Mintazsidóság? – Londoni mintavétel
Mintazsidóság?
Londoni mintavétel
A londoni zsidók háromnegyede a hagyományok szellemében nevelkedett, kétharmaduk ma is hagyománytartó. Több mint háromnegyedük, valamelyik londoni elővárosban saját családi házban él. Négyötödük zsidónak vallotta magát a legutóbbi népszámláláskor, kilencven százalékuk olvassa a helyi zsidó sajtót, kétharmaduk végez valamilyen közösségi munkát.
Eddigi legalaposabb felmérését tette közzé a londoni székhelyű Institute for Jewish Policy Research a brit főváros zsidó közösségéről.
Életkor Az igen terjedelmes, tizenegy fejezetből álló tanulmány a demográfiával kezdi, és ebből kiderül, hogy a londoni zsidóság elöregedő népcsoport: átlagéletkora 56 év. A harmincöt év alattiak mindössze a népesség 10 százalékát alkotják, míg a hatvanöt éven felüliek 34 százalékot képviselnek. A háztartások 70 (!) százalékában nincsen gyerek. A maradék 30 százalékban is az egy vagy két gyerek a jellemző, mindössze a háztartások 6 százalékában nevelkedik három gyerek, 1 százalékában pedig négy. Öt vagy több gyereket a 2965 kérdezett egyikénél sem találtak. (A felmérésbe technikai nehézségek miatt nem vonták be a főváros ultraortodox közösségeit, ahol a gyerekszám sokkal magasabb.)
Régi megfigyelés, hogy a zsidó közösség sok tekintetben jóval a befogadó ország lakossága előtt jár: magasabban képzett, vagyonosabb, jobban szervezett – és öregebb. Az elöregedés a nyugati társadalmak jellemző vonása, és a brit zsidóság ebben is „példát mutat”. Ez kulcsfontosságú megállapítás a kutatók számára, mivel a vizsgálatnak az volt a célja, hogy felmérjék: miként kell a közösség szociális intézményrendszerét a változó valósághoz igazítani.
Társadalmi státusz A kérdezettek 61 százaléka dolgozik. Az aktív londoni zsidók többsége a munkavállalói hierarchia csúcsán helyezkedik el: kétharmaduk felső vagy középvezető illetve hasonló státuszban lévő, magasan kvalifikált munkavállaló. 14 százalékuk kisvállalkozó vagy önálló, 9 százalékuk „köztes foglalkozású” és mindössze 6 százalékuk tartozik a „művezető”, vagy ennél alacsonyabb kategóriákba. Végzettségük is ennek megfelelően magas: 69 százalékuknak van valamilyen felsőfokú végzettsége; ezen belül 19 százaléknak egyetemi diplomája, 29 százaléknak posztgraduális végzettsége, 2 százaléknak pedig doktorátusa.
A felmérés szerint a londoni zsidók 80 százaléka saját – többnyire kétszintes – családi házában él. Észak-London elővárosi negyedei a zsidók által kedvelt lakónegyedek – noha egyetlen városrészben sem alkotnak többséget. Az egyes negyedeknek mégis van valamilyen zsidó jellege: az itt élők közül szinte mindenki ismer más zsidókat a közelebbi-távolabbi szomszédságban. A városközpontban mindössze a kérdezettek tíz százaléka él: többnyire egyedülállók. Dél-London az asszimiláció földje: az itt élő zsidók (a kérdezettek egy tizede) a vizsgálat szerint sokkal lazábban kötődnek a közösséghez.
A kérdezettek 92 százalékának van autója – a családok kétharmadában kettő vagy három is.
Hagyományőrzés Míg a magas iskolai végzettség és társadalmi státusz a magyar zsidókat is kiemeli a befogadó társadalomból, hagyományőrzés tekintetében a londoni zsidók összehasonlíthatatlanul jobban állnak. Egy olyan társadalom tagjaiként, melynek szövetét évszázadok óta nem szaggatta fel sem belső, sem külső erőszak, a londoni zsidók is hagyományaik gazdagon tagolt világában élnek. A kérdezettek 55 százaléka „tradicionális” (tehát a hagyományokat tisztelő, de azokat csak részben megtartó) családban nőtt föl, 9 százalékuk kapott szigorúan ortodox nevelést, 27 százalékuk „szekuláris” környezetben nevelkedett. A hagyományok visszaszorulása azonban, mely általános trend a zsidóság körében, itt is hat, csak lassabban: az ortodox és „tradicionális” életmód híveinek aránya csökken (utóbbi 15 százalékkal), viszont előretört a szekuláris zsidó életmód (több mint 30 százalék), valamint a reformzsidó irányzat (15 százalék). A befogadó társadalomtól magát elszigetelő harédi (ultraortodox) közösség esetében a fenti trendek nem érvényesek: az ő létszámuk (egyelőre párezer fő) növekszik.
Angliában azonban a szekuláris nem egyenlő az asszimilálttal: a legutóbbi népszámlálás során a kérdezettek 84 százaléka a „zsidó” választ adta a vallást tudakoló (nem kötelező) kérdésre.
Egészség A londoni zsidók alkoholfogyasztása csupán töredéke a környező társadalom átlagának. Mindössze 9 százalékuk dohányzik, míg a főváros egész lakosságánál ez az arány 27 százalék. Az asszimiláció előrehaladtával romlanak a mutatók: a szekulárisok vagy a dél-londoniak közelebb állnak a brit átlaghoz.
A fentiek ellenére a kérdezettek 20 százaléka szenved valamilyen betegségben. Ez egyértelműen a magas életkorral függ össze. A kérdezettek 20 százalékának van olyan rokona, akit idősek otthonában, szeretetotthonban kell ellátni. Az ellátásra szorulók kétharmada zsidó intézményben lakik. Ez ismét kulcsfontosságú információ, hiszen az egész felmérés a zsidó intézményrendszer jövőbeni fejlődését hivatott szolgálni.
Kultúra A vizsgálat által produkált számok e téren – magyar zsidó szemmel – nem olyan megkapóak: a londoni zsidók 80 százaléka az elmúlt tizenkét hónapban legalább egyszer volt színházban, koncerten és kiállításon. Az asszimilációt kulturális téren túlkompenzáló magyar zsidó olvasót még az sem rendíti meg, ha megtudja: ugyanez az arány az átlagos brit polgár esetében 20 százalék körül van.
Sokkal érdekesebbek azok a számok, melyek a zsidó kulturális eseményeken való magas részvételi arányról tanúskodnak. A kérdezettek kilencven százaléka az elmúlt tizenkét hónapban „fogyasztott” valamennyi zsidó kultúrát – has mást nem, hát megnézett egy ilyen témájú televízióadást. Mindezt persze megkönnyíti a jóval fejlettebb infrastruktúra: önálló zsidó rádióadók, rendszeres televíziós programok, kulturális rendezvények gazdag választéka szélesíti a kínálatot. Mindez nem volna azonban elegendő, ha a „fogyasztókat” nem motiválná a közösség iránti elkötelezettség. A londoni zsidók közül
Megnézett egy zsidó témájú tévéadást 80 százalék
Elolvasott egy zsidó témájú könyvet 53 százalék
Meghallgatott egy zsidó témájú rádióműsort 53 százalék
Megvett egy zsidó témájú könyvet 38 százalék
Vásárolt egy zsidó kegytárgyat 25 százalék
Vásárolt egy zsidó művészeti alkotást 10 százalék
Zsidó tárgyú kiállítások, előadások, kurzusok legalább egyikét 60 százalékuk látogatta. E sorok íróját különösen ámulatba ejti, hogy a kérdezettek több mint 90 százaléka (!) olvassa a zsidó sajtót – mindenek előtt a több mint száz éves múltra visszatekintő Jewish Chronicle-t, a brit zsidóság patinás hetilapját. Utóbbit 60 százalék rendszeresen, 28 százalék alkalmanként veszi kézbe. A zsinagógák hírleveleit is 40 százalék olvassa rendszeresen – noha ezeket nyilván ingyen kapják meg a hívek. A fentihez képest gyengén szerepel az izraeli angol nyelvű sajtó: a legkeresettebb a Jerusalem Post, melyet a kérdezettek 3 százaléka rendszeresen, 17 százaléka alkalomszerűen olvas.
Jótékonyság A brit zsidóság az 1850-es években bekövetkezett emancipáció óta zavartalanul, minden külső beavatkozás nélkül alakíthatta intézményeit, amelyek ezért élvezik a közösség bizalmát. Ennek jele, hogy a kérdezettek 85 százaléka adakozott a felmérést megelőző egy évben valamelyik zsidó jótékonysági szervezet javára. (Ugyanennyien adakoztak nem zsidó célokra is.) A legtöbben száz font körüli összeget ajánlottak föl a három nagy jótékonysági intézmény egyikének. A pénz java persze a gazdagoktól érkezett: a teljes összeg 80 százalékát az adakozók 9 százaléka fizette be. Az adakozási hajlandóságot erősen befolyásolja a vallásos elkötelezettség: minél inkább vallásos valaki, annál nagyobb valószínűséggel adakozik. Ám a vallásosság növeli a közösség iránti elkötelezettséget minden más területen is.
A felmérésből az is kiderült, hogy a kérdezettek háromnegyede készített végrendeletet, és közülük minden negyedik jótékony célra is adakozott.
Önkéntes közösségi munka A brit zsidóság erősen decentralizált: intézményrendszerét közel kétezer szervezet laza konglomerátuma alkotja. E szervezetek mindegyike erősen támaszkodik az önkéntes munkára. Ennek megfelelően a kérdezettek 13 százaléka nyilatkozott úgy, hogy tagja valamelyik zsidó szervezet vezetőségének. A kérdezettek 57 százaléka végzett valamilyen önkéntes közösségi munkát a megelőző egy évben, ami leggyakrabban adománygyűjtés volt, vagy közreműködés valamely zsinagógái rendezvényen. Ugyanez az arány a brit lakosság körében csak 27 százalék.
Zsidó nevelés, iskolázás A kérdezettek túlnyomó többsége részesült valamilyen formális zsidó oktatásban: a magyarországi Talmud-tórának megfelelő zsinagógái kurzusokat a férfiak 81, a nők 64 százaléka látogatta gyerekkorában. A férfiak 91 százaléka átesett a hagyományos bár micva szertartáson. A férfiak és nők egynegyede fiatal korában tagja volt valamelyik cionista mozgalomnak. Érdekes módon a fiatalabb nemzedék tagjai közül többen részesültek valamilyen formális zsidó nevelésben. Ennek oka az, hogy az utóbbi egy-két évtizedben brit földön nagyon sokat fejlődött a zsidó intézmény- rendszer. Anglia – a nyugati világban mindenütt érzékelhető tendenciának megfelelően – érzékennyé vált a kisebbségi kérdés iránt, és bátorítani kezdte az etnikai kisebbségeket saját intézményeik kialakítására. E kedvező légkörből sokat profitált a brit zsidóság, mely jelentősen bővítette formális és informális oktatási intézményrendszerét. Így a 18-34 éves korosztálynak már egynegyede járt zsidó elemi iskolába és egyötöde zsidó középiskolába – ami jelentősen felülmúlja az idősebbek hasonló jellegű mutatóit. A fenti Fiatalabb korosztály 59 százaléka volt kamaszkorában cionista nyári táborban, és 56 százalékuk izraeli úton is részt vett.
E kedvező mutatókat tetézi az a megállapítás, hogy minél alaposabb zsidó nevelésben részesült valaki, annál nagyobb valószínűséggel szerzett alapos általános műveltséget is. E látszólag magától értetődő megállapítás a magyarországi viszonyok tükrében nyeri el jelentőségét, ahol a szocializmus évtizedeiben a jó tanulmányi előmenetel a sikeres asszimiláció záloga volt. A budapesti zsidó gimnázium a kontraszelekció elve alapján működött: gyakran azok kerültek ide, akiket más gimnáziumba nem vettek fel.
A megkérdezettek közül a családosok 88 százaléka tartotta fontosnak, hogy gyereke zsidó közegben nevelkedjék, zsidó ifjúsági klubba vagy más hasonló intézménybe járjon. 89 százalékuk pártolta, hogy gyerekük – identitása erősítése érdekében – izraeli úton vegyen részt. (A felmérést 2002-ben, az intifáda idején végezték!) Ami azonban az iskolaválasztást illeti, ott a kérdezettek többsége számára a magas tanulmányi színvonal volt a legfontosabb szempont. A zsidó elemi iskola után, a szülők mintegy fele olyan zsidó középiskolát tartott kívánatosnak gyereke számára, amely széleskörű, multikulturális, világi műveltséget ad. Csaknem ugyanennyien inkább olyan szekuláris középiskolát preferáltak, ahová sok zsidó gyerek jár, illetve ahol a diákoknak módjuk van zsidó tárgyakat is tanulni.
A tanulmány szerzői összefoglalójukban arra a következtetésre jutnak, hogy a brit zsidóság immár inkább etnikai, mintsem vallási közösség: összességében fontosabb a közös eredet tudata, a kultúra, Izrael, a többi zsidó iránt érzett szolidaritás. A kérdezetteknek csupán 42 százaléka mondta magát vallásosnak, miközben a zsinagóga továbbra is a közösségi élet kulcsfontosságú terepe. A vallásos intézményrendszer tehát egyre inkább az etnikai közösségi tudat kifejezésére szolgál.
Gadó János
Címkék:2003-02