Mindkét fél téved
Kormány és hitközség
Tavaly november 25-én baloldali szervezetek felhívására néhány száz tüntető vonult a Parlament elé, hogy tiltakozásának adjon hangot a szélsőjobboldali ideológiák térnyerésével szemben. A demonstrálok petíciót nyújtottak át Áder Jánosnak, a Magyar Országgyűlés elnökének, amelyben tizenöt civilszervezet arra kéri a parlamenti képviselőket, hogy emeljék fel szavukat az „embertelen, kirekesztő, rasszista jelenségek elszaporodása ellen”.
A megmozduláson sajtóhíradások szerint részt vett Tordai Péter, a Mazsihisz elnöke és Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató is. A helyszínen adott nyilatkozatukban úgy fogalmaztak: magánemberként jelentek meg a tüntetésen.
*
Hat nappal a tüntetést megelőző keltezéssel az alábbi levelet kapták kézhez hitközségi vezetők.
Különböző társadalmi szervezetek 1999. november 25-én tiltakozó menettel és petíció átadásával kívánnak reagálni a rasszista kirekesztés újjáéledő antiszemitizmus és a szélsőjobboldal előretörése ellen.
Kérjük Elnök Urat, hogy az összejövetelre minél több embert mozgósítson, hogy ezzel is kifejezzük tiltakozásunkat a fenti témákban.
Találkozás helye: 1999. november 25-én 17.00 órakor a Közgazdaságtudományi Egyetem (Bp. IX. Fővám tér 8.) elől indul a Kossuth térre a Parlament elé.
Budapest, 1999. november 19.
Tordai Péter Elnök s.k.
Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató s.k.
Lancz Tibor BZSH elnöke s.k.
E levél tükrében – finoman szólva – ellentmondásosnak tűnik a Mazsihisz- elnök és az ügyvezető igazgató nyilatkozata. Az ősz folyamán az is érzékelhető volt, hogy a hitközségi vezetés nem találja a megfelelő kommunikációt a kormánnyal. Aligha segít ezen a zsidó közösséggel való kapcsolattartásért felelős tisztviselő, akit Orbán Viktor miniszterelnök nevezett ki, miután Schweitzer József országos főrabbi felhívta a kormányfő figyelmét a növekvő antiszemitizmusra.
Az antiszemitizmusról tavaly nyáron a Mazsihisz elnöke több ízben kijelentette lapnyilatkozataiban, hogy annak ténye bár észlelhető Magyarországon, nem jellemző, és nem is jelent veszélyt az itt élő zsidóság nyugalmára.
Három komolyabb ok szolgálhat alapul az országos főrabbi által jelzett, megváltozott hitközségi álláspontra. A 30 000 forintos, méltánytalan kárpótlás ügye; a „zsidókérdéssel” kapcsolatban (s az Auschwitz-kiállítás körüli, illetve a holocaust súlyáról) folyó sajtóvita, melyben kormányzati körökhöz tartozó személyiségek is megszólaltak, s a kabinet nem jelezte, hogy véleményük nem egyezik a kormány hivatalos álláspontjával; valamint a szélsőjobboldali sajtóból ismert újságírók kinevezése a közszolgálati televízió befolyásos posztjaira.
Különös bújócska folyik. Miközben mindkét fél tudja, hol szorít a cipő, és a nyilvánosság kizárásával talán konkrét észrevételeket is tesznek a hitközségi vezetők, a nyilvánosság előtt udvarias understatementek, finom körülírások hangoznak el, a kormány pedig kevéssé komolyan vehető intézkedéseket tesz, mint például Semjén Zsolt helyettes államtitkár kinevezése a zsidó közösséggel való kapcsolattartásra.
Miközben a tévéképernyőkön és protokollfotókon kordiális kézfogásokat láthat az ország, a hitközségi vezetők kevéssé koncepciózus politikát űznek. Hol túlzottan is kedvében akarnak járni a hatalomnak, hol pedig ideges és indulatos nyilatkozatokra ragadtatják magukat. Miközben tagadják hivatalos azonosulásukat a rasszizmus elleni tüntetéssel – amelynek indokoltságáról, avagy felesleges voltáról sok szó esett a demonstráció napjaiban -, a Mazsihisz vezérkara által jegyzett levélben invitálják a zsidókat a helyszínre, s maguk is megjelennek ott. Miközben indulatos levélváltások közepette félbe marad a miniszterelnökségi hivatal által koordinált, új Auschwitz-kiállítás ügye, és a vészkorszakban elpusztított családtagok után hiába várnak méltányos jóvátételre az érintettek, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma a Holocaust Dokumentációs Központ és az állandó holocaust-kiállítás létrehozásával/megtámogatásával „kárpótolja” a zsidó közösséget. A rekonstrukció költségvetés által finanszírozott, másfél éves munkálatai 300-350 millió forintba kerülnek, a kárpótlás méltányos kiterjesztése – személyenként 300 000 forint – összesen 30 milliárdot jelentene a büdzsének. A kormány szempontjából előnyös alku köttetett.
A kormány és az ahhoz közel álló körök is kettős játékot űznek. Miközben kielégíteni próbálják nemzeti-keresztény jelszavakra fogékony, jobboldali táboruk vélt vagy valós igényét, sőt nem zárkóznak el a szélsőjobboldal támogatásától sem, ingatag egyensúlypolitikát folytatnak a zsidósággal kapcsolatban, mert tudják: Európa-konform, demokratikus kormányzatnak ez sarkalatos mértéke a Nyugat szemében. A kormánygesztusok még csak érthetőek lennének a kormányhoz közel álló/megtűrt jelenségeket ellensúlyozandó, csak az indokolhatatlan, miért statisztál mindehhez a hivatalos zsidóság; miért nem képes méltó módon, határozottan és kiegyensúlyozottan megjeleníteni a közösség érdekeit, s miért köt olyan értéktelen kompromisszumokat, mint ami a 2000. esztendő magyar költségvetésében hiába is keresett kárpótlás helyett kapott holocaust-múzeumban megtestesül?
A legszomorúbb a történetben, hogy vélhetően mindkét fél téved.
A Fidesz vezette magyar kormány több szavazatot veszít a kereszténynemzeti eszmeiség túlhangsúlyozásával és a radikális jobboldal saját köreiben való megtűrésével/felkarolásával, mint amennyit kiegyensúlyozott konzervatív-liberális politikájával nyerhetne. A hitközség vezetése pedig oktalan félelmében és indokolt önértékelési zavarában bizonytalankodik és ragadtatja el magát. A demokratikus közélet teljes eszköztára rendelkezésére állna, hogy határozott, hatásos, józan politikát folytathasson. Szellem, karizma, korszerű politikai kommunikációs stratégia – mindössze ez hiányzik. A sok évszázados hagyományra visszatekintő túlzott óvatosság és lojalitás ébren tartása, másrészt ennek eredménytelensége láttán az ideges túlzások, a koncepciótlan, kiegyensúlyozatlan politika tovább rongálja reputációját. A zsidó közösség – immár egy évtizede – szélesebb alapokra helyezett, demokratikus, átgondolt és méltóbb módon megjelenített képviseletre vár.
(sz.t.g.)
Címkék:2000-01