Megkezdte működését a Zsidó Dokumentációs Központ
Megkezdte működését a Zsidó Dokumentációs Központ
A rövidített nevén Zsidókként említett információs központ a B’nai B’rith budapesti páholyának kezdeményezésére jött létre. Az erről szóló kétoldalas tervezet nagy ívű koncepciót fogalmaz meg: gyakorlatilag a magyarországi zsidóság működésével kapcsolatos minden írott anyagot dokumentálni kíván – számítógépen, majd később az interneten is. Ebbe beletartozik minden zsidó témájú sajtóanyag, könyv, kézirat, hatósági irat – terveik szerint egyedül a levéltári anyagok tárolásától tekintenek el, amelyeket csupán nyomon követnek, az érintett levéltárakkal együttműködve. Különös súllyal esnek latba az antiszemita irományok és megnyilvánulások, illetve az ezzel kapcsolatos publikációk, melyekről a tervek szerint évente külön jelentést állítanának össze.
Rövid távon a folyó évi anyag gyűjtésének megszervezése a cél, hosszabb távon azonban 1945-ig visszamenőleg is fel akarják térképezni a fent említett kategóriákba tartozó összes fellelhető iratot. Szeszlér Tibor B’nai B’rith elnök elképzelése szerint – a folyó esztendei anyag gyűjtése mellett – minden esztendőben egy korábbi év dokumentációját is összeállítanák.
A hiánypótló kezdeményezést zsidó körökben általános helyeslés fogadta – melynek jeleként a Mazsihisz kisebb volumenű anyagi támogatást is nyújtott. Jelenleg ugyanis semmiféle átfogó zsidó adatbázis nem létezik. A Mazsihisz sajtófigyelő segítségével gyűjti a zsidó vonatkozású sajtóanyagokat. A Komoróczy Géza vezette MTA Judaisztikai Kutatócsoport könyvtárában megtalálhatók a kurrens magyarországi zsidó folyóiratok, melyeket ezen kívül a Rabbiképző Intézet – átalakítás miatt huzamos ideje zárva tartó – könyvtárában lehetne föllelni. A zsidó témájú könyveket sehol nem gyűjtik szisztematikusan. Az előző negyedév jelentősebb publikációiról a Múlt és Jövő rovata, a Mustra ad áttekintést.
Az új kezdeményezés tehát valódi hiányt pótolna. Az elvi koncepció kidolgozása és a számítógépek, valamint a szükséges szoftverek beszerzése – a B’nai B’rith európai központjának segítségével – megtörtént. A most következő feladat az, hogy a nagy ívű elgondolást átültessék a gyakorlatba: kidolgozzák az adatgyűjtés és a számítógépes rögzítés technikáit, mindezt megszervezzék, a már megvásárolt speciális szoftvert az elképzelésekhez igazítsák, hosszú távra biztosítsák a szükséges anyagi forrásokat. Takarékossági okokból ugyanis egyelőre nem is rendeltek meg külön sajtófigyelést, hanem a Mazsihisz által gyűjtött anyagot kívánják feldolgozni. Ez – Pécsi Vera koordinátor elmondása szerint – egyelőre akadozik. A fent leírt feladatokat a projekt háromfős vezérkara (Szeszlér Tibor BB-elnök, Varga László levéltáros és Gerő András történész), valamint egy ötfős tanácsadó testület hivatott elvégezni – illetve a kivitelezést koordinálni.
Mivel előreláthatólag nem lesz lehetőség arra, hogy minden feladatot fizetett munkatársak végezzenek, a kezdeményezők erősen számítanak az ügy iránt érdeklődő önkéntesek segítségére. Elsősorban olyanok jelentkezését várják, akik magánszorgalomból otthonukban már összeállítottak egy kisebb-nagyobb dokumentációt, és ezt most hajlandók az új központ rendelkezésére bocsátani. Számítanak amatőr sajtófigyelők közreműködésére is.
Címkék:2000-04