Megérkeztem Izraelbe
Olvasónk és egyben levelezőnk, Rác Gábor írja: Ahogy kilépünk a repülőtér épületéből, a tel-avivi éjszaka forróságánál csak a bennünket várók öröme és izgalma nagyobb. Sógorom és családja, valamint anyósom vár bennünket már órák óta. A gép már negyed tizenegykor leszállt, és éjjel egy óra is elmúlt, mire hullafáradtan kitolhatjuk poggyászainkat a repülőtéri csarnok ajtaján. Az itteni bürokratizmus alighanem messze az első a világranglistán, ráadásul ha adva van egy előírás, azt hárman négyféleképp értelmezik, elvitatkoznak rajta. Közben a szegény ólénak (új bevándorlónak) van ideje eltöprengeni azon, hogy ugyan miért is épp ezt a szegletét választotta a világnak ahhoz, hogy új életet kezdjen. A várakozás azonban nem hiábavaló, és így körülbelül kétórás procedúra után kezünkben van az, ami az olénak éppoly fontos Izraelben, akár a víz: a „teudath olé”. Ez az ideiglenes bevándorló-igazolvány köldökzsinór és póráz is egyben.
Az olé erre kap minden kedvezményt és mindent ebbe jegyeznek be. Ha nincs nála, gyakorlatilag életképtelenné válik, mert ez az egyetlen bizonyítéka annak, hogy ő bevándorló, és más elbírálás alá esik (például vásárlásnál), mint a szabre vagy a tosavim. Az előbbi az Izraelben született zsidó megjelölése, tosavimnak pedig azokat nevezik, akik bevándorló létükre már hosszabb ideje az országban élnek.
Kezünkben tehát a kincset érő teudath oléval és a csomagokkal, kitámolygunk a repülőtéri épületből, hogy végre megölelhessük egymást. Ideiglenes szállásunk a sógoroméknál lesz Kfar Szabán.
Kfar Szaba neve annyit jelent: „Nagypapa faluja”. Nevével ellentétben igen tekintélyes város Izrael központi részén.
Kfar Szabán intimebb a környezet, könnyű megszokni. A kockaházakat itt helyenként „kotedzsek” (villák) váltják föl, és dús a növényzet. A szupermarketek bő áruválasztéka költekezésre ingerli a vevőt. Sógornőmék mint tapasztalt izraeliek, nem esnek csapdába: amit a szupermarket öt sékelért kínál, azt pár lépéssel arrébb három és félért is megvehetik egy kisebb boltban. Sok kicsi sokra megy, és az olé első számú segítőtársa a takarékosság, hiszen a pénzbeli juttatások nem túl bőségesek és nem túl gyorsan érkeznek.
A pihenés napjai azért nem csak pihenéssel telnek, szakítani kell időt a hivatalos ügyekre is, mert nem szabad megfeledkezni a beilleszkedés tennivalóiról. A legfontosabb, hogy végre ulpánra (nyelviskolára) kerüljünk. És ha lehet, merkaz klitába, vagyis befogadóközpontba. Akinek ez sikerül, az megfogta az isten lábát. Mi – sógornőm segítségével -, úgy látszik, megfogtuk, mert lakhelyünk rövidesen a merkaz klita lesz Raana- nán. Előbb azonban kis időt anyósoméknál vendégeskedünk Herzlián, abban a városban, amelyet az izraeli állam megálmodójáról, a magyarországi születésű Herzl Tivadarról neveztek el…
Címkék:1991-01