Mérlegen a zsidó óvodák
Fenákel Judit írónő emlékei kerülnek ezúttal elő Eszter táskájából: az írónőt új regénye kapcsán kedvelt témánkról, a női emlékezet és a női hang mibenlétéről faggattuk.
Másik cikkünk praktikus tanácsokkal is kíván szolgálni azoknak a fiatal szülőknek, akik bizonytalanok, melyik zsidó óvodába is adják gyereküket.
Februárban is lesz Esztertáska Feminista Filmklub: tájékozódjanak programjainkról és terveinkről web oldalunkon! www.nextwave.hu/esztertaska)
Pécsi Katalin
Magyarországon négy zsidó óvoda működik, összesen alig háromszáz gyerekkel.
A legtöbb zsidó család ma is önkormányzati vagy magánóvodába járatja gyermekeit, akik így csak később, vagy egyáltalán nem ismerkednek meg a hagyománnyal. A zsidó óvodák vezetői szerint így valójában nincs választási lehetőségük a gyerekeknek: a szekuláris világgal szemben nem is tudják, hogy mi az alternatívájuk.
Az ortodox hitközség által fenntartott, Dob utcai óvoda üzemel a legrégebben: a rendszerváltás előtt ez volt az ország egyetlen zsidó óvodája. Egy éve költöztek át az Amerikai Alapítványi Iskola épületének földszintjére: tizenöt gyerekükkel összesen két termet vesznek igénybe. A sok kipás, ciceszes kisfiú és a héber betűs fali díszek láttán az embernek egy pillanatra az az érzése: Izraelben jár. Ez azonban csak a látszat. Fischer Miklósné, Piri néni meglepő tapasztalata, hogy a szocializmusban több gyerek járt hozzájuk. Véleménye szerint azonban nemcsak arról van szó, hogy akkor még monopóliumuk volt, hanem arról is, hogy régen jelentősebb volt az ortodoxia is. A rendszerváltás óta elöregedett a komoly vallásos életet élő utolsó generáció is, így a gyerekek többségénél már egyáltalán nincs meg a megfelelő családi háttér, mely fontosnak tartaná a vallásos oktatást.
– Legtöbbször a nulláról kell kezdeni az oktatást, és mikor a vallásról van szó, a gyerekek úgy néznek rám, mintha kínaiul beszélnék – panaszkodik Piri néni. A másik ortodox óvodát 1996 óta Gan Menachem néven a Chabad Lubavics üzemelteti az Orbán-hegyen. A jóval igényesebb, kertes, modem intézményben az iskolásokkal együtt hatvan gyerek tanul. Oberlander Batsheva igazgatónő szerint azért fontos a gyermekek vallásos nevelését a legkisebbeknél kezdeni, mert öt éves korig lehet egy gyereket igazán tanítani. Fischerné Piri néni is egyetért ezzel, több évtizedes pályafutása alatt úgy tapasztalta, hogy a hitbe bele kell nőni. Azért jó, ha már egész kicsi korban megtanulják a gyerekek az imákat, vagy hogy Istennek meg kell köszönni az ételt, mert igazán csak így kerülhetnek közel a valláshoz. A hitet és a vallást elvileg a családjukban kellene megtanulniuk, ám ma már kevesen tudnak ehhez eleget: így a nem ortodox családok esetében a nevelési intézményekre hárul a feladat. A nevelők szerint ez azért veszélyes, mert hiába van egy gyereknek zsidó identitása, ha nem ismeri a tradíciókat, előbb-utóbb asszimilálódni fog.
– „A gyereknek csak akkor tudunk valódi választást adni, ha alaposan megismerheti a zsidóságot is: a világi dolgokról amúgy is nap, mint nap nem zsidók közt az utcán, ismerősöktől vagy a televízióból értesül” – mondja Oberlander Batsheva, majd hozzáteszi: a zsidóságot pedig sajnos a legtöbb gyerek otthon nem tudja megismerni. „Márpedig ha egy gyereknek azt mondja az ember, „válassz”: ebben a szobában van egy csoki, a másik szobában pedig egy nagyon-nagyon finom, óriási fagyi, ha a fagyit nem látja, legyen az akármilyen finom, biztos, hogy a csoki mellett dönt.”
Zugló külső, lehangolóbb részén működik tizenegy éve a Mazsihisz-féle Benjámin óvoda a hetvenes évekbeli kocka épület falait a szülők nemrég átfestették nap-sárgára, a folyosókat dísznövényekkel, az udvart pedig a Joint játékaival díszítették. Rádainé Somosi Éva, az igazgató elmondta, hogy a neológ szellemiségű óvodát a szocialista időszak negyven évében kimaradt hagyományok pótlására hozták létre. Az óvónők többsége az alapításkor kezdte magát a zsidóságban komolyan képezni a Szochnut segítségével. Ide, csak úgy, mint a Lauder óvodába, túlnyomó részben olyan szülők járatják a gyerekeiket, akik szekulárisak, vagy neológok, és céljuk, hogy pozitív zsidó identitást nyújtsanak. Jellemző, hogy néhány családban a gyertyagyújtást a gyerekek követelték ki az óvodában tanultak alapján. A Lauder óvodával kapcsolatban Konyor Sylvia óvónő arról számolt be, hogy a legtöbb család nem csak azért viszi hozzájuk a gyermekét, mert szeretné a hagyományokat egy kicsit megismertetni. Legalább ennyire fontos az is, hogy a budai hegyekben lévő óvoda nívós, tiszta, szép, jó a légköre, és a tantervet a gyermek egyéni fejlődésének üteméhez szabják. A játék itt nagyobb szerepet kap. A szigorúbban vallásos óvodákkal ellentétben ide több gyerek jár – akadnak nem zsidók is – ezért természetes közösségre is lelnek a kicsik, nem a világtól teljesen elzártan cseperednek föl. A kiscsoportok megítélése ízlés-függő: van, aki kifejezetten jónak tartja őket, mondván, hogy így több idő és odafigyelés jut rájuk.
Verő Tamás rabbi arról mesélt, hogy a vallásos zsidó családokban a gyerekek hagyományosan három éves koruktól járnak héderbe: itt alapozzák meg a zsidó tudást.
Hat éves korukban már tudnak írni-olvasni, és a tórái történeteket is ismerik. A magyar ortodox óvodák hasonlítanak tudás-centrikusságukban leginkább a klasszikus zsidó intézményekhez: itt kétéves gyerekek már játékosan tanulni kezdik az alapimákat, énekelnek, reggel imádkoznak, megtanulják az áldásokat, a bibliai történeteket és az ünnepi szokásokat is. Szemléletüket tükrözi, hogy Noé bárkája és az özönvíz hetiszakasz kapcsán tanulnak a vízről, Jákob és Ézsau történetén keresztül pedig a családról és a testvéri kapcsolatokról. A Gan Menachemben és a Wesselényi utcai ortodox óvodában előbb tanulják meg a gyerekek a héber ábc-t, mint a magyart, az óvoda végére már lassan tudnak olvasni is.
– „Akkor vittem át a gyereket az egyik ortodox oviból egy szekulárisba, mikor otthon megláttam, hogy furcsán mos kezet” – mondta egy pszichológus anyuka a rituális kézmosásról, majd hozzátette: „mi vallásosok vagyunk a magunk módján, de ezt, meg az állandó imádkozást már tényleg túlzásnak éreztem, mi nem ilyenek vagyunk. Rájöttem, hogy a gyerekemnek elsősorban szabad levegő, jó társaság és sok játék, nem vallásos nevelés kell még ebben a korban. Elég lenne, ha vasárnaponként lenne egy-két olyan kiegészítő program, ahol a gyerekek megismerkedhetnének a zsidó hagyományokkal.
Tóthné Szil Katalin festőművész hat eltérő identitású zsidó családdal közösen alapított Szentendrén egy Waldorf-óvódát két éve. Azért döntött az alternatív óvoda létrehozása mellett, mert Szentendrén csakúgy, mint a vidéki városok többségében, nincs zsidó szellemiségű óvoda. Bár a Waldorf-intézmények keresztény szellemiségűek és Mária-kép is lóg a falon, még mindig jobbnak tartják ezt, mint az egyáltalán nem vallásos óvodákat. Az anyuka szerint, ha a vallással nem is, de legalább a hittel megismerkedhetnek itt a gyerekek és megtanulják, hogy vannak más vallások is az otthon rendszeresen gyakorolt – náluk ortodox – zsidóság mellett is. Ebben az óvodában ökumenikus szempontok érvényesülnek: az ünnepeket az évszakok változásához kötik. A gyerekeknek jó, ha egy adott ritmus szerint élnek, ezért tartja az anyuka hasznosnak az otthoni reggeli imákat, vagy azt, hogy a Waldorf-oviban étkezés előtt „a kedves Földhöz és Naphoz” imádkoznak a gyerekek. Szerinte ebben a korban még ugyanennyit fognának fel a zsidó imákból is. Később a Talmud Tórán majd behozzák a lemaradást.
Peresztegi Ágnes nemzetközi jogász is azt tapasztalta, hogy fiai – csakúgy, mint minden gyerek – születésüktől kezdve hisznek Istenben. Véleménye szerint azonban ha nem megfelelő – szekuláris vagy keresztény közegbe kerülnek a gyerekek – a már egész kicsi kortól megfigyelhető csoportnyomás hatására félő, hogy elfordulnak a zsidó vallásos élettől.
A Benjámin óvodában és a Lauderben nem imádkoznak a gyerekek: csak péntekenként és az ünnepeken vannak zsidósággal kapcsolatos foglalkozások. A Lauderben elő-Sabbatot tartanak; a lányok kendővel, a fiúk kipával fedik le a fejüket, ünnepi, váltóruhába bújnak. A gyerekek az óvónőkkel együtt gyújtanak gyertyát, énekelnek, és barcheszt esznek. A Benjáminban Verő Tamás rabbi és Fritz Zsuzsa foglalkoznak a gyerekekkel. Rádainé Somos Éva szerint az a fontos, hogy az ünnepek örömét-bánatát, illatát, színeit a játékokon keresztül átérezhetővé tegyék számukra.
Persze mindegyik óvodában oktatják a hat kötelező alapegységet, mely tornából, ének-zenéből, matematikából, környezetismeretből, irodalomból és ábrázolásból áll, és logopédus is rendszeresen foglalkozik a gyerekekkel. A Benjámin óvodában elsősorban teniszezni vagy korcsolyázni járnak a gyerekek, a Lauderben úszás, népi tánc, korcsolya, balett, dzsúdó a program, a Gan Menachemben pedig táncóra és úszás. A legtöbb helyen ezen felül van iskolai előkészítés és számítástechnika oktatás is. A két ortodox óvodában három nyelven tanulnak a kicsik: magyarul, héberül és angolul. Ez már csak azért is fontos, mert ezekben az óvodákban gyakran tanulnak hosszabb-rövidebb ideig külföldi, elsősorban amerikai és izraeli vallásos gyerekek is. A szülők egy részének ez nagyon tetszik, mások szerint viszont a többnyelvűség ilyen kicsi korban a magyar nyelvi fejlődés ellenében hat. Sokaknak a vallásos óvodákkal szemben az a fenntartásuk, hogy ezek a szekuláris világot üresnek ítélik, ezért pozitív kulturális értékeire hajlamosak kisebb hangsúlyt helyezni. ízlés dolga, hogy a szülőt a tudáscentrikusság, vagy inkább a világi fejlődés és a szabad játék lehetősége vonzza-e.
Az ortodox óvodákba csak halachikusan (a zsidó törvény szerint) zsidó gyerekeket vesznek fel. Elmondásuk szerint nem kirekesztésről van szó. Úgy vélik, hogy nagyon rosszat tesz a keresztény gyerekek identitásának, ha zsidóként nőnek fel, de ha kimennek Izraelbe, ott nem tekintik őket zsidónak. Sok szülő egyetért abban, hogy nem kirekesztésről van szó, csupán arról, hogy a gyerekeknek könnyebb zsidóként felnőniük egy zsidó óvodában zsidó értékek alapján: így nem jelent gondot a kóserság, vagy a szombat megtartása. Jól szemlélteti a nehézségeket egy olyan anyuka története, aki az ortodox oviból nemrégiben egy nem vallásos zsidó óvodába vitte át a gyerekeit: itt nehézséget okozott megértetni a többi szülőkkel, hogy ők szombaton nem mennek születésnapi zsúrokra, és inkább vasárnap ünnepelnek.
A Benjámin és a Lauder óvodába járnak nem zsidók is: itt a szülőkre bízzák a döntést és a felvételhez nem kémek papírokat. Sok nem zsidó azért választja ezeket az intézményeket, mert a zsidó gyereknevelés jó hírű, vagy mert barátai gyerekei is ide járnak. Aztán baráti beszélgetések során legtöbbször kiderül, hogy volt legalább egy zsidó ős a családban. Konyor Sylvia szerint a keveredésnek talán az lehet a jó oldala, hogy a különböző háttérrel rendelkező gyermekek együtt nevelkedése új értékeket hordozhat mindenki számára. Rádainé Somos Éva szerint nem szabad elfelednünk, hogy Magyarországon élünk és itt a többség nem zsidó. Arra is figyelemmel kell lenni, hogy manapság már sok a vegyes család is, ahol „hanukarácsonyt” tartanak.
Peresztegi Ágnes szerint lehetetlenség, s ezért igazságtalan lenne az óvodáktól elvárni, hogy egy az egyben leképezzék a magyar társadalmat. Véleménye szerint, ha egy gyerek igazán tehetséges és értelmes, mindkét zsidó óvodatípusban megvan az esély arra, hogy jó zsidóvá váljon. A kevésbé vallásos zsidó óvodában is erős zsidó identitást kap, de emellett a szülőknek és magántanároknak kell a judaizmus terén való lemaradást pótolniuk. A vallásosabb óvoda mellett pedig, ha kell, a szekuláris kultúra pozitív értékeinek megismertetését vállalhatja át a szülő nagyobb mértékben. Úgy tűnik, mindezt egy helyen ma még nem kaphatja meg a gyermek.
Margit Patrícia
Címkék:2003-02