Miben különbözik ez a válás a többi válástól
„Miben különbözik ez a válás a többi válástól?”
A válás nem túl hálás téma: általában még beszélni sem szeretünk róla. Gondolják csak meg, kedves olvasók, mennyiszer hallunk nosztalgikus élménybeszámolókat az esküvőkről, az előkészületekről, a vendégek számáról, a meghívók kiküldése körüli izgalmakról! Ki beszél azonban a válásáról? A nyelvnek különféle szavai vannak arra, hogy ezt a kérdést röviden elrendezzük, afféle kódok, amelyek arra szolgálnak, hogy egy szóban egy egész történetet elmondhassunk. „Kulturáltan, intelligensen váltak”; ez nagyjából azt jelenti, hogy a felek nem tépték szét egymást, nem ugrottak egymás torkának a válóperen, sőt, talán előtte, és utána sem – de ha mégis, ezt ügyesen leplezték. Nem kell kifejteni, mindenki megnyugodva veszi tudomásul, hogy „ezekkel itt nem lesz baj” és kicsit mindenki hálás is ezért. „Csúnya válásuk volt” mondjuk másokról; ez valószínűleg egy egész hosszú történetet takar, az elhúzódó vagyoni és gyerek-elhelyezési vitáktól a brutalitásig, bántalmazásig, vérig bármi lehet mögötte.
Miben különbözik a zsidó válás egy polgári válástól?
A nők számára nagyon is sokban. A polgári törvénykönyvek szerint a váló felek azonos jogokkal és kötelezettségekkel rendelkeznek. Persze a gyakorlat ezt is „árnyalta”, mint annyi mást: a „család összetartását” szinte minden kultúra a nők akár erőszakos házasságban tartásával is igyekszik megvalósítani – persze főként jogon kívüli eszközökkel. A zsidó törvények nem álszentek: nálunk a házasság olyan, mint egy „polgári társaság”, létrehozása szerződéssel történik. A zsidó törvényeknek tehát elvileg minden lehetőségük megvolna arra, hogy e szerződés felbontását, mint egy „polgári társaság” megszüntetését, bármelyik fél akaratából, vagy szerződésszegése miatt egyszerűen kimondja.
A család azonban soha nem volt polgári társaság. Különböző ideológiák különbözőképpen határozzák meg, hogy mi is a család, de az mára egyértelműnek tűnik, hogy a manapság családnak elfogadott egység egyik legfontosabb feladata a patriarchális hatalmi- és erőviszonyok fenntartása. Elsősorban itt tanuljuk meg, hogy kinek milyen jogai és lehetőségei vannak a társadalomban, attól függően, hogy fiatal, felnőtt vagy öreg, lány vagy fiú, nő vagy férfi, olyan munkát végez, amiért fizetnek, vagy olyat, amiért nem, egészséges vagy beteg, fizikailag erősebb vagy gyengébb, tud-e olvasni vagy sem stb. A társadalom tehát nem mondhat le egykönnyen ennek a nevelőműhelynek a fenntartásáról. A patriarchális társadalmi berendezkedés érdekében nem válthatják fel, például a családot egyenlőségen alapuló kisebb-nagyobb közösségek, mint ahogy nem nézik jó szemmel általában a kultúrák, társadalmi osztályok „túlzott” keveredését, vagy az azonos neműek családalapítását sem, mert ezek mind veszélyeztetik a kialakult erőviszonyokat.
A válás tehát korántsem két ember magányügye a társadalom számára. Egy-egy válás – kívülről, a társadalom szempontjából tekintve – megrengeti azokat az alapokat, amelyekre a jelenleg ismert kultúrák túlnyomó többsége épül: a munka, a jogok és kötelezettségek, az anyagi javak, a politikai és magánhatalom korántsem egyenlő elosztásának rendszerét. Ezért minden jog igyekszik a válást megnehezíteni, egyik nyíltabban, másik burkoltabban. Amelyik nyíltabban, annál könnyebben tetten érhető a nőkkel szembeni következetes diszkrimináció, amelyik burkoltabban, az inkább a gyakorlatot igyekszik úgy alakítani, hogy a nők tényleges jogérvényesítése mégse valósulhasson meg.
A zsidó jog azért érdekes, mert együtt találhatók meg benne az egyenlőség, és az elnyomás szabályai, éppúgy élnek benne a háromezer éves, mint a néhány száz éves előírások. Hosszú történelme során dinamikusan fejődő, élő, változó jog volt a miénk, és az ma is. Eredetileg is írott szabályi később leírtakkal egészültek ki, így az eredeti egyenlőtlenséget – így pl. a get-adás egyoldalú jogosultságáét – gondolkodó rabbik tanításai nyomán egészítették ki a „végrehajtási rendeletek”, amelyek a nőknek is kívántak bizonyos jogokat juttatni. Itt is, mint a többi törvény esetében, a végrehajtás nagyban a végrehajtókon múlott. Ami nincs kodifikálva, az egyéni jóindulat kérdése. Itt is, mint annyi más jogban, ma már tudhatjuk, hogy nem l-től elrendelt nehézségekkel, hanem a férfiak által kialakított diszkriminatív gyakorlat mesterséges akadályaival állunk szemben. És ebben is, mint annyi más kérdésben, a feminista mozgalmaknak köszönhető, hogy egyáltalán előásódnak azok az írott szabályok, amelyek az egyenlő jogokat tartalmazzák, és amelyekre akár a rabbinikus bíróságokon is joggal lehet hivatkozni.
De a zsidó válás még ma is a férfiak világa. Az először váló nem sokat tudhat arról, hogy mi is vár rá, ha besétál a rabbinátusok, hitközségek súlyos ajtaján. Az eljárásról talán maguk a rabbik sem szívesen beszélnek. Nem is csoda: ha egy nő érdeklődik, talán kellemetlen lenne neki elmondani, hogy egy olyan eseményen kell majd részt vennie, amely ugyan az ő életéről is kellene, hogy szóljon, de jobb, ha felkészül, hogy ő csupán statiszta lesz. A férjén kívül jelen lesz még számos másik férfi, rabbik, tanúk, írnok és ki tudja, még ki, csupa sötét ruhába öltözött komoly ember, akik – vele ellentétben – mind tudják, hogy mit kell csinálni. A nőnek kétszer-háromszor kell összesen megszólalnia, egy-egy szó erejéig (már ha egyébként minden rendben van a váló felekkel, nincs vita és van közös megegyezés): igen, nincs, igen. (El akarok válni, nincs tudomásom ezt akadályozó tényezőről, elfogadom a válólevelet.) A procedúrát az eseményekkel egy időben „magyarázzák” a rabbik, tehát jó odafigyelni, nehogy lemaradjon valamiről a válni szándékozó. Aztán a férfiak sürögni-forogni kezdenek: meg kell írni a getet, szépen, hogy ne legyen benne egy hiba sem, különben nem érvényes. Ha a tanult írnok elrontja, újra kell kezdeni. Éppen úgy, mint a Tórát. Ha a papírtekercs elkészül, a sürgő-forgó férfiak újra összegyülekeznek, hívják a feleket is: a felszabadított feleség átveheti az írást. Bizonyos helyzetekben ez talán jobb is így: nem kell sokat beszélni, nincsenek érzelmek, nincs bonyodalom. Ám a válások nagy része nem egyszerű. A válni szándékozó nő számára ebben a férfivilágban részletezni, megindokolni, elfogadtatni, megértetni, tudomásul vétetni, hogy őt igenis el kell választani a férjétől, akkor is, ha a férje esetleg nem akarja, gyakran szinte lehetetlen.
A zsidó válásról tehát éppenséggel nem mondható el, hogy nőbarát volna. Férfiközeg, melyben a nőknek még akkor is alig van mozgástere, ha maga a válás már nem „csúnya”. Az emberi jogok éppen olyanok, mint a Tóra: ahogyan az alaptörvények betartását biztosítandó évszázadok tudós férfiai kiépítették a geder haTorát, a Tóra szabályai köré vont újabb és újabb szabályokat, a nők jogait éppen úgy sokszoros védelemmel kell körülbástyázni ahhoz, hogy érvényesülhessenek.
Wirth Judit
Címkék:2001-12