Morális felelősségünk nemcsak az emlékezés, de a szolidaritás is
Martonyi János
Shalom! Béke!
Shalom! – üdvözölhetnénk-e illőbb köszöntéssel egymást most, a budapesti gettó felszabadulásáról történő megemlékezésen, mint a sok évezredes bibliai köszöntéssel és fohásszal? Úgy, ahogy a gettó lakóinak és túlélőinek első szabad sóhaja szólhatott 57 évvel ezelőtt: Legyen béke! Shalom!
Honfitársaim!
Vannak helyzetek, hogy szónoki fordulatoknak, hosszú beszédnek nincs helye. Oly” nyilvánvaló az érzelem és értelem üzenete, hogy azt egyszerűen ki kell mondani, és egyszerűen kell kimondani. Ahogyan tette azt Pilinszky János harminc évvel az események után: „Összezárva élünk… valamennyiünk emlékével, a múlt háború emlékével. Valami rendkívül fontos történt velünk. Egyszerre megéreztük, alkalmunk volt megérezni, hogy jóvátehetetlen botrányt hagytunk magunk mögött. S ha a legszebb jövő állna is előttünk, a legszebb jövő is morális sivataggá válnék, ha nem éreznénk felelősséget azért, ami megtörtént. A szégyenért, a szörnyű szégyenért.”
Amikor a Velencei Köztársaság elöljárói városuk „Új öntöde” nevű negyedét jelölték ki a betelepülők számára, nem gondolták, hogy a „Ghetto nouvo” nemcsak fogalommá, de jelképpé, szörnyű jelképpé válik. Évszázadokon át a kirekesztést jelentette és jelképezte e szó, de legszörnyűbb tartalmát a második világháború alatt nyerte el Varsóban, Budapesten, Európában. A gettó e tájakon ekkor már nemcsak a kirekesztés, hanem a megsemmisítésre törekvő gyűlölet szimbólumává vált.
Pilinszky a morális felelősségről beszél. Igen, nemcsak harminc, de ötvenhét év után is gondolkodnunk kell a felelősségről, a tanulságról. És ki kell mondanunk, újból meg kell erősítenünk, hogy az a Magyarország, amelynek jobbá, szebbé, gazdagabbá tételén most munkálkodunk, nem kirekesztő, hanem befogadó, toleráns és sokszínűségre törekvő ország és az is marad! És, tesszük hozzá azonnal, a kirekesztő szándék ellen mindenki, mindenhol védelemben részesül! Mert ez Isten igéje, a magyar nemzet ezeréves történetének tanítása és tanulsága, és Európa szellemisége! Isten igéje a „ne ölj!” parancsa, ami Mózesnak adatott, és a felebaráti szeretet, amit Jézus Krisztus tanított. Az ezeréves magyar történelem idevágó tanítását Illyés Gyula fogalmazta meg: magyar az, aki magyarnak vallja magát. És magyar az is, aki meg akarja őrizni és megőrzi zsidóságát is. Az egységesülő Európa szellemisége pedig a sokszínűség, a tolerancia, a türelmesség, a befogadás.
Mi itt Magyarországon, Budapesten, sajnos nemcsak történelemkönyvekből tudjuk, hogy az, amit a gettó jelképezett egyedi és egyszeri. Megismételhetetlen, nem szabad, hogy megismétlődjön! Világos és egyértelmű szavakkal szól erről olyan valaki, aki közép-európaiként maga is szemtanúja lehetett annak, ami a gettó lényege volt: „…zsidó testvéreink szörnyűséges végzete annak az eltévelyedésnek vált szimbólumává, hogy mire képes az ember, ha szembefordul Istennel.” Igen, ismerősek e szavak, hiszen ezek a Szentatya, II. János Pál pápa Budapesten elmondott szavai.
„nincsen jövő emlékezés nélkül!” – szólt a pápai intelem a római zsinagógában ugyancsak a holocaustról szólva. Emlékezzünk tehát! Emlékezzünk először az áldozatokra, és azokra is, akik akár a gettók falain belül, akár azokon kívül nem nyugodtak bele az értelmetlenség és erkölcstelenség által diktált el kerülhetetlennek tűnő végzetbe! „Aki megment egy lelket, az egész világegyetemet menti meg.” Igen, a vészkorszakban is voltak, akiket e talmudi és bibliai tanítás vezérelt! És most nem csak arra a Márton Áron püspökre gondolok, akiről pontosan nyolc hónapja emlékeztünk meg a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének kezdeményezésére, nem is csak Raul Wallenbergre, hanem azokra a magyar és külföldi ismeretlenekre, akik a belső morális parancsnak engedve tevőlegesen közreműködtek az üldözöttek mentésében. E kevesek értékválasztása bizonyult helyesnek és korszakos példának. Példának arra, hogy a ‘Jó’, a morálisan Helyes’ felismerése és választása nem elegendő, az ebből fakadó cselekvés felelősségét és veszélyét is vállalni kell!
Morális felelősségünk nemcsak az emlékezés, de a szolidaritás is. Szolidaritás mindazokkal, akik aljas támadás ártatlan és védekezésre képtelen áldozatai lettek. Együttérzésünkből erőt meríthetnek a rászorulók, hiszen – meg kellett tanulnunk! – a szabadság óhatatlanul kissé gyanútlanabbá, kiszolgáltatottabbá tesz. Történelmünk, benne a háborúk, megadta nekünk a beleérzés és ezáltal az együttérzés képességét. Sajnos napjainkban is vannak értelmetlen és barbár támadások, amelyek erkölcsi érték rendünk és életvitelünk alapjait igyekeznek kikezdeni. Ezek ellen együtt, az egész emberiséggel közös értékek védelméhez méltó eltökéltséggel kell fellépnünk. Az ilyen bűnökre nincs mentség, nem lehet igazolás! Nem volt 57 éve sem és nem lehet napjainkban sem! Honfitársaim!
Mindennél tisztábban, tömörebben és a lényeget megragadóbban szól a magyar holocaustról Márai Sándor 1944. júliusi naplóbejegyzése. Így ír:
„Egy sárgacsillagos gyerek, akinek szüleit és nagyszüleit vagonban elhurcolták a lengyel koncentrációs telepekre – a gyerek megmenekült s egy intézetben él -, a vasárnapi ünnepségen verset szaval, nyolc éves. A verset ő választotta. Ezt szavalja:
‘Magyar vagyok, magyarnak születtem magyar nótát dalolt a dajka felettem
Magyarul tanított imádkozni anyám
És szeretni téged, gyönyörű szép hazám’,
S a néhány ember a teremben, aki ismeri a gyerek sorsát, sápadtan ül. A hideg végigszalad a hallgatók hátán.”
Megint csak az illyési igazság: magyar az, aki magyarnak vallja magát! Hogy a nyolc éves gyermek sorsa mi lett, túlélte-e, nem tudjuk. De az általa öntudatlanul is hordozott üzenetet megértettük. És fogadjuk, hogy nem felejtjük el soha!
Címkék:2002-03