Meg kell kezdődnie a teljes döntési struktúra átalakításának
Körkérdés a hitközségi választások előestéjén
Szerkesztőségünk az alábbi körkérdést juttatta el a felsorolt személyiségekhez:
Hitközségi választásokat tartanak 2003 tavaszán. A Szombat közelmúltra és közeljövőre vonatkozó körkérdéseivel keresett meg olyan zsidó közéleti személyeket, akik ma hitközségi vezetők, azok voltak, nevük szóba került ilyen pozíciók lehetséges várományosaiként, illetve más zsidó szervezetek vezetői, vagy korábban betöltötték ilyen posztot.
-
Ön szerint mik lesznek a megválasztandó vezetők legsürgősebb teendői?
-
Szükségesnek tart-e személyi változásokat a hitközségi vezetés illetve az egyes hitközségi intézmények élén? Milyen posztokon? Kérjük, indokolja válaszát.
Ön szerint ma milyen a hitközség imázsa a magyar zsidóság köreiben?
-
Olvasta-e a „Zsidók és zsidóság a mai Magyarországon” című, Kovács András által nemrég közzétett felmérést? Miként kommentálná annak eredményeit?
-
Ön szerint Magyarország EU-csatlakozása mennyiben befolyásolja majd a magyar zsidóság helyzetét?
A kérdéseket a következő személyeknek küldtük ki:
Alföldy Kata, a Zsidó Fiatalok Magyarországi Egyesületének elnöke
Bán György, a Ronald S. Lauder Alapítvány európai ügyvezető igazgatója
Engländer Tibor, a Magyarországi Cionista Szövetség elnöke
Feldmájer Péter, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület elnöke, a Mazsihisz volt elnöke
Fixler Hermann, a Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség elnöke
Herczog László, a Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség főtitkára
Hajósné, Vértes Antónia, a B’nai B’rith Első Magyarországi Páholy elnöke
Korányi László, a B’nai B’rith Első Magyarországi Páholy és a Mazsike volt elnöke
Olti Ferenc, a Mazsihisz alelnöke, az European Council of Jewish Communities alelnöke
Örley Pál, a Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete elnöke
Peresztegi Ágnes, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány volt munkatársa
Sebes Gábor, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány volt irodavezetője
Streit Sándor, a Budapesti Zsidó Hitközség elnöke
Szenes Iván, a Nácizmus Üldözötteinek Bizottsága elnöke
Székely Gábor, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület volt elnöke
Szeszlér Tibor, a B’nai B’rith Első Magyarországi Páholy volt elnöke
Tordai Péter, a Mazsihisz elnöke
Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz és a Bzsh ügyvezető igazgatója
Szerkesztőségünk az alábbi válaszokat kapta:
Feldmájer Péter
„Meg kell kezdődnie a teljes döntési struktúra átalakításának”
Hogyan értékeli a hitközség munkáját az eltelt választási ciklusban
-
kárpótlás
-
a magyar zsidóság belföldi politikai képviselete
-
a magyar zsidóság külföldi politikai képviselete
az antiszemitizmus elleni fellépés terén?
Negatívan. Az elmúlt négy évben nem sikerült új kárpótlási kezdeményezést megvalósítania a MAZSIHISZ-nek.
Az előző ciklusban megindult folyamatokat próbálták folytatni, de megengedhetetlenül lelassult az ügyek intézése.
A hitközségtől a kárpótlási ügyek intézésének súlypontja egy időre átkerült a MAZSÖK-höz. Máig sem pontosan tisztázott jogkörrel Sessler György vezetésével létrejött a MAZSIHISZ kárpótlási bizottsága. Ez több ülést tartott és a meghozott döntések alapján a MAZSÖK apparátusa komoly eredményeket ért el a kárpótlás terén, paradox módon éppen ez okozta további működésének ellehetetlenülését. Keményen igyekeztek képviselni a magyarországi zsidóság sajátságos szempontjait – ez részben sikerre is vezetett. Az osztrák kárpótlás sikeres befejezése, és ennek a nemzetközi zsidó szervezetek által történt negatív értékelése megpecsételte a kárpótlási bizottság sorsát, a kirobbantott személyi konfliktusok a további érdemi munkát megbénították.
Még szomorúbb a helyzet a hazai kárpótlási ügyekben. Az elmúlt években a személyi kárpótlás kérdésében előrelépés nem történt. Ennek tudható be, hogy egészen a múlt év őszéig néhány langyos, alázatos kérésen túl, semmiféle akciót sem hirdettek meg, hagyták az ügyet elaludni.
Az előző kormány idején igazi politikai képviseletről nem beszélhetünk.
Az elmúlt időszakban a Tordai Péter által vezetett MAZSIHISZ súlytalanná vált, a korábban a nem zsidó társadalomban kivívott respektusát, pozícióit lényegében elvesztette.
(Az adminisztráció persze közben tette a dolgát és igyekezett a nem politikai jellegű tárgyalásokon elérni, hogy az állami forrásokból minél nagyobb részt kapjon a hitközség. Az ezekkel kapcsolatban kialakított tárgyalási koncepció sikerre vezetett.)
Az elmúlt kormány idején – amint azt a magyarországi zsidóság túlnyomó része érezte – legnagyobb veszélyt az jelentette, hogy alig titkolt összefonódás állott fenn a vezető kormánypárt és a szélsőjobboldali parlamenti párt között. Az antiszemitizmus elleni fellépés terén a MAZSIHISZ elnöke nem tudott hatékony stratégiát megtervezni és megvalósítatni, mert az akkori kormánnyal gyanúsan jó kapcsolatokat ápolva – úgy tűnik feláldozta érdekeinket személyes ambíciója oltárán. nem merte, vagy nem akarta felismerni az Orbán-kormány idején kialakult összefonódások valóságos veszélyét, és ezért a MAZSIHISZ nem is léphetett fel hatékonyan az így kialakult szituációban, ez pedig megbénította az apparátus ilyen irányú működését is.
A kialakult rossz szituáció tette szükségessé azt, hogy a cionista szövetség kezdeményezésére, sok év után a különböző zsidó szervezetek konzultációkat kezdjenek az antiszemitizmus elleni közös fellépésről.
A MAZSIKE kezdeményezését elfogadva, a többi zsidó szervezet is helyeselte a tavalyi gettó felszabadulási évfordulón tartott parlament előtti demonstrációt.
Ez a gyűlés átütő erővel tárta a zsidó és nem zsidó közönség elé azokat az alapos aggodalmakat, amelyeket a magyarországi zsidóság érzett a fellángolt zsidóellenességgel kapcsolatban. Az elmúlt időszakban ez az esemény volt az, amely egyértelműen pozitívnak és hasznosnak bizonyult az antiszemitizmus elleni fellépések során.
Ön szerint mik lesznek a megválasztandó vezetők legsürgősebb teendői?
A választások befejeződése után az újonnan megválasztandó vezetőknek el kell érniük, hogy megkezdődjön a teljes döntési struktúra átalakítása.
Az adminisztráció most saját belátása szerint cselekszik, hiszen az ügyeket valamilyen módon el kell intézni, mert ezek nélkül az élet nem folyhat.
Meg kell kezdeni a hitközségi alapszabályok felülvizsgálatát oly módon, hogy a kialakuló új struktúra biztosítsa a demokratikus, nyilvános és gyors döntéseket, biztosítania kell azt is, hogy az adminisztráció a döntések meghozatalához szükséges előkészítő munkálatokat végezze el és azt tárja a megfelelő testületek elé.
A változtatásra elsősorban a választott testületek működése terén van szükség.
Szükségesnek tart-e személyi változásokat a hitközségi vezetés illetve egyes hitközségi intézmények élén? Milyen posztokon? Kérjük, indokolja válaszát.
A személyi változások kérdésében az újonnan megválasztott közgyűlésnek kell döntenie, és ezt mindenkinek illik tiszteletben tartani.
Ismerve a Szombat szerkesztőinek „ügyvezető igazgatói fóbiáját”, nem akarom megkerülni a kérdést, és mivel az ügyvezető igazgató megválasztásáról én is szavazni fogok – egy szavazatom van, mint minden más küldöttnek -, a jelenlegi személyre fogok szavazni.
Ön szerint ma milyen a hitközség imázsa a magyar zsidóság körében?
A hitközség imázsa az antiszemitizmus elleni bátor és koncepciózus fellépés hiánya, az előző kormány idején tanúsított túlságosan is visszafogott magatartás miatt nullifikálódott, a zsidó emberek bizalma megingott a hitközségben.
Az 1990-es évek elejétől kezdve ezen a téren viszonylagos javulás állott be, bár a MIOK-időkhöz képest ez nem volt nagy eredmény -, de ezt a MAZSIHISZ elnökének nem sikerült fenntartania, néhány hónap alatt tönkretette. Nehéz munka vár arra, aki ezt a megtépázott csekély tekintélyt helyre kívánja állítani.
Olvasta-e a „Zsidók és zsidóság a mai Magyarországon” című Kovács András által nemrég közzétett felmérést? Miként kommentálná annak eredményeit?
Egyik kezdeményezője voltam annak, hogy Kovács András professzor kezdje meg a szociológiai felmérését a magyarországi zsidóság állapotáról. Ez a mű hű képet nyújt a magyarországi zsidóság állapotáról, köszönhetően a szerző által alkalmazott kiváló tudományos módszernek.
A zsidóság vezetőinek az abban írtakat valamennyi rövid és hosszú távú döntésük meghozatalakor figyelembe kell vennie, bár azok számomra semmi meglepőt sem tartalmaztak, az előzetes hipotéziseimet igazolták vissza.
Különösen jelentős ez a mű azért is, mert először kaptunk valóságos képet a magyarországi – különösen a budapesti zsidóság – területi elhelyezkedéséről, az elmúlt évtizedek társadalmi mobilitásáról.
Ön szerint Magyarország EU csatlakozása mennyiben befolyásolja majd a magyar zsidóság helyzetét?
Magyarország EU-csatlakozása nagymértékben és rövidtávon nem fogja lényegesen megváltoztatni a magyarországi zsidóság helyzetét. Csak reménykedni lehet abban, hogy középtávon csökkennek a társadalmi feszültségek, és háttérbe szorulnak a xenofób, antiszemita nézetek.
Sajnos, Ausztria példája a legutóbbi időkben megmutatta, hogy az EU-s tagság nem jelent automatikusan gátat a szélsőjobboldali nézeteket valló csoportok hatalombóli részesedésével szemben.
A holokauszt szörnyű pusztítása folytán ebben a régióban a magyarországi zsidóság maradt meg egyedül önálló tényezőként. Az EU csak lehetőséget jelenthet arra, hogy ezt a szerepünket megpróbáljuk megerősíteni, és biztosítani azt, hogy meg tudjunk őrizni saját világunkat, s meg tudjunk állni a saját lábunkon.
Címkék:2003-03