Az arab antiszemitizmus
Meir Litvak
Az iszlámista2 antiszemitizmus nem új jelenség. Zsidóellenes témák már a klasszikus iszlám tradícióban és a Koránban is felbukkannak. Ugyanakkor a modern korig a moszlim uralom alatt élő zsidók nagyobb toleranciának örvendhettek, mint európai sorstársaik. A jogi megkülönböztetésen és az alkalmi zaklatásokon túl ritkán fordultak elő olyasfajta üldöztetések, mint a keresztény Európában. Az iszlám hittudósok – a keresztény egyházzal ellentétben – sohasem érezték, hogy a judaizmus teológiai veszélyt jelentene számukra. Amíg a moszlim civilizáció biztonságban tudta magát, addig megengedhette magának, hogy nagylelkű legyen a zsidókkal és a keresztényekkel, alávetett, de védelmezett kisebbségnek tekintse őket mindaddig, míg az utóbbiak nem jelentettek hatalmi kihívást számukra. Az antiszemita irodalom a 19. század közepén, főleg az 1840-es damaszkuszi vérvádat követően terjedt el az arab világban. Ezek az írások európai mintákat követtek, célközönségük elsősorban a francia irodalmon nevelkedett keresztény arabok voltak.
A 20. században az arab antiszemitizmus iszlamizálódásának lehetünk szemtanúi, mely egyre inkább a zsidók és a judaizmus ördögi vonásait hangsúlyozta, s melynek gyökerei már a klasszikus iszlám irodalomban felbukkannak. A zsidó-ellenesség erősödéséhez nagyban hozzájárult a fenyegetettség, a félelem, majd a megaláztatás érzése, melyet a közel-keleti moszlimoknak a fokozódó nyugati beavatkozás és zaklatás miatt kellett elszenvedniük. A keresztényeket és a zsidókat a Nyugattal kezdték azonosítani a moszlimok, amit az is megkönnyíteti, hogy e két közösség sok tagja kapcsolatban állt és hasznot húzott a nyugati világ gazdasági jelenlétéből. A moszlimok megingott biztonságérzete nagyban csökkentette azon kisebbségek iránti toleranciájukat, akiknek szemmel láthatóan jobban ment a soruk. Nincs mit csodálkoznunk azon, hogy az arab világban sokan a nyugati imperializmus oldalhaj tását látták a cionizmusban, különösen a Balfour-deklaráció és ennek 192 les népszövetségi jóváhagyása után.5
Az 1950-es évektől az arab antiszemitizmus elsősorban az Izrael elleni harc politikai eszközévé vált. Az itteni antiszemitizmus fentről, kifejezetten a kormányoktól és az irodalmi elittől indult, szemben sok európai országgal, ahol ez jóval inkább alulról szerveződő mozgalom volt. Az arab országok antiszemitizmusa elsősorban Izrael állam ellen irányult, és csak másodsorban az Izraelt támogató, máshol élő zsidóság ellen. Elsősorban a zsidó kultúrát és történelmet támadták, sokkal kevésbé a „zsidó fajt”. A témákat és az eszméket a nyugati kultúrából kölcsönözték, viszonylag kevés az eredeti gondolat. Visszatekintve, nem az antiszemitizmus vezetett az arab-izraeli konfliktushoz, sokkal inkább a konfliktus volt a forrása az antiszemitizmusnak. Ez a felülről jövő antiszemitizmus veszélyes: az arab tömegeket antiszemitává teheti, még ha korábban nem is voltak azok.
A hivatalos arab antiszemitizmus elsődleges célja az volt, hogy igazolja Izrael állam elpusztítását. Minthogy a nemzetek közössége nem fogadhatja el egy létező állam elpusztítását, ezért szélsőséges érveléssel kellett az ügyet igazolni. Az arab antiszemiták hatalmas igazságtalanságként emlegették Izrael megszületését, azt állítván, hogy ellopták ezt a földet eredeti, jogos tulajdonosaitól. Az antiszemita szólamokhoz hűen azt hangoztatták, hogy ilyen igazságtalanságra csak egy eredendően ördögi kultúrájú és történelmű nép képes. Ezen túlmenően Izrael elpusztításához elengedhetetlen volt, hogy az ott lakók iránt minden könyörületet kiirtsanak magukból: az antiszemitizmusnak tehát az volt a feladata, hogy megkeményítse az arab katonák és civilek szívét és lelkét. Ez az antiszemitizmus arra is jó volt, hogy indokolja az arabok Izraellel szembeni katonai és technológiai elmaradottságát. A saját hibák és gyengeségek számbavétele helyett az arab kormányok szívesebben beszéltek a zsidókról mint mindenható csoportról, mely ellenőrzése és befolyása alatt tartja a nemzetközi szervezeteket és a külföldi hatalmakat. Az államilag szponzorált antiszemitizmus némileg alábbhagyott, amint megváltozott az arab országok Izraellel szembeni politikája. A legtöbb arab ország azonban nem gátolta a nem kormányzati szerveket a gyűlöletkeltő irodalom terjesztésében.
Az 1970-es évek közepén újfajta antiszemitizmus jelentkezett. Ehhez nagyban hozzájárult a sok arab országban jelentős társadalmi-politikai szereplővé váló iszlámista mozgalmak fölemelkedése. Ettől kezdve ezek váltak az új antiszemitizmus élharcosává és legfőbb képviselőjévé. Korábbi, államilag támogatott elődjével szemben az iszlámista antiszemitizmus inkább alulról, mint felülről építkezik. Ebből következően úgy tűnik, sokkal mélyebbek a gyökerei, mint a változékony politikai érdekeknek alárendelt, egyszerű állami manipulációnak.
Az iszlámista antiszemitizmus az arab-izraeli konfliktus következményének tekinthető, de létrejöttéhez nagyban hozzájárult az iszlámista mozgalom ideológiája is. Ezek a csoportosulások a konfliktusban a nyugati civilizáció és az iszlám közti ezeréves harc tetőpontját látják, valamint az iszlám és a judaizmus közti vallásháborút. Magyarázatuk szerint az ellentétek kibékíthetetlenek, Izrael lerombolása – melyet a Korán, azaz Isten szava is megjósolt – elengedhetetlen a civilizáció és az emberiség védelmében. Az iszlámisták úgy vélik, ellentmond a történelem helyes menetének és a kozmikus világrendnek, hogy a – sorsuk szerint eleve alsóbbrendű és a moszlimoknak alárendelt – zsidók erőszakkal elfoglalták földjeiket és uralkodnak felettük. A zsidók megszegték a moszlimoknak tett állítólagos fogadalmukat, mely szerint elfogadják az iszlám fennhatóságot, s ezzel elvesztették jogukat az iszlám által nyújtott védelemre. Ebből következően a zsidók elleni harc és Izrael megsemmisítése vallásos kötelesség.
Az iszlámista antiszemitizmus kialakulását elősegítette a hiteles moszlim identitás keresése, illetve újraformálásának igénye. Ez a folyamat felerősítette a korai iszlám történelem szó szerinti, kritikátlan, totalista olvasatát. Ez az olvasat az iszlám és más vallások közötti különböző, „kiegyenlítetlen számlák” felélesztéséhez és „rendezésük” szükségességének deklarálásához vezetett. Ez a megközelítés feltámasztotta a más vallásokkal – jelen esetben zsidókkal – folytatott középkori polémiákat. Jelentős hangsúlyt kaptak az iszlám kezdeteitől fogva a moszlimok ellen elkövetett zsidó bűnök és gonoszságok, különösen pedig a Mohamed próféta elleni harcuk és árulásuk. Feltámadt a régi képzet is, mely szerint a judaizmus durva és túlzottan korlátozó vallás, mellyel szemben az iszlám sokkal toleránsabb és emberségesebb.
Gyakorlatilag az összes közel-keleti iszlámista mozgalmat ugyanaz az antiszemita attitűd jellemzi, mivel azonban a palesztinok életében az arab-izraeli konfliktus központi szerepet játszik, a Hamasz tanításában az antiszemitizmus súlya még jelentősebb. Hozzátehetjük még, hogy egyetlen iszlámista mozgalom sem tesz különbséget judaizmus és cionizmus között. A cionizmusban leginkább a tradicionális judaizmus újjászületését, avagy politikai judaizmust látnak.
A konfliktus vallásos megközelítésben úgy néz ki, hogy az igaz és egyetlen vallás, az iszlám küzd a hamis és hazug hiedelemmel, a judaizmussal. Ebből következik, hogy sokkal inkább az iszlám és a judaizmus; a moszlimok és a zsidók harcolnak egymással, mintsem palesztinok, valamint izraeliek vagy cionisták. Még fontosabb, hogy az iszlámista mozgalmak az Izrael és a zsidók ellen vívott harcot egy nagyobb vallásháború részének tekintik, melyet az iszlám a nyugati civilizáció ellen vív. Ez szerintük a nyugati imperializmus és kultúra könyörtelen iszlámellenes csapásainak utolsó, végzetes szakasza, melyek egykor a keresztes hadjáratokkal kezdődtek. Irán és a libanoni síita Hezbollah ezt még egy további szemponttal egészíti ki: itt az Amerika vezette „gőgös világ” ellen küzdenek „a Föld elnyomottai”, akiket elsősorban a moszlimok és a síiták képviselnek.
Az iszlámista mozgalom alapvetően vallásos irányultságából következően áthidalhatatlan ellentétet látnak „az igazság és a hamisság”, a „jó” – az Isten pártján álló moszlimok -, és „az ördögöt, a sátáni oldalt megtestesítők” – azaz a zsidók – között.
Ebből következően számukra itt „nem egyszerűen határokról van szó, hanem egzisztenciális csatáról” (ma’rakat wujud wa-la hudud).
Az iszlámista mozgalmak demokratikus terminusokkal beszélnek a zsidókról annak érdekében, hogy elmélyítsék az iszlám és a judaizmus közti ellentétet. Állításuk szerint elsődleges céljuk, hogy feltárják a világnak a zsidóság valódi természetét, amely „romlást hoz a földre”. A Korán zsidóellenes passzusai éppúgy inspirálják ezt az ellenséges magatartást, mint a nyugati antiszemita irodalom. Például a Hamász alapító okiratának zsidókról, judaizmusról szóló részeinek forrása (ha ugyan nem szó szerinti átvétel) a Cion bölcseinek jegyzőkönyve. A Charta 22 cikkelye arról szól, hogy a zsidó tőke miként ellenőrzi a globális médiát, továbbá hogy a zsidók olyan titkos szervezeteket hoznak létre az egész világon, mint a Rotary Klub és a Szabadkőműves-páholyok, „hogy lerombolják a társadalmat és megvalósítsák a cionista célkitűzéseket.” Ezenkívül „céljaik elérése érdekében világszerte forradalmakat szítanak”, valamint „pénzükkel megszerzik az imperialista hatalmak feletti ellenőrzést, hogy leigázhassanak különböző országokat, melyeket azután kifosztanak és behálózzák őket korrupciójukkal. A Charta azt is kifejti, hogy a zsidók tehetnek a háborúkról, különösen az első világháborúról, mely nem csupán az Ottomán Birodalom és Kalifátus bukásához, hanem a Balfour-deklarációhoz is vezetett.
A Hezbollah is hasonló módon beszél a zsidókról. „Az egész emberiség ellenségének” nevezi őket, minthogy szerinte a Tóra „gyilkosságra ösztönzi a zsidókat”. Hozzáteszi még, hogy a cionizmus „uralkodik és diktál az egész világnak”; ebből következően a zsidók „a pénzükkel meg szállták az egyiptomi médiát, és megfertőzték a társadalmat az AIDS-vírussal”. A Hezbollah spirituális vezetője, Muhammad Hussein Fadlallah sejk magyarázata szerint „a zsidók világhatalmat akarnak… hogy bosszút álljanak az egész világon a múltbeli üldöztetésekért és megaláztatásokért”.
A legkülönfélébb iszlámista irányzatok írásaiban durva, gyalázkodó hangon beszélnek a zsidókról, gyakran a Koránt idézve: „vérszívóknak”, „majmok fivéreinek”, „a próféta gyilkosainak”, „emberdisznóknak” avagy „mészárosoknak” nevezve őket. Eszerint a zsidók saját csoportjukon kívül nem ismernek tiszteletet és nagylelkűséget, minthogy „természetüknél fogva csalók és uzsorások”. Ugyanilyen fontos, hogy az olyan iszlámista csoportok, mint a Hamász vagy az Egyiptomban és Jordániában működő Moszlim testvériség nagymértékben támaszkodnak a Korán-magyarázatokra, ezekkel igazolva a zsidók romlottságát és Iszlám iránti ellenségességét. Ezek a magyarázatok a zsidók Mohamed prófétával való szembenállásának egyenes folytatását látják a jelen konfliktusaiban. Az iszlámisták felhívják híveik figyelmét arra, hogy a zsidók nemcsak elutasították Mohamed nagylelkű ajánlatát, hanem elszánt erőfeszítéseket tettek, hogy megakadályozzák az iszlám terjedését, és eltorzították a próféta tanításait.
Ibrahim Quqa, a Hamász alapítója szerint az izraeliek a megszállt területeken bosszút állnak a palesztinokon, amiért Mohamed legyőzte a zsidó törzseket Medinában. Állítása szerint Isten „nem azért gyűjtötte össze a zsidókat Palesztinában, hogy ez legyen a földjük, az otthonuk, hanem azért, hogy itt legyen a temetőjük; Isten tehát meg fogja szabadítani az egész világot ettől a pestistől. Ahogy a zarándokok megtisztulnak bűneiktől áldozatot ajánlva fel Mekkában, ugyanígy – olyan tiszta kezekkel, mint a zarándokoké – fogják feláldozni a zsidókat az al-Aksza mecsetben.”4
Az iszlámisták számára nincs semmilyen lényeges különbség a zsidók és a cionizmus között. A judaizmus szerintük egy vallás, „melynek irodalma rasszizmussal és más népek elleni agresszióval van teli, s arra uszít, hogy Palesztinát – arra hivatkozva, hogy Isten állítólag nekik ígérte – bitorolják”. A cionizmus pedig egyszerűen egy rasszista jelenség, melynek számlájára írható, hogy a fenti agresszív zsidó képzetet durva valósággá változtatták.
Ez a judaizmusellenes attitűd sokkal messzebbre megy, mint az iszlám hagyomány. A moszlimok ugyan az iszlám hitet mindig is magasabb rendűnek tartották, mint a judaizmust, viszont a zsidókat korábban nem tekintették elpusztítandó eretnekeknek – feltéve, hogy nem szegik meg az iszlám törvényeit. A történelem során a moszlimok számára nagyobb veszélyt jelentettek a keresztények, ebből következően többet is foglalkozik velük a tradicionális iszlám vitairodalom. A cionizmussal való konfliktus eredményeként a kereszténység helyett a judaizmus lett az iszlámista szervezetek elsődleges célpontja.
Ironikus módon, miközben az iszlámista mozgalmak negatív színben tüntetik fel a zsidó vallást, irigyen szemlélik azt a fejlődést, ami a modern moszlim világból hiányzik: a zsidók vallásos el kötelezettségét. Míg az arab kormányok üldözik az iszlámista mozgalmakat, addig Izraelben a vallásosság erősödik. Ebből következik, állítják iszlámisták, hogy a moszlimok gyengülnek, míg a vallásosság megerősíti a zsidók szolidaritását és hatalmát.
Ezzel párhuzamosan az iszlámisták gyakran vonnak párhuzamot a zsidók és a nácik között, azt állítván, hogy az izraeliek rémtetti felülmúlják a nácikét. Szerintük „a zsidók a nácizmus legelvetemültebb formáját képviselik”.5 Ezt a megfogalmazást rendkívül kedvelik az iszlámisták, nemkülönben a közel-keleti média fősodra. Az egyiptomi sajtó számtalanszor összehasonlította Benjamin Netanjahu volt miniszterelnököt Hitlerrel; az előbbit a „következő század Hitlerének” nevezte, aki „gyűlöletet gerjeszt” és „krematóriumokat épít”. A szíriai újságok szerint az izraeliek olyan arrogánsán kezelték az európai delegációkat, mint a náci Németország, 1999. április 20-án a damaszkuszi rádió pedig azt állította, hogy „Hitler egy cseppet sem volt radikálisabb és agresszívebb, mint Netanjahu”.6
Izrael tiltakozására válaszként egy író, Arafat Hijazi megmagyarázta, hogy a nácizmus két szálon kapcsolódik a zsidó történelemhez. Az egyik szál a nácik zsidóüldözése, a másik pedig a nácizmus állítólagos zsidó filozófiai gyökerei, melyekre a szerző a Cion bölcseinek jegyzőkönyveiben bukkant.
A nácizmussal való egybevetés az arab világ egyes részein a holokauszt tagadásához vezetett. A holokauszt tagadói megpróbálják kétségbe vonni az áldozatok vallomásait, hogy ezzel is alátámasszák az Izrael és a cionizmus törvényen kívül helyezésére tett erőfeszítéseik logikáját. Roger Garaudy könyvének, Az izraeli politika eredetmítoszának (The Founding Myths of Israeli Politics) meleg fogadtatása ennek egyik megnyilvánulása volt. (A korábban kommunista francia szerző utóbb áttért az iszlám hitre.) A könyvben sok más mellett arról is olvashatunk, hogy a holokauszt nem más, mint egy cionista mítosz. Garaudy könyvét lefordították arab nyelvre, több kötetben megjelentek összegyűjtött előadásai, cikkei, továbbá róla szóló tanulmányok is. 1996-ban Garaudy a Közel-Keletre látogatott: Bejrútban, Kairóban, Ammanban és Damaszkuszban lelkesen ünnepelték az arab értelmiségiek és az újságírók.
Az iszlámista antiszemitizmus veszélyessége bizonyos szempontból korlátozott, minthogy nincs befolyása az állami apparátusra. Másrészt viszont ez a fajta antiszemitizmus sok szempontból rendkívül veszélyes, minthogy hatalmas az ideológiai ereje: mély meggyőződésből ered és kevéssé érzékeny a politikai változásokra. Ebből következően, amennyiben az arab kormányok meg is változtatják Izraellel szembeni politikájukat, az iszlámista mozgalmak továbbra is ragaszkodni fognak antiszemitizmusukhoz. Ezenkívül az a tény, hogy az iszlámista antiszemitizmus témáinak nagy részét az iszlám hitből meríti, hangjukat roppant módon fölerősíti, másrészt pedig nagyon megnehezíti a nem moszlimok számára, hogy megkérdőjelezzék céljaikat, tekintve az iszlám erejét az arab kultúrában.
Az utóbbi időben az iszlámista antiszemitizmus továbbfejlődött: az antiszemitizmus összekapcsolódott a globalizáció- ellenességgel. Sok arab és moszlim szerző úgy látja, hogy a globalizáció fenyegetést jelent az arab kultúra és identitás számára, hogy tovább erősíti a Nyugat gazdasági és politikai befolyását. Végül pedig a globalizációt összekapcsolják a moszlim világ ellen irányuló zsidó összeesküvéssel. A globalizáció és a zsidó praktikák azonosításával könnyedén meg lehet ragadni a bonyolult gazdasági folyamatokat, és egyszerűen meg lehet indokolni az arab gazdasági, technológiai és tudományos elmaradottságot.
A változás lehetőségeként a békefolyamat kezdetén felbukkant néhány arab értelmiségi, akik megpróbáltak szembefordulni az arab antiszemita előítélettel. Néhányan közülük, különösen azok, akik Nyugaton élnek s így közelebbről ismerik a liberális mentalitást, nagyobb megértést tanúsítanak a holokauszt iránt. Elkeseríti őket, hogy egyes arabok olyan kétes figurákkal azonosulnak, mint Garaudy és a hozzá hasonló holokauszttagadók. Ezek a mérsékelt arab értelmiségiek azzal érvelnek, hogy a holokauszt tagadásával az arabok aláássák saját történelmi és erkölcsi értékeiket. Másoknak az a meggyőződése, hogy az arabok gyengeségüket rejtik a zsidó hatalomról alkotott hamis és üres kép mögé. Az Izraellel kötendő béke támogatói közül néhányan azt hirdetik, hogy az araboknak tanulmányozni kellene a holokauszt történetét, hogy megértsék, miként hatott ez az izraeli gondolkodásra és vezetésre. Sajnos ezek az értelmiségiek parányi kisebbséget jelentenek csupán. Az arab antiszemitizmussal szembeni valódi kihívás csak belülről jöhet Az arab világnak meg kell értenie, hogy az antiszemitizmus nemcsak erkölcstelen, hanem magukra az arabokra nézve is alapvetően veszélyes. Ám az ilyen munka hosszadalmas és fáradságos.
Margitta Nóra fordítása
Jegyzetek
Ennek az írásnak az eredeti változata 2002. december 12-én hangzott el a „Zsidókérdés” az iszlámista és arab diskurzusban című tanácskozáson a Vidal Sassoon International Center for the Study of Antisemitism szervezésében. Meir Litvak a Tel-avivi Egyetem Moshe Dayan Központja Közel-Kelet és Afrika Tanszékének tudományos főmunkatársa.
Az iszlámista kifejezés a radikális (más néven fundamentalista) iszlám mozgalmakra vonatkozik.
HamaszCharta, 22. cikkely; „Átfogó interjú a Hamasszal”, Filastin al-Muslima (1990. április).
Quqa to al-Anba (Kuvait), 1988. október 8.
HamaszCharta, 20. cikkely.
6 Al-Ahram Weekly, 1998. szeptember 24-30.; Mideast Mirror, 11 October 1999; „The Arab Countries,” in Anti-Semitism Worldwide 1999-2000 (Tel Aviv University: Stephen Roth Institute for the Study of Anti-Semitism and Racism, 2000).
Címkék:2003-06