Mesterségesen gerjesztett hangulat
„Mesterségesen gerjesztett hangulat”
Szombat, 1999 nyár
A Szombat kitűnő nyári számában Schmidt Mária történész, a miniszterelnök főtanácsadója és a XX. Századi Intézet igazgatója Seres László kérdéseire válaszolva számomra igen furcsa értetlenségről ad bizonyságot. „Én Horthy újratemetését abszolút normális dolognak tartom, joga van magyar földben nyugodnia” – mondja, mintha önmagában ezt bárki is kétségbe vonta volna az újratemetés idején vagy azóta. Mintha nem azon botránkozott volna meg minden demokrata, hogy a „családi eseményből” közügyet csinált a jobboldal, és hogy az MDF-kormány miniszterei részt vettek az eseményen. Mintha nem az lett volna a botrányos, hogy – újratemetés ide, vagy oda – ezt az egész Horthy-rendszert igyekeztek rehabilitálni, tisztára mosni, sőt utánozni, feltámasztani a jobboldali kormánypolitika bizonyos exponenseit.
Az 1992. október 23-i Kossuth-téri tüntetés kapcsán is hasonló szándékos értetlenséget mutat Schmidt Mária, „nekik nincs joguk odamenni és ünnepelni az októberi forradalmat?” – kérdezi vissza az újságírót a tüntetésen Göncz elnök ellen ordítozó, náci jelképeket hordozó skinheadekről szólva. Mintha ez jelentette volna 1956 októberének az ünneplését. Mintha az Antall-kormány mögött meghúzódó, azt mindinkább jobbra tolni igyekvő (szélsőjobb elemek hosszas kampánya a tényleg ötvenhatos Göncz elnök ellen nem is létezett volna.
Schmidt Mária történészi hitelét nem növeli ez a művi értetlensége. Igaz viszont, hogy alighanem ezzel szolgál rá főtanácsadói megbízatására a miniszterelnök mellett… Amely tisztségében egyébként azzal a Boross Péter volt miniszterelnökkel osztozik, aki 1992. október 23. kapcsán ugyancsak jó adag „értetlenséget” tanúsított annak idején.
Mándrucz Sándor
(Budapest)
Címkék:1999-09