Montreali-pesti széptörténet
1996 januárjában Montrealban dolgoztam, s a Gazette nevű angol napilap egy cikkét akkor adta kezembe egy francia barátom a magyar-zsidó történet miatt.
Az automatikus gyanakvás néhány pillanat alatt meghitt jóérzéssé változott, nemcsak az érdeklődésemet keltette fel az írás, hanem személyemben lett közöm hozzá. Énemnek ahhoz a részéhez szólt, amely származástól, nemtől, életkortól függetlenül kapcsol be valamennyiünket a szellemi közösségbe. Gyökereim keresésének nem szentimentálisán privát története volt ez, hanem hiteles történet, amely számomra igen fontossá lett.
Egy magyar-zsidó család története ez, a szépirodalom, a történetírás és az önéletrajz keveréke. A szerző ősei, a vajai Weinbergerek ortodox zsidók voltak, a Nyírség talaját művelték generációkon át. Húsz évvel ezelőtt kezdte el kutatásait a Montrealban élő Elaine Kalman Naves. A Weinbergerek sok szempontból tipikus jelenségei a földműves zsidóknak, akiknek élete szétbogozhatatlanul összefonódott a nem-zsidókkal, akikkel többnyire harmóniában éltek több száz éven át. Ugyanúgy különböztek az asszimilálódott budapesti zsidóktól, mint az ultra-ortodoxoktól, akiktől eredetileg származtak.
Az Utazás Vajára egy család életét mutatja be két évszázadon át. Úgy teszi személyessé a Holocaust tragédiáját, hogy a család tagjai újra életre kelnek; heroikus erőfeszítést tesz az író, hogy ne idealizálja azokat, akik mártírságra voltak ítélve. Teljes egészükben emberként kezeli őket, hús-vér emberként, akiket ugyanúgy motivál a hiúság, a büszkeség és a dicsvágy, mint a vallás és erkölcs diktálta nemes impulzusok.
Családi legendák szövik át a történetet: egy juhtenyésztő elődöt például megáldott egy híres rabbi, vagy hogy egy Andor nevezetű üknagybácsi, mint hetvenkedő huszár, eljegyzett egy osztrák filmcsillagot.
A könyv gerince mégis az írónő édesapjának családtörténete: szülei, bátyjai, Auschwitzban eltűnt családja regénye. A legmegragadóbb részek azon levelek alapján készültek, amelyeket a család tagjai írtak 1944 márciusától deportálásukig. (Közel száz levél maradt fenn.)
Az Utazás Vajára a tudományos kutatás módszereit és a széppróza technikáit is alkalmazza. A család történetén keresztül egy egész letűnt világ kel életre.
Távol a mai magyar élet mindennapi megrázkódtatásaitól a szerző személyes hangon békít össze minket a múlttal, a mese segedelmével.
A könyvet, amelyet a cikk harangozott be, óriási érdeklődés várja Montrealban, az ősszel jelenik meg, de híre már körbejárt.
Nagyon remélem, hogy ez a „mi könyvünk” hazatalál, s itt is megjelenhet.
Címkék:1997-09