Milyen Erec?
Válaszolhat-e erre, aki először és mindössze 12 napig járt ott, hiszen manapság Magyarországról is ezrek utaznak oda, többször, hosszabb időre. Mégis megteszem, mert minden ember élménye más, mindenki saját szemével látja, fejével érti, szívével érzi. Nekem ilyen volt.
Jeruzsálemben első utam a központi autóbusz-pályaudvartól a Jaffa úton vezet. Talán a felületes beszámolók alapján hágai, stockholmi eleganciára és pedantériára számítok s elképedve kell csalódnom. A házak egy része, az üzletek kirakata elhanyagolt, koszos, Pesten már sok cikkből a választék is gazdagabb… Benézek egy büfébe. A kiszolgáló kézzel rakja a falafelt, vagyis tésztába a gombócokat és a salátát! A piacra érek. Ez lenne a híres Mahane Jehuda? Hulladék a földön, kiürült ládák rendetlensége. És amott, kész szörnyűség, mit csinálnak? A lángosszerű pitát a vásárlók fogdossák, az egyik szinte orrával érinti, otthagyja, a másik elviszi… Köjál, Köjál!
*
Az est a szatmáriak alapította Méa Seárimban, vagyis a Százkapu-negyedben ér. Elmúlt 7 óra, pajeszos kisfiúk mégis óraközi szünetben futkosnak az iskola előtti sikátorban. Itt már minden ház vakolata málladozik, a porolókon foltozott ruhák és taleszok száradnak. Ételszag. Néhány apró műhelyben és üzletben még tart az árusítás. Az egyik, évtizedek óta ki nem meszelt bolt két négyzetméterén banán, kenyér, szög, gyertya, zsebkendő, kipa, liszt, olló… Gyermekkori emlékek ébrednek fel bennem, a harmincas évek Teleki terének környéke nyomorúságos árusaival és még szegényebb vásárlóival. Elfeledettek, rég meghaltak hasonmásai jönnek szembe. Jó lenne megsimogatni őket. Még csak egy kezicsókolomot sem mondhatok. Akkor legalább: Sálom! Értetlenül viszonozzák.
Hasonló déjà vu másutt is elfog. Szállodám tanácstermében az egyik ifjúsági szervezet értekezik. Ilyen sok zsidó bakfis és kamasz között utoljára 1944. március 17-én voltam a Dohány utcai zsinagógában, a budapesti gimnazisták szokásos pénteki istentiszteletén akkor még nem tudtuk, hogy utoljára… Olykor mi is blicceltünk, mint ahogy most ezek közül is páran a presszó félhomályában a zongoristanő melódiái hallatán összebújnak vitatkozás helyett. De csak mértéktartóan teszik. Nyilvánosan csókolózó, autóbuszon egymás ölében ülő párokkal nem találkoztam.
Az Óváros. Meglátom Dávid tornyát és alatta az ősi fehér falat. Olyan, mint nagyapám kevés könyve egyikének metszetén. Mit is mondott hozzá? Nem emlékszem… akkor miért szorul el a torkom?
A tömegben lassan vergődöm előre az arab bazársor közepén, az Adalat el Muftin, ahol legszebb a nyakláncra akasztható mágendávid, menóra, kereszt, a feliratos pulóver. Az egyik árus, látva tétovaságomat kedvesen invitál: „Nézzen meg alaposan mindent, és azt vegye, ami olcsó és jó. Legyen nyugodt, itt biztonságban van, mert ha egy külföldinek akár csak a tárcáját lopnák el, az összes kereskedő forgalma csökkenne. Nekünk a nyugalom adja a vevőt…” Miközben hallgatom, arra gondolok, talán éppen most fanatizálják fiát, unokáját idősebb társai.
*
Új barátom, Tamás, késő este visz el a Siratófalhoz. A Kótelnál már csak a közeli jesiva bóherei hajlonganak, túllicitálva egymást hangerőben. Ezek a gyerekek szinte aszkétaként élnek, a tanulás tölti ki napjaikat, semmi sem jut nekik a mai fiatalok életének szépségeiből, nem sportolnak, hangverseny, színház, mozi mind kimarad életükből. Félhangosan méltatlankodom. Barátom rám szól: „A Falhoz őseid sora vágyakozott, te meg…” Elszégyellem magam, s az egyik követ mezüzeként megcsókolom.
*
Jeruzsálem terebélyesedik. A foghíjakon házakat emelnek, északon egy új negyed öleli majd át. A munka közben látszik, hogy kegyetlen sziklába kell alapozni. A kivitelezés a nálunk is ismert csúszózsaluzással folyik, a 4-8 emeletes épületek szépek, de egyformák, mindegyiket kőlappal burkolják. Bent az óvárosban a Budapesten is befektető Albert Reichmann épít egy háztömböt. A közelében, szintén új villákba művészek költöztek. Délnyugatra utazunk, az Izraelbe tőrként benyúló egyiptomi határhoz közeli Sderotba. Jeruzsálem környékén teraszos földművelés folyik, csak így, lépcsőzetesen lehet megvédeni az eső eróziójától a sziklára hordott termőföldet. Lejjebb már ismerős a táj. Mondom is magyar útitársaimnak: mintha a Dunántúlon járnánk… „25 éve fest így – egészíti ki szavaimat -, addig sivatag volt!”
Azzá tenni ismét ez a terroristák legfőbb törekvése, ezért gyújtogatják az erdőket. A legnagyobb pusztítás 3 évvel ezelőtt következett be. Akkor 1200 hektár erdő és 9100 hektár legelő semmisült meg. Egyébként 1948 óta 190 millió fát ültettek.
*
Falvakon megyünk át. A házak fehérek, szinte egyformán tégla alakúak. Ritka köztük az emeletes és az egyedi tervezésű, de mindegyiken a napenergiát „begyűjtő” és a tisztálkodáshoz, főzéshez meleg vizet adó bojler. Még télen is elég hozzá 3 órás napsütés.
Már a szabadban is beér a paradicsom, uborka, piroslik a csak néhány éve meghonosodott cseresznye, rövidesen aratnak. Csakhogy itt mindehhez nemcsak nap kell, hanem a földeket behálózó vékony csövek, hogy az éltető vizet csepegtessék. Ahol ez nincs, mint Sderot határában, mert ott lakónegyed épül, sárga a föld. Mire azonban a lakások benépesülnek, azokat is gyep, virág veszi körül. Mert a küzdelem a kietlenség, a sivatag ellen napjainkban is tart. Alig kevesebb verejtéket követel ez dömperekkel, mint amikor az ötvenes évek elején igásállatokkal, kapával végezték a munkát.
*
Az etióp zsidók, vagy ahogy – szülőföldjükön idegennek tartva őket, amhara nyelven mondták – a falassák, évszázadok óta tartó szenvedéséről, végső pusztulásuk előtti 1991-es kimenekítéséről sokat olvastam, ezért fokozott érdeklődéssel várom az ismerős ismeretlenekkel való találkozást. Mondják: az iskolába kerülő, jórészt analfabéta szülők gyereke, rövid idő alatt olyan tanulási készséget szerez, mint itt született, értelmiségi otthonból származó osztálytársai.
A Sderothoz közeli telep szélén várja az újságírókat kicsiny és nagy. Igen hideg van. A kicsinyek, mert nem ismerik a zsebkendőt, nagyokat szipognak. A terep rendezetlen, a kerék nélküli utánfutókhoz hasonló házak kívül sivárak. Belül kétoldalt egy-egy szoba, középen konyha, abból nyílik a vécé és a zuhanyozó, villany világít, melegít, főz. Az egyik szobában apró, 28 éves asszonyka két gyerekkel. Keressük férjét, természetes tényként közli, hogy a másik feleségénél találjuk.
A telep végén frissen ásott barázdák. Együtt ültetjük a facsemetéket. Vajon gyökeret eresztenek-e?
*
Néhány nappal később Jeruzsálemből Rehovotba tartok. Iránytaxinkban és a mögöttünk követőben szabadságos katonák. Az izraeli hadseregben nincs kimenő ruha, így a rajtuk lévő ugyancsak gyűrött. Mindegyik viszi haza hosszúnyakú géppisztolyát. Gideon kerül mellém. Először azt tudom meg, hogy nagyszülei Bécsből jöttek. Azután azt kérdezem, hogy mi a hazafiság alapja.
-
Még sohasem gondolkodtam rajta. Várj egy kicsit… Az oléknak, hogy itt maradéktalanul hazájukban érezhetik magukat, nekünk, szabréknak pedig az évezredek tárgyi emlékei.
-
És mi adja a bátorságot a számszerű túlerővel szemben?
-
Ha megfutamodsz, először a barátoddal végeznek, azután téged öl meg az ellenség…
Gideontól mégsem barátsággal válok el. A minket követő autóban ül egy etiópiai fiú. Ma sem tudom, hogy miért kérdezek ostobaságot:
-
A fekete is jó katona?
Villog a szeme.
-
Nem tudom, melyikünkről beszélsz, de mi mind jó katonák vagyunk!
*
Jeruzsálemben, a Ben Jehuda utca egyik presszójában kávézom. Közelemben egyenruhás lányok és fiúk fagylaltoznak. Kérdezem az egyiket, hogy lefényképezhetem-e őket.
-
Tőle kérdezd – mutat a pulóverén csíkot, rangot viselőre.
A fényképezés után, akit megszólítottam, visszakérdez:
-
Tudod, hogy miért az ő engedélye kellett?
-
Mert ő a parancsnok.
-
Frászt, mert ma ő állja a cechet!
*
Néhány ismerősömtől megkérdeztem, hogy mennyit keres. A rádió zenekarának hegedűse havi 2700 sékelt; Tel Avivban a közlekedési alkalmazottak szövetkezeti tulajdonában van a városi autóbusz-közlekedés, egy buszvezető a részesedéssel 4000 sékelt visz haza; másfél éve érkezett áruházi előadónő 1700-at, férje, aki komputermérnök 2100-at. Az 1600 sékelnél kevesebbet keresők vagy nyugdíjasok szociális segélyt kapnak.
Árak: 1 kiló kenyér 1 sékel, 1 liter tej 2.10 sékel, 25 deka túró 2.30 sékel, 1 kiló fagyasztott csirke 5 sékel, 1 liter benzin 1.60 sékel, férfi hajvágás 17 sékel, férfi cipő 65-200 sékel, nagyképernyős színes tévé 2000 sékeltől kaphatók. A Hapoalim Bank közgazdasági osztályának előrejelzése szerint ebben az évben is emelkedik a termelés, különösen az építőiparé. Többet fogyaszt a lakosság, de nem a népesség gyarapodásának arányában. Idén 120 ezer bevándorlóra számítanak. Az infláció 15 százalékkal rontja a pénzt. A külföldi eladósodás tovább nő, mert az export 5 százalékkal kisebb lesz az importnál. Oka a hatalmas beruházás, amit a kutatás, a termelés modernizálása, a munkahelyteremtés és a lakásépítés követel meg.
Magyarországon követendő és irigyelt példaként emlegetik az ázsiai „kistigriseket”. A Hapoalim Bank éppen velük tesz összehasonlítást.
Ország |
Népesség |
nemzeti jövedelem (dollár) |
egy főre jutó nemzeti jövedelem (dollár) |
Hong Kong |
5.8 millió |
63 milliárd |
10.862 |
Szingapúr |
2.7 millió |
27.2 milliárd |
10.074 |
Dél-Korea |
42.4 millió |
209.4 milliárd |
4.939 |
Tajvan |
20.1 millió |
139.4 milliárd |
6.935 |
Izrael |
4.5 millió |
43.0 milliárd |
9.556 |
Ha a négy távol-keleti ország kistigris, akkor Erec Jiszráél KISOROSZLÁN!
Szegénységi statisztika
537.700 izraeli az izraeli családok 14,3%-a élt a szegénységi küszöb alatt 1990-ben, a Nemzeti Biztosító Intézet jelentése szerint. Az 1991-es adatok /amelyeket még nem hoztak nyilvánosságra/, a hírek szerint még rosszabbak. Igaz viszont, hogy a szegénység kevésbé elterjedt Izraelben, mint az Egyesült Államokban, ahol a lakosság 20%-a él a szegénységi küszöb alatt, viszont az izraeli statisztika ebben a vonatkozásban rosszabb, mint Kanadáé, Angliáé, vagy Németországé. A szegénységi küszöb egy négytagú családra számítva havi 1645 sékel nettó jövedelem (720 dollár), az 1991. év végi árindex alapján.
The Jerusalem Report
Címkék:1992-05