázada él Indiában. Az Oxfordban végzett nő soha nem érezte közel magát a zsidó valláshoz. 1971-ben érkezett Dharamszalába, amely akkor még egy ismeretlen pásztorfalu volt. Megtanult tibetiül és a falut választotta új otthonául. Rincsen láma lett a lelki atyja, és Szonam szinte soha nem mozdul el a láma mellől. Társszerzőként eddig már öt könyvet jelentettek meg, természetesen mindet a buddhizmusról. Szonam mindezek ellenére zsidónak vallja magát, és rendszeresen imádkozik a közel-keleti békéért.
Pont a béke az, ami miatt olyan sok izraeli menekül Indiába. Itamar Szofer például 1986 és 1988 között, az első intifáda idején parancsnok volt a Gázai- övezetben. Miután leszerelt, nagyon nehezen találta meg a helyét az életben. Az alkoholba és a hasisba menekült, de aztán feladta. Úgy gondolta: mi értelme az életnek, ha az egész nem más, mint folytonos csata a túlélésért? Végül Indiában kötött ki. Jógikat követett őserdőkbe és sivatagokba, végtelen jógatanfolyamokon vett részt, mígnem 1995-ben Dharamszalába nem érkezett. Egy közeli fenyőligetben kibérelt egy kunyhót és remete lett. Csak néha hagyja el a fenyőligetet, hogy ellátogasson a közeli faluba, ahol másokkal együtt vipasszaná meditációban vesz részt.
Itt a meditátorok követik a buddhizmus öt parancsát: nem veszik el élőlények életét, nem hazudnak, nem lopnak, nem szeretkeznek és nem nyúlnak semmilyen kábítószerhez, ide értve az alkoholt is. A meditáció első 10 napja alatt senki nem szólhat a másikhoz, sőt a meditátorok rá sem nézhetnek egymásra.
Itamar Szofer szerzetesnek tekinti magát, pedig soha nem avatták fel. Dél után már nem eszik, és a puszta földön alszik. Pénzt nem nagyon kap ugyan a szolgálataiért – ő a központ gondnoka -, de a szállásért és az élelemért nem kell fizetnie. Lelkébe végre visszatért a béke. Tavaly ellátogatott szenvedései színhelyére, a Gázai-övezetbe. Ott az egyik palesztin menekülttáborban sírva kérlelte a táborlakókat, hogy bocsássanak meg neki. Átölelte azokat a gyerekeket, akikre öt évvel ezelőtt még fegyvert fogott. Az évek során izraeliek ezrei látogattak el Dharamszalába, és nagy részük – legalábbis Itamar szerint – rájött arra, amire ő: addig nem békülhetnek ki az arabokkal, amíg meg nem találják a békét saját magukban.
Gila Panfil is hasonló következtetésre jutott. A 48 éves jeruzsálemi nő 1997-ben érkezett Dharamszalába és tavaly fordította le a dalai láma egyik művét héberre. A könyv novemberben jelent meg Izraelben, pont akkorra időzítve, amikor a dalai láma Izraelben járt. Panfil szerint Izraelben sok a dühös és bosszúálló ember, pedig a düh és a bosszúvágy sehová sem vezet, csak további dühhöz és erőszakhoz. Ezt az ördögi kört csak a könyörület törheti meg. Panfil most éppen a dalai láma „A szellem Felébresztése és a szív megkönnyítése” című művét fordítja héberre: a könyv kiadatását jövőre tervezik.
A Khana Nirvána vegetáriánus kávéház vezetője Lobsang Rabsel. Péntek esténként Sabbat Salom kiáltásokkal üdvözli a hozzá betérő izraelieket, gyertyát gyújt, és az egyik vendég mindig vállalja, hogy kidust mond. Az intézmény szombaton természetesen zárva tart. A másik híres helyi kávéház az Or Olam, ahol 250 kötetes könyvtár is van, sok héber nyelvű kötettel. Tulajdonosa a kanadai Azriel Cohen. Szerinte Dharamszalában minden négy nyugati látogató közül három zsidó. A helyiek még a nem zsidókat is gyakran így üdvözlik: Salom! Mint ittléte minden évében, Azriel a zsidó újévkor tavaly is megfújta a sófárt, amelynek a hangja visszhangozva szállt a Himalája hatalmas hegyei között. Az Azriel által szervezett széder-estét 350 izraeli ünnepelte együtt a szomszédos tibeti iskola fő csarnokában.
Azriel a dalai lámától is kért útmutatást a zsidó vallással kapcsolatos tevékenysége folytatásához. A láma áldását adta, hiszen a zsidó kiválasztott nép, nem igaz?
Dharamszalában a legtöbb zsidó szabadelvű, elidegenült a világtól és a vallását – a nagy ünnepektől eltekintve – nem gyakorolja. De van egy olyan kis csoport is, amelynek ortodox zsidó tagjai megpróbálják az eddiginél bővebben értelmezni a zsidóságot. Furcsa látni, ahogy a horgolt kipát viselő Eitan Turkel megszakítja vipasszaná meditációs gyakorlatát, hogy felvegye a tfilint, s elmondja a reggeli imát. Eitan, aki New Yorkban született, az izraeli Ranana jesiváját látogatja. (A fél jesiva jelenleg éppen Indiában van.)
Eitan tavaly Jom Kippurkor először a dalai láma beszédét hallgatta meg, majd a Dharamszalában lévő lubavicsi imaterembe sietett, hogy részt vehessen az ünnepen. Még nem döntött, végül melyik vallás mellett teszi le a voksát. De úgy érzi, rengeteget tanul a buddhizmusból, amit a judaizmusban is felhasználhat anélkül, hogy buddhistává válna.
Eitan buddhista szerzeteseknek tanítja a judaizmus alapjait, hogy a két vallást közelebb hozza egymáshoz. A feladat szinte megoldhatatlannak tűnik: míg a zsidó vallás középpontjában Isten imádata áll, a buddhizmus az istenek imádatának nem tulajdonít jelentőséget. Míg a zsidóknál az emberi kapcsolatok legfontosabb aspektusa a család, a buddhizmus ideálja a nőtlen és gyermektelen szerzetes. De vannak fontos egybeesések. Mit is mond a Smá Jiszráel? „Őrizd meg a nyelvemet a gonosztól és ajkamat az ármánykodástól”. Ez igen hasonló a buddhizmus negyedik szabályához, amely az igazsághoz való ragaszkodást hirdeti. Maga a nagy Buddha sem használt volna más szavakat.
Az ilyen egybeesések miatt jön oly sok zsidó Indiába, hogy keresse a buddhizmust – és megtalálja a judaizmust. A helyi lubavicsi küldött, a 30 éves, jemeni származású izraeli, Zohar David valaha maga is kacérkodott a buddhizmussal. 1991-ben, amint leszerelt a hadseregtől, Nepálba utazott. Már majdnem végleg a szerzeteséletet választotta, amikor egy másik izraeli a kezébe adta a Kabalát, és ez mindent megváltoztatott. Elkezdett gondolkodni azon, hogy nem volt-e valami eleve elrendeltetett abban, hogy zsidónak született. A Kabala szerint a lélekvándorlásnak az a lényege, hogy a lélek a spirituális növekedéshez mindig a legjobb testet választja. Tehát a lelkek, ha zsidóvá válnak, ezt jó okkal teszik.
David popénekes akart lenni, és Indiából Los Angelesbe utazott, ám egy éjjel a lubavicsi rebéről álmodott, akit fénykör övezett. Ez mindent megváltoztatott. Visszatért Izraelbe és egy lubavicsi jesiva diákja lett. Tavaly nyáron lubavicsi kiküldöttként tért vissza Dharamszalába. David szerint minden vallásban van egy szikrányi igazság és amikor a zsidók megtalálják ezt a buddhizmusban, nem keresgélnek tovább. De a zsidó vallás minden kérdésre megadja a választ, csak alkalmat kell adni rá.
A Jerusalem Report nyomán
Rajki András
Címkék:2001-12