Megszavaztak valamit
A „magyar kormány mindazoknak a személyeknek, szervezeteknek vagy közösségeknek Magyarországon lévő összes javait, akik, illetőleg amelyek egyénenként vagy mint összességek tagjai faji, vallási vagy más fasiszta szellemű zaklató rendszabály tárgyai voltak, amennyiben azokra nézve a jelen szerződés életbe lépésétől számított hat hónap alatt örökös nem jelentkezett vagy igénybejelentés nem érkezett, át fogja ruházni az ilyen személyeket, szervezeteket vagy közösségeket Magyarországon képviselő szervezetekre. Az átruházott javakat ezek a szervezetek és közösségek életben maradt tagjainak támogatására és helyreállítására fogják fordítani.”
A fenti sorok a párizsi békeszerződés olyan sokszor hangoztatott 27. cikkének 2. pontja.
Az 1946-ban Zsidó Helyreállítási Alapnak, az elmúlt években Magyar Zsidó Örökség Közalapítványnak nevezett testület felállításáról kezdett vitázni a parlament szeptember 11-én, majd folytatta azt október 15-én. Azonban a kormány még mindig nem mondott semmit ennek tartalmáról, konkrét anyagi feltételeiről, csupán egy előterjesztést juttatott el az Országgyűlésnek, kérve, hogy az jelentse ki:
1. Egyetért a kormány azon szándékával, hogy a rendezés érdekében köz- alapítványt hozzon létre.
2. Felhatalmazza a kormányt hogy a közalapítványnak juttatandó vagyoni körről (ingatlan, muzeális értéktárgy, életjáradékra váltható kárpótlási jegy, készpénz) és annak mértékéről tárgyalásokat folytasson a magyarországi zsidóságot képviselő szervezetek képviselőivel.
3. Felhívja a kormányt, hogy a rendezés érdekében szükséges törvényjavaslatokat 1996. november 30-ig terjessze az Országgyűlés elé.
A kormány javaslatában a következők is szerepelnek: a kárpótlás a nemzetgazdaság teherbíró képességét figyelembe véve a teljes vagyoni kárhoz képest részlegesen és végrehajtását tekintve szakaszosan történhet.
Ez az Alkotmánybíróság döntésének megfelelő, de a párizsi békeszerződés szövegének ellentmondó kijelentés, mivel utóbbi a teljes jóvátételt írja elő.
Az Országgyűlés október 15-i szavazását követően hangzott el néhány kommentár a parlamentben, amelyekből idézünk:
Torgyán József (FKGP): „Nem szabad egy olyan helyzetet teremteni, amikor magyar állampolgár és magyar állampolgár között bármiféle különbség tétetik…’, majd a valóságnak nem megfelelően jelentette ki: „sok százezer magyart hurcoltak el ’málenkij robot’-ra. A málenkij robot következtében történt meghurcoltatásuk és tragédiájuk semmiféle állami elismerésben a kárpótlást illetően nem történt.”
Figyelemre méltó azonban, amit a kereszténydemokrata Isépy Tamás pártja és a Fidesz nevében mondott:
„A kormány egyetértést kapott egy közalapítvány létrehozásához, tehát olyanhoz kapott egyetértést, amihez nem lett volna szüksége egyetértésre, mert a Ptk. szerint közalapítványt önmaga alapíthatott volna. Felhatalmazást kapott olyan tárgyalások lefolytatására, amelyek értelemszemen a kormány feladatköréhez tartoznak.
A legérdekesebb az előterjesztés 3. pontja. Felhívatta magát olyan törvényjavaslatok beterjesztésére, melyek beterjesztése hivatali kötelessége. A határozati javaslatnak egyetlen célja van, az alkotmányos mulasztást az Országgyűlésre hárítani, és közben még azt a valóságot tükröző módosító indítványt is elutasítani, hogy a kormány részben eleget tett már a párizsi békeszerződés előírásainak.”
Hasonló szellemben szólalt fel az MDF-es Sepsey Tamás is:
„Lehet emelkedett hangon szólni erről a témáiról, de ha megnézzük a tényeket, hogy a kormány már idáig létrehozhatta volna a közalapítványt, hogy a kormány már idáig is tárgyalt az érintett szervezetekkel, hogy a kormányt senki nem akadályozta meg, hogy beterjessze a törvényjavaslatokat, akkor egyet kell hogy értsenek azzal, ez a határozati javaslat valójában megcsúfolása az országgyűlési határozatoknak. Olyan határozati javaslat, amely semmit nem tartalmaz.”
Részlet Gellért Kis Gábor (MSZP) felszólalásából: „1988-ban a Kristallnacht, a Kristályéjszaka 50. évfordulóján ünnepélyes megemlékezést tartott a Bundestag a német szövetségi parlament alsóháza. Akkor a parlament elnöke vagy az alsóház elnöke, Philip Jenninger a következő szavakkal nyitotta meg az ülést: ’Hölgyeim és Uraim! A zsidók Németországban és szerte a világon emlékeznek az ötven évvel ezelőtti eseményekre. Mi is, Németországban, emlékezünk.’ Ezeket a mondatokat követően politikai botrány tört ki, amelynek következtében Philip Jenningernek le kellett mondania házelnöki tisztéről, (Gellért Kis Gábor e helyütt téved: Philip Jenningernek nem e mondatai miatt kellett lemondania, hanem azért, mert ezt követően félreérthető módon szólt arról, milyen megvilágosító, magával ragadó hatása volt a hitleri ideológiának számos német fiatalra. – a szerk.)
Ebben a vitában, amely a határozati javaslattal kapcsolatban lezajlott, elhangzott Torgyán Józseftől a következő mondat: ’Valóban, a magyarságnak és Magyarországnak a zsidósággal kapcsolatban vannak erkölcsi és törvényes kötelezettségei.’ Ez a mondat rosszabb, mint Jenninger úré, és miután Jenninger úrnak a demokráciával összeegyeztethetetlen mondatai miatt le kellett mondania, tisztában kell lennie ennek a Háznak, hogy Torgyán úr – bár Jenninger urat sem vádolták antiszemitizmussal és mi sem vádoltuk és vádoljuk önt antiszemitizmussal -, de azzal tisztában kell lennie itt mindenkinek, és szerte az országban, hogy Torgyán József mindenhol, ahol komolyan veszik a demokráciát, szerte a világban, szalonképtelenné vált.”
Ki igen – ki nem
Igent mondott az MSZP 136 képviselője, 53 SZDSZ-es, a néppárt tagjai közül kilenc (például Barsiné Pataky Etelka, Kónya Imre, Kutrucz Katalin, Szabad György, Zsigmond Attila), a KDNP-ből egyedül Pálos Miklós, a pártonkívüliek közül Rab Károly, Tölgyessy Péter, Zwack Péter. Nemmel voksoltak szinte egységesen a kisgazdák, szám szerint huszonketten, hozzájuk hasonlóan csupán a KDNP-s Hasznos Miklós foglalt állást. Három párt, a Fidesz, a KDNP és az MDF tartózkodott, és így tett az MSZP-ből Csige József és Csizmár Gábor. Hatvan- ketten igazoltan maradtak távol, negyvenötén pedig nem szavaztak, ami azt jelenti, hogy bejelentés nélkül hiányoztak vagy megjelentek ugyan a parlamentben, de a büfében vagy máshol tartózkodtak, sőt az is lehet, hogy ott ültek a képviselői széksorokban, de nem nyomták meg a három gomb egyikét sem. Néhány feltűnő név a nem szavazók közül: Lakos, Lotz, Keleti és Kuncze miniszterek, Kóródi Mária, az Országgyűlés alelnöke; három szakszervezeti vezető: Nagy Sándor, Schalkhammer Antal, Szőllősi Istvánné; az SZDSZ-frakcióból Eörsi Mátyás, az MSZP frakcióvezetője, Szekeres Imre; párttársa, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi bizottságának elnöke, Gellért Kis Gábor; a kisgazda Tímár György.
Október 24-én csütörtökön tanácskozásra ültek össze azon zsidó szervezetek (Mazsihisz, Mazsike, NÜB, B’nai B’rith, Muszoe, Cionista Szövetség) vezetői, melyeket a kormány ez ügyben tárgyalópartnerként fogadott el. Novemberre várható a parlamenti döntés a Magyar Zsidó Örökség Közalapítványnak juttatandó vagyonról, így az alapítvány illetve annak kuratóriuma nemsokára működni fog. Az ezzel kapcsolatos gyakorlati teendők képezték a megbeszélések napirendét. Hogyan nevezzék ki az alapítvány adminisztrációját? Miként, milyen elv alapján válasszák ki azokat, akik részesülnek majd a holocaust-túlélők számára juttatandó havi járadékban? Milyen módon oldják meg az e célra elkülönített 4 milliárd forintnyi kárpótlási jegy életjáradékra váltását? Döntés semmilyen kérdésben nem született, tájékoztatott dr. Feldmájer Péter, a Mazsihisz elnöke, csupán a közeljövő e teendőit hozták a döntéshozók tudomására, aki ezek szerint e kérdésekkel mindeddig nem foglalkoztak.
Az állítólagos 360 millió dollár nem került szóba, még egy cáfolat erejéig sem. Az alapítvány kuratóriumáról, a vitatott négy „köztiszteletben álló zsidó személyiségről” sem esett szó, miután a hitközség a kormány válaszát várja az általa előterjesztett húszfős kuratórium listájára. (Ennek tartalmáról a B’nai B’rith csak utólag szerzett tudomást – tájékoztatott a szervezet elnöke, dr. Szeszlér Tibor, aki egyébként nehezményezte az összejövetel alacsony hatékonyságát, a napirend hiányát és mindenféle döntéshozatal elmaradását.)
A megbeszélés legnagyobb részében egyébként a Szabó Albert által szervezett október 23-i antiszemita tüntetésről beszélgettek a résztvevők, de válaszlépésről itt sem határoztak, hanem várakozó álláspontra helyezkedtek.
Címkék:1996-11