Mivé lett a zsinagóga?
Szinte naponta elmentem mellette. Elrévülve nézegettem romjaiban is fenséges alakját, évtizedek óta betört, széljárta ablakait és a múltat idéző, megtépázott feliratokat. Szemem előtt pusztult, naponta veszített méltóságából. Népének hű társa lehetett, mert ahogy a zsidókat elsodorta a fasizmus vihara, mintha az épület sem kívánt volna többé megmaradni. A templom is csak addig templom, amíg látogatják; amíg szolgálni tud … Nem sajnálta senki, mert nem volt, aki megmaradt volna, még tízembernyi gyülekezet sem. Az épület mégis Isten háza maradt, hívek nélkül is, megtépázva hordozva a Dávid csillagát. Szomorú sorsával is jelezve, Isten talán megvan nélkülünk is …
Vajon ki járhatott ide, s vajon hová tűntek ők? Hová tűntek az esküvők, bármicvók, a nagyünnepi imádságok? Már emlékező sincs talán …
Egyik nap meglepetéssel vettem észre, hogy munkások kezdik bekeríteni a templom környékét. Felvonulásuk okát nem értettem, csupán reménykedtem, talán újra megszólal rövidesen a sófár, talán ismét benépesül a templom. Voltak már csodák … Gyorsan dolgoztak a munkások, eredeti szépségüket kezdték újra mutatni a falak. Ékszerdobozzá varázsolták a zsinagógát, gondos kezek helyrehozták a kegyetlen idő és az emberi gazság pusztításait. Újjáépített zsinagóga ma Pestért! Régi templom az új, felnövekvő nemzedéknek?!
Vártam a megnyitást, figyeltem a híreket, vajon mikor fogják újra felavatni, de semmi sem történt. – Talán később, talán a belső kiképzés még nincs készen …
Egyik nap végre a templom ajtaját tárva-nyitva találtam, bizonyos voltam benne, hogy a népét hívogatja a szélesre tárt kapu. Bementem én is és a földbe gyökerezett a lábam; a zsidó templomban tényleg fanatikus híveket találtam, de az ökölvívás híveit. A kiütés nem a versenyzőket érte, hanem engem. Ki találta ki ezt az „üzletet”? Az még talán érthető elmélet, hogy ahol nincs hívő, minek oda zsinagóga, de a HÁZ, a TEMPLOM a mienk. Még lehetett volna belőle közép-európai judaisztikai központ, zsidó könyvtár, idősek napközije, jiddis színház, holocaust múzeum, kántorképző intézet.
Minden templom jelkép. Nekünk, még akkor is az, ha nem vagyunk napi látogatói. Hitünk, származásunk megtestesült bizonyítéka, ősi történelmünk kőbe zárt tanúja – szellemi megújulásunk iskolája. Jelkép az életünkben. A fennen lobogó csillagunkat miért szüntetjük meg önmagunk? Miért csinálunk úgy, mintha lépnénk, amikor egy helyben toporgunk?
A zsinagóga áll. Régi pompája – kívülről reményt áraszt, pedig ez csak álca. Még talán nem késő, ütéseket nem éppen templomban illő osztogatni…
Címkék:1990-10