„Mindent a törvényeknek megfelelően, pályázat útján csinálunk”
Zoltai Gusztáv az új iskola építéséről és a visszakapott ingatlanokról
Szeptemberi számunkban közöltük a Miniszterelnöki Hivatal információja alapján, hogy az 1948-as és a rákövetkező években államosított egyházi ingatlanok jelentős hányadát az 1991. XXXII. törvény alapján a kormány visszaadja. A hitközségek hetvenet természetben kapnak meg, hatvannégyért pedig pénzbeli megváltásként 14 milliárd 626 millió forintra számíthatnak. Ezek felhasználásáról beszélgettünk Zoltai Gusztávval, a Mazsihisz és a BZSH ügyvezető igazgatójával.
Hány épületet kapunk vissza Budapesten, és ezek közül mennyit érint a pénzbeli megváltás? Milyen ez az arány vidéken, és mi volt a hitközség szempontja, amikor pénzt kért bizonyos ingatlanokért?
Az augusztusi, de nem végleges megegyezés szerint Budapesten hetvenhét ingatlan jár nekünk, ebből huszonkettő kerül tulajdonunkba és birtokunkba, a vidéki ötvenhétből harmincháromért kapunk pénzt. Abból indultunk ki, hogy azok az ingatlanok, amelyekre – már az egyházak érdekében – elidegenítési és terhelési tilalmat mondtak ki, de még nem biztos visszaadásuk, rettenetes veszélybe kerültek, ugyanis jelenlegi használóik karbantartást nem végeznek, mire visszakapjuk, tönkremennek – lásd az Amerikai úti kórház tüdőosztályának esetét, amely, hogy beköltözhetővé váljék, százmillió forintba került. Ennek megelőzésére született az egyházak közös javaslata: kapjunk pénzbeli megváltást, arra pedig garanciát. A miniszterelnök úr garanciája ellenében azt kérte, hogy a törvényben elfogadott 2001. január elsejéig tartó törlesztési határidőt hosszabbítsuk meg tíz évvel. Csak azt kérjük vissza, amit valóban tudunk használni! Ezeket egyaránt megkapják a működő kis és nagy hitközségek, hasznosíthatják bérbeadással, a befolyt pénzt támogatásra, temető-karbantartásra stb. fordíthatják, de el nem idegeníthetik.
A Miniszterelnöki Hivatal a hasára ütött?
Hogyan védhető meg majd az inflációtól a 14 milliárd 626 millió forint, amit a visszajáró, de vissza nem adott ingatlanokért kértünk?
Én ezt a számot nem ismerem!
A Miniszterelnöki Hivatal hivatalos közlése a Szombat kérdésére…
Az összes történelmi egyház számára…
Nem, ezt mi kapjuk!
– Ez az összeg hasra ütés. Az inflációval szembeni védelemről határozott választ nem kaptunk, bár ragaszkodunk ahhoz, hogy vegyék figyelembe az inflációs rátát.
Hol és mire használják az ingatlanokat vagy azok pénzbeli ellenértékét?
Megoldatlan például mostanáig az úgynevezett szakszociális ellátás, ami a szellemi fogyatékosok gondozását jelenti, és akik jelenleg együtt vannak az újpesti otthon öregjeivel.
Kaptunk egy óvodát a Bécsi úton. Azzal mi lesz?
Elcseréltük az Ungvár utcai óvodával, így mentesültünk annak addigi havi 500 ezer forint bérleti díjától.
A Liget fasori volt árvaházzal mi történik?
Már három éve eladtuk, abból kerekedett ki a kórház rekonstrukciója.
Hogyan történik egy ház „visszafoglalása”? Ki dönt további sorsáról, hogyan irányítják, hiszen hetven ingatlanról és töméntelen pénzről van szó…
Hogy használunk vagy bérbe adunk egy-egy épületet, az kollektív döntés kérdése. Egyrészt az elöljáróságok foglalkoznak ezekkel, továbbá műszaki szakembereket veszünk igénybe.
Beleszólhat a döntésbe az a budapesti templomkörzet, amelynek területén az érintett ingatlan található?
Mivel ezeket a körzeteket a BZSH tartja fenn, a döntés is megilleti, ennek ellenére az érintett körzet majd kiemelt támogatást kap!
Folyik már a tervezés vagy még nem?
Bár 1993 tavaszán kijelentetted, hogy annak az évnek az őszén az Abonyi utcában lesz az Anna Frank tanévnyitója, be kell látnunk, hogy a pénzbeli megváltás jobb megoldás. Egy új iskola felépítésére egymilliárd-ötszáz- huszonhétmillió-százötvenezer forintot kapunk 2000. március 31-ig, amiből első részletként 225 millió márciusban már megérkezett a hitközségbe.
Örülök, hogy erről beszélhetek. A közgyűlés, az elöljáróság, a volt diákok baráti köre végül erre mondott igent. A tervezés, az alapozás, illetve az építési engedélyek beszerzése folyamatban van…
A tervezést ki végzi?
Ez túlnő a hitközség lehetőségein, műszaki tudásán, és személyi okból is, plusz még mivel ez olyan állami pénzből épül, amit nagyon szigorúan ellenőriz majd az Állami Számvevőszék, ezért mindent hivatalosan, a törvényeknek megfelelően, pályázat útján csinálunk, nyilvános pályázaton…
Tehát a tervezés már valamilyen sikeres pályázat alapján kezdődött el?
Természetesen! Egy külső céget további kötelezettség nélkül bíztunk meg azzal, hogy tanulmányterveket készítsen, tehát magyarul: mi az, ami elfér a telken, mi az, amit meg lehet valósítani, milyen Köjál-, tűzoltósági stb. engedélyek szükségesek.
Ez a társaság előnyben lesz egy esetleges pályázaton…
Nem lesz.
Hiszen hónapok óta ismerkedik a feladattal, amíg a többi pályázónak majd kapkodnia kell. Gondolom, a tanulmányt sem ingyen készítik!
Természetesen a tanulmánytervet ki kellett fizetnünk.
Erre ment el a 225 millió kamata?
Mem, a pénz megvan, az valami jelentéktelen, én most nem akarok…
Nem fillérpontosságra gondoltam…
Egy-két millió forint nagyságrendet jelent. Tehát gyakorlatilag minden hivatalosan, meghívásos pályázat útján zajlik. Én véletlenül tudom, mert nálam jártak, egyszerre nyolc nagy cég jelentette már be, hogy részt kíván venni a tervezésért és kivitelezésért induló versenyben.
Tehát lehet, hogy a tervező és a kivitelező ugyanaz a cég lesz?
Ezt nem tudom, valószínűleg nem. Olyannyira vigyázunk arra, hogy itt bármiféle gyanú fel ne merülhessen, hogy még a megbízásokat, a pályázatok elbírálását is külső cégre bízzuk, mint tettük ezt a Dohány utcai templom felújításánál, hogy a Kommunális Beruházó Vállalatot bíztuk meg a műszaki ellenőrzéssel. Most ismét egy céget fogunk megbízni e műszaki ellenőrzéssel. A pályázat meghirdetését is rájuk bíztuk. Ők fogják szakvéleménnyel elénk tárni a javaslatokat, hogy ki az, akit ők javasolnak majd a beruházónak, és utána nagyobb plénum dönt.
Ez a nagyobb plénum mit jelent?
Nyilván ebben már a saját főmérnöki gárdánk benne van, és az elöljáróságot is belevonjuk. Az iskolának 1998 júniusában berendezve kell állnia. Azt is tudomásul kell vennie a pályázóknak, hogy az állam az építésért járó utolsó összeget csak 2000-ben utalja át.
A hitközségek az államosított ingatlanaikból ugyan négyszázat igényeltek vissza, s vélhetően ebből százharmincnégy teljesül, de ez is nagy esemény. Mégis a zsidóság a Szombat szeptemberi számának cikke előtt csupán néhány mondatos, a kormánytól származó hírből hallott róla. Miért nem szerepelt a Mazsihisz és a BZSH nyitott és zárt képviselő-testületi ülésein, vagy a hitközségek lapja hasábjain?
Ezt a kritikát el kell fogadnom. Beszélek vezetőtársaimmal és megteremtjük a nyilvánosságot. De máris nyitottak vagyunk az ingatlanokkal kapcsolatos információkra, semmilyen kérdés vagy kérés elől nem zárkózunk el…
Az ügyvezető igazgatóval szeptember 11-én délelőtt készítettük a fenti interjút, amelyben azt közölte, hogy az új hitközségi iskola építésének előkészületeként egy tanulmányterv készül, amelynek alapján írják ki majd a tervpályázatot.
Szeptember 16-án délután megtudtuk, hogy a Kreatív 2000 Kft. tizenöt munkatársa már dolgozik a terveken. A díjban megállapodtak, s a munka előrehaladott állapotban van: egy hónapon belül elkészülnek az Anna Frank iskola új épületének tervei.
Találós kérdésünk az olvasóhoz: vajon öt nap alatt (a kétnapos Ros Hasanát is figyelembe véve) kiírhatta-e a hitközség a pályázatot, beérkezhettek-e a pályamunkák, és megszülethetett-e a Zoltai Gusztáv által említett „meghívásos pályázat” tervezésre vonatkozó végeredménye?
A helyes megfejtést beküldők között, a hitközség közreműködésével, iskolaépítési kivitelezési megbízásokat sorsolunk ki..
Címkék:1996-10