Miért hagyjuk, hogy így legyen?
Rózsa T. Endre a Szombat januári számában, a mai politikai divatok módjára, „nyílt levelet” intézett az MZSKE tagjaihoz, amelyből kiderül, hogy meg nem nevezett „néhányak” szerint „jelentős sikert”, szerinte pedig csak „részleges sikert” hozott decemberi közgyűlésünk.
Az én véleményem: mindez kártékony eufémizmus, mert tökéletes kudarc volt, amivel szembe kell néznünk.
Hogyan is hasonlítható össze az alakuló összejövetel színvonalához, létszámához, lelkes hangulatához, az ott elhangzott szövegek nagy részének értékeihez? Azt is fájóan hiányolhattuk, hogy ezúttal nem vettek részt a magyar kultúrában jelentős szerepet játszó személyiségek, akiknek a jelenléte joggal tölthetett el bennünket bátorító büszkeséggel.
Helyettük – csizmák az asztalon – pártpolitikusok pufogtatták a semmire nem kötelező, választásokra kacsintgató, ilyen-olyan színvonalú mondókáikat. Két dologról nem, vagy alig esett szó: az egyesület „mindennapi életéről”, és a kultúráról. Nem hangzottak el alapvető információk a tagság részvételéről, a körök tevékenységéről, s a gazdasági vezető is mély csalódást keltett, amikor egyetlen adatot, számot nélkülözött a beszéde. Mintha a jól szervezett, forgatókönyvszerűén pergő üdvözletek kóserségi pecsétként helyettesítenék azt a nem létező tartalmat, amit jelölni és hitelesíteni hivatottak.
A közgyűlés közönsége „vette a lapot” és látványosan ítélt. A türelm(etlenség)ével és a lábával. Mire lényegi kérdésekről és a demokrácia adta joga gyakorlásáról dönthetett volna, már otthon kanalazta a levesét. Fölfogta: már megint játszanak vele, már megint csak a szentesítő jelenléte szükséges mások érvényesüléséhez vagy ambícióihoz. Mintha csak azért hozták volna létre az MZSKE-t, hogy a negyven évig monopolhelyzetben levő – s azzal vissza is élő – MIOK-on kívül mások is képviselhessék a magyar zsidóságot a New York-i Waldorf Astoria szálló termeiben. Ezt a talán túlkarikírozott véleményt sajnos az is aláhúzza, hogy az MZSKE vezetősége a csúfos és láttató kudarc után, mintha mi sem történt volna, folytatja útját azon a vakvágányon, amely idegen a kitűzött céljától, a tagságától, és mind az egyetemes, mind a magyar és mind a zsidó kultúrától. Zavartalanul folyik a „kapcsolatfelvétel” és -építés a politikai pártokkal (az MDF-fel és egyik, csak zsidók és antiszemiták számára érthető nyelven író képviselőjével pedig szégyenteljesen), a hitközséggel (marakodón), alkalmas amerikai milliomosokkal, kormányzati szervekkel, és a Szohnuttal -, amelyek során nem csak politikai jellegű elkötelezettségek felé, hanem az önmeghatározás jóval húsbavágóbb döntéseibe (a zsidó nemzetiségi kisebbség erőltetése, zsidó parlamenti szék kiharcolása) sodornak bennünket.
A közgyűlés – erre nem lévén más módja – a terem elhagyásával kinyilvánította: ez nem kell. Tehát az imigyen újra nem választott vezetőség egyetlen dolga az lett volna, hogy megszervezzen egy újabb közgyűlést. Egy jobban, s főképp másképpen előkészítettet. S ha állandóan azt hangoztatja (szemben a „konkurenciával”), hogy a 80 000 fős magyar zsidóságot képviseli, akkor valóban próbálja bevonni az MZSKE munkájába vagy image-ába – s persze a következő vezetőségbe – a magyar zsidóság országos tekintélynek örvendő, karizmával rendelkező személyiségeit; művészeket, tudósokat, s a „korszellemmel” haladva: üzletembereket. (S hogy ne a levegőbe beszéljek: íme néhány modellértékű név: Hankiss Ágnes, Szántó Tibor, Polgár apuka, Vámos Tibor, a FOTEX-es Várszegi Gábor, és hál’ istennek, e névsor gazdagon sorolható). Ugyanis ez a vezetőség (nem hiszem, hogy sokan köveznének meg kimondása miatt) néhány kivételtől eltekintve (Hernádi Miklósra, Raj Tamásra és Turán B. Róbertra gondolok) kulturális egyesület vezetésére nem alkalmas. Nem a szervező munkára – az alakulás tető alá hozásában múlhatatlan az érdemük -, hanem a programadásra, a kérdések feltevésére (a megválaszolás nem a vezetőség dolga), a zsidó tradíciók alkotó és aktuális folytatására: a másságában egy magyar, és az egyetemes kultúrába való illesztés művészetére. Talán pislákol még remény, lehetőség, hogy visszaforduljunk a zsidó kultúrához, tradíciókhoz: onnan töltekezve fel, nyerve energiát az egyéni és közösségi tudatunk és életmódunk egészségesen és korszerűen más kialakításához. Ahhoz az örökséghez, amely népként tartott fönt bennünket évezredeken keresztül. A kivívott jogok, politikai pozíciók nemegyszer dőltek össze kártyavárként, a kultúra azonban öröknek bizonyult azok számára, akik hozzá fordultak, akik hűek voltak hozzá, s akik nemzedékről nemzedékre megújították vele ama szövetséget.
A magyar zsidóság közismerten felszínes asszimilációját ne tetézzük azzal, hogy az ismét zsidóként magunkra találás folyamatát felszínesen visszük végbe. Nem eshetünk még egyszer – ellenkező oldalról - ugyanabba a hibába.
Kőbányai János
Címkék:1990-02