Miért háborúzunk?
Robert Kagan-William Kristol
(Weekly Standard, 2003. október 17.)
(…) Georg W. Bush, Tony Blair és José Maria Aznar elsősorban nem azért döntöttek a háború mellett, hogy demokratizálják a Közel-Keletet, noha meg voltunk és vagyunk győződve arról, hogy pozitív hatást fog gyakorolni az egész arab világra, ha Amerikának sikerül felépítenie a demokratikus Irakot. Nem gondolták, hogy ezzel növelhetik az arab-izraeli béke esélyét, noha hisszük, hogy ha megdöntenek egy olyan veszélyes és szélsőséges diktátort, mint Szaddám Huszein, akkor ez annak a rendkívül bonyolult helyzetnek is előnyére válhat. Nem gondolták, hogy Szaddám Huszein adott parancsot a szeptember 11-i terrortámadásra, noha nekünk meggyőződésünk, hogy a kapcsolat Szaddám és az Al-Kaida között egyre nyilvánvalóbb. Amerika és szövetségesei még csak nem is azért döntöttek a háború mellett, mert attól tartottak, hogy némi hasadóanyag Nigériából Irakba kerülhet, vagy hogy Szaddám közel állt ahhoz, hogy atombombát dobjon Chicagóra. A Szaddám jelentette veszélyt, ilyen értelemben, sohasem tartottuk közvetlen fenyegetésnek.
A háború elsősorban azért indult, mert Szaddám stratégiai veszélyt jelentett. Tények bizonyították erőszakosságát és kegyetlenségét, maga is beismerte, hogy tömegpusztító fegyverekkel rendelkezik, és bizonyítékok vannak arra, hogy ezeket tovább akarta fejleszteni. Az iraki népre, a szövetségeseinkre és az amerikai érdekekre gyakorolt fenyegetés igazolja a múlt tavasszal indított háborút – az okok ugyanazok, mint amelyek miatt a Clinton-kormányzat 1998-ban a háború mellett döntött. Bill Clinton, Madeleine Albright, William Cohen és a többi vezető politikus az 1990-es évek végén a fentiek miatt jelentették ki, hogy Szaddám Húszéin tűrhetetlen fenyegetést jelent Irak szomszédainak, az amerikaiak szövetségeseinek, és végső soron az Egyesült Államoknak. Ezért akarták elmozdítani. Ezek azok az okok, amelyek miatt tavaly sok demokrata párti politikus, többek között John Kerry és Wesley Clark tábornok is kiálltak a háború mellett, mindaddig, amíg Howard Dean és a demokrata párt ordibáló balszárnya tarthatatlanná nem tette a demokrata jelöltek számára „Bush háborújának” támogatását.
(…)
Amikor 2002-ben a fegyverzet-ellenőrző csoportok visszatértek Irakba, Szaddám valamivel együttműködőbbnek mutatkozott, minthogy fegyverkezési programját jobban tudta álcázni. Azonban még ekkor sem engedték be mindenhová a fegyverzetellenőröket. Szaddám nyilvánvalóan abban bízott, hogy ha ezen az ellenőrzésen átcsúszik, akkor hazájában szabad kezet kap, s megszabadul a szankcióktól és a további ellenőrzésektől.
Kétségtelen, hogy sok amerikai is elfogadta volna ezt a végeredményt. Avagy miként hihette bárki is, hogy újabb hat hónap alatt megtalálhatják mindazt, amit Szaddám elrejtett?
Vagy hogy a „féken tartás politikáját” – azaz a fegyverzetellenőrzés engedélyezését kikényszerítő, iraki határon állomásozó 200 ezer katonát – vég nélkül fenntarthatja az ENSZ Biztonsági Tanácsa és Washington? Szaddámmal kapcsolatban az eddigiek alapján meg vagyunk győződve arról, hogy semmi ilyesmi nem hozhatott volna sikert. Ha hatalmát nem döntik meg, csak idő kérdése lett volna, hogy a jelenlegi, avagy valamelyik következő elnök mikor kényszerül erre a lépésre, a jelenleginél sokkal veszélyesebb körülmények között.
Vannak, akik sohasem fogják elfogadni ezt az érvelést, akik – legalábbis szavakban – inkább úgy vélik, hogy az egész iraki ügy (Edward Kennedy szavaival) nem egyéb, mint a „texasiak hazudozása”, hogy megnyerjék a választásokat. Esetleg azt állítják, hogy mindez egy hatalmas összeesküvés része, amelyet neokonzervatívok maroknyi bandája irányít. Az Irakkal kapcsolatos összeesküvés-elmélet szószólóinak némelyike jelenleg a demokrata elnökjelölésért verseng; egyikük épp az 1999-es, Slobodan Milosevic elleni háború tábornoka.
Címkék:2004-01