“Mesterségesen gerjesztett hangulat” — Beszélgetés Schmidt Mária történésszel, a miniszterelnök főtanácsadójával, a XX. Századi Intézet igazgatójával
„Mesterségesen gerjesztett hangulat”
Beszélgetés Schmidt Mária történésszel, a miniszterelnök főtanácsadójával, a XX. Századi Intézet igazgatójával
A rendszerváltás idején az értelmiség egy csoportja nem volt érdekelt abban, hogy lelepleződjön a diktatúra mechanizmusa, benne a saját szerepe egyfajta védőpajzsként a diktatúrában, ezért tudatos, taktikai megfontolásból, különböző „műbalhék” segítségével az antiszemitizmust tolta előtérbe – állítja Schmidt Mária (1953) a Kooperáció vagy kollaboráció, az Ávós világ Magyarországon és a Diktatúrák ördögszekerén című könyvek szerzője-szerkesztője a tavaly megjelent Janus-arcú rendszerváltozás című kötet egyik tanulmányában.
A Fidesz győzelméig Ön a Magyar Polgári Demokraták Társaságának volt az egyik szervezője. Hogyan és miért került a miniszterelnök mellé?
Már 1994-től egyike voltam a jelenlegi miniszterelnök tanácsadóinak, gyakorlatilag állandó kapcsolatban voltunk. A tavalyi választás után kért fel Orbán Viktor erre a posztra, én meg nagy megtiszteltetésnek tartottam.
Mikor kezdett el politizálni?
Sokáig nem voltam itthon, 1985-től állandóan az Egyesült Államokban, Németországban, Izraelben voltam, úgyhogy 1990 és 94 között csak döbbenten figyeltem, mi folyik itthon. Aztán úgy éreztem, nekem is hozzá kéne szólnom, írtam egy pár újságcikket és megalakítottuk a Magyar Polgári Demokraták Társaságát.
A másik oldalon, úgy vettem észre, visszatérő vádpont ön ellen, hogy amikor átértékel történelmi helyzeteket, akkor kevéssé van tekintettel a zsidó érzékenységekre, fájdalmakra. Hogy túllép egy bizonyos határt.
Nekem ezt még nem mondták, és nem is értem.
Mivel magyarázza, hogy a személye ennyire ellenségkép a barikád túlsó oldalán?
Ez nagyrészt azért van, mert kívül helyezkedtem azokon a kötelező gyakorlatokon, amiket ők évtizedek óta betartanak, ez nyilván sokakat irritál. Nem adom meg a kövedet annak, aki a kövedből él, mert nincs igazán teljesítmény mögötte.
Egy időben ön is ott nyomult a mai SZDSZ-esek, a volt demokratikus ellenzék környékén. Miért váltott át a „nem szoclib” oldalra?
Számomra az igazságtételi törvények voltak vízválasztók. Nem tudtam megérteni, miért kell kettős mércét alkalmazni azokkal szemben, akik politikai tömeggyilkosok. Talán túl közel álltam hozzájuk, talán túl sokat vártam tőlük – nagyon nagyot csalódtam. A Pető-Kónya vitát a mai napig nem tudtam megemészteni. Azt, hogy Pető Iván, akiről azt feltételeztem, hogy úgy gondolkodik, mint én, azt mondta, hogy az ávósok parancsra tették. Ilyen alapon a nácikat sem lehetne felelősségre vonni.
Pető abszolút nem a sortűz-gyilkosok felmentése mellett érvelt, hanem a jogállami eszközök betartása mellett.
fiadé ezt mondta, hogy parancsra tették. Mondta mindezt úgy, hogy az apja ávós volt. És még azt sem mondta, hogy érintett az ügyben. Rettenetesnek tartom, hogy annak idején a sajtó is azt sugallta, hogy az igazságtétel nem lényeges kérdés. Szerintem nagyon fontos kérdés. Hosszú távon ezek az erkölcsi dolgok a legfontosabbak.
Van egy nagyon súlyos állítás a tanulmányában: az SZDSZ elárulta a rendszerváltást. Ezt komolyan így gondolja?
Igen. Rehabilitálták a posztkommunistákat, beálltak az 54 százalékos többségük mellé, mondván, hogy ezek már nem azok a kommunisták. Szeretném tudni, hogy mitől nem. Az SZDSZ azt mondta, legyen inkább ez a poszt-kádári dolog, ahol mi is beférünk az elitbe, nem pedig azt, hogy legyen egy másik elit. És ezt nagyon tudatosan gondolta ez a liberális elit, amelyik egykor nagyon közel állt hozzám.
A rendszerváltás utáni úgynevezett népi-urbánus konfliktus, illetve a médiaháború, véleménye szerint kapcsolódik bármilyen formában a régi, háború előtti népi-urbánus konfliktushoz?
Talán az Antall-kormány alatt lehetett egy ilyen műbalhét csiszolni ebből, de nem gondolom, hogy ebben az országban bárki „népi” vagy „urbánus” lenne. Én inkább generációs problémát látok. Vannak hatvan-hetven éves emberek, akik megszokták, hogy egész életükben gyűlölködnek, hogy mindig ők mondták meg, ki szalonképes és ki nem; és van a Fidesz meg vannak a harminc-negyven évesek, akiket ez már abszolút nem érdekel.
A Fidesz eleve azzal startolt, hogy túllép ezen a konfliktuson. Aztán Kövér László pár éve úgy nyilatkozott a Demokratának, hogy a Fidesz és az SZDSZ közti törésvonalak „ma is az urbánus és a népies ellentétpárral fejezhetők ki”, nem jelenti ez a kezdeti szemlélet kudarcát?
– Nem, szerintem meg fog szűnni ez a konfliktus. Már szűnik azáltal, hogy az SZDSZ súlya csökken. A Fidesz valóban megpróbált ezen felülemelkedni. 1990 és 94 között végig azt mondta, hogy nem erről szól a történet és nem akarjuk ezeket a zsigeri-törzsi harcokat. De úgy tűnik, rájött arra, hogy nincs más út, vagy ők, vagy mi, így leegyszerűsödött a politikai képlet.
Nem csak kódolt zsidózás a népi-urbánusozás?
– Nem, ez már a harmincas évekre sem igaz így. Ez sokkal bonyolultabb kérdés. Nem fogadom el azt az arrogáns nézetet, hogy bunkó nacionalisták állnak az egyik oldalon és művelt, nyugatos modernizálok a másikon.
Hogyan és miért kezdett zsidó témákat kutatni?
A zsidókérdéssel már 1980 tájékán elkezdtem foglalkozni, az elsők között Magyarországon. Az egyetemen az Osztrák-Magyar Monarchiát tanulmányoztam, és rájöttem, milyen fontos volt benne a zsidóság szerepe, de nem találtam róla semmilyen modem anyagot. így kezdtem el ezt kutatni. Először a Magyar Cionista Szövetség elnökének, Komoly Ottónak a naplóját adtuk ki, és írtam Kasztner Rezsőről, akinek a történetét érdekesnek találtam. A rendszerváltás előtt gondoltam, megnézem a belügyben az anyagokat. Be is mentem, de az ügyeletes tiszt csak röhögött rajtam, amikor közöltem, hogy jöttem megnézni a cionista perek anyagait. Mondtam neki, hogy van itt ez a glasznoszty, ő meg azt mondta, hogy amint ideér a belügybe, ők szólnak. A vicc az, hogy tényleg szóltak, úgyhogy sok anyagot meg tudtam nézni.
– Ön „Az antiszemitizmus elleni harc” szerepe a rendszerváltozás éveiben című írásában azt állítja, hogy van egy véleményformáló- és médiaértelmiség, amely 1990 után mesterségesen előtérbe tolta a „zsidókérdést”, nem fél attól, hogy ezzel a szélsőjobboldal antiszemita előítéleteit erősíti?
Nem. Attól, hogy ők valamit mondanak, még lehet, hogy igaz. Nem lehet eltagadni, hogy van ez a csoport.
Kikből áll vagy állt ez a csoport?
Ők azok, akik 1988-90-től pozícióban voltak, a Rádió, a Televízió kulcsműsoraiban, a lapoknál, és ezek bizonyos szempontból az SZDSZ és a posztkommunisták körül csoportosultak.
Elitnek nevezné őket?
Csak pozicionális értelemben, de nem abban az értelemben, hogy ők morálisan vagy kulturálisan valami különleges szinten állnának. De mindenképpen elitnek tartom azt, aki mondjuk, a rádió kulturális magazinját szerkeszti évek óta. A Gondolat-jelbe például nem jut be másfajta álláspont, az teljesen egyértelműen szoclib műsor.
A másik oldalon meg ott a Vasárnapi újság.
Jó, de most arra gondolok, hogy ezek az emberek ülnek a Mélyvízben, korábban nyolc-tíz helyre is átdolgoztak, lehet tudni, hogy kik ők. Azt gondolom, hogy ezeknek az embereknek nem az az elsődleges jellemzőjük, hogy zsidók. Nem is hiszem el, hogy van zsidó tudatuk, már azoknak, akik közülük zsidók. Ezt nem is vállalják, csak egy konjunktúrahelyzet miatt elfogadták vagy meglovagolták. A fő jellemzőjük, hogy a posztkommunista hatalomátmentésben érdekeltek voltak, és ennek álcázására felhasználták a zsidókérdést. Úgy tettek, mintha őnekik az nagyon fontos lenne. Műbalhékat csináltak, amit én életveszélyesnek tartok.
Mindezt annak ellenére így látja, hogy ennek a médiaértelmiségnek nem is mindegyik tagja zsidó?
– Nem kell ehhez zsidónak lenni. Ez az egész „zsidózás” egy trükk, egy pozíció- vagy hatalmi harc volt, amivel a szélsőséges, szalonképtelen oldalra lehetett tolni mindazokat, akik nem ők voltak. Az önmagában véve teljesen természetes dolog, hogy mindenki őrzi a pozícióját, meg újakat próbál szerezni. Nekem azzal van bajom, ha valaki azt a zsidókérdést meri felhozni és felfújni, ami az évezredek során már számtalan tragédiához vezetett. És honnan tudjuk, hogy mi az a szikra, amitől lángra lobban?
Tehát azt mondja, hogy ezek az emberek végül is antiszemitizmust gerjesztettek.
Természetesen, ezt néhány ember tudatosan csinálta. Én is itt éltem ebben az országban, de nem tudtam, ki a zsidó és nem jutott eszembe megkérdezni.
És ezért a zsidó médiaértelmiséget okolja? Mi van az antiszemitákkal?
Természetesen vannak antiszemiták is. Hogyha valaki úgy gondolja, hogy antiszemita, az magánügy. Természetesen bizonyos szint fölött, vagy bizonyos megnyilvánulási formákban ez tűrhetetlen. El is várom, hogy a politika és a közéleti megnyilatkozások szintjén ez ne kapjon teret. Ugyanakkor én liberális ember vagyok, szerintem nem kell szeretni a zsidókat, meg a nem zsidókat se.
A cikke elején csak a volt kommunistákról állítja, hogy érdekeltek voltak a zsidókérdés előtérbe állításában, mindenfajta kritika antiszemitizmussá alakításában, aztán ezt minden átmenet nélkül a liberálisokra is érti. Nem csúsztatás ez? Az ön számára összefonódik ez a két társaság?
Én úgy vettem észre, hogy 1990-től összefonódtak. Volt egyszer egy félnapos jeruzsálemi műsor a rádióban, amelyben döbbenten hallottam, milyen gyűlölettel beszélnek ezek a kormányról, az MDF-ről – már nem tudom, mit mondtak, csak a metakommunikációra emlékszem, vibráltak az indulattól, gyűlölték őket. Én akkor azt éreztem, hogy ez nem igaz, hát ezek nem gyűlölték így a Németh Miklóst, a Grósz Károlyt. Mi történhetett, hogy így gyűlölik?
És mi történhetett?
– Az történt, hogy a saját szerepüket érezték veszélyeztetve. Arra tettek 1990-ben, hogy itt az SZDSZ fog nyerni és nem az SZDSZ nyert. Szerintem egyfajta értelmiségi rivalizálás kezdődött, meg akarták mutatni, hogy kik ezek: mucsaiak, senkik. Ez az első pillanattól kezdve így volt. Nem partnerek álltak egymással szemben, hanem voltak ők és voltak a bunkók. És ez szerintem megengedhetetlen.
Ez az, amit a Szombatban Novák Attila úgy írt le, hogy „sok esetben paranoid reakciók keletkeztek, melyek messze nem az adott problémáról szóltak és tovább rontották a magyar politikai közélet amúgy sem jó helyzetét”?
Pontosan erről van szó. És én arra gondoltam, mi közöm nekem ehhez az egészhez? Miért vagyok én ebbe bele- kényszerítve? Hogy jövök ahhoz, hogy egész nap azzal kelljen foglalkoznom, ki hordozott, meg hogy a Hanákné mit mondott? Pontosan lehetett tudni, hogy amit ezek a médiáiban tálaltak, az nem úgy volt.
Ha most eltekintünk attól, hogy sok paranoid túlreakció volt az MDF-kormány különböző dolgaira: nem érthető valahol, ha sokan olyasmit is kiéreztek abból a korból, ami nem hangzott el? Nekem például meggyőződésem volt, hogy nem egyértelműen zár a jobbközép kormány a Csurka-féle szélsőjobb felé. Ön is írja. hogy más minőség, ha a kormányzó párt alelnökeként ír valaki ilyen tanulmányt.
Nekem Csurkáról az a véleményem, hogy nem lett volna szabad megírnia azt a dolgozatot – de ha már megírta és látta, milyen indulatokat váltott ki, még másnap le kellett volna mondania. Attól kezdve, hogy ezt nem tette meg, számomra nem volt kérdéses, hogy kinek dolgozik a Csurka. Amit ő csinál, az csak a másik oldal, a baloldal érdekeinek felelt meg. Soha nem kovácsolódtak volna össze, a Charta sem jön létre, ha ő nincs. Azt pedig, hogy Antall nem tudta őt leváltani, teljesen természetesnek tartom. Ha ő akkor meneszti Csurkát, két részre oszlik az MDF és vége a kormánynak.
Horthy újratemetéséből is elég nagy botrány volt.
Én Horthy újratemetését abszolút normális dolognak tartom, joga van magyar földben nyugodnia. Rákosi is itthon van eltemetve. Hogy mennyi mindent írtak Horthyról és a Horthy-korról minden tény nélkül abban az időben, az nem normális dolog.
Arra akartam kilyukadni, hogy nem voltak-e jogosak az MDF-kormány retorikájának akkori áthallásai? Nem indultunk ki annak idején joggal abból, hogy nyitás van jobbra, mégpedig egy régimódi, rendpárti jobboldal felé?
– Nem tudom, miért baj, ha van egy nyitás jobbra negyvenöt év baloldal után. Azzal miért nem foglalkozott az értelmiség? Nem értem, honnan jöttek elő a zsigeri félelmek. Miért kellett bárkinek Antall Józseftől félnie?
Tanulmányában azzal vádolja a szoclib értelmiséget, hogy műbalhékat hozott elő zsidó témában. Viszont nagyon kevés példát sorol, volt a Hanákné, egy-két más ügy, ezekre volt a nagy túlreagálás. Az ön írása viszont mintha túlreagálná ezt a túlreagálást.
Nem volt több ügy, de ezek mérgezték meg a hangulatot. Tudja, hány cikk jelent meg naponta a Hanákné-ügyről? Rengeteg. Az 1992. október 23-i Kossuth téri tüntetésről a mai napig úgy írnak, hogy a fasiszta csürhe tüntetett.
Mondjuk tényleg voltak skinheadek a téren.
És? Nekik nincs joguk odamenni és ünnepelni az októberi forradalmat? Ma itt van Szabó Albert, aki indulhat a választáson. Megmondom őszintén, engem ez irritál. Most joga van, akkor nem volt joga? Hol van a felháborodás, hol van a Charta-tüntetés?
Honnan volt akkoriban a rossz közérzet a szoclib kultúrában?
Mesterségesen gerjesztették ezt a hangulatot. A néppel bármit el lehet hitetni. Voltak az elfogadott véleményformálók, akik csak mondták és mondták – és mindenhol ők szólaltak meg. Minden más véleményért kiközösítés járt. Ismerem, milyen az, amikor az embert nemtelen eszközökkel elnyomják.
Seres László
Címkék:1999-06