Mit tesz egy emancipált nő, ha kiküldik Timbuktuba
Az első WlZO-bálon jártak az Esztertáska kiküldött tudósítói, és azon melegében beszámolunk olvasóinknak, hogy az adománygyűjtő társasági megmozduláson ki. mit és miért… Nőnapi kerekasztal-beszélgetésünk főbb gondolatait is felidézzük, reméljük, a résztvevőknek és a „hiányzóknak” egyaránt izgalmas lesz a véleménycsere írásos formájában is. Megragadjuk az alkalmat, hogy gratuláljunk március 8-i beszélgetőpartnerünk. Lévai Katalin miniszteri kinevezéséhez. Büszkék vagyunk rá, hogy az Esztertáska barátainak sorában tudhatjuk az esélyegyenlőségért felelős minisztert.
Részletek a Mazsike és az Esztertáska nőnapi kerekasztal-beszélgetéséből
A Pécsi Katalin moderálta estére olyan ismert hölgyeket hívtunk meg, akik a közéletben is fontos szerepet töltenek be, és munkájuk során módjuk van a közvéleményt nőtársaik javára befolyásolni. Meghívott vendégünk volt Judith Várnai-Shorer, Izrael Állam magyarországi nagykövete, Lévai Katalin szociológus, a Munkaügyi Minisztérium Esélyegyenlőségi főigazgatóságának vezetője (azóta az esélyegyenlőségért felelős tárca nélküli miniszter), Szeszler Anna, a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola igazgatónője, és Galambos Ágnes, a Népszabadság újságírója.
P. H.: Milyen érzés nőnek lenni?
J.V.-Sh.: Most cinikus leszek. Egy férfitől is megkérdeznéd, milyen férfinak lenni?
L.K.: Én szeretek nő lenni. Mert azt hiszem, hogy igazán akkor jó az élet, ha az ember egyszerre nőként és férfiként is él.
P.K.: Mind az öten olyan szerepkörben dolgozunk ma, ami hagyományosan férfiszerepkör. Hagyományosan minden férfiszerep, az anyai és a háziasszonyi kivételével. Már gyerekkorotokban nyilvánvalónak tetszett, hogy valamilyen módon férfiszerepre törtök? Hogy később a férfivilágban fogtok helytállni?
L. K.: Én komolyan gondolom, hogy az embernek tényleg van egy női és egy férfi identitása. Egyszerre tud ez is, és az is lenni. Tehát én nem választom külön a női és a férfivilágot, mert azt gondolom, hogy szakemberként például ugyanúgy működünk. Fontos, hogy legyen egyfajta tudásunk – ám eközben abszolút megőrizhetjük a nőiességünket. Nem kell férfivé válnunk.
P. K.: Vagyis azt mondod, hogy ha egy nő olyan funkcióba vagy szerepbe kerül, ami hagyományosan férfiszerep volt, akkor másképpen fogja fel a szerepe kereteit, és másképp viselkedik?
L. K.: Igen, amennyiben nem enged annak a külső nyomásnak és erőszaknak, amely azt mondatja vele, hogy viselkedjen úgy, mint egy férfi, hanem megőrzi saját magát. Ez nem könnyű persze: ráaggatnak az emberre mindenféle társadalmi szerepet, a hozzá tartozó jelmezekkel és maszkokkal együtt. Azt hiszem, egy nőnek nehezebb, hogy ezeket lelökje magáról.
G. Á.: Az jut eszembe, amit József Attila írt a Thomas Mann üdvözlésében: „mi férfiak férfiak maradjunk és nők a nők / Szabadok, kedvesek, / S mind ember, mert az egyre kevesebb.” Nos, azt hiszem, ebből a szabadok és a kedvesek ellentmondásban van egymással, mert azzal, hogy a nőknek sikerült kivívniuk a szabadságukat, és már a férfivilágban is érvényesülhetnek, sokan úgy gondolják, hogy férfimódon kell viselkedniük. Ez identitástévesztés: közben a nők elvesztik a kedvességet. Valószínűleg nem is igazán szoktuk meg, hogy férfivilágban érvényesüljünk. Ha például a Népszabadság impresszumát megnézi valaki, ott egyáltalán nem szerepel női név. Ugyanakkor pedig sok fontos pálya elnéptelenedik vagy elnőiesedik: a férfiak ugyanis oda mennek, ahol pénz van. Tanár voltam elég sokáig, és úgy tapasztaltam, hogy ha nincs egy pályának megbecsülése, onnan elviharzanak a férfiak. Ezen túl, valljuk be, egy férfinak még ma is könnyebb érvényesülnie. Sőt, elég egyértelmű: ugyanazért a munkáért egy férfi még ma is több pénzt kap. Mindezek ellenére, nekem nagyon fontos ez a megfogalmazás: szabadok és kedvesek. Idefelé jövet a metrón, egy idős bácsi átkiabált nekem, mikor húztam föl a kesztyűmet: „A kesztyű: elegancia!” Elmosolyodtam – a nőiesség: a mosoly.
J. V.-Sh.: Nincs semmilyen különbség ezen a téren Izrael, Alaszka, Alsó- Franciaország és Felső-Anglia között… Igaza volt József Attilának: egy nő maradjon nő! Nagyon szeretem, mikor kinyitják nekem az autót – nem a biztonságom miatt. Ha ki kell vasalni egy blúzt, és ha van rá időm – kivasalom azt a blúzt. Szóval, egy nőnek nőiesen kell kinéznie. Itt ül az Anyukám, ezt tőle tanultam. De ő azt is tanította, hogy címek nélkül legyél független! Legyél jó szakember! Mindig tudd, hogy mit teszel! Járd a magad útját! Függetlenül attól, hogy férfi vagy nő vagy. Találd meg a magad helyét! – de ehhez egy nőnek nem szükséges férfinak álcáznia magát! Amikor bemegyek a Külügyminisztériumba, szépen vagyok fölöltözve. Figyeljenek oda rám! Amikor katona voltam a sivatagban, kéthetente lehetett csak hazamenni. Mégis ügyeltem rá, hogy a ruhám rendben legyen. A sivatagban, a Sínai-félszigeten vagy az Izraeli Követségen is fontos nekem, hogy tiszta és ropogós blúzt viseljek.
Sz.A.: Egyetértek. Én is tanár voltam eredetileg, később lett vezető belőlem. Ebben semmi olyan nincs, ami férfiszerepet jelentene. A szakma szeretete van benne, és mindaz a tudás, ami kell a céljaim megvalósításához. Azért valamit hadd tegyek hozzá. Amikor zsidó iskola igazgatója lettem, azért kerültem néhányszor nagyon nehéz helyzetbe a női mivoltom miatt. Emlékszem például, amikor legelőször nemzetközi konferencián vettem részt: a zsidó iskolaigazgatók többnyire férfiak – az a nagyon kevés nő pedig, aki az iskoláját képviselte, mind parókát hordott.
F. K.: Anna mesélt nekem egyszer egy nagyon vicces szituációt: amikor a Lauder főigazgatójaként külföldi (férfi) látogatót fogad, gyakran előfordul, hogy beinvitálja a szobájába a vendéget, mire az megkérdezi: És mikor jön végre az igazgató úr? Anna túl csinos ahhoz, hogy elhiggyék neki, ő a főnök…
J. V.-Sh.: A lényeg az, hogy ne érezzék a nő viselkedésén, hogy határozatlan. Mert akkor senki nem fogja komolyan venni. Minden embert az első benyomás alapján fogadnak el. A nőknél ez még nehezebb: ha nem mutatkozunk komolynak és erősnek, nem Figyelnek ránk. De ez nem azt jelenti, hogy erőszakosnak kell lennünk – csupán magabiztosnak!
L. K.: Hiba, ha egyes nők nem asszertíven, érdekérvényesítő módon viselkednek, hanem agresszíven. Könnyű átbillenni a ló túloldalára. Egy férfitól jobban elfogadják még az agresszivitást is. Egy férfi először minden helyzetben föl méri a terepet, majd kihasít belőle magának egy teret. Képek is igazolják, hogy a férfiak fizikailag több teret foglalnak el, mint a nők. Volt a ’70-es években egy feminista fotókiállítás, ahol megmutatták, hogyan ül le egy férfi a padra, amikor a buszra vár. Mi nők, decensen üldögélünk. A tér betöltése nekünk nem megy annyira természetesen, mert arra tanítottak piciny korunktól kezdve, hogy üljünk illedelmesen… Pedig hát nem jobb kényelmesen ülni?! Gyerekkoromban viszont rám szóltak, hogy ne dobáld szét a végtagjaidat! Tessék összezárni a lábakat! – emlékeztek? Így aztán vigyázunk – én most még egy órán át ilyen illedelmesen fogok ülni… Mégis: meg kell tanulnunk, hogy elfoglaljuk mi is a számunkra fontos tereket!
G. Á.: Lényeg, hogy tudjuk, kik vagyunk, és mit szeretnénk elérni. Emlékszem, ifjabb koromban sokszor nehezen hitték el nekem, hogy képes vagyok értelmes dolgot mondani. Emlékszem, egyszer egy társaságban felfigyeltem rá, hogy a férfiak kizárólag egymás közt beszélgetnek. Az értelmesebb nők igyekeztek megfelelni a férfiaknak. Az volt az ambíciójuk, hogy a férfivilág fogadja el őket – ezért aztán szinte kizárólag a férfiaknak magyaráztak. A kevésbé ambiciózus nő meg rögtön másra fordította a szót, ha egyáltalán szóhoz jutott. Furcsa szerepek, furcsa játszmák származtak ebből. Fiatalon arra voltam büszke, hogy okosnak tartanak. Ma már nem bánom, ha nem tartanak annyira okosnak. Tartsanak inkább szépnek!
L.K.: Érdekes kérdést vetett fel Ági: hogy alkalmazkodunk-e. Miért van az, hogy alkalmazkodni akarunk? Nem feltétlenül kellene annyira alkalmazkodnunk! Már bebizonyítottam, mire vagyok képes – nem szeretnék újabb dolgokat bebizonyítani. Most már fogadjanak el olyannak, amilyen vagyok. Egy férfi – szerintem – kevésbé érzi ezt az alkalmazkodási kényszert, mert ö a norma. Ahogy az ember és a férfi szó a legtöbb nyelvben egyenlő egymással, ő a vonatkozási pont, a nő a „másik”.
A 80-as évekig az egész világon az volt az uralkodó értékrend, hogy létezik egy egyetemes, analitikus férfigondolkodás. A férfi az általános. Elemzi, szétdarabolja a világot, majd összerakja. A 80-as években végre kezdtek olyan jellegű könyvek is megjelenni, amelyek azt mondták: az érzelmi intelligencia is ér annyit, mint ez a jól is mert, bevett, analitikus intelligencia. Az intelligenciatesztek addig azt mutatták ki, hogy a férfiak IQ-ja sokkal magasabb, mint a nőké – csak azért, mert úgy tették fel a kérdéseket, ahogy az a férfiaknak előnyösebb volt. Akkor aztán kiderült, hogy létezik egy másikfajta intelligencia; empátiáról, kapcsolatteremtésről, együttműködésről, csapatépítésről szól: vagyis a jó értelemben vett alkalmazkodásról. Megnézték, mi lesz az eredmény, ha az érzelmi intelligenciát is mérik, és kiderült, a nők e téren zseniálisan jól működnek. Ugyanis ezekre a tulajdonságokra szocializálták őket, most ezeket a képességeiket kamatoztatják. Hogy egy picit az Európai Unióra is kitérjünk: ez a gondolkodás mélyen demokratikus gondolkodás, európai érték. Azt hiszem, lassan itt is kezdik elfogadni.
Nagyon tetszett nekem, amit Anna egyszer mondott a Lauder iskoláról: ott a tanárok nem tanítanak, hanem segítenek tanulni. Ez paradigmaváltás: azt jelenti, hogy partnernek tekintik a tanítványokat. Ez a toleráns és demokratikus gondolkodás.
F. K.: Izraelben könnyebb vagy nehezebb a nők élete? Mit vár el a nőktől és a férfiaktól a társadalom?
J. V.-Sh.: Korábban többet elértünk már a women’s liberation terén. A 70-es évektől kezdve sok szó esett a feminizmusról. Szomorúan mondom: mára egy kicsit visszaléptünk. Valószínűleg az aktuális politikai-gazdasági helyzet miatt, és időlegesen.
A nők ugyanakkor nálunk dolgoznak, és vezetőkké válhatnak. Létezik a kényszer is, ami segít a nőknek: Izraelben nem lehet megélni egy fizetésből. Nem csak most, negyven évvel ezelőtt se lehetett. Emiatt sok az óvoda és a bölcsőde Izraelben. Ezen túl: mindenki tudja, hogy ott a katonaság a törvény a nőket is kötelezi. Kérdezhetitek erre: vajon a katonaság miben segíti a női emancipációt? Erre azt válaszolom: nagy a szerepe. Egy 20 éves izraeli és egy 20 éves amerikai vagy magyar lány nem ugyanaz. Mert az izraeli lány két év katonaság után más ember lesz. Tudja, mi a felelősség, tud egyedül élni, tudja, mi a dolga. Fönn tudja tartani a családját, ha Isten ments, valami történik. Meg tudja osztani a közösséggel a dolgait, a legkisebbtől a legnagyobbig. Nem vitás, ez befolyásolja az izraeli nők fejlődését.
Ugyanakkor még ma sincs elég nő a közéletben! Az izraeli külügyminisztérium viszont előrelépett. Korábban a külügyi interjún megkérdezték a női jelöltet: Mi lesz a férjeddel, aki orvos vagy kémiaprofesszor, ha téged kiküldünk Timbuktuba? Női válasz: Hát én nem megyek sehova nélküle! Ma már nem ez a válasz, de egy férfit soha nem kérdeznének meg. Nagyon sok férfi egyedül utazik kiküldetésbe, mert a felesége nem hagyja ott a munkáját.
Két éve megkérdeztem a magyar külügyminisztertől, dr. Martonyitól, miért nincsenek nők a magyar Külügyminisztériumban. Nem akarjátok kiküldeni őket? Jó. De a hivatalban is legfeljebb titkárnőket láttam. „Nehéz ügy ez. A nők anyák is…” Még mindig így gondolkoznak Magyarországon. Furcsa, amikor arra hivatkoznak, hogy Magyarország hamarosan csatlakozik az EU-hoz, közben a nők kinevezése még mindig nehézségekbe ütközik.
P. K.: Mit tehetünk, szerintetek, a női értékek védelmében?
G. Á.: Én például olyan dolgokról írok, vagy olyan témákat választok, amik nem vezetik félre az olvasókat. A női magazinok, a bulvárlapok reklámjai nyomasztóan hatnak mindenkire, felnőttre, gyerekre, fiatalra, öregre egyaránt, mert azt az ideált hirdetik, hogy ha ezt vásárolod, akkor az elvárásoknak meg fogsz felelni. Mindannyiunkban kisebbrendűségi komplexust okoz a megfelelés vágya, miközben érezzük, soha nem érjük el az ideált. Ezek a hamis tükrök megjelentek a reklámban, a női magazinok hazug világában. Mindez rombolóan hat a fiatalokra, akik azt gondolják, hogy nekik igazából nem is kell mást tenniük, mint vásárolni és fogyasztani.
P. K.: Mire szolgál az Esélyegyenlőség Igazgatóság?
L. K.: 1995-ben tartották Pekingben a női világkonferenciát – ez egy ENSZ-világkonferencia volt -, ahol eldöntötték, hogy minden aláíró országnak elő kell segítenie a nemek közötti esélyegyenlőséget. Akkor ez ott úgy hangzott, hogy jó, megint született egy határozat… Mi is aláírtuk. Azóta minden országnak valóban meg kellett teremtenie azt a kormányintézményt, amelyiknek az a dolga, hogy a nők esélyegyenlőségét biztosítsa. Ennek köszönhettem, hogy ’96-ban megszületett intézményünknek is – amely a mostani elődje – én voltam a vezetője. A Fidesz-kormány alatt visszamentem az egyetemre tanítani, s most megint itt vagyok.
Igyekszünk megvalósítani, hogy minden minisztérium politikájában megjelenjen az esélyegyenlőség. Koordináljuk az antidiszkriminációs törvény társadalmi vitáját. Magyarországon nincs még hagyománya annak, hogy egy készülő törvényről társadalmi vitában mondjanak véleményt. Ez itt nem szokás: mi megvalósítottuk. Civilekkel próbálunk állandó kapcsolatban lenni, hálózatot építeni.
Egyszerre nagyon sok területen mozgunk: van a munkánknak egy kormányzati része, van egy köztudatformáló része, van a hálózatépítés, és rengeteg adminisztráció.
Juhász Borbála-Pécsi Katalin
Címkék:2003-06