Miről lehet beszélni –
Miről lehet beszélni?
„Amit egyáltalán meg lehet mondani, azt meg lehet mondani világosan; amiről pedig nem lehet beszélni, arról hallgatni kell.”
Miről lehet beszélni, mikor kell elhallgatni? Hol található a határ kimondható és kimondhatatlan közt?
Wittgenstein kijelentése mögött látszólag e század egy gyakori problémájának megfogalmazása áll – a nyelv logikai tisztázásának igénye. Meg kell keresni az értelmes beszéd határait, mert különben beszédünk értelmetlenné, dadogássá, fecsegéssé válik.
Megtehető-e ez? Honnan tudjuk, hogy meddig kereshetjük a szavakat, meddig dadoghatunk, fecseghetünk? Hogy vegyük észre a határt? A beszéd szabja meg saját határát? A határnak mindig két oldala van, két területet választ el. A határ létrehozásához tudni keli a határon túliról is, hiszen a határt mindig valamihez képest lehet meghúzni. Az értelmes beszéd meg tudja szabni a saját határát, bekeríti, bezárja, lezárja magát? Ha ezt meg tudja tenni, tudunk-e újat, mást mondani? Tudunk-e valamit „áthozni” a határon? A beszéd az önmaga által létrehozott határokon belül történik? És miről? A határon belül lévő dolgokról nincs mit mondani, hiszen csak ismételgetnénk önmagunkat. A határon túli dolgokról beszélünk, de ügy, hogy a kimondhatatlant nem mondjuk ki. A beszédben állandóan helyettesítünk, keressük azokat a kimondható szavakat, amelyek a kimondhatatlanról mondanak valamit.
Mindig arról beszélni, amit nem lehet kimondani? Honnan ez a motiváció?
Wittgenstein zsidó származású, ez számára fontos, és úgy tűnik, gondolkodásmódjában meghatározó jelentőségű.
A zsidó vallásban Isten neve nem mondható ki, de mégis az egész vallás Istenről szól, nevének kimondása nélkül.
Wittgenstein valójában a zsidó vallás egy lényeges és szép alapgondolatát fogalmazza meg.
A zsidó vallás a Tóra, a törvény vallása. Monoteista vallás, csak az Isten, az egy Isten a vallás „tárgya”. Az Isten nem ember, az ember nem Isten.
Az ember az Istenről akar beszélni, de Istenről – mivel nem ember – nem lehet beszélni, nevét nem lehet kimondani, az ember nem nevezheti meg Istent, nem adhat nevet Istennek. Ha az ember az Istenről akar beszélni, tanúságot tenni, akkor ezt a törvény segítségével tudja megtenni. A törvény, a törvény megtartása Istenről beszél. Az Isten „helyettesítője” a törvény.
A törvény vallása nem önmagáért a törvényért a törvény követője, hanem azért, mert a törvény arról az Istenről mond el pontosan, szabatosan valamit, akiről nem lehet beszélni.
Mindig a törvényről van szó, mert mindig az Istenről van szó. A törvény hoz át valamit a „határon”, mely az Isten és az ember közt húzódik. A határon belül lévő dolgok a törvények, örökké róluk kell beszélni, hogy mondani tudjunk valamit a határon túl lévő Istenről, akinek a nevét nem mondhatjuk ki.
Istenről nem lehet beszélni, hiszen ez csak dadogás, pontatlan fecsegés lenne. Istenről a körülírható, pontos, kimondható törvények beszélnek. De nem a törvények a legfontosabbak. A törvény létra, amely szükséges az Istenhez jutáshoz, de már nem szükséges az Istennél levéshez.
„Az én kijelentéseim oly módon nyújtanak magyarázatot, hogy aki megért engem, végül felismeri azt, hogy értelmetlenek, ha már fellépvén rájuk, túllépett rajtuk. (Úgyszólván el kell hajítania a létrát, miután felmászott rajta.)”
Az idézetek megtalálhatóak Ludwig Wittgenstein: Logikai-filozófiai értekezés (Akadémiai Kiadó, Budapest, 1989) című művében a 7., illetve a 90. oldalon.
Címkék:1998-02