Mindhalálig a házasság börtönében
A huszonkét éve Izraelben élő amerikai származású, modem ortodox jogásznő budapesti látogatása során az Esztertáska meghívására összegyűlt közönségnek határozottan azt állította: a nők hangját ma már nem lehet elhallgattatni. A vallásos nők egyenjogúsításáért egyre nagyobb támogatottsággal folytatott harcának célja, hogy Jementől New Yorkig elismertesse a rabbikkal: a házasság börtönéből ki kell szabadítani az agunákat, azokat az ortodox nőket, akiket a törvény teljhatalmú férjükhöz köt.
Hogyan tarthatják „rabláncon” a vallásos nőket férjeik?
– Az izraeli törvények szerint csak rabbik házasíthatnak össze és választhatnak el párokat. A válásokról tehát a csak férfiakból álló rabbinikus bíróságok döntenek. Jogi szempontból a házasság nem vallási szertartás, hanem szerződéskötés, melyet a két fél önkéntesen vállal és bont fel. Elvileg. A válást bármelyik házastárs kezdeményezheti a rabbinátusnál, és az akkor valósul meg, ha a férj (és csakis ő) hajlandó feleségének gefet, azaz válólevelet adni, és azt a feleség átveszi. Azért igazságtalan a rendszer, mert ha a férj akarja a gefet, a nőnek azt valójában kötelező elfogadnia. Ha ugyanis nem ezt teszi, moredetnek, azaz lázadó nőnek tulajdonítják. Az ilyen nő társadalmilag ellehetetlenül: elvehetik tőle a gyermekeit és az összes tulajdonát. A férj felesége akarata ellenére is engedélyt kaphat az újranősülésre, így akár többnejű is lehet, mint Salamon király. Viszont ha a nő akar válni, a helyzet teljesen más: a férj maga döntheti el, hogy engedi-e, s hogy milyen feltételekkel. Sajnos nagyon sok visszaélés tapasztalható. Pedig már Maimonidesz is azon a véleményen volt, hogy ha egy feleség már nem tud, vagy nem akar a férjével együtt élni, engedélyezni kell neki a válást. Ha a férj nemet mond, Maimonidesz szerint addig kell korbácsolni, vagy börtönben tartani, amíg jobb belátásra nem tér. Bár néhány ultraortodox közösségekben még ma is előveszik a korbácsot ha kell, az ortodoxok többsége egyáltalán nem ilyen egyenlőségpárti. Az aguna, az olyan vallásos nő, akitől férje nem hajlandó elválni, tulajdonképpen akár éle te végéig is rabságban él: nem házasodhat újra, egyedülállóként pedig megbélyegzik. Ha a get nélkül van bátorsága újra férjhez menni, a stigma még a későbbi hátasságából származó gyermekeit is sújtja, hiszen mamzernek nyilvánítják őket, és zabigyerekként tilos nem mamzerokkal összeházasodniuk, így a legtöbb férfi őrült összegeket tud kicsikarni a feleségéből: a ketubában rögzítettekkel ellentétben nem csak az asszonytartást ússza meg, de játszva kizsarolhatja a közös vagyon feleségét illető részét, vagy még annál is többet. Kifoszthatja a nő bankszámláját, elveheti a kocsiját, a lakását, mindenét.
Léteznek-e könnyítő körülmények?
A gyakorlatban nem nagyon. A nő gyakran még akkor sem kap engedélyt a válásra, ha a férfiről kiderül, hogy idegbeteg, kómában, börtönben van, vagy eltűnik. Ha a férfi akar válni, persze más a helyzet. Könnyítő körülmény viszont, ha kiderül, hogy a házastárs homoszexuális vagy impotens.
Könnyebb a válás, ha a férj bántalmazza a feleségét?
– A feleségbántalmazás mindig, minden kultúrában létezett. A zsidó törvény, a halacha sajnos megengedi, hogy a feleségét veréssel „megnevelje” a ház ura, viszont a nemi erőszak és a gyilkosság tiltott. A rendőrség többnyire a férjjel szimpatizál: mint férfi a férfival, a rendőr próbál a bűnelkövető lelkére beszélni, hogy a jövőben bánjon jobban a feleségével. Legfeljebb terápiára küldik el, a börtönt és a válást viszont legtöbbször még így is elkerülik. Sőt, még akkor sem biztos, hogy a nő kiszabadulhat az agunából, ha a férjet lecsukják.
A feminista mozgalom hatására érezhető-e a vallásos közösségekben elmozdulás a családon belüli erőszak megítélésében?
Ma már nem lehet elhallgattatni a nők hangját! A feminista mozgalomnak nagy hatása volt a vallásos világban is, ám még bőven van mit tenni. Míg 1973-ban a Knesszet nem ismerte el a házasságon belüli zaklatás és a bántalmazás létét sem, addig 1983-ban már megszavazta a családon belüli erőszak elleni törvényt.1 Tel-Avivban ma már tizenkét szállás működik, külön egy-egy az arab, illetve az ultra-ortodox bántalmazott nőknek.
Milyen módszerekkel dolgozik az ön által két éve, a Schechter Intézet keretein belül, létrehozott jeruzsálemi központ, a Center for Women in Jewish Law?
– Az angolszász jogrendszerben, mint köztudott, egy-egy eset precedens-értékű, ezért már megtörtént eseteket bírálunk felül. Ha a rabbinikus bíróság annak idején egy-két oldalban indokolta, hogy mondjuk huszonöt év után miért tartotta még mindig agunában a nőt, neves jogász szakértőink húsz oldalas alternatív indoklásokkal rukkoltak elő. Az utóbbi tíz évben egyébként sok olyan nőt üdvözölhetünk a zsidó jogtudósok között, aki jól ismeri a szent szövegeket is. Óriási lépéseket teszünk, mióta a nők tanulhatnak! Ha kell, kilencedik századi rabbikat idézünk, és újfajta, a nőket a férfiakkal azonos jogú feleknek tekintő megoldásokat kínálunk a rabbinátusnak, hogy vizsgálja felül a döntését és engedélyezze a válást. Izraelben a rabbinikus törvényszék két korábbi döntését támadtuk meg: levelezésbe kezdtünk velük, végül meggyőztük őket és nyertünk. A Ford alapítvány finanszírozta kiadványainkat és hírlevelünket2, melyet a világ minden rabbijához rendszeresen eljuttatunk, még a Jemenben tevékenykedő szatmári közösségnél is érezhető a hatásunk. Egyébként sok rabbi mentegetőzik azzal, hogy a judaizmus azért lett ennyire merev, mert a Soával odaveszett tudásunk nagy része. Szerintem azonban a rabbiknak nem szabad elfeledniük, hogy a judaizmus az igazságosság vallása. A zsidó törvényeknek sem lenne szabad szenvedést hozniuk a nőkre: fontos hangsúlyoznom azonban, hogy nem a törvényekből, hanem a túlontúl férfi-központú értelmezésből származnak a gondok.
Mennyire eredményes a mozgalom?
– A kiküldött levelek, kiadványok és rendszeres konferenciák hatására egyes országokban, például Franciaországban az ortodox rabbik a nők pártjára álltak. Itt a polgári bíróságokon pár éve kártérítést követelhetnek a férjüktől az ortodox nők az aguna miatt. További eredmény, hogy New Yorkban létrejött egy speciális, válásokkal foglalkozó vallásos bíróság Emanuel Rackman, a rabbinikus bíróság vezetőjének elnökletével. A Bet Din-t is megcsapta a változás szele, mert végre megértették, hogy nincs mitől félniük: modem ortodoxokként mi nem a törvényt, csak a magyarázatát szeretnénk megreformálni! De ha belegondolunk, a halacha szó egyik jelentése tulajdonképpen a mozgás, a mozdulás… Akkor leszünk elégedettek, ha minden egyes rabbi újít a szemléletén, és ahogy shabbatkor az automatikusan ki-be kapcsolódó elektronikus szabályozók és tűzhelyek engedélyezésével modernizálták, megkönnyítették a nők életét, végre a csapdává vált házasságokból is könnyebb elmozdulást engednek.
Margit Patrícia
1 Hasonló törvény Magyarországon sajnos nincsen, beiktatásáért évek óta folyik a küzdelem. (a szerk.)
2 A Hírlevél (International Jewish Women’s Humán Rights Watch) és az esettanulmányok (Jewish Law Watch: The Agunah Dilemma, Case Studies) néhány példánya megtalálható a NANE Egyesület könyvtárában (érdeklődni lehet a 328-0771-es telefonszámon, vagy a nane@pos- ta.net e-mail címen). Az International Jewish Women’s Human Rights Watch hírlevelének e-mail címe: [email protected] (a szerk.)
Címkék:2001-10