Moshe Carmilly-Weinberger kitüntetése
A tudós rabbi és a zsidóság történetével foglalkozó tudós
A Magyar Tudományos Akadémia Judaisztikai Kutatócsoport Kuratóriuma az 1995. évi Bacher Vilmos Emlékérem kitüntetést dr. Moshe Carmilly-Weinberger a kolozsvári kongresszusi (neológ) hitközség volt főrabbijának, a Yeshiva University (New York) nyugalmazott professzorának ítélte
Moshe Mordekhai Carmilly-Weinberger, eredeti nevén Weinberger Mózes, Budapesten született, 1908. április 7-én. Mindkét szüleje ágán rabbicsaládokból származik. Apja, Weinberger Salamon, annak idején Pozsonyban tanult, a Shevet Sofer (R. Jitzhak Bunim Sofer) jesivájában, illetve R. Glasner Mózes Sámuelnél, a neves kolozsvári orthodox – cionista – főrabbinál. Anyja, szül. Spitzer Róza pedig Shemuel Arye Spitzer szilágykrasznai hitközségi tisztviselő leánya volt. Szülei – neveltetésük folytán – mind a szigorú orthodox zsidóság hagyományait, mind az orthodoxia cionista irányzatát mértékadónak vallották, emellett azonban gyermekeiknek, az elsőszülött Mózesnek is, megadták a kor követelményei szerinti világi iskolázottságot is. Mózes fiuk a kis bihari falu (Vaskoh) elemi iskolája után a középiskola alsó osztályait az ortodox alapítású nagyváradi zsidó iskolában kezdte el, majd apjának a szatmárnémeti status quo hitközségben vállalt állása okán e helységben folytatta; három éven át tanult, ugyancsak Szatmáron, R. Eliezer David Grinwald/Grünwald Lázár jesivájában is.
Felső gimnáziumi osztályokba már Budapesten, az Országos Rabbiképző Intézet gimnáziumi tagozatában járt. Ekkor már tudatosan készült a rabbi pályára. A rabbiképzőben a szokott alapos felkészültséget szerezte meg a hagyomány mindhárom ágában: a Biblia, a Talmud és a Kódexek (Sulhan Arukh stb.) terén. Mint több más tanulótársa, ő is egy szemesztert töltött a rabbiképző testvérintézetében, a breslaui Jüdisch-Theologisches Seminarban (1930). A rabbiképző akkori tudós tanárai, Blau Lajos, Guttmann Mihály, Heller Bernát, Hevesi Simon, Hoffer Ármin mély benyomást gyakoroltak tanítványuk személyiségére és gondolkodására.
A rabbiképzővel párhuzamosan folytatott egyetemi tanulmányok befejezéseképpen Weinberger Mózes 1934-ben A zsidóság szociális helyzete a Talmudban c. értekezésével summa cum laude doktori fokozatot szerzett a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen.
R. Weinbergert a doktori cím elnyerésével és a rabbiavatással (1935) szinte egyidejűleg a kolozsvári neológ hitközség rabbijává választotta meg (1934. szeptember). Ezt követően, 1944 májusáig, kereken tíz évet töltött el Erdély és a Bánát zsidó életének akkori központjában. Hitközségi munkáját a kor jelölte ki: az autonóm zsidó élet megszervezésének és a Németország felől fenyegető veszedelem mérséklésének a feladatai. R. Weinberger nagy energiát fordított a kolozsvári zsidó közösség életének megszervezésére, a zsidó oktatásra, az Erdély-Bánáti Rabbiegyesület működésének fenntartására.
A kolozsvári főrabbi jelentős feladatokat vállalt magára a zsidó közélet ben. Megtanult románul, hogy a királyi Románia törvényeinek eleget téve iskolában – zsidó iskolában – taníthasson és más módon is szolgálhassa közösségének érdekeit. Több alkalommal mint az erdélyi zsidóság képviselője léphetett fel: II. Károly román király kolozsvári látogatásakor (1939), Márton Áron püspök beiktatásakor (1939) s majd Hóman Bálint kultuszminiszter hivatalos útja alkalmából (1940), de megemlékezett Teleki Pál miniszterelnökről (1941) is. A romániai országos főrabbiválasztáskor jelöltként ő is szóba jött (1939). Hitközségi vezetőkkel és rabbitársaival együtt felállította a németországi zsidó menekülteket megsegíteni hivatott szervezetet (1936); a rövidesen jelentős bővítésre szoruló bizottságban el tudta érni az orthodox és neológ erők összefogását (1939). A kolozsvári mentőakció, R. Weinberger szerepe a szervezőmunkákban, valamint figyelmeztetései arra, hogy mindenkinek, aki csak teheti, menekülni kell, mely figyelmeztetések egyébként csak igen gyenge visszhangot váltottak ki: R. Weinberger tevékenysége nemrégiben méltó elismerést kapott Yehuda Bauer könyvében (Jews for Sale?, 1994).
Hivatali és papi munkája mellett – tudós Eisler Mátyás utódaként – kezdettől fogva személyes ügyének tekintette az erdélyi zsidóság történetének kutatását. Kolozsvári működése idején megindította és szerkesztette hitközségének kezdetben Értesítő, majd kényszerítő okokból más-más címmel egészen 1943-ig megjelenő közlönyét, emlékkönyvet szerkesztett kiváló erdélyi rabbitársai (Löwy Ferenc, Lenke Manó, Singer Jakab) (1939), illetve az erdélyi zsidó oktatás jelentős személyisége, Antal Márk (1943) emlékére. Tanulmányai a bibliai exegézis és a talmudi ethika és szociológia magyarázata mellett történeti tárgyakat is érintettek. Hitszónoklatait az alapos bibliai-talmudi iskolázottság mellett a magyar stílus emelkedettsége jellemezte; közülük nem egy nyomtatásban is megjelent.
A második világháború után Moshe Weinberger, aki a cionista eszmékkel mindig is rokonszenvezett, és korábban Erdélyben részt vett a cionista munkában is, Izraelben végzett tanári munkát: Afulában a Mizrahi, majd Tel-Avivban a Bilu iskolájában tanított. Izrael Állam megalakulása után (1948) rövid ideig a Külügyminisztérium Kelet- Európa osztályán Románia, Magyarország és Finnország referense volt.
Nemsokára azonban Magyarországra jött, diplomáciai szolgálatban: Izrael Állam budapesti nagykövetségén néhány éven át kulturális attasé volt, s emellett az alijá-ért felelős tisztviselő. Nevét ekkor héberesítette a Carmilly névre. Amikor visszatért Izraelbe (1950), ismét tanár lett s középiskolai igazgató Netanján.
Carmilly-Weinberger 1957-ben meghívást kapott New Yorkba, hogy a Yeshiva Universityn tanítson. Csaknem húsz éven át volt a zsidó tudományok (Jewish Studies) professzora az orthodox zsidó tudományosság és vallási élet e jelentős központjában. Amikor nyugdíjba vonult, elismerésül megkapta az „Outstanding Educator of America” címet.
Tevékeny élete során Carmilly-Weinberger nem egy jelentős intézmény létrehozásában működött közre hathatósan. Ilyen intézetek vagy intézmények többek között Kolozsvárott a zsidó gimnázium (1940), Izraelben, Netanján az Immanuel Loew B’nai Brith Lodge (1955), Jeruzsálemben a Közép-Európai Zsidó Történeti Tanszék a Héber Egyetemen (1977) és ugyanitt a Magyarország és a Habsburg Birodalom Zsidóságának Története Alapítvány (1985), nemrégiben pedig Kolozsvárt a Babes-Bolyai Egyetem Judaisztikai Intézete (1990), mely érdemei elismeréseképpen az ő nevét vette fel.
Mint mindenki, akinek sikerült túlélnie a Vészkorszak sötét éveit, akár oly módon, hogy kivételes szerencséje – így vagy úgy – megóvta a végzetes deportálástól, akár pedig oly módon, hogy életben maradt a milliók számára a halált jelentő deportálásban: a volt kolozsvári főrabbi is egész későbbi életében újra meg újra visszatért, történetíróként, az európai zsidóság tragédiájának történetéhez. E tárgyban kiadott számos korábbi közleményét egyik legutóbbi munkája (The Road to Life, 1994) összefoglalta és újabb adatokkal, visszaemlékezésekkel egészítette ki.
Moshe Carmilly-Weinberger voltaképpeni tudományos munkássága a New York-i éveiben teljesedett ki. A háború előtti írásait is ide számítva, mintegy 250 könyv, tudományos dolgozat és jelentősebb hírlapi cikk került ki a kezéből.
Egyetemes érdekű tárgyat választott azokban a tanulmányaiban, amelyek a zsidó cenzúra történetét vizsgálják. Míg a keresztény egyházi cenzúrát sokan tárgyalták, s hálás témának számított az egyházi konzervativizmus elleni szellemi küzdelmekben, a zsidó hatóságok és tudós rabbik párhuzamos és hasonló cenzurális intézkedéseit aránylag kevés figyelemre méltatták. Carmilly alapos forráskritikai tanulmányok alapján, kíméletlen nyíltsággal tárta fel a részben védekező szándékú konzervatív zsidó törekvések szélsőséges megnyilvánulásait, a szellemi alkotás és részben a vallási kreativitás szabadsága elleni hatalmi vagy polémikus fellépést a zsidó szellemi életben (Sefer ve-Sayif, 1966; Censorship and Freedom of Expression in Jewish History, 1977). Később megírta a művészet ideologikus vagy politikai korlátozásának történetét is (Fear of Art, 1986).
Élete során mindig különös figyelmet szentelt a hazai héber költészet értékeinek. Izraelben egy költői antológiát állított össze a magyarországi héber költők munkáiból (Yalkut ha-meshorerim ha-ivriyyim mi-Hungariya, 1977), összeállította a Magyarországon kiadott héber irodalom bibliográfiáját (in: Areshet, 1966, 1972). Gyűjtése és a tárgykörről kiadott tanulmányai („Hebrew Poetry in Hungary”, in: Hungarian Jewish Studies, I, 1966; Orsz. Rabbiképző Int. Évkönyv, 1985-1991 stb.) alapján kétségtelenül őt kell a magyarországi héber irodalomtörténet megalapítójának tekintenünk.
Az Országos Rabbiképző Intézet – egykori tanuló iskolája – iránti hálás ragaszkodását egy nagyszabású kötetben rótta le: a Szeminárium alapításának 100. évfordulója alkalmából kiadott angol nyelvű emlékkönyvben (The Rabbinical Seminary of Budapest, 1986). A munka az Intézet korábbi, a 25. és 50. évfordulóra készült megemlékezések sorába illeszkedik, de valójában az intézet nagyszabású monográfiája és gondosan szerkesztett tájékoztató adattár tanárairól, végzett hallgatóiról, a rabbiképzőben folyó szerteágazó tudományos kutatásról.
Kutató és történetíró munkásságának egyik főága éppen az erdélyi zsidóság története volt mindig is. Korábban a legfontosabb könyve e téren az általa szerkesztett és nagyobbrészt általa írt Kolozsvár-emlékkönyv volt (A kolozsvári zsidóság emlékkönyve, 1970, 1988).
A most Budapesten kiadott új könyve, amelynek kéziratát Carmilly-Weinberger magyarul írta, az erdélyi zsidó történelem minden korábbi feldolgozásnál alaposabb áttekintése. A tárgyról írtak már eddig is, tudós rabbik saját hitközségük történetéről, felkészült újságírók; megjelentek feledhető írások is, de sok van, ami kiállta az idő próbáját. Ebből az irodalomból Kohn Sámuel és Lőwy Mór, Eisler Mátyás és Lakos Lajos, Singer Jakab és Szabó Imre, Schön Dezső és mások – különböző értékű – munkái az ismertebbek. Carmilly-Weinberger – természetesen – ismeri a korábbi kutatásokat, de felhasználta a friss magyarországi történetírás eredményeit is. Könyve, A zsidóság története Erdélyben (1623-1944) (1995), ennyiben az eddigi kutatások láncolatához illeszkedik. A maga egészében eredeti munka mégis. A szerző elsőként értékesítette rendszeresen a Magyar- Zsidó Oklevéltár hatalmas, de csupán a forrásközlésre szorítkozó erdélyi – vagy erdélyi vonatkozású – anyagát. Elsőként vizsgálta széles körben az erdélyi zsidók betagolódását a magyar társadalomba, szellemi életbe; a magyar történetírás ezen a téren eddig még jelzéseket is alig-alig tett. A könyv a magyar történelem irodalmát is gazdagítja.
Carmilly-Weinberger erdélyi zsidó történetének sajátos zamatot ad szemléletének ritka és meglepő régiessége; az, hogy a régen történt dolgokról és saját koráról, mely már maga is történelem: a zsidóság helyzetéről Erdélyben ma is pontosan úgy beszél, mint ahogyan annak idején, a harmincas években, Kolozsvárott szoktak volt beszélni. Erős konstitutív erő volt a két világháború közötti évtizedek erdélyi zsidó társadalmában – de legalábbis a neológiában – a magyarsághoz való tartozás, a magyar nyelvhez és magyar kultúrához való ragaszkodás, a kulturális beilleszkedés. Minél erősebbnek látjuk az erdélyi – vagy csak észak-erdélyi – zsidók magyarságát, annál tragikusabb színt kap az a szenvtelen brutalitás, amellyel a magyar állam ezt a zsidóságot 1940 után a nemzetiszocialista megsemmisítő gépezetbe betaszította. A szerző krónikás erénye, hogy az utóbb történtek ellenére megtartotta emlékezetében a zsidóság akkori helyzettudatát. Történetírói erénye, hogy bemutatta mindazt, ami történt – az illúziók megcsúfol- tatását is.
A magyar történeti irodalomban egészen szokatlan az a körültekintés, amellyel Carmilly-Weinberger könyve az erdélyi zsidó történelem zsidó elemeit megrajzolja. Személyes élete és pályája mindig is érintette az orthodoxia és a neológ zsidóság szinte minden irányzatát, és a nemes cionizmust sem Izraelben ismerte meg: számon tartja a különbségeket az erdélyi orthodoxia, a szám szerint lényegesen kisebb neológ zsidóság és az ugyancsak nagy lélekszámú haszid irányzatok között, vannak preferenciái is, de nem feledkezik meg a más irányzatok értékeiről sem. Ebben az értelemben is úttörő jelentősége van a könyvnek az erdélyi héber nyelvhasználat és a legutolsó időkig eleven jiddis nyelvű irodalom történetének legalább vázlatos feldolgozásában. A további kutatások elindulhatnak majd az itt kijelölt nyomvonalon, jóllehet világos, hogy széles körű sajtótörténeti és bibliográfiai előmunkálatokra van szükség ahhoz, hogy a könyv eredményeit meghaladják.
Carmilly-Weinberger a magyar társadalom történetébe beleágyazva írta meg az erdélyi zsidóság történetét, nem feledkezett meg azokról a mozzanatokról, amelyek az eleinte csekély, később egyre nagyobb lélekszámú zsidóságot a környező közeghez kötötték. Számon tartja a 17. századi erdélyi renaissance hebraistáit, a szombatosokat – akik végül, az emancipációs törvény után, zsidóvá lettek és az üldöztetések idején osztoztak a zsidók sorsában -, s a legújabb időkből Márton Áron r. kath. püspök országos jelentőségű szószéki tiltakozását, állásfoglalását a zsidóüldözés ellen.
Moshe Carmilly-Weinberger különböző könyveit több ízben méltatták irodalmi díjak. 1986-ban az Eötvös Loránd Tudományegyetem, ahol ötven évvel korábban a doktori címet megszerezte, aranydiplomával tüntette ki. 1992-ben a Héber Egyetem terjedelmes emlékkönyvet adott ki 80. születésnapja tiszteletére (Jews in the Hungarian Economy 1760-1945). A Michael K. Silber szerkesztette nagy tanulmánygyűjteményhez az előszót Jacob Katz professzor írta, a Héber Egyetem egykori rektora, a kelet-európai zsidó történetírás doyenje, a Bacher Vilmos Emlékérem kitüntetettje maga is. A kötet tanulmányai, jeles szerzők, köztük több hazai történész tollából, az újkori magyar zsidó gazdaság- és társadalomtörténet lényeges kérdéseit elemzik, de bemutatják az ünnepelt gazdag tudományos irodalmi és közéleti tevékenységét is.
*
Az MTA Judaisztikai Kutatócsoport Kuratóriuma dr. Moshe Carmilly-Weinberger professzor, a tudós rabbi és a zsidóság történetével foglalkozó tudós hat évtizedes tudományos munkásságát kívánja elismerni és méltatni azzal, hogy odaítéli neki a Bacher Vilmos Emlékérem kitüntetést.
Az MTA Judaisztikai Kutatócsoport Kuratóriuma nevében:
Címkék:1996-04