Meghívás egy álomba
Balla Margit remek MŰVÉSZ és remek ember. Egy hibáját ismerem csak, hogy engem kért meg megnyitóbeszéd mondására.
Azért remek művész, mert érdekes ember, azért érdekes ember, mert jó művész. A dolog lényegét illetően e tautológián kívül én csak néhány összefüggéstelen magyarázatocskát tudok önöknek nyújtani. Az elmúlt évszázad után mást nem is tartok lehetségesnek.
A Hölgy a saját útját járja. Akkor fest vagy rajzol, ha van mit, olyan deviáns látomásokat mutat és olyan antiknak tűnő formában, amely saját maga választotta szubkultúrájában megütközést kelthetne. De nem kelt. Sőt.
Van egy történetem Prágából. Az Ótestamentum a művészetben fesztivál magyar kiállításán dr. Moshe Yigar izraeli követ megkérdezte: Ez a remek festő mikor élt?
Szóval nem modern? Talán Radnóti sem modern, mert klasszikus formában verselt?
Olvasom Gershom Sochlemet. „A rabbinikus zsidóságban három erő működik: a konzervatív, a restaurációs és az utópisztikus erő. A konzervatív erők célja a fennálló rend megőrzése, ami a zsidóság történelmi környezetében mindig is, veszélyeztetett rend volt. A restaurációs erők célja egy elmúlt, eszményinek érzett állapot visszaállítása. Az utópisztikus ihletettségű erőket a jövő látomása táplálja. De a restauráció és az utópia mélységesen összefonódnak. Tiszta esettel soha nem találkozunk. Mert a múltbelinek eszményi tartalma egyszersmind a jövő látomásának alapja.”
Egy másik magyarázatocska, észrevételecske: a képzőművészetekben – néhány kivételtől eltekintve – kipattan valami a falból, egy lovas huszár, egy Sztálin József úr, derékig vízben, vagy a legjobb esetben valami tisztességes rémlátomás. Balla Margit képei a ritka kivételek közé tartoznak.
Egy albérlet, egy gang, a kandúr és az angyal mellett be lehet menni a képbe. Sőt híva vagyunk az álomba, a látomásba.
Tessék élni a meghívással, tessék befáradni a képekbe és a képek mögé.
Elhangzott a Biblical World Galériában rendezett kiállítás megnyitóján, 1996. március 21-én.
Címkék:1996-05